$ DOLAR → Alış: 6,27 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,34 / Satış: 7,37

SON DAKİKA:

Avrupa’dan Türkiye’ye ağaçlandırma övgüsü

Avrupa Çevre Ajansı yayımladığı raporda Türkiye’de orman alanlarının artırılması ve çölleşmeyle mücadele çabalarına katkı sağlayacak kapsamlı ağaçlandırma kampanyalarından övgüyle bahsetti.

Avrupa’dan Türkiye’ye ağaçlandırma övgüsü
  • 03.03.2015
  • 559 kez okundu

Avrupa Çevre Ajansı (AÇA), 2015- 2020 yıllarını kapsayan beş yıllık “7. Çevre Eylem Programı”nı açıkladı.

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Avrupa Çevre Ajansı’nın internet sayfasından yayımladığı raporunda sera gazı emisyonlarında yüzde 20’lik azalma, enerjinin yüzde 20’sinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi ve enerji verimliliğinde yüzde 20 artış öngörüldü.

Avrupa’daki 39 ülkenin çevre bakanlarıyla ulusal eylem planları temelinde ortak çalışmalar yürüten AÇA’nın raporunda söz konusu ülkelerle ilgili ayrıntılı bilgilere yer verildi.

Raporda “Avrupa 2020 Çevre Stratejisi” olarak adlandırılan beş temel hedef “İstihdam: 20–64 yaş grubunun yüzde 7’inin istihdam edilmesi”, “Araştırma ve geliştirme (ARGE): AB’nin GSYH’sinin yüzde 3’ünün ARGE’ye yatırılması”, “İklim değişikliği ve enerjinin sürdürülebilirliği: Sera gazı emisyonlarının 1990’a göre yüzde 20 (şartlar elverişli ise yüzde 30) oranında azaltılması, enerjinin yüzde 20’sinin yenilenebilir enerjiden elde edilmesi ve enerji verimliliğinde yüzde 20 oranında artış”, “Eğitim: Okulu erken bırakma oranının yüzde 10’un altına düşürülmesi ve 30–34 yaş grubunun en az yüzde 40’ının yüksek öğrenim mezunu olması” ve “Yoksulluk ve sosyal dışlanmayla mücadele: Yoksulluk ve sosyal dışlanma yaşayan veya yaşama tehlikesi olan kişilerin en az 20 milyon azaltılması” olarak sıralandı.

AÇA raporunda Türkiye

Raporda Türkiye’nin, 2007-2010 yılları arasında hava sahasındaki zararlı toz partiküllerinin yüzde 29 oranında azaldığı, asit yağmurlarına neden olan kükürt dioksitin (SO2) yüzde 43’ünün de yok edildiği belirtildi.

Türkiye’nin su tüketimi konusundaki duyarlılığına işaret edilen raporda 2008’den bu yana su tüketiminin yüzde 4,4 oranında azaldığı ifade edildi.

Türkiye’nin iklim değişikliği açısından en yüksek risk altında bulunan Doğu Akdeniz bölgesinde yer aldığı anımsatılan raporda iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı önlemlerin en kısa sürede hayata geçirmesinin büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Raporda Türkiye’de orman alanlarının artırılması ve çölleşmeyle mücadele çabalarına katkı sağlayacak kapsamlı ağaçlandırma kampanyalarından da övgüyle bahsedildi.

Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin zenginliğine dikkat çekilen raporda bu çeşitliliğin korunması için ülkenin kısıtlı olan su kaynaklarının etkili bir şekilde projelendirilmesi önerisi yapıldı.

Diğer önemli başlıklar

Birleşmiş Milletler’in küresel nüfusun 2050 yılına kadar 9 milyarı geçmesini öngördüğü anımsatılan raporda 2030’a kadar dünya genelinde malzeme kullanımının 10 kat, enerji ve su talebinin de yüzde 30 ile yüzde 40 arasında artmasının beklendiği kaydedildi.

Gıda, yem ve elyaf talebinin 2015-2050 arasında yaklaşık yüzde 60 oranında büyüyeceği tahmin edilen raporda esaslı bir politika değişikliği başlatılmaması durumunda kişi başı tarıma elverişli arazilerin yüz ölçümünün her yıl yüzde 1,5 oranında azalacağına dikkat çekildi.

Küresel yabancı arazi talebi

Ayrıntılı haritalar kullanılan raporda küresel yabancı arazi taleplerinin kayda değer ölçüde arttığı belirtildi. AÇA, “Gıda, su ve enerji güvenliğiyle ilgili endişelerin, son 5-10 yılda öncelikle gelişmekte olan ülkelerde ulus ötesi arazi edinimlerini körüklediğini” belirtti ve Sierra Lione ile Liberya’nın kullanılabilir tüm tarım arazilerinin yabancılar tarafından satın alındığı örnek gösterildi.

Raporda 2005-2009 arasında küresel yabancı arazi edinimlerinin toplamda 470 bin kilometrekareye ulaştığ ve söz konusu alanın İspanya’nın yüz ölçümüne yakın olduğu belirtildi. Özellikle Afrika kıtası olmak üzere bazı ülkelerde tarımsal arazinin büyük bir kısmının, çoğu Avrupa, Kuzey Amerika, Çin ve Orta Doğulu yabancı yatırımcılara satıldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmen milletvekillerini kabul etti
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Temsilciler Meclisine seçilen Türkmen milletvekillerini kabul etti.
Kılıçdaroğlu: Ben demokrasiye inanan bir insanım
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hiçbir vatandaşıma 'niye şu partiye oy verdin' demedim. Hiçbir vatandaşıma 'niye beni eleştirdin' diye söz de...
İranlı bakan iki OPEC üyesini ‘ülkesi aleyhine çalışmakla’ suçladı
İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi iki ülkenin İran aleyhine faaliyet yürüttüğünü iddia etti.
Irak ve Suriye tezkeresi TBMM Başkanlığında
Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.
FETÖ’nün en çok yuvalandığı kurumlar bilişim kurumlarıydı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Darbeye kalkışan FETÖ'nün en çok yuvalandığı kurumlar bilişim teknolojileri üzerinde çalışan kurumlarımızdı." dedi.
DGS yerleştirme sonuçları açıklandı
Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.
Merkez Bankası PPK toplantı özeti yayımlandı
Merkez Bankası PPK toplantı özetinde, "Yıllık enflasyondaki artışın alt gruplar geneline yayıldığı, enflasyondaki yükselişin ana sürükleyicilerinin döviz kuru gelişmelerine bağlı...
Terör örgütü PKK’da ‘üst düzey’ çöküş
Güvenlik güçleri, 1 Ocak'tan bu yana yurt içi ve sınır ötesinde düzenlediği operasyonlarla, PKK/KCK'nın 91 sözde "üst düzey" sorumlusunu etkisiz...
ALES giriş belgeleri erişime açıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca, 30 Eylül'de yapılacak ALES giriş belgeleri erişime açıldı.
Milli hibrit lokomotif Almanya’da görücüye çıktı
TÜLOMSAŞ ile TCDD Taşımacılık ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla üretilen yeni hibrit lokomotif, Almanya'da düzenlenen InnoTrans Fuarı'nda tanıtıldı.
Türkiye gazilerini el üstünde tutuyor
Vatan uğruna mücadele ederken yaralanan gaziler el üstünde tutuluyor. Gazilere kamuda istihdamdan ücretsiz seyahate kadar birçok imkan tanınıyor.
‘İkinci üniversite’ye kayıt için son 2 gün
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin "ikinci üniversite" programı için kayıt işlemleri 21 Eylül'de sona erecek. Bugüne kadar 165 bin 985 kişinin...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Aziz Yıldırım’a 60 gün ceza

PFDK, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a 60 gün hak mahrumiyeti ile 40 bin lira ceza verdi.

Kapat