$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

SON DAKİKA:

Çocuklarda Diş Tedavileri

Çocuk diş hekimliği, diğer bir adıyla pedodonti, doğumdan başlayarak, ergenlik dönemine kadar, süt ve kalıcı dişlerin tedavisi, gelişimi, aynı zamanda korunması ile ilgilenen diş hekimliği branşıdır.

Çocuklarda Diş Tedavileri
  • 06.03.2018
  • 675 kez okundu

Son yıllarda yapılan araştırmalarda (2-6) yaş döneminde ve (7-12) yaş arası dönemde çocuklarda diş çürüğü görülme sıklığı %90’larda olduğu görülmüştür. Bu nedenle çocukların gelecekteki ağız ve diş sağlığının korunabilmesi için çocuk diş hekimliği koruyucu yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Pedodontist Kimdir?

Pedodondist, çocuk diş hekimidir. Pedodontistler, diş hekimliği fakültelerinde 5 yıllık eğitimi aldıktan sonra, bu unvanı alabilmek için ayrı bir eğitimden geçmektedirler. Aldıkları eğitim ile, çocuklara tedavi sırasında gereken psikolojik desteği de vererek, diş doktoru fobisinin engellenmesinde, düzenli diş kontrollerinin yapılmasında ve çocukların sağlıklı dişlere sahip olmalarında büyük önem taşırlar.

Çocuk Diş Hekimliğinin Amaçları Nedir?

Çocuk diş hekimliğinin ilk amacı sağlıklı dişlere sahip, bir nesil yetiştirilmesini sağlamaktır. Çocuklarda olası diş sorunlarını tedavi etmek ve her şeyden önce ortaya çıkabilecek diş sorunlarının önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Çocuklarda çürük risk değerlendirilmesi ve bununla ilgili önlemlerin alınması, yine bu bölümün amaçları arasındadır. Ağız bakım eğitiminin sağlanması, düzgün beslenme alışkanlıklarının edinilmesi, genetik ağız hastalıklarının tespiti ve tedavisi, çocuk diş hekimleri tarafından takip edilmektedir. Süt dişlerine uygulanan ve kalıcı dişlerin korunması amacını taşıyan fluor uygulamaları yapılır. Çocukların ağız gelişimi değerlendirilerek, ortaya çıkabilecek sorunlar için önlemler alınır.

Sağlıklı dişlerin, genel sağlık durumuna etkisinin büyüklüğü düşünüldüğünde, çocukların pedodontistlerle erken tanıştırılması, diş kontrollerinin bir alışkanlık haline getirilmesi, çocuğun ağız bakımı ve diş temizliği bakımından bilinçli yetiştirilmesi, büyük bir öneme sahiptir. Tüm bunların yanında, günümüzde hızla artan süt dişleri çürüklerinin takibi içinde, çocuk diş hekimliğinin önemi artmaktadır.

Pedodonti; diş sürme bozukluğunun önlenmesi, süt dişlerini çürükten korumak, süt dişi ve kalıcı dişlerin çürük tedavisi, erken diş çekimi nedeniyle oluşan boşlukların ileride dişin sıralanmasına zarar vermemesi için apareylerle korunması ve dişsiz doğan çocuklara çocuk protez yapılması gibi birçok uygulamayı içerir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/cocugunuzun-dis-hekimiyle-ilk-tanismasi

ABD İran’ın hassas ekonomi merkezlerini hedef aldı
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ABD'nin halkı darboğaza sokmak için İran'ın "hassas ekonomi merkezlerini" hedef aldığını söyledi.
İstanbul’a kar geliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Marmara'nın batısında bu akşam, İstanbul'da ise yarın kar bekleniyor.
Cenevre’deki Suriye konulu bakanlar toplantısı başladı
Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları, Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde Anayasa Komitesi kurulması konusunu ele almak için...
‘Türkiye 190 milletten göçmene ev sahipliği yapıyor’
Göç İdaresi Genel Müdürü Ayaz, "Anadolu, tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve bu topraklara olan göçlerle harmanlanarak zengin...
İsveç’te bomba alarmı
İsveç'in Göteborg kentinin merkezinde, içinde patlayıcı bulunan şüpheli paket kontrollü şekilde etkisiz hale getirildi.
Yunanistan, göçmenleri düzenli olarak zorla geri gönderiyor
İnsan Hakları İzleme Örgütünden yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye ile kara sınırındaki Yunanistan kolluk kuvvetleri, sığınmacı ve göçmenleri düzenli olarak zorla...
TESK’ten ‘sigorta primi’ talebi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnafımızın durumu göz önüne alınarak sigorta primlerinin yüzdesi aşağı çekilmeli." dedi.
Atak helikopterine Filipinler yolu açıldı
MANİLA Türkiye’nin tek seferdeki en büyük savunma sanayisi ihracatının gerçekleştirilmesini sağlayan Atak helikopteri, bu başarıya Filipinler’i eklemeye hazırlanıyor. Türkiye ile Filipinler arasında Savunma...
İstanbul Havalimanı çalışanlarına Kanal İstanbul’da konut projesi
Bakan Kurum, Kanal İstanbul Projesi kapsamında THY ile Emlak Konut'a ait 3 milyon 600 bin metrekarelik alanda İstanbul Havalimanı çalışanları...
Van’da MİT ve jandarmadan ortak terör operasyonu
Van'ın Erciş ilçesinde MİT ve jandarmanın PKK'lı teröristlere yönelik ortak yürüttüğü operasyonda araziye gömülü çok sayıda silah, mühimmat ve el...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Başbakan’dan yıldırım müjdeler

AK Parti İl Teşkilatının 6. Olağan Genel Kurulu vesilesiyle Konya hareketli bir hafta sonu yaşadı.

Kapat