BUKALEMUNLAR İNSANLAR VE KUYRUK MEVZUU-ADAM SENDE

BUKALEMUNLAR İNSANLAR VE KUYRUK MEVZUU-ADAM SENDE

Omurgalı sürüngenler sınıfının iki üyesi renk ve kamuflaj ustası bukalemun ve kuyruk bırakan küçük kertenkeleler.

Asıl tehlikeleri hastalık taşımaya ve bulaştırmaya her açıdan müsait olmalarıdır.

İnsanlar vardır. Kişilik yapıları şahsiyetsizlik üzerine kurmuşlardır. Bu şahsiyetsizlikleri 
hayata, yaşama ve insana dair her konu da yaşamın tüm alanlarında kaypaklıkları ve refleks gibi kişilik değiştirmeleri vardır.

Çok renkli ve yapıcı sima gibi gelen bu insanlar kaypaklıkları ve kişilik değiştirmelerini bazen öyle bir sinsice gerçekleştirirle ki daha ne olduğunu ne vakit fikir, taraf değiştirdiğini, kendini yeni bulunduğu şartlara en uygun insan olarak nasıl pazarladığını, sizi nasıl yarı yolda bıraktığını veya sizi sürüklediği dehşet durumları çok geç fark edersiniz.

Leş yiyen akbabalardan ve sansarlardan beter olarak iştahlarını çeken her şeye saldırırlar sahip olmak isterler. Bunun için onur ve insani mide kavramını çoktan kaybetmişlerdir.

Bu insanlar toplumun geneline ve her bireyine hastalık getirirler. İnsanların içlerinde bulundukları bireysel veya toplumsal ve bunalım kaos ortamlarını kendilerini güçlendirmek için kendi çıkarları doğrultusunda zalimde olsa daima güçlü olanın yanında olmak için insani her şeylerini silmiş kompleksli kişiliklerdir.

Özelikle toplumsal sıkıntıların ortaya çıktığı dönemlerde kimi zaman da toplumsal olmayan konuları toplumsallaştırarak ortaya çıkan sahte önder ve ucuz kahramanlar vardır. Maşadırlar ve maşayı tutanlar geri plandadır.

İnsan bukalemunlar ve etraflarında ki kendi gibi olan şakşakçıları ile insanların en hassas ve zayıf oldukları yönlerini ele alırlar. Kendilerinde kalmayan insanlık adına çok cömert söylemleri vardır.

Unutmayın kuyruk oluşturucular aynı zamanda bukalemun’un insan çeşitleri sakinlikle ele alınması gereken gelişme ve olayları hezeyan ve anlık refleksler ile kime ve neye hizmet ettiğinizi anlamadan geri dönmesi zor hatalara düşmenize sebebiyet vermek için sizin daima zayıf noktalarınızı kullanan şahsiyetlerdir.

Toplumları veya kesimleri, insanı iplerini ellerinde tutanların istedikleri hale ve yere getirdiklerinde kuyruklarını bırakarak güvenli olduğunu düşündükleri köşelere çekilip 
ortada bıraktıkları acılar içinde kıvranır iken ganimet hesabı yaparlar.

Bu tarz insanları ortaya çıktıkları dönem, söylemleri, vaatleri, bunların yerine gelmesi ile ilgili cevapları, içlerinde bulundukları yapıları tarihsel gerçeklikler ve bunların ışığında akıl sakinliği ile gerçekçi öngörüler ile değerlendirdiğiniz de gerçek korkunç yüzlerini göreceksiniz.

Tarih tekerrürden ibrettir sözünü gerçek eden bir yönde bu insanların aramızda daima hayat ve yaşamın her alanında karşımıza çıkmasıdır.

İnsan dünyanın en büyük çeşitliliğidir. Her biri benzerliklerine rağmen aynı zaman da hemen anlaşılamayan özelliklere sahiptir. Kimilerinin renkli şahsiyet sandığınız çok kişilikli yapıları ile gözlerinizi kamaştırmalarına aklınız ve insani yüreğiniz ile engel olun. Kuyruk olmayın…

Konuyu gereğince ifade edebilmek için yaşamın içinden bir örnek ile başlayacağım.

Anadolu kadınları evlerine misafir oldukları kadına bu kadar zahmet etme gel otur dediklerinde ev sahibesi kadın zahmet ne demek adam sende diye yanıt verirler.Adam diye hitabı ile o bayanın hak saygıyı ve hürmeti hak eden kişiliğini ifade eder.

Genelde kızılan erkeklere öyle bağırılır adam olun diye ama adamlığın cinsiyeti, yaşı, vakti, durumu olmaz.

Her durumda her şartta ne yaşamak istiyorsanız veya yaşıyor iseniz duruşunuz, bakışınız, konuşmanız, görüşmeniz, eleştirmeniz, tartışmanız, övgünüz, hediyeniz tümüyle hal ve hareketleriniz adamlığınız dan ödün vermeden olsun.
Anadolu’da gülünecek hal ve hareketlerde bulunanlara söyleniş şekli ile tiatora olmayın.

İnsanları başınıza toplamayın, ortalığa düşmeyin. Anadolu’da yapılan durum değerlemesi ve söylenişi ile malamat yani bozgun, ezgin,dağınık duruma düşüp insanları kendinize güldürmeyin, acınacak hale gelmeyin.

Yok ise size adamlık ahkamı kesenlerin adamlığı benden gör diyerek sizi pohpohlayarak size giydirdiği kılık birde bakmışsınız hilat olmuş boynunuzda ki ip ruhunuzu, umutlarınız da ki yaşamınızı, yarınlarınızı sıkıyor. Merhamet demek için dönüp bakmaya çalıştığınızda görürsünüz ki ipi çekenlerden biri kendinizden başkası değildir.

Ha anın tadını çıkarayım gerisi önemli değil diyorsanız malamatın bir de ağır eleştirisel kullanımı vardır. Alçak, aşağılık..

Bu arada kendini daima aynı zayıflık ve biçare duruma düşürenlere de Anadolu’nun sözü vardır. Yine kılığına düşmüşsün.

Adamlık kavramına Anadolu adamlığına dair en uç noktalardan bir örnekleme ile yazımı bitiriyorum.

Şunu asla unutmayın birlikte yaşadığınız insan veya dışarıdan gelen insan olsun ev savaş alanı değildir. Anadolu’nun düşmanlığı bile adam dibidir. Evine konuşmak için adama yakışır gelen düşmanı dahi olsa adam gibi konuşur, silahını beline geri kor gönderir.

Kimsenin sizi adam yere koymasını beklemeyin, adam gibi olmayın adam kadın, adam erkek olun…

Günün Sözü: Kimsenin sizi adam yere koymasını beklemeyin, adam gibi olmayın adam kadın, adam erkek olun…

Avatar
Cebrail Küçükkoçkaya( [email protected] )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.