$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

SON DAKİKA:

Bebekleriniz Daha Uzun Uyusun

Emine YILDIZGİL
Emine YILDIZGİL
  • 28.07.2018
  • 529 kez okundu

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre üç aylıktan itibaren anne sütüne ek olarak katı gıdayla beslenen bebeklerde sadece anne sütüyle beslenen bebeklere kıyasla daha az uyku sorunu yaşıyor.
Araştırmada 3 aylık 1303 bebek gözlemlendi. Bebekler iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki bebekler 6 aylık olana kadar sadece anne sütüyle beslendi. İkinci gruptakiler anne sütüne ek olarak katı gıda besini de verildi. Daha sonra ebeveynlere bebekleri 12 aylık olana kadar her ay, daha sonrasında ise bebekler 3 yaşına gelene kadar her 3 ayda bir doldurmaları için anketler gönderildi.
Araştırmalar anne sütüyle birlikte katı mama yiyen bebeklerin uzun uyuduğunu, geceleri daha az uyandığını ve ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenenlere kıyasla çok daha azının ciddi uyku sorunları yaşadıklarını ortaya koydu. İki grup arasındaki uyku farkı bebekler 6 aylık olunca zirve yaptı. Katı mama alan bebekler her akşam sadece anne sütüyle beslenen bebeklere göre ortalama 15 dakika daha erken uyudu. Sadece anne sütü alan bebekler geceleri daha çok uyandı ve uykuda ağlama asabiyet sorunları daha fazla görüldüğü ortaya çıktı.
15 dakika az bir fark gibi görünse de ebeveynlerin hayat kalitesini arttırıp büyük rahatlık sağladığı ortada. İngiltere de 2010’da yapılan bu araştırmaya göre resmi uyarının aksine, annelerin yüzde 75’i 5 aylıktan önce bebeklerine katı gıdalar da veriyor. Anneler bu kararlarının nedeninin bebeklerin gece uyanma sıklığı olduğunu belirtiyor.
Ulusal Sağlık Sistemi ve Dünya Sağlık Örgütü’nun resmi tavsiyesi bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi yönünde olsa da anneler araştırma sonucuna vurgu yapıyor. Bebeklere yönelik besleme kılavuzunun yakın gelecekte güncellenmiş halini görmeyi umuyorum.
Mutlu pazarlar…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Çağrı Gazetesi 29 Temmuz 2018 Pazar Tarihli Gazete Sayfaları

Gazetemizin tüm sayfalarına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kapat