$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

SON DAKİKA:

Antik çağda kullanılan kilden seramik yapımını öğrendiler

Çanakkale’de bir grup öğrenci, Parion Antik Kenti’ndeki kazılara katılıp, hazırladıkları kille antik dönemde kullanılan seramik ürünlerin benzerlerini hazırladı.

Antik çağda kullanılan kilden seramik yapımını öğrendiler
  • 22.08.2017
  • 774 kez okundu

ÇANAKKALE

Çanakkale‘de yaşları 9 ile 13 arasında değişen bir grup öğrenci, Parion Antik Kenti‘nde antik çağda kullanılan kilden, 2 bin 700 yıl önceki seramik eşyaların benzerlerini üretti.

Biga ilçesi Kemer köyü yakınında yer alan Helenistik dönemin önemli antik liman kenti Parion’da, sponsor şirket tarafından hazırlanan “İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında gelen 20 öğrenciye antik kent ve kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan kap kacak ve çömlek gibi eserler hakkında bilgi verildi.

Yaşları 9 ile 13 arasında değişen öğrenciler, arkeologlar eşliğinde 2 bin 700 yıllık geçmişe sahip bölgeden kil topladı. Toplanan kil, kazı evinde elekten geçirdikten sonra suyla karıştırıp çamur haline getirildi.

Ardından Kazı Heyeti Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Keleş ile Odeion bölümüne gidildi, burada hazırlanan çömlekçi çarkında çamura şekil verildi.

Çark başına oturan öğrenciler, hazırladıkları çamurla, antik kentten çıkan eserlerin benzerlerini yaptı. Üretilen eşyalar, kazı evindeki fırında pişirme yöntemiyle kullanıma hazır hale getirildi. Heyet üyeleri, öğrencilerin hazırlayıp fırında pişirdikleri ürünleri daha sonra kendilerine hediye etti.

“Gençlerde kültürü koruma noktasında bilinç oluşacak”

“Son 5 yıldır sponsorumuz İÇDAŞ ile Küçük Arkeologlar Projesi’ni yürütüyoruz.” diyen Keleş, “Bundaki amaç, genç nesillere bu topraklardaki geçmiş kültürleri tanıtmak ve farkındalık yaratmak. Bunda da 5 yıldır bir başarı sağladık. Gençlerimizi buraya getirip seramiğin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Özellikle bu bölgede, Anadolu’da yapılan arkeolojik kazıların amaçlarından biri de genç nesillere bunları öğretmek. Bunu yapabilirsek, bundan sonraki nesillerimizde, Anadolu ve bölgedeki kültürün ya da kültürlerin farkına vararak bunları koruma noktasında bilinç oluşacak.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: / / /

Özhaseki: AK Parti’de adaylar önümüzdeki hafta açıklanabilir
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, "Şu anda tespit ettiğimiz iller var. Netlik olmamakla birlikte peyderpey açıklayabiliriz. Önümüzdeki hafta ilk...
310 şehit ve gazi yakını ile 55 işçi yakınına atama
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: "310 şehit yakını, gazi ve gazi yakını ile maden kazasında hayatını kaybeden 55...
Elbistan ve Ünye Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı
İçişleri Bakanlığından, haklarında yürütülen soruşturma kapsamında Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ile Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ın görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi.
‘Ergenekon’un hakim ve savcıları hesap veriyor
'Ergenekon' davasına bakan 7 eski hakim ve savcının, "suç uydurma ve görevi kötüye kullanma" suçlarından yargılanmasına ilk derece mahkemesi sıfatıyla...
Esed rejimi mutabakata rağmen İdlib’i vurmaya devam ediyor
Esed rejimi ve destekçileri, Suriye'nin İdlib ilindeki ateşkesin korunması için varılan mutabakata rağmen bölgeye saldırılarını sürdürüyor.
Göçmen konvoyu sınıra ulaştı
Orta Amerikalı göçmenlerden oluşan grup, ABD'ye ulaşmak üzere Meksika'yı katettiği yolculuğun son durağında ülkenin kuzeybatısındaki sınır kenti Tijuana'ya ulaştı.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Türkiye’nin sıçrama yapması için gayret gösteriyoruz
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Hep birlikte Türkiye'nin daha yukarılara doğru tırmanması daha büyük sıçramalar yapabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Polonya’da madalya kovalayacağız’

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Üstündağ, "Altyapılarda madalyalar aldık ama artık sıra Avrupa Erkeler Voleybol Şampiyonası'nda ağabeylerinin getireceği madalyada. İlk hedefimiz...

Kapat