$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

ASİL KADIN

Yağmur TANYILDIZ
Yağmur TANYILDIZ
  • 09.05.2018
  • 1.411 kez okundu

“Kadın gibi kadın olacak kadın dediğin” demiş ya şair… Peki ya sizce asil bir kadın nasıl olmalıdır?

Asil kadın olmak ve asil kadın olarak yaşamak çok zor değil aslında. Bu sözde olmamalı, tabii görünüşte de. Bir kadının ruhu asil olmalı her şeyden önce. Gururlu, onurlu, başı dik olmalı kadın. Varlığı da yokluğu da bilmeli. Pahalı giyinmesine gerek yok. Her zaman şıktır ve yakıştırır kıyafetlerini. Fedakar olmalı kadın, sevgi ve şefkat dolu olmalı.

Bekarsa kız, anne modelidir. Ağır başlı, akıllı mantıklıdır. O da annesi gibi gururludur. Ve de onurludur. Şımarık değildir. Oturduğu kalktığı yeri bilir. Nerede ne konuşulur bilir. Annesi gibi o da sıcak şefkat dolu bir yuva kuracağı çocuklarını doğurup eşiyle mutlu bir hayat yaşayacağı günü bekler. Değerleri vardır asil kadının. Örf ve adetlerine saygılıdır. Büyüklerini sayar, küçüklerini sever.

Tüm geleceğini bir adamın ellerine emanet etmez. Daha henüz kendi çocukken, genç yaşında evinin hanımı olup, tüm istikbalini kocasının vicdanına bırakmaz.

Ukala görünüşlü değildir. Böbürlenmez, konumunu ağır başlılıkla korur.

Asil kadın ağacın tepesindeki dalın en ucunda duran parlak kıpkırmızı elmaya benzer. Nedense erkekler yere düşen elmaları toplarlar. Veya kolayca ulaşabilecekleri yerlerdekini almaya çalışırlar. Asil ve gerçek bir kadın şiir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur…

Her ne kadar Cemal Süreya, “Daha nen olayım isterdin, onursuzunum senin” diye seslense de sevdiğine; aslında kalmak isteyip kalamayan, bu yüzden payına hep gitmek düşen, affetmek isteyen ama afedemeyenlerle doludur bu dünya. Güzeldir ama böylesi.

Öyle ya, kimsenin onursuzu olmak zorunda değilsiniz.

Bir kadın gururlu olmalı.

Bir kadın kime, neden ait olduğunu bilmeli.

Bir kadın bir erkeğe yaklaşırken evvelini ve sonrasını düşünmeli; tıpkı bir erkeğin ona yaklaşırken evvelini ve geleceğini sorduğu gibi.

Erkeğin kalbinin dolu olup olmadığını bilmeden gururunu ayaklar altına sermemeli.

“Sana karşı içimde hiçbir şey yok” diyen adama kul köle olmamalı.

İstenmediği yerde, sevilmediği kalpte kalmamalı.

Bir kadın, kadın gibi davranmalı…

İlk önce erdemli olmalı, ilk önce edepli olmalı…

Yanaştığı limanda, gemi zincirli mi diye bakmalı…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
YALNIZLAR KAHVESİ

Kalkıp birkaç saatliğine ‘Yalnızlar Kahvesi’ne gideyim diye düşündü adam. Hiç değilse bir kaç saatliğine birkaç laf eder, unuturum yalnızlığımı. Belki...

Kapat