$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA:

BASTIRILMIŞ SESLERİN ÇIĞLIĞI

Başkaldıran insanları hep sevdim.

Kurtuluş BAŞTİMAR
Kurtuluş BAŞTİMAR
  • 12.09.2018
  • 637 kez okundu

Başkaldıran insanları hep sevdim. Çünkü yoksulluğun türküsündeki ses onlarındı. Çığlık olmuşlardı her sese. Ve onlar ki, temsilcileriydiler özgürlüklerin hemde çek defterlerinin arasına sığmayacak kadar büyük özgürlüklerin…
Yaşamak, her sese çığlık olmak demektir.İşte bu yazımda ben de kendi çapımda bastırılmış seslerden birinin çığlığı olmaya karar verdim.
Bir çocuk ismi duydum. Ismi Feyza. Hiç görmedim yüzünü senin çocuk. Seni tanıma fırsatım ise hiç olmadı. Ama kader bu ya, senin hikayeni yazmak düştü payıma neylersin. Bu yüzden seni görmeden hikayenle çimeye çalışacağım bendeki seni. Vatansızlığın rüzgarları dolaşmaya mı başladı henüz annenin elinin değmediği, aralarında güneş koşan saçlarında? Evde oyun oynayacağın salon dar mı geldi ki sana, çekip gittin bu ülkeden, alarak yanına içine atacağın çığlıkları ve göz yaşlarını. Öyle bir gidişin vardı ki çocuk. Sürgün desem değil, kaçmak desen değil. Sen, ülkenin kaldıramayacağı, mahsumiyetten başka hangi suçu işlemiştin ki?
Yaşıtların üzerine anne sevgisini çekip uyurken, sen üzerine gökyünüzü mü çekiyorsun çocuk? Hangi yıldıza fısıldıyorsun yaşamak istediğini? Hangi rüzgar ulaştırır sana ardında bıraktığın yaşıtlarının hapishanelerden yükselen annesiz çığlıklarını? Varlığındı yok sayılan, yaşmaya namzet olduğun hayat neden korkutmuştu bu kadar ülkeni? Yazacak mıydın yoksa, düşünecek miydin, baş mı kaldıracaktın yoksa benim sevdiğim insanlar gibi?
Meriç’in koynu soğuktur çocuk. Ölüm kokar geceleri. Ve yaşayacağın hayat belki de Meriç nehrinin iki yakası arasındaki mesafe kadardır. O yol ömrünün en uzun, en kısa, en seviç dolu, en korkulu yoludur. Yaşamak bir ümitte olsa karşıda bekler seni.
Koş seni bekleyen yeni hayata doğru çocuk. Seni doğuran annen çoktan öldü bir ranza da. Sabah sayımlarında ‘’bir eksik’’ dedi gardiyan. Baban içerde çocuk. Inandığı gibi bir hayatı yaşamanın bedelini ödüyor içerde. Gitmelisin çocuk! Aşmalısın Meriç’i ve yazmalısın senden geride kalanların yazılmaya cesaret edilmemiş öyküsünü. Yaşamak üzerine bir şiir yaz, sayfaları Meriç nehri’nin dalgalarını okşayan rüzgar olsun. Bir öykü yaz çocuk tarihin görünmez sayfalarına . Umut olsun adı bu öykünün. Bu öykü ile büyüyecek bileği kelepçeli çocuklar. Bir türkü söyle o diyarlardan çocuk. Yasaklanmış kürtçe dilinde olsun, lazca, ermenice, Türkçe olsun. Ve sen çocuk, bir ses oluver o diyarlarda. Bastırılmış her sese çığlık ol.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
“Ülkemiz saldırı altında bütün birikimimi TL’ye çevirdim”

Temelleri 1987’de atılan Fatinoğlu Holding, banyo ürünlerinden radyatöre, borudan kombiye kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türkiye’nin köklü sanayi gruplarından. Grubun...

Kapat