$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

SON DAKİKA:

Almanya’daki Bavyera eyalet seçimlerinden koalisyon çıktı

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yapılan seçimlerde hiçbir parti tek başına hükümeti kurmak için gerekli oyu alamazken CSU son 60 yılın en kötü sonucunu aldı.

Almanya’daki Bavyera eyalet seçimlerinden koalisyon çıktı
  • 15.10.2018
  • 70 kez okundu

BERLİN

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yapılan seçimlerin geçici resmi sonuçları açıklandı. Buna göre, hiçbir parti tek başına hükümeti kurmak için gerekli oyu alamazken Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) son 60 yılın en kötü sonucunu elde etti.

Buna göre İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in lideri olduğu Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) yüzde 37,2 oy aldı. Bir önceki seçime göre yüzde 10,5 oy kaybı yaşayan CSU tek başına hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadı ve tarihi bir hezimete uğradı. Son 60 yılın en kötü sonucunu elde ettiği belirtilen CSU, 2013 seçimlerinde oyların yüzde 47,7’sini almıştı.

Geçici resmi sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 9,7, Yeşiller yüzde 17,5, Hür Demokrat Parti yüzde 5,1, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) yüzde 10,2 ve yerel bir parti olan Hür Seçmenler Partisi yüzde 11,6 oy aldı.

Sosyal Demokrat Parti bir önceki seçimlere göre yüzde 10,9 oy kaybıyla hezimet yaşayan diğer bir parti oldu.

Eyalette ilk kez 6 parti eyalet meclisine girmeye hak kazandı.

205 sandalyeden oluşan eyalet meclisinde CSU 85, SPD 22, Yeşiller 38, Hür Seçmenler 27, Almanya için Alternatif Partisi 22, Hür Demokratlar 11 sandalye aldı.

Aşırı sağcı AfD partisi de yüzde 11 oy alarak ilk kez meclise girmeyi başardı.

Seçimlere katılımın yüzde 72,5 olduğu, bunun da 1980’li yıllardan sonraki en yüksek oran olduğu ifade edildi.

Eyalet meclisinde tek başına iktidar olma ihtimalini kaybeden CSU’nun teorik olarak Yeşiller Partisi, Hür Seçmenler veya SPD ile koalisyon kurma seçenekleri bulunuyor.

Alman medyasındaki yorumlarda Almanya Başbakanı Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hür Seçmenler Partisi arasında koalisyon kurulmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

Sonuçlar federal hükümeti de etkileyebilir

Bavyera’da 1954’ten bu yana yapılan tüm seçimlerden birinci çıkan ve 1958’den beri iktidarda bulunan CSU, 1958-1966 ve 2008-2013 dönemleri dışında eyalette hep tek başına hükümeti kurdu.

CSU, Almanya’da sadece Bavyera’da teşkilatlanarak sadece bu eyalette seçime katılıyor. CSU’nun kardeş partisi CDU ise Bavyera’daki seçimlerde yer almıyor.

Siyasi gözlemciler, federal düzeydeki koalisyon hükümetinde CDU ve SPD’nin yanında bulunan küçük ortak CSU’nun eyalet seçimlerindeki oy kaybının federal hükümeti de etkileyeceğine dikkati çekiyor.CSU’nun tek başına iktidarı kaybetmesinin Berlin’de İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan partinin Genel Başkanı Horst Seehofer’i, ardından da federal hükümeti sarsacağından endişe ediliyor.

Etiketler: / /

Özhaseki: AK Parti’de adaylar önümüzdeki hafta açıklanabilir
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, "Şu anda tespit ettiğimiz iller var. Netlik olmamakla birlikte peyderpey açıklayabiliriz. Önümüzdeki hafta ilk...
310 şehit ve gazi yakını ile 55 işçi yakınına atama
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: "310 şehit yakını, gazi ve gazi yakını ile maden kazasında hayatını kaybeden 55...
Elbistan ve Ünye Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı
İçişleri Bakanlığından, haklarında yürütülen soruşturma kapsamında Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ile Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ın görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi.
‘Ergenekon’un hakim ve savcıları hesap veriyor
'Ergenekon' davasına bakan 7 eski hakim ve savcının, "suç uydurma ve görevi kötüye kullanma" suçlarından yargılanmasına ilk derece mahkemesi sıfatıyla...
Esed rejimi mutabakata rağmen İdlib’i vurmaya devam ediyor
Esed rejimi ve destekçileri, Suriye'nin İdlib ilindeki ateşkesin korunması için varılan mutabakata rağmen bölgeye saldırılarını sürdürüyor.
Göçmen konvoyu sınıra ulaştı
Orta Amerikalı göçmenlerden oluşan grup, ABD'ye ulaşmak üzere Meksika'yı katettiği yolculuğun son durağında ülkenin kuzeybatısındaki sınır kenti Tijuana'ya ulaştı.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Türkiye’nin sıçrama yapması için gayret gösteriyoruz
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Hep birlikte Türkiye'nin daha yukarılara doğru tırmanması daha büyük sıçramalar yapabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘İdlib’de kapsamlı ateşkes bekliyoruz’

Eski Suriye Geçici Hükümet Başkanı Ahmed Tuma, ''İdlib'de kapsamlı bir ateşkese dönmesini bekliyoruz. Kısa bir süre sonra buranın tamamen güvenli...

Kapat