$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

‘Çok kutuplu, çeşitlilik içinde bir dünya arzu ediyoruz’

TBMM Başkanvekili Şentop, “Çok kutuplu, çeşitlilik içinde bir dünya arzu ediyoruz. Dünyada sadece bir ülkenin söz söylediği, sesini yükselttiği bir uluslararası toplum doğru değil, gerçekçi de değil, adil de değil” dedi.

‘Çok kutuplu, çeşitlilik içinde bir dünya arzu ediyoruz’
  • 10.10.2018
  • 166 kez okundu

ANTALYA – TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, “Çok kutuplu, çeşitlilik içinde bir dünya arzu ediyoruz. Dünyada sadece bir ülkenin söz söylediği, sesini yükselttiği bir uluslararası toplum doğru değil, gerçekçi de değil, adil de değil.” dedi.

Şentop, Avrasya’da uluslararası iş birliği, çevre ve sürdürülebilir kalkınma konularının ele alındığı Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısı’nı değerlendirdi.

Gerek oturumlarla gerekse ikili görüşmelerle ülkeler arasındaki ilişkilerin artırılmasına zemin hazırlayan toplantıya ilişkin görüşlerini paylaşan Şentop, toplantının Avrasya ülkeleri açısından önemli bir misyon üstlendiğini söyledi.

İlk olarak Rusya’da, ardından Güney Kore’de yapılan toplantının üçüncüsünün Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştiğini anımsatan Şentop, buradaki toplantıya katılımın diğerlerine göre daha fazla olduğuna dikkati çekti.

Uluslararası iş birliği alanında bu tür toplantıların önemli olduğunun altını çizen Şentop, “Uluslararası alanda bazı tekellerin kırılması lazım. Bazı ülkelerin öncülük yaptığı kurum ve kuruluşlar var ve birkaç ülke birçok konuda öne çıkarak inisiyatif alıyorlar, diğer ülkelerin söylediklerini önemsemiyorlar. Bu açıdan bu tür işbirliklerin artması gerekiyor.” diye konuştu.

Avrasya ülkelerinin dışında Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya ülkelerini kapsayan MIKTA kuruluşunun olduğunu belirten Şentop, Türkiye’nin bu tür girişimlere önem verdiğini ifade etti.

Türkiye’nin dünya barışının sağlanması, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi bakımından bu tür etkinliklerde önemli rol üstlendiğini vurgulayan Şentop, “Asya, Avrupa dediğimizde dünyadaki ülkelerin üçte birini oluşturuyoruz. Etkili güç olabilir, dünyada da söz sahibi bir inisiyatif olabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu tür kurumsallaşmalar önemli”

Yapılan bu çalışmalarla dünya barışına katkı sağlanacağına inandığını belirten Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok kutuplu, çeşitlilik içinde bir dünya arzu ediyoruz. Dünyada sadece bir ülkenin söz söylediği, sesini yükselttiği bir uluslararası toplum doğru değil, gerçekçi de değil, adil de değil. Bu bakımdan Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sözünden hareketle, dünyada çeşitlilik, çok kutupluluk, birçok ülkenin inisiyatif aldığı, uluslararası barışa, ilişkilere katkı yaptığı bir yapının olması lazım. Bunun için de bu tür kurumsallaşmalar önemli. Türkiye bunlara öncülük yapıyor, var olanları da destekliyor, aktif olarak içinde yer alıyor. Bu da onlardan birisi.”

Buradaki toplantıdan uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi, barışın sağlanması, ticaretin geliştirilmesi açısından dünyaya önemli mesajlar verileceğine işaret eden Şentop, parlamentoların, hükümetlerin ilişkilerine, iş birliklerine destek olması hatta güçlendirilmesi için gerekli altyapıları hazırlaması gerektiğini belirtti.

İkili görüşmelerde Rusya Devlet Duması Vyacheslav Volodin’in “Bizim devlet başkanlarımız sık sık görüşüyorlar, parlamento başkanları olarak biz çok geride kaldık.” açıklamasında bulunduğunu belirten Mustafa Şentop, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın ve kendisinin de bu söze katıldığını kaydetti.

Etiketler: /

Altun: “Terör bataklığını kurutuncaya kadar durmayacağız”
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Sınırımızın yanı başındaki terör bataklığını kurutuncaya kadar durmayacağız" dedi.
ABD’nin çekilme kararı PYD/YPG’ye hizmet etmemeli
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD yönetiminin Suriye'den çekilme kararına ilişkin, "Çekilme süreci PYD/YPG'nin bölücü gündemine hizmet etmemeli. Sahada yeni...
TBMM Başkanı Yıldırım’dan karne uyarısı
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Çanakkale'nin Gelibolu İlçesindeki Namık Kemal Ortaokulu'nda öğrencilere karne dağıttı. Burada konuşan Yıldırım,...
Özhaseki: Baharla birlikte herkesin işi çok iyi olacak
AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, "Bundan bir sene önceki Batı, Amerika yok. Şimdi geldiğimiz noktada çok...
Muharrem İnce: “Bu yaklaşımdan uzak durmayız”
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı Muharrem İnce, yerel seçimi 'beka sorunu' olarak görmenin yanlış olduğunu...
OPEC Petrol Sepeti varili 59.63 dolara yükseldi
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Petrol Sepeti petrol dün 0.11 dolar artışla varil başına 59.63 dolara geriledi.
Türkiye ve Kıbrıs’ın yer almadığı foruma tepkiler büyüyor
GÜNEY Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin Yönetimi ve Mısır tarafından kurulan Doğu Akdeniz Gaz Forumu (DAGF)...
Pentagon: Çin bazı savunma alanlarında dünya lideri
ABD Savunma İstihbaratı Ajansı'nın (DIA) hazırladığı raporda, Çin’in savunma teknolojileri açısından bazı alanlarda dünyanın en iyisi olduğu sonucuna varıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Arjantin’de milli sporculardan biri altın 2 madalya

Arjantin'de düzenlenen 2018 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nın üçüncü gününde milli halterci Muhammed Furkan Özbek altın, milli judocu Ömer Kemal Aydın ise...

Kapat