$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke’den ‘kamu bankaları’ açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, “Kamu bankalarının yasal olarak Mart sonuna kadar yapmak zorunda olduğu genel kurulları, referandum sonrasına ertelendi.” görüşünü savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke’den ‘kamu bankaları’ açıklaması
  • 27.03.2017
  • 935 kez okundu

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Kamu bankaları, saray düzeninin keyfiyetine kurban ediliyor. Kamu bankalarının yasal olarak Mart sonuna kadar yapmak zorunda olduğu genel kurulları, referandum sonrasına ertelendi.” görüşünü savundu.

Böke, yaptığı yazılı açıklamada, Bankalar Kanunu ve Ticaret Yasasına ve bu yasalara dayanan şirket ana sözleşmelerine göre, mart sonuna kadar yapılması gereken Vakıfbank ve Halkbank Genel Kurullarının hükümet eliyle sessiz, sedasız referandum sonrasına ertelendiğini bildirdi.

Halkbank ve Vakıfbank yönetimlerinin, açıkça yasa dışı olan bu erteleme için ortaya bir gerekçe dahi koymadığını ileri süren Böke, yine en geç 31 Mart’ta toplaması gereken Ziraat Bankası yönetiminden de Genel Kurul tarihine ilişkin bir açıklama gelmediğini belirtti.

Genel kurullarda 2016 yılına ait faaliyet raporu, Sayıştay raporu, denetim raporu, denetçi raporu ile finansal tablolar ve kar-zarar durumlarının ilan edileceğini, banka yönetimlerinin ve yöneticilerinin 2016 yılı içinde yaptığı bütün işlemlerin yasalara ve tüzüklere uygun olup olmadığının oylanacağını vurgulayan Böke, yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinin de bu kurullarda atandığını hatırlattı.

Böke, genel kurulların, bankaların tüm faaliyetlerinin kamuoyuna detaylı ve saydam biçimde duyurulması, faaliyetlerde bir hukuka aykırılık ve suiistimal olup olmadığının ortaya çıkması, bir sonraki döneme dair kararların alınması için büyük önem taşıdığına değinerek, “Kamu bankaları, saray düzeninin keyfiyetine kurban ediliyor. Kamu bankalarının yasal olarak Mart sonuna kadar yapmak zorunda olduğu genel kurulları, referandum sonrasına ertelendi.” ifadesini kullandı.

“Gizli planlarınız mı var”

“Her bakımdan bankalarımız için önem taşıyan ve 31 Mart’a kadar toplanması kanunen şart olan Genel Kurulları neden referandum sonrasına erteliyorsunuz? Kamu sermayeli bankalarımızın Genel Kurullarının referandum öncesi yapılmasını neden istemiyorsunuz? Gizli bir gündeminiz mi var?” sorularını yönelten Böke, şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’nin on yıllar içinde dişinden tırnağından arttırarak oluşturduğu ve finansal sistemimizin bel kemiği olan bankalarımız için hangi planlarınız var ki, bu ertelemeleri yapıyorsunuz? Sarayın danışmanlarının yöneticisi olduğu ve adına Varlık Fonu dediğiniz ipotek fonunuz, kamu birikimlerini yabancılara ya da yandaş iş adamlarına daha kolay açsın diye, bu bankaların yönetimleriyle, ya da yapılarıyla mı oynayacaksınız? Yoksa, bu bankalarımızla ilgili kamuoyundan sakladığınız devir, el koyma, fon oluşturma, hukuki çerçeve değişikliği, birleştirme adı altında yeni operasyonlar mı planlıyorsunuz? Ya da bilmediğimiz ve kimsenin aklına gelmeyen gizli planlarınız mı var? Bankalarımızın 2016 faaliyet dönemine ait hesaplarında, hükümeti ürküten şeyler mi var? Rakamlar çok kötü sonuçlar mı ortaya koyuyor? Yoksa yandaşlara sağlanan kamu kaynaklarını saklayamaz hale mi geldiniz? Bunların referandum öncesi ortaya çıkmasından mı çekiniyorsunuz?”

Böke, Türkiye’de ekonomik istikrarın önündeki en büyük engelin kuralsızlık ve keyfi yönetim üzerine inşa edilmiş “fiili başkanlık” olduğunu ileri sürerek, Türkiye’nin 16 Nisan’da bu keyfiliğe ve kuralsızlığa “hayır” diyeceğini savundu.

Etiketler: / /

2019’da hedef 182 milyar dolarlık ihracat
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 2019’da öncelikli hedeflerinin 182 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak olduğunu belirterek, "Güçlü olduğumuz...
Taşınma Mart itibariyle tamamlanmış olacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemleri devam ediyor. Mart itibarıyla inşallah tamamen bitmiş olacak" dedi.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan ‘sıfır atık’ projesine destek
MİLLİ Savunma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen 'sıfır atık' projesine...
Karadeniz’de batan geminin kaptanının cansız bedenine ulaşıldı
KARADENİZ'de, Samsun açıklarında batan Panama bayraklı 'Volgo Balt 214' isimli kuru yük gemisinin kaptanı Azeri uyruklu Turbat İsmayilov'un (47) cansız...
Tekirdağ’da 42 göçmen yakalandı
Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde, yasadışı yollardan Yunanistan'a geçmek üzere minibüs ile sınıra götürülen Pakistan, Afganistan ve Bangladeş uyruklu 42 ...
Suriyeli savaş mağduru ailelere gıda ve yakacak yardımı
Suriye'nin İdlib kenti kırsalındaki savaş mağduru ailelere gıda ve yakacak yardımı yapıldı.
Balık fiyatları arttı, ilgi azaldı
İzmit Balık Pazarı'nda geçen aya göre yükselen balık fiyatları tezgahlara olan ilgiyi azalttı.
Mardin’de ele geçirilen patlayıcı imha edildi
Mardin'in Ömerli ilçesinde jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda terör örgütü PKK'ya ait 150 kilo patlayıcı madde ele geçirildi.
Ölü sayısı 79’a yükseldi
Meksika'da petrol boru hattındaki patlamada ölü sayısı 79'a yükseldi
Minibüs devrildi: 17’si öğrenci, 21 yaralı
Aksaray'da atletizm turnuvasından dönen lise öğrencilerini taşıyan minibüsle başka bir minibüsün çarpışması sonucu 17'si öğrenci, 21 kişi yaralandı. Yaralıların sağlık...
İstanbul Havalimanı’nın taşınma tarihi duyuruldu
İstanbul Havalimanı'na taşınma tarihleri dünyaya resmen duyuruldu
Şiddetli yağmur ürünü azalttı, fiyatları artırdı
İzmir'de aralıklı olarak iki haftadır süren sağanak, tarlaları sular altında bıraktı. Soğuk ve yağışlı hava, pazar tezgahlarındaki ürün miktarının azalmasına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ticaretimiz 5 kat büyür’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetimde daimi istikrarın sağlanacağını, bunun yansımalarının da özellikle ekonomik alanda hissedileceğini belirterek,...

Kapat