$ DOLAR → Alış: 5,46 / Satış: 5,48
€ EURO → Alış: 6,20 / Satış: 6,22

SON DAKİKA:

‘’AJDA PEKKAN’A BENZETİLMEK HOŞUMA GİDİYOR’’

Yeni single çalışması Önsezi için Zeynep Dizdar ile Nişantaşı’nda buluştuk. Vazgeç Gönül şarkısıyla milyonların yüreğine yer edinen sanatçı Zeynep Dizdar ile annesini kaybetmesinden müzik piyasasına kadar birçok konuyla ilgili konuştuk. ‘Şöhretin geçici olduğunu yeni jenerasyon çıkınca öğrendim’ diyen Zeynep Dizdar, röportajda barışmak istediği ünlü ismin Demet Akalın olduğunu açıkladı.

‘’AJDA PEKKAN’A BENZETİLMEK HOŞUMA GİDİYOR’’
  • 06.09.2018
  • 1.248 kez okundu

2018 yılında çıkardığınız ‘Bi Gülüşü’ ve ‘Önsezi’ single çalışmalarıyla gündemdeydin. Son single çalışman nasıl oluştu?

‘Önsezi’ şarkımın fikri benden çıktı, kafamdaki melodilerden oluştu. Ansızın otururken şarkının ‘B’ kısmını yaptım, Faruk K’nın evindeydik. Faruk da bir şeyler mırıldandı ve şarkının nakaratı ortaya çıktı. ‘A’ kısmı ve ‘B’ kısmı bana ait. Daha sonra Serkan Balkan’a gittik ve demosunu yaptık. Şarkıyı hazırladık ve şarkı kenarda beklemedeydi. Daha sonra yapımcım Polat Yağcı’ya götürdük şarkıyı, onun da yorumu olumluydu. Polat, ‘’Yanına şarkı ekleyebiliriz, tek çıkmasın.’’ demişti. Biz de ‘Bi Gülüşü’ yü dinlettik. Polat Bey şarkıyı çok sevdi ve ilk önce onu çıkardık. Sonra Önsezi’yi dinleyiciyle buluşturduk. Hit bir şarkı değil ama tarz bir şarkı.

Her klipte seni farklı bir imajla görüyoruz, Önsez klibi nasıl oluştu?

Önsezi klibini sevgili Erkan Nas çekti, heyecanlı bir ekiptik. İki üç gün içerisinde her şeyi hallettik. Bİ Gülüşü şarkımın klibinde acımdan dolayı modum çok iyi değildi ama Önsezi şarkımın klibi içime sindi. Sanırım ben kamçılanmayı seviyorum. Kliplerimde bana bir şeyler söylensin, onları yapayım istiyorum. Sahnedeki gibi klibimde de hem renkli hem hareketliyim.

Önsezi şarkısında yorumun ve sesin Ajda Pekkan’a benzetildi, sence neden?

Galiba serbest şarkılarda sesim Ajda Pekkan’a benziyor. Seren Serengil de benzetmişti. Biraz arabeske kayan şarkılarda ise ben bezediğimizi düşünmüyorum.

Peki Ajda Pekkan’a benzetilmek seni rahatsız ediyor mu?

Aslında hoşuma gidiyor, çok iyi işler yapan biri ve muazzam bir star. Onun yolundan yürümüyorum, ben Zeynep Dizdarım ve kendi tarzım var. Ama ona benzetilmek de hoşuma gidiyor. Bir zamanlar Gökhan Tepe, Tarkan’a benzetilmişti, sert tepki vermişti.

Kliplerinde farklı saçlar deniyorsun, neden bu farklılık? En son Rihanna’ya benzetildin.

Evet, seviyorum farklı olmayı. ‘Bi Gülüşü’ klibimde saçlarımı kazıttım, hatta daha da kazıtacaktım. Ekibim vazgeçirdi. Bu saçı aslında Rihanna’dan önce yaptım, 98 yıllarında Vazgeç Gönlüm klibinde Hakan Akbalık kazıtmıştı saçlarımı. Belki de Rihanna benden görmüş olabilir.

 

‘’ŞÖHRETİN GEÇİCİ OLDUĞUNU YENİ JENERASYON ÇIKINCA ÖĞRENDİM’’

Müzik piyasasının gençleşmesiyle ilgili ne düşünüyorsun? Aleyna Tilki çok ön planda…

Aleyna çok ön planda, yaşının kızı değil. Çok akıllı ama biraz daha dikkatli davranması gerekiyor. Bundan sonrası için temkinli olmalı. Kimse hemen oldu da aşağı inmez diye bir şey yok. Popülerlik çok enterasan bir şeydir. Bugün varız yarın yokuz. Bugün biri zirvededir, yarın biri. 

Şöhretin geçici olduğunu ne zaman öğrendin?

Yeni jenerasyon çıktığı zaman şöhretin geçici olduğunu öğrendim. Şimdi onlar ön planda, popülerlikten düşüyor olabilir ama sonuçta şöhretsin. Allah bana para kazanmak için değil insanların yüreğine gireyim diye ses vermiş. Özel seslerin böyle özelliği var. Sezen Aksu, Bülent Ersoy, Ajda Pekkan.

İlk popüler olduğunda ne hissetmiştin?

Ben popüler olmaya çok hasrettim. Kendimi çok severdim, ayna karşısında şarkılar söyleyip kendimi izlerdim. Babam aynanın karşısında zorla alırdı beni. Popüler olduğum zaman bütün dünya benim sandım, havaya girdim. Sokaklarda tanınınca ise hoş bir şey olduğunu ama utandığımı fark ettim. Meşhur olduğunu zaman zaman unutabiliyor insan ama konserlerde iyi ki şöhret olmuşum dedim. Piyasadaki haksızlıklar bizi yıldıramaz, iyi ki piyasadayım dedirten hayranlarım var.

‘’ŞÖHRET ASLA ANNEMLE ARAMA GİRMEDİ’’

Anneni kaybettiğin dönemde hastaneye dava açacağınız yönünde iddialar ortaya çıkmıştı. Yasal süreç başladı mı?

Yasal süreç başlamadı çünkü çok zorlu bir süreçmiş. Böyle bir iddiamız ancak yeniden otopsiye giderek anlaşılabilirmiş. Açıkçası otopsiye gitmek beni biraz daha yıpratabilir. Acım daha çok yeni.  A

Anneni özlüyor musun?

Özlemim de acım da hiç bitmedi. Anne yaşlanınca çocuk oluyor derlerdi. Aslında anne yine annedir, sadece çocuksulaşıyor. Benim annemin çocuğum gibi olmasındaki sebep hastalığıydı. Ben bakardım, benden enerji alırdı.

Şöhret bir isimsin, keşke annemle daha çok vakit geçirseydim dediğin oldu mu? Şöhret annenle arana girdi mi?

Şöhret asla annemle arama girmedi, sürekli vakit geçirdik. Annemle arama şöhret girseydi ben daha çok konser veriyor olurdum, daha çok hit şarkı çıkarmış olurdum. Aksine annemle uğraştığım için şöhrete daha geç kavuştum. Bakıcı kadınlara çok güvenemiyordum, ben bakıyordum. Allah’tan iyi insanlar çıktı karşımıza. 13 sene annemle ilgilendim, her istediğini yaptım. Dışarıdan ‘Aman sen ünlüsün, uğraşmıyorsundur’ diyorlar aksine ben de anne düşkünü bir insandım. Anneme her şey değer. Eğer bu sefer de hastaneden sağ çıksaydı onun istediği gibi birlikte 3 katlı, bahçeli bir evde yaşayacaktık.

‘’DEMET AKALIN İLE BARIŞMAK İSTERDİM’’

90’ların sonlarına damga vurmuştun daha sonra da 2000’li yılların başında ‘İlle de Sen’, ‘Sana Güvenmiyorum’’ şarkılarıyla çok konuşulmuştun. O zamanlar müzik piyasası nasıldı?

Benim o zamanlar aklım bir karış havadaydı ama oto kontrolüm hep vardı. Her şey güzeldi, çok çalışırdık. ‘Çok fazla parayı ne yapacaksın?’ derlerdi. Düşün o kadar çok çalışıyormuşum ki haberim yoktu.

Peki ne yaptın bu kadar parayı?

Gezdik, tozduk ve yedik. Birikim de yaptım ama sonra işler ve piyasa kötüye gidince benim müzik hayatım biraz çakıldı. 

Müzik piyasasındaki zorluklar neler?

Acayip bir yarış ve rekabet var. Dünyada müzik piyasasının bu kadar olduğunu zannetmiyorum, herkes herkesin kuyusunu kazıyor. Dünyada kuyu kazılmadığını düşünüyorum. Yanlış stratejiler var.

2000’lerin başından sonra sana haksızlık edildiğini ya da önünün kesildiğini düşünüyor musun?

Ya haksızlık yoktu ama sanatçıları birbirine düşürmeye çalıştılar. Demet Akalın ile bir polemik yaşamıştık, sırf reyting uğrunaydı. O zaman ki menajerler birbirinizle kavga edin, birbirinize laf atın ki gündem olun diyordu. Demet ile yeni tanışmıştık, aynı işe giderken ‘’Aaa sen de benim kadar çatlaksın.’’ Demişti ve ben de ‘Evet’ demiştim. Görüşmeye başlamıştık. Onun gibi ben de gözü karayım. Neyse reyting uğruna polemik yapmıştım ve Demet’in kırgın olduğunu düşünüyorum. Onunla barışmak, konuşma isterim. O delidir, çılgındır.

Keşke müzik piyasası 90’lara dönse diyor musun?

90’lara dönse demiyorum ama müzik piyasası 90’lar kadar steril olsa daha iyi, kokusu olsa bile yeterli. Çünkü her dönemin bir talebi var ve şu an kabına sığmayan, ne verirsek alan bir gençlik var. O zamanlar herkes asker gibiydi.

Söylemem dediğin bir tarz var mı?

Sen bunu söyle, bunu söyleme gibi cümleler sevmem. İstediğim aranjenin olduğu her şarkıyı okurum. (Rap dışında çünkü dilim dönmez.) Aranje ve aranjör çok önemlidir. Mesela Aleyna Tilki’nin ‘Sen Olsa Bari’ şarkısı Ozan Çolakoğlu sayesinde tutmuştur.

Hangi arabesk şarkıya cover yapmak isterdin?

Valla arabesk severim ama cover yerine Murat Uyar ile üzerinde çalıştığımız arabesk bir şarkı var. House müzikler ile harmanlıyoruz, beğeneceksiniz diyebilirim.

 

‘’MİLLETVEKİLİ OLSAM ERDOĞAN GİBİ OLURDUM’’

Birçok sanatçı günümüzde siyasi duruşunu açıklamaktan çekindiklerini dile getiriyor. Peki sen politik misin, apolitik misin?

Siyaseti takip ediyorum, ne oluyor ne bitiyor, yorumluyorum. Bazen kendimi alamıyorum, coşuyorum. Şöyle olmalı, böyle olmalı diye evde bağırıyorum. Politikayla da ilgilenebilirmişim. Ben de adalet duygusu çok fazla acayip adilimdir. Milletvekili olmak isterdim.

Nasıl bir milletvekili olurdun?

Tozu dumana kattırırdım, asla bir haksızlık ve hile yapmazdım. Tayyip Erdoğan gibi olurdum.

Parti ayırt eder miydin?

Erdoğan gibi kendi partimi kurardım, kendi güçlerimi ortaya koyardım. Akıllıysan kendi başına gideceksin. Ülkeni seven bir insansan kendi partini kuracaksın aynı cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı gibi.

90’larda siyasi yorumlar yapmaktan korkar mıydın?

O zamanlar her şey sığdı ve özgürlüğümüz çok yoktu. Aman öyle demeyelim böyle olur  diye düşünüp her şeyi açıklamazdık. Bu durumu ortadan kaldıran Tayyip Erdoğan’dır. Şimdi daha özgür konuşuyoruz ben öyle hissediyorum.

Sence sanatçı siyasi konularda nasıl davranmalı? Tamamen muhalif mi ?

Tamamen muhalif tabii ki olunmamalı, sanatçısın ve herkes yerini bilmek zorunda. Hakaret içerikli konuşmamak gerekiyor. Fikir özgürlüğü elbette ki var ama bazen bazı insanlar sınırları aşıyor. Çocukluğumdan beri nerede, nasıl davranacağımı bilerek yaşadım. Oturmana kalkmana dikkat edeceksin.

Döviz kurlarının hareketliliğiyle ilgili ne düşünüyorsun? Mesela Tarkan dolar yerine TL ile ücret talep etmeye başladı ne diyorsun?

Döviz kurları düşündürücü ve ürkütücü. Bizim işimiz sahne olduğu için endişeleniyoruz. Dolar yükselmiş durumda ve temkinli davranmalıyız.

Türkiye’ye oyun yapıldığını düşünüyor musun?

Türkiye’ye her zaman oyun yapılıyor, çok güzel bir ülkedeyiz ve kıskanılıyoruz. Oyun yapıyorlar ama başımızdaki lider bu oyunlara izin vermez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yerli ve milli olunmalı.’’ açıklaması için ne düşünüyorsun?

Görüşlerine çok katıldığım için doğru söylüyor, %90 destekliyorum.

‘’ADAM GİBİ ADAM ÇIKMADI Kİ ÇOCUK YAPAYIM’’

Gelelim aşk hayatına, başından bir evlilik geçti, evlilik neden sana göre değildi?

Bazı adamlar ‘Evlilik bana göre değil’ dedirtiyorlar. Evlilik çok zor bir şey değil ama karşılıklı anlaşma olduktan sonra sorun yok. Halbuki çok uçuk bir insan da değilim, inanılmaz saygılıyım. Sanırım erkekler sanatçı olduğumuzdan dolayı bizi kaldıramıyor ve bir komplekse kapılıyorlar, psikolojileri bozuluyor.

Çocuk yapsaydım diyor musun? Yeniden evlenir misin?

Tabii ki evlenirim, hiç belli olmaz. Çocuk yapacak adam gibi adam çıkmadı ki çocuk yapayım. Benim çocuklarım kedilerim.

Aşk hayatında kıskanç mısın ve kıskanılır mısın?

Kıskancım ama eskiden kıskanılmayı da severdim şimdi tahammülüm kalmadı. Aşırı kıskançlık kötü bir şeymiş. Artık bende o yanımı törpülüyorum.

Senin için karşı taraf nasıl olmalı?

Güzel kalpli olacak, güzel gülecek. Yılan sevmem, sinsi sevmem, güzel bakacak, yürüyüşü güzel olacak.

Boşandıktan sonra ‘Artık özgürüm’ dedin. Bekar kadın özgür müdür?

Terledim vallahi, bekar kadın tabii ki özgürdür. Karışanın yok bir şeyin yok. Bekarlık sultanlıktır. Evli olunca çok özgür değilsin, hadi kapıyı kapatıp ben gidiyorum diyemezsin. Hesap vermek zorundasın. Aslında kimse kimsenin eşyası olmamalı. Zaten evliliğin bir dönem sonra kalmayacağını düşünüyorum. Kuruma saygı duymayan çok insan var, heyecan için evleniyorlar. Kimse birbirini gerçekten sevmiyor.

‘’DÜNYANIN EN GÜZEL KADINI YA DA ERKEĞİ OL SENDEN DE SIKILACAKLAR.’’

En son Mehmet Ali Erbil’in ‘Tek eşlilik’ açıklaması gündem olmuştu. Evlilikler tek eşli olunmadığı için mi bitiyor?

Yani artık insanlar tek eşli kalamıyor ayrıca tahammül de sabır da kalmadı. Herkes özgüven patlaması yaşıyor. Herkes işim var, gücüm var, seni daha fazla çekemem kafasında. Zamanla zevkler de değişiyor. Dünyanın en güzel kadını ya da erkeği ol er ya da geç senden de sıkılacaklar. Bir de bu kadar kalabalık orta

mda evlilik olmaz, gideceksin doğaya. Burjuvadan uzaklaşmak lazım.

Özlem Tekin’in köy hayatına yerleştiğini duyduk. Kadir Doğulu ve Neslihan Atagül’ün de Kaz Dağları’na yerleştiği aklımızda. Sen de gider misin ansızın?

Ya ben gidemem tuvaleti temiz olacak, peçete falan takıntılıyım. Zaten gece gidip konser yapayım, gündüz Kaz Dağları’na gideyim gibi bir durum olmaz. Kadir bırakabildi mi işlerini? Bırakamadı. Oralara gidip, inek alacaksın. Hayvancılıkla uğraşacaksın. Ben tamamen işi gücü bırakıp yerleşme kafasındayım.

Neden kıskançsın?

Güzel olmayabilirim ama bir sürü özelliğimin olduğunu biliyorum. Başka bir kadını normalde kıskanmam. Ama benim sevgilimin gözünü kaydıran kadını tabii ki kıskanırım. Kadın kadının kurdudur. Gerçekten seven adam gözünün ucuyla başkasına bakmaz.

Zeynep aldatıldı mı hiç?

Aldatılmaya yeltenildim, aldatıldım da hatta. Karşı taraf ancak ben istersem aldatabilir. Ben git dersem o zaten gider. Ben bir şey varsa uzaklaşırım. Hayatımdaki kişi ‘Al, telefonuma bak.’ Derse zaten bakmam, ama telefona yaklaştığım zaman irkilen bir erkek bilin ki bir halt karıştırıyordur. Hele ki ‘Ver, ver ben şarja takarım.’’ diyorsa gerçekten o şahıstan bir şey çıkar. Seni gerçekten seven adam bir şey yapmaz. Bugünkü sosyal ortamda da hepimizin aldatıldığını düşünüyorum. Ben bin tane evlilik mesajı alıyorum ve söylüyorsam aldatan adam da söylemeli. 

Kedi besliyorum dedin. Kadına, çocuğa hayvanlara karşı şiddet olayları gündemimizden eksilmiyor, genel olarak ne düşünüyorsun?

Çok acı çekiyorum bir an önce bir şey yapılmalı, onlar savunmasız varlıklar. Bunları yapanlar çok büyük acı çekmeli. İnsana ve hayvana yapılan şiddeti kınıyorum falan demiyorum, kınamanın ötesindeyim artık. Hiçbir canlı, hiçbir canlının tırnağına dokunamaz. Sanatçılar birlik olup devletle bu konularla ilgili iş birliği yapmalı. Ölüm cezası değil, bunu yapanlar sakat bırakılmalı ve acı çekmeli.

Etiketler: / / / / / / / / /

AİHM Türkiye’nin başvurusunu kabul etti
Adalet Bakanlığı, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) daha önce 'tutuksuz yargılanması' yönünde...
Amasya’nın çılgın projesi
Amasya Belediye Başkanlığı'nca hazırlanan proje kapsamında, Yeşilırmak Nehri'nin 300 metrelik bölümüne kauçuk bentler kurularak, su seviyesi yükseltildi. Projeyle bir taraftan...
Bakan Soylu: Bütün terör örgütlerinin tozunu atıyoruz
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 yılda 3 bin 333 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirterek, "3 bin 99 barınak ve sığınağı...
MHP’den teşkilatlara ‘provokasyon’ uyarısı
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tarafından yerel seçimler öncesi teşkilatlara gönderilen genelgede, "MHP'ye yönelik provokasyonlara karşı teşkilatlarımız ve mensuplarımızın...
Bakan Gül’den Yeni Zelanda’ya önemli mesaj
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Yeni Zelanda'daki saldırıyı bütün dünyanın cılız bir sesle dile getirdiğini belirterek, "Yeni Zelanda hükümetinden, İslam karşıtı...
Havada ve karada seçim seyahatleri talebi artırdı
Yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart tarihi haftasında çok sayıda Türk vatandaşı da hava ve karayolu ile kaydı bulunduğu kentlerde oy...
Son 300 yılın en güçlü dönemindeyiz
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Türkiye'nin bugün terörle mücadelede çok farklı bir noktada olduğunu belirterek, "Son 300 yılın en parlak,...
Özhaseki: HDP’nin yönetimde mutlaka işe el koyacağının işaretidir
AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin açıklamalarını hatırlatarak, "Sezai Bey, 'Bizi...
Şehitler, Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’da anıldı
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104'üncü yıl dönümü ve Şehitler Günü nedeniyle Eskişehir, Bilecik ile Kütahya’da düzenlenen törenlerde dualar okunup, şehitliklere karanfiller...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Filistin Paraguay’da büyükelçilik açıyor

Kapat