$ DOLAR → Alış: 6,27 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,34 / Satış: 7,37

SON DAKİKA:

Çocuklarda Diş Tedavileri

Çocuk diş hekimliği, diğer bir adıyla pedodonti, doğumdan başlayarak, ergenlik dönemine kadar, süt ve kalıcı dişlerin tedavisi, gelişimi, aynı zamanda korunması ile ilgilenen diş hekimliği branşıdır.

Çocuklarda Diş Tedavileri
  • 06.03.2018
  • 524 kez okundu

Son yıllarda yapılan araştırmalarda (2-6) yaş döneminde ve (7-12) yaş arası dönemde çocuklarda diş çürüğü görülme sıklığı %90’larda olduğu görülmüştür. Bu nedenle çocukların gelecekteki ağız ve diş sağlığının korunabilmesi için çocuk diş hekimliği koruyucu yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Pedodontist Kimdir?

Pedodondist, çocuk diş hekimidir. Pedodontistler, diş hekimliği fakültelerinde 5 yıllık eğitimi aldıktan sonra, bu unvanı alabilmek için ayrı bir eğitimden geçmektedirler. Aldıkları eğitim ile, çocuklara tedavi sırasında gereken psikolojik desteği de vererek, diş doktoru fobisinin engellenmesinde, düzenli diş kontrollerinin yapılmasında ve çocukların sağlıklı dişlere sahip olmalarında büyük önem taşırlar.

Çocuk Diş Hekimliğinin Amaçları Nedir?

Çocuk diş hekimliğinin ilk amacı sağlıklı dişlere sahip, bir nesil yetiştirilmesini sağlamaktır. Çocuklarda olası diş sorunlarını tedavi etmek ve her şeyden önce ortaya çıkabilecek diş sorunlarının önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Çocuklarda çürük risk değerlendirilmesi ve bununla ilgili önlemlerin alınması, yine bu bölümün amaçları arasındadır. Ağız bakım eğitiminin sağlanması, düzgün beslenme alışkanlıklarının edinilmesi, genetik ağız hastalıklarının tespiti ve tedavisi, çocuk diş hekimleri tarafından takip edilmektedir. Süt dişlerine uygulanan ve kalıcı dişlerin korunması amacını taşıyan fluor uygulamaları yapılır. Çocukların ağız gelişimi değerlendirilerek, ortaya çıkabilecek sorunlar için önlemler alınır.

Sağlıklı dişlerin, genel sağlık durumuna etkisinin büyüklüğü düşünüldüğünde, çocukların pedodontistlerle erken tanıştırılması, diş kontrollerinin bir alışkanlık haline getirilmesi, çocuğun ağız bakımı ve diş temizliği bakımından bilinçli yetiştirilmesi, büyük bir öneme sahiptir. Tüm bunların yanında, günümüzde hızla artan süt dişleri çürüklerinin takibi içinde, çocuk diş hekimliğinin önemi artmaktadır.

Pedodonti; diş sürme bozukluğunun önlenmesi, süt dişlerini çürükten korumak, süt dişi ve kalıcı dişlerin çürük tedavisi, erken diş çekimi nedeniyle oluşan boşlukların ileride dişin sıralanmasına zarar vermemesi için apareylerle korunması ve dişsiz doğan çocuklara çocuk protez yapılması gibi birçok uygulamayı içerir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/cocugunuzun-dis-hekimiyle-ilk-tanismasi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmen milletvekillerini kabul etti
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Temsilciler Meclisine seçilen Türkmen milletvekillerini kabul etti.
Kılıçdaroğlu: Ben demokrasiye inanan bir insanım
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hiçbir vatandaşıma 'niye şu partiye oy verdin' demedim. Hiçbir vatandaşıma 'niye beni eleştirdin' diye söz de...
İranlı bakan iki OPEC üyesini ‘ülkesi aleyhine çalışmakla’ suçladı
İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi iki ülkenin İran aleyhine faaliyet yürüttüğünü iddia etti.
Irak ve Suriye tezkeresi TBMM Başkanlığında
Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.
FETÖ’nün en çok yuvalandığı kurumlar bilişim kurumlarıydı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Darbeye kalkışan FETÖ'nün en çok yuvalandığı kurumlar bilişim teknolojileri üzerinde çalışan kurumlarımızdı." dedi.
DGS yerleştirme sonuçları açıklandı
Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.
Merkez Bankası PPK toplantı özeti yayımlandı
Merkez Bankası PPK toplantı özetinde, "Yıllık enflasyondaki artışın alt gruplar geneline yayıldığı, enflasyondaki yükselişin ana sürükleyicilerinin döviz kuru gelişmelerine bağlı...
Terör örgütü PKK’da ‘üst düzey’ çöküş
Güvenlik güçleri, 1 Ocak'tan bu yana yurt içi ve sınır ötesinde düzenlediği operasyonlarla, PKK/KCK'nın 91 sözde "üst düzey" sorumlusunu etkisiz...
ALES giriş belgeleri erişime açıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca, 30 Eylül'de yapılacak ALES giriş belgeleri erişime açıldı.
Milli hibrit lokomotif Almanya’da görücüye çıktı
TÜLOMSAŞ ile TCDD Taşımacılık ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla üretilen yeni hibrit lokomotif, Almanya'da düzenlenen InnoTrans Fuarı'nda tanıtıldı.
Türkiye gazilerini el üstünde tutuyor
Vatan uğruna mücadele ederken yaralanan gaziler el üstünde tutuluyor. Gazilere kamuda istihdamdan ücretsiz seyahate kadar birçok imkan tanınıyor.
‘İkinci üniversite’ye kayıt için son 2 gün
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin "ikinci üniversite" programı için kayıt işlemleri 21 Eylül'de sona erecek. Bugüne kadar 165 bin 985 kişinin...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Başbakan’dan yıldırım müjdeler

AK Parti İl Teşkilatının 6. Olağan Genel Kurulu vesilesiyle Konya hareketli bir hafta sonu yaşadı.

Kapat