$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Çavuşoğlu: Halep için herkes sussa, biz susmayacağız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız.” dedi.

Çavuşoğlu: Halep için herkes sussa, biz susmayacağız
  • 13.12.2016
  • 395 kez okundu

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Resmi Konutunda Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çekya’nın Türkiye’nin terörle mücadelesine desteğini her zaman gördüklerini dile getiren Çavuşoğlu, bu ziyaretin İstanbul’da 44 kişinin şehit olduğu hain saldırıdan sonra gerçekleşmesinin de Türkiye ile dayanışmanın bir başka göstergesi olduğunu ifade etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) dünyada yaklaşık 170 ülkede faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, bu bağlamda Çekya’daki FETÖ bağlantılarıyla ilgili ellerindeki bilgileri mevkidaşıyla paylaştığını belirtti.

“Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Halep’te ve Suriye’de zulmün durması için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. Bu bağlamda hem Suriye ile yakından ilgilenen tüm ülkelerle hem de İran ve Rusya başta olmak üzere diğer aktör ülkelerle ikili düzeyde temaslarda ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüme ulaşılması için çok gayret sarf ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Hep somut önerilerle gittik ama maalesef birçok ülkenin samimi olmadığını da gördük, Halep’i yalnız bıraktığını da gördük, ateşkes sözü verilmesine rağmen Halep’i zalimce bombalamaya devam ettiğini de gördük. Özellikle sivil halkın buradan boşaltılması için ateşkesin sağlanması lazım. Özellikle hastaneler hedef alındı ki insanlar tedavilerini göremesin. Yani vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep’te görebiliyoruz.

Vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep’te görebiliyoruz. Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız. ”

“Türkiye’yi eşit bir ortak görmek durumundalar”
Çavuşoğlu, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ilişkin bir soru üzerine de birlikten, raportörlerden ve komisyonlardan öncelikli beklentilerinin Türkiye tarafında olmaları değil, adil yaklaşım olduğunu söyledi.

“Türkiye’yi eşit bir ortak görmek durumundalar.” diye konuşan Çavuşoğlu, öyle olması halinde tüm sorunların halledilebileceğine olan inancını dile getirdi.

“Sizin ideolojiniz batsın”
Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosunun (AP) Çek üyesi Tomas Zdechovsky’nin İstanbul’da 44 kişinin şehit olduğu saldırının ardından sosyal medya üzerinden “PKK ve DEAŞ’a daha fazla hoşgörüye hayır.” ifadesini kullanarak, bu örgütlerin AP’deki faaliyetlerine yasak getirilmesini istediğini hatırlattı ve gösterilen bu dayanışma için tekrar teşekkürlerini iletti.

Çekya’nın bu konuda tutumunun net olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, YPG’nin Çekya’da bir ofis açtığını ancak ofisin alınan tedbirler neticesinde kısa süre içinde kapandığını söyledi.

Demokrasinin merkezi kabul edilen AP’de ve aynı şekilde AB ülkesinde PKK’nın rahatça faaliyetlerini gösterdiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Böyle acımasız, insanlık dışı saldırıda bulunan bir örgütün destek bulmaması gerekiyor. Tomas şuna da vurgu yapıyor. AP içinde PKK’ya sempati duyan parlamenterler ve siyasi gruplar var. Neden? ‘Aynı ideolojiyi savunuyoruz’. Sizin ideolojiniz batsın. Aynı ideolojiyi savunuyorsanız, o ideoloji terörü gerektiriyorsa, sen de git dağa. Ne işin var parlamentoda. Niye siyaset yapıyorsun? Siyaset yapanlarla teröristler arasında fark olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

İki Çekya vatandaşının Şırnak’ta yakalanması
Bir basın mensubunun Şırnak’ta yakalanan iki Çekya vatandaşının durumunu sorması üzerine Çavuşoğlu, bu kişilerin kaçak yollarla Irak’a geçerken yakalandığını, PKK ve YPG ile bağlantıları olduğuna dair belge, bilgi ve hatta YPG üniformalarının bulunduğunu anlattı.

Etiketler: / / /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Beyaz Baretliler’den uluslararası topluma çağrı

Suriye'de faaliyet gösteren Beyaz Baretlilerden yapılan açıklamada, "Uluslararası topluma kalan 100 bin kişi için Halep'in dışına güvenli koridor sağlanması çağrısı...

Kapat