$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA:

Asayişi sağlamak için ‘ByLock’tan talimat beklemiş

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen eski Ağrı Vali Yardımcısı Kamil Aksoy hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Asayişi sağlamak için ‘ByLock’tan talimat beklemiş
  • 09.09.2018
  • 110 kez okundu

Erzurum’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu, örgütün sözde “büyük bölge mülkiye yapılanması”nda yer aldığı ve ByLock aracığılıyla talimat aldığı öne sürülen eski Ağrı Vali Yardımcısı Kamil Aksoy hakkında 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen Aksoy hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Aynı suçlamaya ilişkin başka bir davadaki yargılaması süren Aksoy hakkında hazırlanan 14 sayfalık birleştirme talepli iddianame, Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, FETÖ/PDY’nin tanımı, kuruluşu ile yapılanmaya yönelik bilgilere ve tanık beyanlarına yer verildi.

“ByLock”taki kullanıcı adına çocuklarının ismini vermiş

“Harun” kod adlı kişinin sözde “Erzurum büyük bölgesi mülkiye imamı”, “Birol” kod adlı kişinin de “Erzurum mülkiye imamı” olduğu belirtilen iddianamede, Birol’un kullandığı ByLock hesabına ait tespit ve değerlendirme tutanağının incelenmesinde söz konusu ID’ye bağlı isimsiz kullanıcıların tespitine yönelik çalışmalar yapıldığı kaydedildi.

İddianamede, belirtilen ID’ye bağlı bir başka ID numaralı ByLock hesabının kullanıcı adının “nursima17”, şifresinin de “ömer2525” olduğunun tespit edildiği, söz konusu ByLock hesabının “Birol” kod adlı kişinin sorumluluğundaki kaymakamlardan birisinin kullanımında olabileceğinin değerlendirildiği ve bu hususta gerekli çalışmanın yapılması amacıyla KOM Şube Müdürlüğü ekiplerine talimat verildiği bildirildi.

Ekipler ve Başsavcılıkça tanzim edilen tutanaklar ile nüfus kaydından anlaşılacağı üzere sanığın, “Nursima” ve “Ömer Tarık” isminde çocuklarının olduğu tespitine yer verilen iddianamede, Nursima’nın 17 Kasım’da doğduğu ve Aksoy’un daha önce Karayazı ilçesinde kaymakamlık yaptığının belirlendiği anlatıldı.

İddianamede, Aksoy’un kullandığı ByLock hesabına ait tespit ve değerlendirme tutanağında söz konusu ID’ye bağlı iki hesabın bulunduğu, bu ID’lerden birisinin “Birol” kod adlı kişi, diğerinin ise sanıkla aynı dönemde kaymakamlık yapan biri tarafından kullanıldığının değerlendirildiği ve bu kişiyle karşılıklı yazışmalarının tespit edildiği belirtildi.

“Olaylarda çalışma yapayım mı?”

İddianamede ByLock üzerinden “Harun” kod adlı sözde bölge imamından “Birol” adlı sözde il imamına gönderilen “Karayazı” başlıklı mesajla ilgili de “Abim gerek yok, kendini sıkıntıya sokmasın. Karayazı’daki arkadaşımız soruyor. ‘Kepenk kapatma gibi eylemlerin önünü almak için insiyatif alıp ilçede önde gelenlerle diyalog kurayım mı? Benzeri olaylarda çalışma yapayım mı?’ diyor.” ifadelerine yer verildi.

İddianamede, mesajla ilgili şunlar kaydedildi:

“Abim mevcut pozisyonundan daha kritik bir pozisyon ise tercih edilebilir. Gelen cevap şu, ‘Abi pozisyon nedir? Bir kaymakamın tercih edebileceği pozisyon kamu düzeni müsteşarlığında ne olabilir ki?’ Dolayısıyla ilgili arkadaşımız nerede, hangi pozisyon ve kimler kimin üzerinden kime tesir edecek? Bunu açıkça bilirsek yardımcı olabiliriz, yoksa genel olarak sadece eğer tercih edilecek bir pozisyon ise aidiyetinin sorgulanmayacağı ve olma ihtimalinin yüksekliğine göre hareket edebiliyor diyebiliriz.”

İddianamede, 31 Aralık 2015’te “Karayazı” başlıklı konuşmada, “(Hakan-Erhan yazdı) Abi söyle ki bence arkadaşlarımız vatanı kurtarayım diye özel bir gayret içine girmesin. Yaptığı ve yapacağı çalışmalar hanesine bir şey katacaksa, devlet ricali ve siyasiler nezdinde bir şey ifade edecek ve pazarlayabilecekse bir gayret içine girelim. Bunun dışında rutini bozmanın bir anlamı yok. Yaptığımız her şey hem hukuki olmalı hem de bize bir şey kalmalı.” ifadelerinin yer aldığı bildirildi.

İddianamede, tespit edilen mesajlar ve bahse konu hususlarla yazışma içeriklerinin değerlendirilmesi sonucu “Karayazı” adlı kişinin Aksoy olduğunun görüldüğüne işaret edildi.

Tanık olarak beyanda bulunan U.B. de Aksoy’un Ankara’da KPSS ve kurum sınavlarına hazırlanılan “mezun evi” olarak adlandırılan evde kaldığını söyledi.

“Örgüt toplantılarına katıldığı anlaşılmıştır”

Tanık beyanları, tespit tutanakları ve ByLock yazışma içeriklerinden, Aksoy’un FETÖ/PDY’nin meslek sınavları çalışma evlerinde kaldığının ve ByLock programını kullandığının tespit edildiği bilgisine yer verilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Karayazı Kaymakamlığı yaptığı dönemde Erzurum büyük bölge mülkiye imamı ‘Harun’ kod adlı kişiye bağlı Erzurum bölgesi mülkiye imamı ‘Birol’ kod adlı kişinin altında örgüt üyesi olarak mülkiye yapılanmasına dahil olduğu, bu minvalde kaymakamlık görevinin gereklerine göre görev yerinde meşru hükümetin temsilcisi olması ve meşru hükümetten emir ve talimat alması gerekirken dosyada mevcut ByLock içeriklerinden anlaşılacağı üzere iktidarı devirmek suretiyle anayasal düzeni ortadan kaldırma gayesi içerisinde bulunan terör örgütünün yöneticilerinden emir ve talimat aldığı, görevinin gereği olarak ilçedeki asayiş ve güvenliği sağlamaya yönelik imkanları dahilinde tüm önlemleri alması gerekirken bu hususta harekete geçip geçmemek konusunda Harun kod adlı kişiden talimat istediği ve ByLock içeriklerinden anlaşıldığı üzere FETÖ/PDY’nin Erzurum büyük bölge imamınca gerçekleştirilen örgüt toplantılarına katıldığı anlaşılmıştır.”

İddianamede, Aksoy’un “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Etiketler: /

CHP’li Erdoğdu: Ödeneği yok yapmayın dediğimizde kimse bizi dinlemedi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, "Devletin şimdi 30,9 milyar lira yatırımlardan tasarruf edeceklermiş. 'Bunun ödeneği yok, bunları yapmayın.' dediğimizde kimse...
NATO’dan Gürcistan’a destek
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine somut destek verdiklerini vurgulayarak, Rusya'ya bu bölgeden "askerlerini çekme" çağrısı...
İsrail Gazze sınırında 183 Filistinliyi şehit etti
"Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde 30 Mart'tan bu yana 32'si çocuk 183 Filistinli şehit oldu, 11 binden fazla kişi yaralandı.
İsrail’den Rusya’ya uçak raporu
Rus İl-20 uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak İsrailli askeri yetkililerin Moskova'ya, olayı anlatan 40 sayfalık rapor getirdiği belirtiliyor.
Almanya Dışişleri Bakanı Maas’tan Türkiye övgüsü
Almanya Dışişleri Bakanı Maas, "Türkiye'nin Suriye ve İdlib ile ilgili yapılan görüşmelerde olağanüstü olumlu bir rol oynadığını saptıyoruz." dedi.
Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu toplandı
Ticaret Bakanı Pekcan başkanlığında yapılan ikinci İstişare Kurulu Toplantısı'nda Yeni Ekonomi Programı'nın yanı sıra Gümrük Birliği, Eximbank, e-ticaret ve dijitalleşmeye...
ABD’nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor
ABD, Suriye'de müttefiği olarak nitelendirdiği terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgeye silah, mühimmat ve askeri malzeme sevk etmeye devam ediyor.
Ermenistan işgal ettiği topraklardan şartsız çekilmeli
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Ermenistan devleti, Yukarı Karabağ dahil, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından şartsız çekilmelidir. Bu topraklar Azerbaycan'ındır. Dün böyleydi,...
Münbiç’te ortak devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Münbiç'te ortak devriye, müşterek devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere. TSK, Amerikalı mevkidaşları ile sahada bunu koordine ediyor."...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmen milletvekillerini kabul etti
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Temsilciler Meclisine seçilen Türkmen milletvekillerini kabul etti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Bursa’da “gelin arabası”yla soygun girişimi

Kapat