$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Almanya’ya gelen göçmenlerin yarısı AB vatandaşı

Devlet Bakanı Özoğuz: Almanya’ya gelen göçmenlerin yarısı AB vatandaşı

Almanya’ya gelen göçmenlerin yarısı AB vatandaşı
  • 09.12.2016
  • 398 kez okundu

Devlet Bakanı Özoğuz, “Böyle bir raporun tanıtımında, Almanya’ya gelen göçmenlerin yaklaşık yarısının AB ülkeleri vatandaşlarından oluştuğuna dikkati çekmek bizim için bir gereklilik” dedi.

Alman hükümetinin göç, mülteci ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, geçen yıl Almanya’ya gelen göçmenlerin yüzde 45’ini AB ülkeleri vatandaşlarının oluşturduğunu söyledi.

Bakan Özoğuz, bugün başkent Berlin’de düzenlediği bir basın toplantısında 11. Göç ve Uyum Raporu’nu tanıttı.

Özoğuz, Almanya’da genel olarak AB ülkeleri dışından gelen göçmenlerin sayısının çok daha fazla olduğu şeklinde yanlış bir düşüncenin hakim olduğunu belirterek, “Böyle bir raporun tanıtımında, Almanya’ya gelen göçmenlerin yaklaşık yarısının geçen yıl da AB ülkeleri vatandaşlarından oluştuğuna dikkati çekmek bizim için bir gereklilik.” şeklinde konuştu.

Almanya’ya geçen yıl gelen 2 milyon 137 bin göçmenin yüzde 45’inin AB ülkesi vatandaşı olduğunu ifade eden Özoğuz, bu insanların 998 bininin ülkeyi aynı yıl yine terk ettiğini kaydetti.

Özoğuz, Almanya’da günümüzde 190 ülkeden insanın yaşadığını ve yabancı asıllı insanların büyük çoğunluğunu yüzde 16,7 ile Türklerin oluşturduğunu, Türkleri Polonyalıların ve Rusların izlediğini belirterek, göçmenlerin ortalama yaşının da 36 olduğunu, bunun da nüfusu gençleştirdiği için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Yabancılar hakkında yanlış intiba

Almanya’ya gelen göçmenlerin ve sığınmacıların çokluğundan dolayı genel olarak gergin bir havanın mevcut olduğunu belirten Özoğuz, ancak bu yoğunluktan dolayı aslında eyaletlere eğitim alanında ve uyum kursları için daha fazla para verildiğine dikkati çekti.

Yabancılar arasında suç oranlarının çok yüksek olduğu şeklinde yanlış bir intibanın da yaygın olduğuna vurgu yapan Özoğuz, Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verilerinin, bunun yanlış bir inanış olduğunu ortaya koyduğunu, cinsel içerikli suçların oranının Suriyeli sığınmacılar arasında yüzde 1 bile olmadığını söyledi.

Özoğuz, çifte vatandaşlığın kaldırılmasına da karşı olduğunu belirterek, Almanya’da doğup büyüyen ve okula giden göçmen asıllı gençlerden Alman vatandaşlığını terk etmelerinin istenemeyeceğini sözlerine ekledi.

11. Göç ve Uyum Raporu

Bakan Özoğuz, raporun önsözünde, Alman toplumunda yabancılar ve İslamiyet ile ilgili endişelerin giderilmesi ve İslam karşıtlığına karşı mücadele edilmesi için çabaların sürdürülmesi gerektiğini belirterek, “Müslümanların ve gayrimüslimlerin büyük çoğunluğu tümüyle barışçı bir şekilde yaşamakta ve özgür, demokratik temel düzenimizi kabullenmektedir. Müslümanlar ve İslamiyet ülkenin bir parçasıdır ve bazı uyum sorunlarının İslamiyet’e dayandırılması kabul edilemez.” ifadesine yer verdi.

Raporda, Almanya’da yaşayan 81 milyon 400 bin kişinin 7 milyon 800 binini yabancıların, 9 milyon 300 binini göçmen asıllıların oluşturduğu bildirildi.

Raporda, Almanya’da yaşayan yabancılardan 1 milyon 506 bin 113’ünün Türk vatandaşı olduğu, Türkleri sırasıyla Polonya, İtalya ve Yunanistan vatandaşlarının izlediği ifade edildi.

Almanya’da geçen yıl 19 bin 674 Türk vatandaşının Alman vatandaşı olduğu, Türkleri yine sırasıyla Polonyalıların, Ukraynalıların, Iraklıların ve Yunanların izlediği belirtilen raporda, uyum kurslarına en fazla katılan yabancıların başında Suriyelilerin geldiği ifade edildi.

Etiketler: /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Doğu Halep’te saldırılar durmadı

Rusya'nın Halep'te rejim saldırılarının durduğunu açıklamasına karşın bombardımanlar sürüyor. Halep'in doğusunda 9 bölgede rejim ve destekçileri saldırıyor

Kapat