$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

Birileri “AHLAK” mı dedi?

Yağmur TANYILDIZ
Yağmur TANYILDIZ
  • 27.09.2018
  • 641 kez okundu

Ataması yapılmadığı için intihar eden ve cebinden 6 lira çıkan öğretmen, bebeğini fön makinesiyle ısıtmaya çalışan akabinde dayanamayıp kendini asan kadın, Konya’da donarak ölen bebek… Bu ülkenin üzerimizde yarattığı enkazdan ve utançtan ölene dek kurtulamayacağız.

Otobüs deyince aklıma Özge Can geliyor, otostop deyince aklıma Barış gelini Pippa Bacca geliyor, eşcinsel deyince babasının “as kendini de kurtulalım” demesi üzerine kendini balko demirlerine asarak öldüren Okyanus Efe geliyor…

Biz kadınlar artık otobüste tek kaldığımızda üstümüzdekinin yakası açık mı diye kontrol eder, açık olabilir diye hemen ceketimizi giyer olduk. Şimdi bir şey olsa gazetelerde üstümüzde ceket var diye mi yoksa dekolte var diye mi yazarlar, bunları düşünüp hesaplar olduk.

Burası Türkiye… Burada çocuklar kaybolmaz; tecavüz edilir, katledilir, çuvalla taşınır, çöp alanlarına atılır, tarlalara gömülür, parçalanır, travma yaşatılır, evlendirilir. Hatta bunu yapanlara merhamet bile edilir.

Kadınları yatağa atmak için aşık rolü yapan erkekler, çocuklara tecavüz edenler, parası için bir adama aşık rolü yapan kadınlar, insanları kıyafetlerine ve makyajlarına göre yargılayanlar…

TV kanallarında ise alkol buzlanır, sevişme kelimesi biplenir. Ama kadın dövmek, insan kaçırmak, işkence yapmak, tecavüz etmek hiçbir engel olmadan yayınlanır.

Bunların hepsi ahlak için mi?

Ahlak konusunda büyük yanılgılarımız var bizim. Ahlakı sadece cinsellik ile bağdaştırıyoruz çünkü. Halbuki ambulansın peşine takılıp yol ihlali yapmak, turisti kazıklamak, insanların ne giydiğine ne içtiğine karışmak, intihar edene “atla atla” diye bağırmak da ahlak ile alakalı şeylerdir.

Erkek öğrencilerle yan yana oturmasın diye kızını okula göndermeyecek kadar cahil ama dedesi yaşındaki adamla evlendirecek kadar namuslusunuz. Aman dikkat edin namusunuz kirlenmesin.

Kız ve erkek çocukların yan yana eğitim görmesinden rahatsız olmak sapkınlıktır. Toplumda kadın ve erkeğin yan yana olmasını ayıp veya sakıncalı olarak nitelendirenler, sebebiniz iğrenç ahlakınızdandır.

Aynı yanılgıyı “namus” kavramı üzerinden de yaşıyoruz tabii. Namusu da sadece cinsellik ile bağdaştırıyoruz. Namus kelimesinin anlamı ; toplum içinde onur kurallarına sıkı sıkıya bağlılıktır.

Bu iki kelimeyi hayatımıza entegre ettiğimiz gün, belki bir şeyler başaracağız.

Nasıl bir döneme denk geldik bilmiyorum.

Güneş var ama insanlık çok karanlık.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Galatasaray’ın konuğu Büyükşehir Belediye Erzurumspor

Kapat