$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke’den ‘kamu bankaları’ açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, “Kamu bankalarının yasal olarak Mart sonuna kadar yapmak zorunda olduğu genel kurulları, referandum sonrasına ertelendi.” görüşünü savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke’den ‘kamu bankaları’ açıklaması
  • 27.03.2017
  • 676 kez okundu

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Kamu bankaları, saray düzeninin keyfiyetine kurban ediliyor. Kamu bankalarının yasal olarak Mart sonuna kadar yapmak zorunda olduğu genel kurulları, referandum sonrasına ertelendi.” görüşünü savundu.

Böke, yaptığı yazılı açıklamada, Bankalar Kanunu ve Ticaret Yasasına ve bu yasalara dayanan şirket ana sözleşmelerine göre, mart sonuna kadar yapılması gereken Vakıfbank ve Halkbank Genel Kurullarının hükümet eliyle sessiz, sedasız referandum sonrasına ertelendiğini bildirdi.

Halkbank ve Vakıfbank yönetimlerinin, açıkça yasa dışı olan bu erteleme için ortaya bir gerekçe dahi koymadığını ileri süren Böke, yine en geç 31 Mart’ta toplaması gereken Ziraat Bankası yönetiminden de Genel Kurul tarihine ilişkin bir açıklama gelmediğini belirtti.

Genel kurullarda 2016 yılına ait faaliyet raporu, Sayıştay raporu, denetim raporu, denetçi raporu ile finansal tablolar ve kar-zarar durumlarının ilan edileceğini, banka yönetimlerinin ve yöneticilerinin 2016 yılı içinde yaptığı bütün işlemlerin yasalara ve tüzüklere uygun olup olmadığının oylanacağını vurgulayan Böke, yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinin de bu kurullarda atandığını hatırlattı.

Böke, genel kurulların, bankaların tüm faaliyetlerinin kamuoyuna detaylı ve saydam biçimde duyurulması, faaliyetlerde bir hukuka aykırılık ve suiistimal olup olmadığının ortaya çıkması, bir sonraki döneme dair kararların alınması için büyük önem taşıdığına değinerek, “Kamu bankaları, saray düzeninin keyfiyetine kurban ediliyor. Kamu bankalarının yasal olarak Mart sonuna kadar yapmak zorunda olduğu genel kurulları, referandum sonrasına ertelendi.” ifadesini kullandı.

“Gizli planlarınız mı var”

“Her bakımdan bankalarımız için önem taşıyan ve 31 Mart’a kadar toplanması kanunen şart olan Genel Kurulları neden referandum sonrasına erteliyorsunuz? Kamu sermayeli bankalarımızın Genel Kurullarının referandum öncesi yapılmasını neden istemiyorsunuz? Gizli bir gündeminiz mi var?” sorularını yönelten Böke, şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’nin on yıllar içinde dişinden tırnağından arttırarak oluşturduğu ve finansal sistemimizin bel kemiği olan bankalarımız için hangi planlarınız var ki, bu ertelemeleri yapıyorsunuz? Sarayın danışmanlarının yöneticisi olduğu ve adına Varlık Fonu dediğiniz ipotek fonunuz, kamu birikimlerini yabancılara ya da yandaş iş adamlarına daha kolay açsın diye, bu bankaların yönetimleriyle, ya da yapılarıyla mı oynayacaksınız? Yoksa, bu bankalarımızla ilgili kamuoyundan sakladığınız devir, el koyma, fon oluşturma, hukuki çerçeve değişikliği, birleştirme adı altında yeni operasyonlar mı planlıyorsunuz? Ya da bilmediğimiz ve kimsenin aklına gelmeyen gizli planlarınız mı var? Bankalarımızın 2016 faaliyet dönemine ait hesaplarında, hükümeti ürküten şeyler mi var? Rakamlar çok kötü sonuçlar mı ortaya koyuyor? Yoksa yandaşlara sağlanan kamu kaynaklarını saklayamaz hale mi geldiniz? Bunların referandum öncesi ortaya çıkmasından mı çekiniyorsunuz?”

Böke, Türkiye’de ekonomik istikrarın önündeki en büyük engelin kuralsızlık ve keyfi yönetim üzerine inşa edilmiş “fiili başkanlık” olduğunu ileri sürerek, Türkiye’nin 16 Nisan’da bu keyfiliğe ve kuralsızlığa “hayır” diyeceğini savundu.

Etiketler: / /Merkel’den Suriye konusunda olası 4’lü zirveye ilişkin açıklama
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya, Fransa, Türkiye ve Rusya’nın, Suriye’ye ilişkin bir toplantı yapmalarının anlamlı olabileceğini söyledi.
Barselona’daki terör saldırılarının kurbanları anıldı
Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Cambrils'teki benzer saldırıda...
‘Büyük kongremizde bir sürprizimiz olacak’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, "Sayın Genel Başkanımızın konuşmasından sonra bir sürprizimiz olacak. Türkiye'nin içinden geçtiği bu önemli...
KOBİ’ler için yeni kredi paketi geliyor
Hazine ve Maliye Bakanlığı, "KOBİ’lerimizin finansmanı amacıyla TOBB ve çatısı altındaki odaların iş birliği, özel ve kamu bankalarının katılımıyla yeni...
Bayramda sıcaklık mevsim normallerinde olacak
Kurban Bayramı tatili boyunca ülke genelinde sıcaklık mevsim normallerinde olacak.
Üst mahkeme de Brunson’ın “ev hapsi”ne itirazı reddetti
İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi Brunson hakkındaki adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağının kaldırılması yönündeki talebi reddetti.
Sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim belli oldu.
Uçaklarda doluluk oranı yüzde 95’i aştı
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Yaz dönemi, hac ve Kurban Bayramı dolayısıyla ilave hatlarla uçaklarımızdaki doluluk oranı iç hatlarda yüzde...
‘ABD’ye DTÖ kurallarına uygun karşılık veriyoruz’
Ticaret Bakanı Pekcan, ABD'nin yaptırımlarına ilişkin, "DTÖ kurallarına uygun olarak aynı şekilde karşılık verdik ve vermeye devam edeceğiz." dedi.
Marmara Depremi’nin 19. yılında hayatını kaybedenler anıldı
17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler birçok ilde düzenlenen törenlerle anıldı.
Sürücülere bayram uyarısı
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Apaydın, Kurban Bayramı'nda yola çıkacak sürücelerin trafikte daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.
Şehitlerimizi uğurluyoruz
Adıyaman'da yürütülen terör operasyonunda şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Aydın Özer ile Jandarma Uzman Çavuşlar Kürşat Yılmaz, Tuncer Doğan...
Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedbirleri açıkladı
Hazine ve Maliye Bakanlığından "(Aksiyon planı) Reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbiri bugün devreye alıyoruz." açıklaması yapıldı.
Bayram öncesi otobüs biletleri tükendi
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Özcan, "Bayram tatili ve bayram sonrası yaz tatilinin son dönemine denk gelmesi nedeniyle biletler tükendi....
Yeni Havalimanı’nda çalışacak kontrolör sayısı 335’e yükseldi
DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, "İstanbul Yeni Havalimanı için istihdam edilen kontrolör sayımız 335'e, ülke genelinde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ticaretimiz 5 kat büyür’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetimde daimi istikrarın sağlanacağını, bunun yansımalarının da özellikle ekonomik alanda hissedileceğini belirterek,...

Kapat