Çocuklarımızın yaşlara göre ilgi alanlarını incelemeye devam ediyorum.

16-18 Yaş Grubu


 1. Beden ölçüleri yetişkinlere yaklaşır.

 2. Kalbin büyümesi, damarlara göre gecikir. Bu yüzden fazla çalışma ile kalbin yorulma ihtimali vardır. Bu durumda bayılma, baş dönmesi, hazımsızlık gibi olaylara rastlanır.

 3. En az büyükler kadar dinlenmeye ihtiyaçları olmasına rağmen çoğu ihtiyaçlarından daha az uyumakta ısrar ederler.

 4. Tam bağımsızlık hayal ederler. Büyüklerinin müdahalelerini “Ben çocuk muyum?” cevabı ile karşılarlar. Ana ve babadan yakınırlar. Fakat onlar tarafından korunma isteklerinden de vazgeçemezler. Bir taraftan ana-baba tarafından korunduklarına inanmak isterlerken, bazen de onları koruma psikolojisi içine girerler.

 5. Aile hayatı dışındaki özel hayatında da arkadaşları arasında önemli ve özel bir yeri olsun ister.

 6. Aileleri ile iftihar etme ya da onlardan utanma duyguları baş gösterir.

 7. Dış görünüşüne büyük önem verir. Güzel ve yakışıklı olmak ister.

 8. Kendilerine her türlü dertlerini açabilecek bir sırdaş ararlar. Hatıra defteri tutarlar.

 9. Kimisinde bir meslek arzusu belirirken kimisi meslek seçiminde tereddüde düşer. Bundan endişe duyar.

 10. Sosyal konulara ait kendi fikirlerini söyler. Bunların kabul edilmesini ister ve bu yolda mücadele eder.

 11. Muhakeme kabiliyeti olgunlaşır ve gelişir.

 12. Çevresini, okulunu ve öğretmenlerini devamlı tenkit eder.

 13. Büyüklere başkaldırmak için sigara alışkanlığı başlar.

 14. Ailevi meselelerin kendisine danışılmasından zevk duyar. Bu değerlendirilerek birtakım kararlar ve sorumluluklarla baş başa bırakılabilir.

 15. Genel adabı muaşeret kurallarını öğrenerek uygulamak ister.

 16. Kendi dışındaki insanlarla daha başarılı münasebetler kurabilirler.

 17. Grup oyunlarından koparak daha özel oyunlara ilgi duyarlar.

 18. Arkadaşlarının fikirleri çok önemlidir. Arkadaş grubu içinde beğenilmek ister. Onlara çok önem verir.

 19. Başarılı olamadıklarına üzülürler. Bu gibi durumlarda başarılı oldukları diğer sahaya geçerler.

 20. Çok okuma istekleri devam eder. Kızlar daha çok, en çok satılan kitaplarla haşır neşirdir. Erkekler maceralardan, ilimden hoşlanırlar.Dört haftadan beri her yaş grubunun ilgi alanlarını ve muhtelif olaylara karşı gösterdikleri reaksiyonları gördük. O hâlde bize düşen, çocuğumuz hangi yaş grubuna giriyor ise o grubun temayüllerine göre çocuğumuzu değerlendirip ondan isteyecek olduğumuz davranışları bu temayüllere uydurmaya çalışacağız. Mesela; 16-18 yaş grubuna giren çocuğumuzu, hiçbir zaman arkadaşlarının yanında küçük duruma düşürecek davranışlarda bulunmayıp onu zevk duyduğu bir işe yönelterek ve bu başarısını arkadaşlarının yanında açıklayarak onun arkadaşları arasında beğenilme isteği duygusunu doya doya yaşamasını sağlamamız gerekir.

Kendisine değer verildiğini gören çocuk, bu kabil duyguları doyurulduğu için artık sizin yine onun menfaati için istemiş olduğunuz ders çalışması ile ilgili isteklerinizi kale almaya başlayacaktır. Her zaman onlara yaklaşma konusunda ilk adımı bizim atmamız icap etmektedir. Yersiz katı davranışlarla onları kendimizden uzaklaştırmayalım. Bir evvelki yazımda da belirttiğim gibi, asrımızda çocuk, yetişkin herkesin başına bela olan, cep telefonu, tablet ve bilgisayardan uzak tutmaya çalışalım ama bunu onlara fark ettirmeyelim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.