$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Anonim @falanca’DAN Kitap, Radyo, Twitter Çerçevesinde; SELCAN AYDIN

Sevgili okuyucular,
Hava sıcaklıklarının artmaya başladığı,insanların sokağa döküldüğü,klima ayarlarının değiştirildiği bir hafta da bizde Kadıköy’de bir sokak röportajı gerçekleştirmek için yola koyulduk.
Röportaj yapacağımız isim Kitap Yazarı,Radyocu,Twitter Fenomeni,DJ Selcan Aydın.
Selcan Aydın’la bir mail trafiğinden sonra pazartesi günü İçin Kadıköy’de buluşmak üzere sözleştik.Ekip arkadaşım Eser ile tüm hazırlıklarımızı tamamlayıp yola çıktık.
Buluşma saatinden yarım saat kadar önce orda olup Kadıköy sahilde çekim yapma ve bir kahve içme fırsatı da bulmuş olduk.
Saat 20.00 olduğunda Selcan Aydın’la buluştuk.Çok samimi,güler yüzlü,misafirperver bir tavırla karşılaştıktan sonra hiç vakit kaybetmeden Kadıköy sokaklarının birinin köşesine kameralarımızı/Işıklarımızı kurup,mikrofonlarımızı takıp röportajımıza başladık.Hadi bakalım şimdi siz de bize eşlik edin.

Yusuf BALAY
Yusuf BALAY
  • 11.04.2018
  • 1.400 kez okundu

Selcan Aydın deyince kimisi Radyocu kimisi yazar kimisi Twitter fenomeni olarak sizi biliyor.Genel hatlarıyla Selcan Aydın Kimdir ?
1986 doğumluyum.Ortaokul yıllarımdan beri İstanbul’da yaşıyorum.Keşfetmeyi ve denemeyi çok seviyorum.Neler yapabildiğimi neler başarabildiğimi hep deneyerek görmek isteyen bir yapım var.Aynı zamanda şanslı olduğumu söyleyebilirim.Özgür ruhlu ve cesaretli bir karektere sahibim.Selcan Aydın’ı genel olarak bu şekilde özetleyebilirim.

Twitter’a yazmaya başlıyorsunuz ve Selcan Aydın ismini değil de ‘’FALANCA’’ kullanıcı adını kullanıyorsunuz ? Neden ‘’

 

FALANCA‘’ ?

Falanca ismini tamamen anonim bir insan olmak istediğim İçin seçtim.Ruhumda karşılığı olan bir isimdi aslında.Falancayı belirli bir kişiyi işaret etsin diye değil X bir kişiyi temsil etsin diye düşündüm.Kısacası herhangi biri diye kurguladım.

 

‘’FALANCA’’ Selcan Aydın’ı yansıtıyor mu ? İnsanlar takip etsin diye mi yazıyordunuz yoksa siz yazınca mı insanlar takip etmeye başladı ?

Falanca geçmişten bugüne kadar Selcan Aydın’ın ufak bir kısmını yansıtıyor diyebilirim.Yaşadığı sıkıntılardan dolayı mizah yaptığı haliyle biliniyor aslında.Hayatım normalleşmeye 

başlayınca eskisi kadar mizah yapmayan bir forma dönüştü.Eskiden yüzüm de görünmüyor ve bilinmiyordu.Son zamanlara doğru televizyon proğramları,you tube ve diğer işler olunca simam da tanımaya başlayınca gerçek Selcan Aydın olarak varolmaya başladım.Ben kesinlikle takipçi kaygısı gözetmeden yazıyordum.Yazdıklarım bana takipçi getirdi.

Şu anda iki kitabınız var.Sizi kitap yazmaya yönlendiren süreçten bahsedebilir misiniz ?

Twitter da varolmaya başladıktan sonra kendimi 140 karekterden daha fazlasıyla anlatma isteğim oluşunca Blog kurup orada yazmaya başladım.Blogda buhranlarımı ve çevremden yaşadığım olayları anlatıyordum.Yaşadıklarımı ifade ettiğim yer diyebilirim.Blog 25.000 takipçiye ulaştı.Daha sonra bana ‘’neden Kitap yazmıyorsun ? ‘’ dediler.Ben de denemek istedim.Fakat 40. Sayfada çok zormuş deyip bıraktım.Sonrasında şansım iyi gitti.Bir yayınevinin genel yayın yönetmeni ile aynı yarışmada jüri oldum.Onunla tanıştıktan sonra işler daha da hızlandı.Böylece ilk kitabım çıkmış oldu.İlk kitabımı bir olay döngüsü,örgüsü ve hikayesi var.Fakat ikinci kitabım blog yazılarımdan oluşuyor.

Benim dikkatimi sosyal medya paylaştığınız videolarda,yazılarda çok daha rahat ve kendinizi ifade eder tarzda paylaşımlarınız var.Fakat gerçek hayatta tanımadığınız insanlara ve ortamlara karşı biraz mesafelisiniz.Doğru mu ?

Evet doğru.Gerçek hayatta daha mesafeli ve soğuk bir yapım var.Sosyal medya da çok yalnızım,kimseye hesap verme ve açıklama yapmadığım benim kendi alanım olduğu İçin daha rahatım.Kendi arkadaş çevremle daha yakınım o da sosyal medyadan bir level üstünü düşünebilirsiniz.O da tamamen başka bir Selcan.

Radyoculuk serüveni nasıl gelişti ? Radyoya nasıl başladınız ?

İlk kitabımı bitirdikten sonra rock Fm den davet geldi.Zaten uzun yıllardır Rock dinleyicisi olduğumuz için güle oynaya gittim.Konuk olarak gittiğimde bana dediler ki ‘’ radyoda sesin çok güzel geliyor.Diksiyonunda çok düzgün.Hiç radyoculuk yapmayı düşündün mü ? ‘’ ben de gerçekten daha önce hiç düşünmemiştim.Ve radyoculuğa dair bir fikrim de yoktu.Fakat beni iki kere davet ettiler.Ben denedikten sonra 2 sene rock Fm de 1 sene de kent Fm de radyo programcılığı yapmış bulundum.
Ben normalde sözlü değil yazıyla kendimi daha iyi ifade eden birisiyim.Bu yönden radyonun bana çok büyük katkısı oldu.İlk başlarda programda  konuya girme sürecinde sıkıntı yaşadım.Yaklaşık 8 günlük bir sürede bu sorunu da halletim.
Her sabah 07.00-10.00 arası 3 saatlik bir sürede yayında kalıyordum.Daha sonda rock Fm satılınca biz de kent Fm’e transfer olduk.İçerik olarak aynıydı ama rock Fm kadar sert müzik çalamıyorduk.

Her ne kadar iki kitabın çıkacak olsa da yeni bir kitap yeni bir heyecan diyebilir miyiz ?Birazda yeni çıkacak üçüncü kitaptan konuşalım.Kitabın ismi nedir ve nereden geliyor?Kitapta bizi neler bekliyor ?

Kitap çıkarmak hayatımdaki en büyük mutluluk olabilir.Şu an da siz anlatırken bile tüylerim diken diken oldu diyebilirim.
Kitabın ismi bir tepkiden geliyor.
‘’DAN’’ vurma efekti olarak.Hayata,insanlara,ilişkilere karşı bir tepki.Dan’da bizi ilk kitabın devamı bekliyor.Artık daha çok yaşımın verdiği durum ile de ilgili insan İlişkiler ağırlık gösterecek.Kişisel gelişim trenlerinin sıradanlığı gibi değil de gerçekten bir kimsenin kişisel gelişimine katkı sunacak bir nitelik taşıyor diyebilirim.Kendi gelişimimi anlattığım bir kitap oldu.

Artık bir yandan da Dj olarak adını duyuyoruz.Son zamanlarda da yaptığın bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.Bundan da bahseder misiniz ?

Aslında kendime dj diyemiyorum.Ben kendimi şarkı çalıcısı olarak adlandırıyorum.Dj lik çok farklı bir yetenek ve donanım gerektiren bir alan.Uzun bir süre radyo programcılığının kazandırdığı arşiv ve keşif süreci bana bir alan yarattı.Ben kendi haznemdeki müzikleri insanlarla paylaşmayı seviyorum.

Radyoculuğu özlüyor musun ? Tekrar teklif gelse düşünür müsünüz ?

Evet radyoculuğu özlüyorum.Fakat kitabı şu anda önceliğime koyduğum İçin onunla ilgili bir girişimde bulunamıyorum.Kitabımı bitirip teslim aldığımdan radyoyla ilgili bir şeyler olur diye düşünüyorum.

Sizi tanıyan çoğu kişinin bildiği üzere bir motor tutkunuz var.Buna değinmek istiyoruz.Bu konuya bakış açınız nedir ?

Daha önceki yıllarda mağaza satış danışmanlığı yaparken iş yerinin çıkışında nostaljik bir scooter gördüm.Ben o motoru görünce adeta aşık oldum.Sonrasında anneme motor almak istiyorum dedim.Sonra annem bana abini örnek göstererek ‘’abin de zamanında istedi ama aldırmadık ‘’ dedi.Fakat ben bir hafta sonrasında  motoru alıp eve geldim.Daha sonra annem motoru çok sevdi.Tabi ki bunun altından benim çok dikkatli ve güvenli kullanmam da vardı.Ben yağmurlu havada kullanmak istemezdim.Annem yağmurlu hava da arkama binerek ‘’sen çok dikkatli kullanıyorsun’’ diyerek beni cesaretlendirdiği günler bile oldu.Fakat şunu kesinlikle söylemeliyim.
Motorsiklet almadan önce kesinlikle kask ve montu almanız gerekiyor.Motor bir özgürlüktür ama kendi canımızıda korumak zorundayız.

Selcan Aydın’a bu keyifli röportaj İçin çok teşekkür ediyoruz.Bu röportajla birlikte güzel bir insanı daha okuyucularımızla buluşturduk diyebiliriz.Tavırlarıyla,sözleriyle gerçekten çok sıcakkanlı sempatik bir yapısı olan Selcan Aydın’a yapacağı tüm iş ve projelere başarılar diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
KENDİNE ÖZGÜ BİR ADAM, ÖZTÜRK SERENGİL

Türk sinema ve sahne hayatı ilginç olaylar, ilginç hikayeler ve ilginç kişiliklerle doludur. Bunlardan bir tanesi de rahmetli Öztürk Serengil'dir....

Kapat