$ DOLAR → Alış: 6,88 / Satış: 6,90
€ EURO → Alış: 7,83 / Satış: 7,86

SON DAKİKA:

CHP’de muhaliflerin imza sayısı açıklandı

CHP’de muhaliflerin imza sayısı açıklandı
  • 27.07.2018
  • 107 kez okundu

TBMM

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultay için kendilerine 559 ıslak imzalı belge ulaştığını, bunun dışında belgelerinin fotoğrafını gönderen 69 delegenin bulunduğunu belirterek, “Pazartesi bu sayının 700’e ulaşacağını hatta geçeceğini umut ediyoruz. CHP’nin kurultay yapmasına kimse engel olamayacaktır.” dedi.

Tüzün ve eski CHP Eskişehir Milletvekili, Parti Meclisi üyesi Gaye Usluer, “çağrı heyeti” olarak TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Usluer, basında delegelerin imzaları, 81 ili temsil etmeyen, yarısı kurultay delegesi olmayan il başkanlarının kişisel tavırlarını beyan etmek üzere Ankara’da toplanması ve CHP’li 129 milletvekilinin beyanının açıklanmasının, kendilerini pazartesinden önce bu açıklamayı yapmaya ittiğini söyledi.

Meselenin, genel başkanlık için “kim kalksın, yerine kim otursun” meselesi olmadığını ifade eden Usluer, sürecin bu kadar basite indirgenmeye çalışıldığını savundu. Usluer, “Mesele yönetim anlayışının değişmesi, CHP’nin siyasal hattının netleşmesi meselesiydi. CHP’li herkesin, bize oy veren milyonların kurultay talebinin giderek artan tonda olmasının nedeni bir sebep değil, sonuçtur. CHP’nin 9-10 Mart tarihlerindeki tüzük kurultayında önergelerimiz kabul edilseydi herkesin içi rahat olacaktı. Tüzük kurultayında neye karşı çıktıysak, ne değişsin istediysek bunlarla ilgili tüzük değişikliği yapma vaadimizi tekrarlıyoruz.” diye konuştu.

Karanlığa karşı omuz omuza mücadele etmesi gereken kişilerin karşı karşıya gelmesine, yoldaşlık hukukunun bozulmasına, olağanüstü kurultay talebi için öncülük edenler olarak asla izin vermeyeceklerini belirten Usluer, yoldaşlık hukukunun temelinin sevgi, saygı, en önemlisinin de ortak ideolojiye inanmak olduğunu anlattı.

“Bildiri için hiç aranmayan milletvekilleri var”
CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, parti tüzüğü gereği olağanüstü kurultay için imza süresinin 30 Temmuz Pazartesi saat 17.30’da sona ereceğini anımsattı.

Delegelerin, bu saate kadar imzalarını verebileceğini ifade eden Tüzün, “Bu süre tamamlandıktan sonra, 7 gün sonra tüzüğümüz gereği, hazır olan imzalar CHP Genel Merkezine teslim edilecektir. ‘Toplanan imzalar pazartesi günü CHP Genel Merkezine verilecektir’ diye kamuoyunda konuşmalar oluyor. Biz pazartesi gününe kadar yeterli sayı, daha fazla da sayıyı Genel Merkeze teslim etmek üzere hazırlıklarımızı başlattık, tamamlamak üzereyiz.” dedi.

CHP’li 129 milletvekilinin dünkü ortak açıklamasına işaret eden Tüzün, bu açıklamada 129 milletvekilinin isminin yer aldığını, ancak hepsinin imzası olduğunu düşünmediğini belirtti. Tüzün, bildiri için hiç aranmayan arkadaşlarının olduğunu bildiğini, kendisi gibi hiç aranmayanların da olduğunu iddia etti.

İl başkanlarının açıklamasına da değinen Tüzün, fotoğrafta 31 il başkanını sayabildiklerini, il başkanlarının şahsi düşüncelerini açıkladıklarını gözlemlediklerini öne sürdü.

Ortak açıklamada yer alan belediye başkanlarının bulunduğu illerde, İstanbul’da 75, Ankara’da 23, İzmir’de 27, Bursa’da 24, Konya’da 21 kurultay delegesinin olağanüstü kurultay için imza verdiğini belirten Tüzün, bu açıklamadan sonra birçok ilden arandıklarını, “İmza vermemiştim. Örgütün başkanı olarak benim düşüncemi almadan Ankara’da böyle açıklama yapıldığı için imza vereceğim.” diyenlerin çok olduğunu savundu.

Tüzün, parti tüzüğünde olağanüstü kurultay toplama yetkisi olduğunu, ancak “kurultay olmasın” diye bir maddenin bulunmadığını kaydederek, il başkanlarının yanlış yerden sürece başladığını, her yetkilinin, tüzük ve programa uyması gerektiğini vurguladı.

“CHP delegesi asildir, esir değildir”
İl ve ilçe başkanlarının, “İlinizden, ilçenizden bu kadar imza verilmiş, geri çektirin.” şeklinde arandıklarını duyduklarını belirten Tüzün, “CHP delegesi asildir, esir değildir. Bugüne kadar hiçbir tehdite, şantaja boyun eğmemiştir, bundan sonra da eğmeyecektir.” dedi.

Amaçlarının, bir “sayı yarıştırması” olmadığını dile getiren Tüzün, “Türkiye’de rejim, sistem değişmiştir. Rejim ve sistem değişirken CHP Tüzüğünün değişmesine kimse engel olamayacaktır. CHP’nin kurultay yapmasına kimse engel olamayacaktır.” diye konuştu.

Notere gidip beyanını imzalayan, ancak bunu hafta sonu Ankara’ya gelerek bizzat elden vermek isteyen, kargoyla gönderen, buna ilişkin belgelerin fotoğrafını cep telefonu üzerinden gönderen 69 delegenin bulunduğunu vurgulayan Tüzün, kamuoyunda dedikoduları önlemek adına kendilerine ulaşan ıslak imzalı belgeleri, bugün noterde tespit ettirdiklerini bildirdi.

Tüzün, kendilerine ulaşan ıslak imzalı belge sayısının 559 olduğunu belirterek, “CHP’nin olağanüstü kurultayının toplanması için yeter sayı elimizde mevcuttur. 628 delegemiz bize gerek ıslak imzalı gerekse belgesini gönderdi. Pazartesi bu sayının 700’e ulaşacağını hatta geçeceğini umut ediyoruz. Atılan imza kişiliktir, onurdur. Bu imzanın arkasında duracaktırlar. Bugüne kadar, ‘Bu imzamı geri çektim’ şeklinde bize geri dönüş olmadı.” diye konuştu.

Basın toplantısında gazetecilere, olağanüstü kurultay için imza adedinin 559 olduğuna dair noter tespit tutanağı da dağıtıldı.

“Milletvekillerimizin iradesine yönelik büyük bir saygısızlıktır”
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Bilecik Milletvekili Tüzün’ün, olağanüstü kurultay istemediğini beyan eden bildiride 129 milletvekilinin imzasının bulunmadığı ifadesinin doğru olmadığını, milletvekillerinin iradesine yönelik büyük bir saygısızlık olduğunu savundu.

Özkoç, Tüzün’ün bugünkü basın toplantısında söylediği sözlere yönelik yazılı açıklama yaptı.

Özkoç, Tüzün’ün, olağanüstü kurultay istemediğini beyan eden CHP milletvekillerinin bildirisine yönelik, “129 milletvekilinin imzası yoktur” ifadesinin doğru olmadığını, kamuoyunu ve partilileri yanıltmaya yönelik olduğunu belirtti.

Bunun milletvekillerinin iradesine yönelik büyük bir saygısızlık olduğunu savunan Özkoç, hiçbir milletvekilinin bunu hak etmediğini ifade etti.

Özkoç, 129 milletvekilinin, bizzat destek beyanları alınarak açıklama yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bildiride imzası bulunan milletvekillerimiz dışında, özel konumları gereği Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu ve Deniz Baykal ile irtibat kurulmamıştır. Ayrıca CHP Meclis Grubunda yer alan diğer 12 milletvekili arkadaşımızın kamuoyuyla paylaştıkları görüşleri açık olduğu için kendileriyle de temasa geçilmemiştir. Olağanüstü kurultay talebi sürecinde, doğru olmayan beyanlarla CHP’nin yöneticilerini ve kurumsal kimliğini yıpratmanın, hiç kimseye faydası yoktur.”

Etiketler: / /TOLGA AKPINAR ile edebiyat, aşk ve ilişkiler üzerine…
YAĞMUR TANYILDIZ'ın röportajı için tıklayınız...
Bakan Albayrak yabancı yatırımcılarla görüşecek
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 16 Ağustos Perşembe günü yabancı yatırımcılarla telekonferans yoluyla görüşerek, dünyanın pek çok bölgesindeki yatırımcılara mesajlarını...
Sanayicilere 1,2 milyar liralık yeni destek programı devrede
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Sanayicilere 1,2 milyar liralık yeni destek programı devrede
Başkentte PKK/KCK soruşturması: 10 gözaltı kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında 10 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.
Tunceli ve Kars’ta 7 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığından, iç güvenlik operasyonları kapsamında Tunceli ve Kars'ta 7 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Türkiye ekonomik dayatmalara kapalıdır
TBMM Başkanı Yıldırım: Türkiye ekonomik dayatmalara kapalıdır
Ekrana dokunuşlarınız “dolandırıcılık önlemi” için kaydediliyor
Bankalar ve ticari kuruluşların, dolandırıcılığın önüne geçmek için müşterilerinin elektronik cihazları kullanırken yaptığı hareketleri kaydettiği ve bununla kimlik tespiti yaptığı...
Amazon’un hisseleri rekor kırdı
ABD'li e-ticaret devi Amazon'un hisseleri rekor kırdı ve şirketin piyasa değeri 914,7 milyar dolar oldu.
Merkel’den Türkiye açıklaması
Almanya Başbakanı Merkel, "Almaya ekonomik olarak gelişen bir Türkiye istiyor. Bu bizim de çıkarımıza." dedi.
Endonezya’daki depremde ölü sayısı 436’ya yükseldi
Endonezya'daki depremde ölenlerin sayısı 436'ya yükselirken, maddi zararın 342 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
Hacettepe Üniversitesi personeline FETÖ operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ soruşturması kapsamında Hacettepe Üniversitesinin akademisyeni ve çalışanı 15 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.
Diplomasiye varız ama dayatmaları kabul etmeyiz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilerle ilgili olarak, "Diplomasiye, uzlaşıya varız ama dayatmaları kabul etmemiz mümkün değil." dedi.
Birkaç günde piyasaların normale dönmesini bekliyoruz
TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, "Birkaç günde piyasaların normale dönmesini bekliyoruz." dedi.
Türk ekonomisinin istikrarı Almanya’nın yararına
Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert, Türk ekonomisinin istikrarının Almanya’nın yararına olacağını belirterek, Türkiye’deki durumu Berlin'in yakından izlediğini bildirdi.
Bahçeli’den İYİ Parti’li Hayati Arkaz’a davet
MHP Genel Başkanı Bahçeli, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Arkaz'ı partisine davet etti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
ABD Savunma Bakanı Mattis’ten ‘Türkiye’ açıklaması

Kapat