$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

SON DAKİKA:

BEDELLİ ASKERE GİDECEK ÇALIŞANLAR VE ÖĞRENCİLERİN İZİN DURUMU

Avukat Alper Osman Genç
Avukat Alper Osman Genç
  • 28.08.2018
  • 832 kez okundu

Askerlik çağına gelmiş binlerce gencin merakla beklediği bedelli askerlik teklifi geçtiğimiz haftalarda Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Buna göre 25 yaşını dolduranlar 15 bin lira ödeyerek askerlik görevini yerine getirmiş sayılacak.

İşçiler ve Memurlar Ücretsiz İzinli, Öğrenciler İdari İzinli Sayılacak

Düzenleme, 21 günlük temel askerlik eğitimini zorunlu tuttuğu için çalışanların ve öğrencilerin kafasında nasıl izin alabilecekleri soruları oluştu. Bununla ilgili de çalışma yapılarak bedelli askerlik başvurusu yapacak çalışanların 21 günlük temel askerlik eğitimi boyunca ücretsiz/aylıksız izinli sayılacakları ve döndüklerinde işlerine kaldıkları yerden devam edebilecekleri hükme bağlandı. Yükseköğretim Kurulu da bedelli askerlikle silah altına alınacak üniversite öğrencilerinin temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılmalarına karar verdi. Yasal düzenlemeyle çalışanların ve öğrencilerin hak kaybı yaşamaması için gerekli tedbirler alınmış durumda.

Çalışanların Hak Kaybı Yok

Bedelli askerlik başvurusu yapan işçiler, kendilerine tebliğ edilen ve bedelli askerlik temel eğitimini yapacakları birliklerine teslim olmaları gereken tarihi içeren belgeyi işverene vererek ücretsiz izin alabilecekler. İşverenler, bedelli askerliğe gidecek çalışanlarının getirdiği belgeyi aldıktan sonra onları ücretsiz izne ayırmak zorundadır. Bedelli askere gidiyor diye işçisini işten çıkarma hakkı yoktur. Çalışan döndüğünde de kendisini tekrar işe başlatması gerekiyor. Bedelli askere giden memurun izni de amiri tarafından onaylanmak zorunda. Bedelliye giden memur 21 gün sonra görevine aynı şartlarda ve kaldığı yerden devam edecek.

Yıllık İzinde Askerlik

Burada çok tartışılan bir hususa da değinmek gerek. Mevzuatımızda, çalışanların yıllık ücretli izin süresinde askerlik yükümlülüğünü yerine getirmesine engel bir hüküm yoktur. Yani işçiler, yıllık ücretli iznini kullanırken bu sürede askerlik vazifesini de yapabilir. Fakat bu hususta işverenin önceden bilgilendirilmesi ve rızasının alınması gereklidir.

Öğrencilerin Durumu

Bedelli askerliğe başvurarak 21 günlük temel askerlik eğitimi maksadıyla silah altına alınacak yükseköğretim öğrencileri, temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılacak. Öğrencilere, aldıkları temel askerlik eğitiminin ara sınav veya yıl sonu final sınavlarına rastlaması durumunda mazeret sınavı hakkı verilecek. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için üniversitelerce gerekli tedbirlerin alınmasına kararlaştırıldı.

Rekor Başvuru

Bu arada bedelli askerlik için üç aylık sürenin ilk haftasında yapılan başvuruların sayısı yaklaşık 357 bini buldu. Uzmanlar toplam rakamın 400 binin üzerine çıkmasını bekliyor. Askerlik şubeleri ve internet yoluyla başvurularını yapan yükümlülerin celp planlaması Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bedelli askerlik hizmetine tabi yükümlülerden müracaat sürecini tamamlamış yaklaşık 12.000 kişi, planlı üç celp döneminden ilki olan 15 Eylül 2018 tarihinde birliklerine sevk edilecek.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
OKULLARDA SORULARLA PROGRAMLI ÖĞRETİM METODUNUN KULLANILIŞI

Bu konuda gerekli bilgiyi Eğitim Teknolojisi kitabının yazarı olan Prof. Dr. Cevat Alkan’dan alalım. Alkan, bu metodu okullarda dört ayrı...

Kapat