$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

Çocuklarda Diş Tedavileri

Çocuk diş hekimliği, diğer bir adıyla pedodonti, doğumdan başlayarak, ergenlik dönemine kadar, süt ve kalıcı dişlerin tedavisi, gelişimi, aynı zamanda korunması ile ilgilenen diş hekimliği branşıdır.

Çocuklarda Diş Tedavileri
  • 06.03.2018
  • 122 kez okundu

Son yıllarda yapılan araştırmalarda (2-6) yaş döneminde ve (7-12) yaş arası dönemde çocuklarda diş çürüğü görülme sıklığı %90’larda olduğu görülmüştür. Bu nedenle çocukların gelecekteki ağız ve diş sağlığının korunabilmesi için çocuk diş hekimliği koruyucu yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Pedodontist Kimdir?

Pedodondist, çocuk diş hekimidir. Pedodontistler, diş hekimliği fakültelerinde 5 yıllık eğitimi aldıktan sonra, bu unvanı alabilmek için ayrı bir eğitimden geçmektedirler. Aldıkları eğitim ile, çocuklara tedavi sırasında gereken psikolojik desteği de vererek, diş doktoru fobisinin engellenmesinde, düzenli diş kontrollerinin yapılmasında ve çocukların sağlıklı dişlere sahip olmalarında büyük önem taşırlar.

Çocuk Diş Hekimliğinin Amaçları Nedir?

Çocuk diş hekimliğinin ilk amacı sağlıklı dişlere sahip, bir nesil yetiştirilmesini sağlamaktır. Çocuklarda olası diş sorunlarını tedavi etmek ve her şeyden önce ortaya çıkabilecek diş sorunlarının önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Çocuklarda çürük risk değerlendirilmesi ve bununla ilgili önlemlerin alınması, yine bu bölümün amaçları arasındadır. Ağız bakım eğitiminin sağlanması, düzgün beslenme alışkanlıklarının edinilmesi, genetik ağız hastalıklarının tespiti ve tedavisi, çocuk diş hekimleri tarafından takip edilmektedir. Süt dişlerine uygulanan ve kalıcı dişlerin korunması amacını taşıyan fluor uygulamaları yapılır. Çocukların ağız gelişimi değerlendirilerek, ortaya çıkabilecek sorunlar için önlemler alınır.

Sağlıklı dişlerin, genel sağlık durumuna etkisinin büyüklüğü düşünüldüğünde, çocukların pedodontistlerle erken tanıştırılması, diş kontrollerinin bir alışkanlık haline getirilmesi, çocuğun ağız bakımı ve diş temizliği bakımından bilinçli yetiştirilmesi, büyük bir öneme sahiptir. Tüm bunların yanında, günümüzde hızla artan süt dişleri çürüklerinin takibi içinde, çocuk diş hekimliğinin önemi artmaktadır.

Pedodonti; diş sürme bozukluğunun önlenmesi, süt dişlerini çürükten korumak, süt dişi ve kalıcı dişlerin çürük tedavisi, erken diş çekimi nedeniyle oluşan boşlukların ileride dişin sıralanmasına zarar vermemesi için apareylerle korunması ve dişsiz doğan çocuklara çocuk protez yapılması gibi birçok uygulamayı içerir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/cocugunuzun-dis-hekimiyle-ilk-tanismasi125 milyar liralık ‘süper teşvik’ için geri sayım
Ekonomi Bakanlığınca, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında hayata geçirilecek 19 firmaya ait toplam yatırım tutarı 125 milyar lira olan 23...
Sanal oyunla 8 ayda 90 milyon lira toplamışlar
Kayseri merkezli Anadolu Farm şirketinin Çiftlik Bank benzeri yapılanmayla sanal oyun üzerinden üyelerinden para topladığı belirlendi.
Afrin tamamen kontrol altında
Genelkurmay Başkanlığınca "Afrin bölgesinde kontrolün tamamen sağlandığı, bölge halkının güvenle evlerine dönüşlerini sağlamak için arama tarama çalışmalarının devam ettiği" belirtildi.
Türkiye’nin güvenliği Suriye’den geçer, Irak’tan geçer
Başbakan Yıldırım, "Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Türkiye'nin güvenliği Suriye'den geçer, Irak'tan geçer, buraların istikrarından geçer." dedi.
Kimse Türkiye’ye Suriye’de istila hareketi yapıyor diyemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse Türk ordusuna, Türkiye'ye, 'Suriye'de istila hareketi yapıyor' diyemez. Batı, istila hareketlerinin en güzel örneklerini vermiştir." dedi.
Aksaray’da kaza: 4 ölü
Aksaray'da yolcu otobüsü şarampole devrildi: 4 ölü, 37 yaralı
124 milyon kişi açlık sınırında
124 milyon kişi açlık yüzünden ölme riskiyle karşı karşıya...
DEAŞ, Kuzey Afrika’daki istikrarsızlıktan nemalanıyor
Afrika İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Komitesi Genel Sekreteri Semayat, terör örgütleri DEAŞ ve El-Kaide'nin Doğu Afrika'daki eylemlerini Kuzey Afrika ülkelerindeki...
Afrin’de 3 köy daha teröristlerden temizlendi
TSK ve ÖSO, Afrin'in Fafretin, Bercke ve Kebaşin köylerini teröristlerden temizledi.
Katalanların tutuklanmasına tepki
İspanya'da ayrılıkçı Katalanların tutuklanmasına tepki
Kamerun’da ilkokulda izdiham: 4 ölü
Orta Afrika ülkesi Kamerun'da ilkokulun tiyatro salonunda iki gün önce çıkan izdihamda 4 çocuk hayatını kaybetti.
Dünyanın en eski tapınağı
Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'de titiz çalışma sürüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron Afrin’i görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesinde, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.
Milliler, İrlanda’yı tek golle mağlup etti
A Milli Futbol Takımı, İrlanda Cumhuriyeti ile Antalya'da yaptığı hazırlık maçını 1-0 kazandı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 3731 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda 3731 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Başbakan’dan yıldırım müjdeler

AK Parti İl Teşkilatının 6. Olağan Genel Kurulu vesilesiyle Konya hareketli bir hafta sonu yaşadı.

Kapat