$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

AK Parti ve CHP heyetleri Bulgaristan’da

Bulgaristan’da asimilasyon politikasının yıldönümünde anma programlarına katılmak için gelen heyetler, farklı partiler ile görüşecek.

AK Parti ve CHP heyetleri Bulgaristan’da
  • 26.12.2016
  • 457 kez okundu

KIRCAALİ

Bulgaristan’da eski komünist rejim tarafından başlatılan asimilasyon politikalarının yıldönümünde, anma törenlerine katılmak için Bulgaristan’a gelen AK Parti ve CHP heyetleri, ülkede üyelerinin önemli bir kısmı Türk kökenli olan iki parti ile ayrı görüşme yapacak.

Bulgaristan’da Türk kökenlilerin ağırlıkta olduğu iki siyasi parti, Türkan bebek ile birlikte 26 Aralık 1984 tarihinde, asimilasyon kampanyalarına karşı yapılan gösteriler sırasında yaşamını kaybeden diğer 3 Türk kökenli vatandaşın ölüm yıl dönümü dolayısıyla iki ayrı etkinlik düzenleyecek.

Etkinlikler için Bulgaristan’ın Kırcaali kentine gelen CHP heyeti, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi’nin etkinliğine katılıp, yöneticileri tarafından ağırlanacak. AK Parti heyeti ise, Rus uçağının düşürülmesi sonrası Türkiye yanlısı tutumu nedeni ile partisinden ihraç edilen eski HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın kurduğu, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi’nin ev sahipliğini yaptığı programa katılacak ve DOST’un yetkilileri ile görüşecek.

DOST Partisi’nin anma etkinliğine Genel Başkan Lütvi Mestan’ın konukları olarak, AK Parti İstanbul milletvekili Aziz Babuşçu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun katılacağı öğrenildi.

HÖH’ün ağırlayacağı CHP heyetinde ise partinin Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Edirne milletvekili Erdin Bircan, Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü, Yalova milletvekili Muharrem İnce ve Kırklareli milletvekili Vecdi Gündoğdu yer alacak.

HÖH-DOST ayrılığı

Türkiye’de Rus uçağının düşürülmesinin ardından parlamento kürsüsünden Rusya’nın siyasetini sert bir dille eleştiren dönemin HÖH Genel Başkanı Mestan, NATO ve Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir konuşma yapmıştı.

HÖH’ün daha önceki genel başkanı da olan Onursal Başkan Ahmet Doğan, 17 Aralık 2015 tarihinde Sofya’daki yılbaşı eğlencesinde söz alarak, Mestan’ı HÖH’e ihanet etmekle suçlamış, başkanlık konumundan ve parti üyeliğinden ihraç ettirmişti. Doğan, HÖH’ün genel başkanlığını Mustafa Karadayı’ya devretmek zorunda bırakılmıştı.

HÖH’ün demokratik yapısından uzaklaştığını belirten Lütvi Mestan ise diğer 5 HÖH milletvekili ile birlikte 11 Nisan 2016 tarihinde Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi’ni kurmuştu. DOST’un üye sayısını kısa sürede 18 bine çıkaran Mestan, özellikle Rusya’nın Kırım’ı işgaline karşı sert tutumu ile biliniyor.

Etiketler: / /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Meteorolojiden 5 ilde buzlanma ve don uyarısı

Metorolojiden gelen uyarıya göre Malatya, Adıyaman, Elazığ, Tunceli ile Bingöl'de buzlanma ve don bekleniyor.

Kapat