Ülkede 9 Haziran'daki genel seçimlerin galibi sağ eğilimli milliyetçi Flaman parti N-VA olsa da tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edemedi.

Kral Philippe, N-VA'nın lideri Bart De Wever'i 10 Haziran'da kabul etti, dün ise hükümeti kurma görevini tebliğ etti.

De Wever, bugünden itibaren koalisyon çalışmalarına başladı ancak Flaman lideri zorlu bir pazarlık süreci bekliyor.

Zira De Wever'in siyasi kariyeri ve partisinin kuruluş amacı, bugünkünden epey farklı seyretti.

De Wever'in partisinin tüzüğünün ilk maddesinde "bağımsız bir Flaman bölgesi cumhuriyeti" zikredilirken monarşinin de sonlandırılmasının hedeflendiği belirtiliyordu.

Fransa erken genel seçimlerinde sandıktan sol ittifakı birinci çıktı Fransa erken genel seçimlerinde sandıktan sol ittifakı birinci çıktı

Seçimler öncesinde aşırı sağcı rakipleriyle çalışmayı reddeden De Wever, ayrılıkçı ideolojisini bir kenara bıraktı, daha çok devlet reformundan, federe bölgelere daha fazla özerklik tanımaktan söz etti.

De Wever'in söylemi yumuşasa da bıraktığı izler, koalisyon çabalarını zora sokacak gibi görünüyor.

Flaman liderin, seçimlerde ikinci sırada gelen aşırı sağcı Vlaams Belang'ı es geçerek önce üçüncü sıradaki Frankofon liberal MR'nin kapısını çalması, ardından iki merkezci parti, Flaman Hristiyan Demokrat Partisi (CD&V) ve onun Frankofon versiyonu Les Engages'i dahil etmeye çalışması bekleniyor.

De Wever'in önündeki en büyük engelin, Fransızca konuşulan bölgeden (Valonya) gelecek veto olabileceği düşünülüyor. Zira Flaman milliyetçisi lider, sayısız kez Valonya bölgesi siyasetçilerini hedef almış, ülkenin ekonomik üretkenliğini zayıflatmakla suçlamıştı.

Kaynak: AA