BU MEMLEKET BİZİM

BU MEMLEKET BİZİM

Başlığı Nazım Hikmet’in “Sevdalıyız Vatana, Öfke Doluyuz Satana… Bu memleket Bizim”  sözlerinden aldım. Malum önümüzde hem milletvekilliği hem de Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Sonuç ne olursa olsun “Bu Memleket Bizim”… Yaşanacak her türlü olumsuzluğun faturasını yine biz ödeyeceğiz.

Hangi partiye oy verirse versin, tüm vatandaşlarımız tercihlerini özgürce sandığa yansıtma hakkına sahiptirler. Kimsenin kendisi gibi düşünmeyeni ötekileştirmeye hakkı yoktur. Osmanlı’nın çöküş dönemini ve yaşanan acıları gören ATATÜRK ve silah arkadaşları ulus bütünlüğünü sağlayacave herkesi kucaklayacak bir devlet kurmuşlardır. Geçmişin hatalarından ders alarak her türlü etnik, mezhep, cemaat ve tarikat yapılarını, yabancı güçlerden emir alan yönetim anlayışını etkisizleştirecek, padişahın kulları olan halkı, iradesini özgürce kullanan bireyler olacak şekilde Cumhuriyetin temel ilkelerini belirlemişlerdir.  

İlerleyen süreç içinde küresel aktörlerin ülkemiz ve bölgemizle ilgili plan ve projeleri,  zaman zaman siyasi ve ekonomik krizleri tetiklemiş ama her seferinde Türkiye kendi yolunda yürümeyi başarmıştır. Çünkü iyisiyle kötüsüyle işleyen bir demokrasimiz vardır, halkımız özgür iradesiyle seçimini yapmaktadır. Bunu baskı altına almaya, insanları tehdit etmeye veya belli bir yönde  oy kullanmaya zorlamak hiç bir kimsenin haddi ve hakkı değildir.  

Kerameti kendinden menkul sözde prof. ünvanlı adamın biri  gerine gerine koskoca Türk milletini tehdit etme ve silahları çıkarma çağrısında bulunarak, 24 Haziran’da akp’ye oy vermeyenleri korkutmaya cüret edebilmiştir.  Hakkında usulsüz ilaç tanıtımı yapmak suçlamasıyla çok sayıda dava bulunan Prof. Dr. Ahmet Maranki, 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala katıldığı bir  TV programında “Umudumuz 25 Haziran’dır. Olmadı, zaten o zaman artık Belgrad Ormanı’nda ağacın dibinde, talim şeyimizi oraya gömdük. Çıkaracağız sokağa” diye konuştu…

Yuh artık…  

Diyecek söz bulamıyorum ama geçmiş yıllarda söylenmiş olan “demokrasi bizim için  bir amaç değil, araçtır. Amacımıza ulaşana kadar demokrasiye bağlıyız…, Demokrasi bizim için bir tramvaydır. İstediğimiz durağa gelince ineriz.” Sözleri aklıma gelince sözde prof. Ünvanlı bu herifin gerçekten bir bildiğimi var acaba diye düşünmeden edemiyorum. Adam resmen seçimi kaybetsek bile gömdüğümüz silahları çıkarır iktidarı teslim etmeyiz diyor ve iç savaşı başlatırız diye tehdit ediyor.

Seçime gidiyoruz ama, TRT dahil 30 kadar Tv kanalında, 30 kadar gazetede kendilerinden başka hiç bir partiye yer vermeyen, fırsat tanımayan, devletin tüm imkanlarını kendi siyasi amaçları doğrultusunda kullanan, 81 milyon vatandaşımızı kucaklayacağına, ötekileştirmeye, bölmeye çalışan, ülkeye hukukun üstünlüğüne dayalı adalet ve daha sağlıklı işleyen bir demokrasi getireceğine dindar ve kindar nesil yetiştirmeyi amaçalayan bir düşüncenin sonucunda oluşan bu çarpık zihniyetin faturasını bu mazlum millet ödeyecek. Bunu hangi akıl ve vicdan kabul eder. Nerede yaşıyorsun be vicdansız, sen teröristmisin, nesin???

Ben de Hazreti Ömer’in  “Adalet olmadıkça, YÖNETİMİN  FAYDASI OLMAZ” diyor, Ulu Önder, Bütük Devlet adamı ve Kahraman Asker Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” sözüyle karşılık veriyorum…

Herkes halkın yaptığı tercihin sonucuna katlanmak ve demokrasiye saygı duymak zorunda. Başka söze gerek yok…

Avatar
Süheyl ÇOBANOĞLU( [email protected] )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.