$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 400 milyon dolar hedefini ortaya koyduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 400 milyon dolar hedefini ortaya koyduk
  • 01.03.2018
  • 333 kez okundu

DAKAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile birlikte Dakar Uluslararası Abdou Diouf Konferans Merkezi’nde düzenlenen Türkiye-Senegal İş Forumu’na katıldı.

Buradaki konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına ve heyetine gösterilen ilgiden dolayı Senegallilere teşekkür etti.

“Önemli bir ortak, değerli bir dost ve hakiki bir kardeş” olarak gördükleri Senegal ile her alandaki ilişkilerin gelişmesi için çaba gösterdiklerini söyleyen Erdoğan, Senegal’in, Türkiye’nin ekonomik ve kültürel ilişkilerinin oldukça güçlü olduğu bir ülke olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirmek, çeşitlendirmek ve herkesin imrenerek bakacağı bir ortak gelecek inşa etmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğine inandıklarını dile getiren Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları görüşmelerde Senegal Cumhurbaşkanı Sall’in de kendisiyle aynı iradeyi paylaştığını müşahede ettiğini ifade etti.

Erdoğan, bu müşterek iradenin, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin hızla gelişmesi için önemli bir imkan olduğunu söyledi.

Senegal’e 2013’te başbakanlık yaptığı dönemde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında iki ülke arasındaki ticaret hacmi için bir hedef belirlediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’de ikili ticaret hacminin 250 milyon dolara ulaşmasıyla bu hedefi yakaladıklarını belirtti.

“400 milyon dolar hedefini ortaya koyduk”
Bu rakamın ülkeler arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmaktan uzak olduğunu belirten Erdoğan, “Yeni belirlediğimiz hedefler ışığında ve ortak gayretle bu rakamın çok daha ötesine geçebiliriz. Bugünkü görüşmelerimizde de 400 milyon dolar hedefini ortaya koyduk. Ticaretimizin büyümesi kadar dengeli gelişmesi de önemlidir.” diye konuştu.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin yer aldığı G20’nin üyesi olan Türkiye’nin, satın alma paritesi bakımından dünyanın en büyük 13’üncü ekonomisi olduğuna dikkati çeken Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

“2017 yılında OECD ülkeleri arasında en yüksek kalkınma hızına sahip ülke olduk. Bu veriler Türkiye’nin ne kadar büyük bir pazar olduğunu ve Senegalli üreticilere ne derece önemli fırsatları sunabileceğini ortaya koyuyor. Senegal’de üretilen ürünler için Türkiye büyük bir pazar olabileceği gibi bunların başka pazarlara ülkemiz üzerinden ihraç edilmesi de mümkündür. Bu imkanları değerlendirmek için aramızda yeni mekanizmalar oluşturmamız gerekiyor.”

İstanbul’da Türkiye-Batı Afrika Devletleri Ekonomi Topluluğu (ECOWAS), Ekonomi ve İş Forumu’nun ilkinin gerçekleştirildiğini, toplantıda Türkiye ile bölge arasındaki ticari ilişkilerin nasıl genişletilebileceği konusunun tartışıldığını hatırlatan Erdoğan, forum sırasında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, Türkiye ile Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu arasında serbest ticaret anlaşması akdedilmesini teklif ettiğini söyledi.

“Sınırlarını Afrikalı kardeşlerimiz belirleyecek”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ilişkilerine ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim önerdiğimiz serbest ticaret anlaşması, aslında asimetrik bir anlaşmadır. Bu anlaşmanın şartlarını ve sınırlarını Afrikalı kardeşlerimiz belirleyecektir. Türkiye’de ve bu bölgede üretilen ürünler birbiriyle rekabet eden değil, birbirini tamamlayan mahiyete sahiptir. Dolayısıyla teklif ettiğimiz serbest ticaret anlaşması her iki tarafın da yararına olacaktır. Bundan korkmaya gerek yok. Ayrıca finansman sorununun çözümü için barter ticaretini de gündemimize alabiliriz. Türkiye’nin ekonomik alt yapısı istikrarsızlıklara dayanabilecek güce sahip olduğunu defalarca ispat etmiştir. Halen yaşadığımız pek çok sorundan ve sınamadan da ekonomimiz olumsuz etkilenmeyerek yoluna devam ediyor.”

Türkiye’nin ekonomik alt yapısının, istikrarsızlıklara dayanabilecek güce sahip olduğunu defalarca ispat ettiğine dikkati çeken Erdoğan, “Ekonomimiz, halen yaşadığımız pek çok sorundan ve sınamadan da olumsuz etkilenmeyerek yoluna devam ediyor. Mesela 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ’nün gerçekleştirdiği darbe teşebbüsünün dahi ekonomimize etkisi sınırlı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeli mülteciyi barındırdığını vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sınırlarımızı terör örgütlerinin tehditlerinden korumak için çeşitli bölgelerde askeri harekatlar yürütüyoruz. Bütün bunlara rağmen ekonomik göstergelerimizin hepsi de olumludur. Türkiye’nin kendine özgün bir ekonomi ve kalkınma modeli vardır. Temelinde kendine güven ve zengin insan kapasitesi bulunan tecrübelerimizi Afrikalı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız. Afrika ile ilişkilerimizi geliştirirken uzun vadeli iş birliğini de düşünüyoruz. Afrika’nın kaynaklarını tüketmek ve modern sömürü modellerini benimsemek bizim için asla söz konusu değildir. Bizim kültürümüz ve ahlaki yapımız da sizlerle paylaştığımız değerler de buna izin vermez. Biz insanı diğer insanın kurdu olarak değil, tıpkı Senegal atasözünde denildiği gibi şifası, ilacı olarak görüyoruz.”

Senegal’in Goree Adası’nda yaşanan insanlık dışı ticaretin, farklı yol ve yöntemlerle içinde yer alınan bölgelerde yeniden tedavüle sokulmasına asla rıza gösteremeyeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Türkiye’nin hem kendi sınırlarında hem de uluslararası alanda verdiği mücadelenin bir boyutu da işte bu modern sömürge düzenine karşı gösterdiği duruştur. Bunu hep birlikte yapmamız gerekir. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ derken sadece diplomatik yalpaları ve güvenlik blokajlarını değil, aynı zamanda işte bu çarpıklıklara yönelik itirazlarımızı da ifade ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Senegal de daimi üye olabilmeli”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elbette bugün dünyanın yeni bir değişim sürecinden geçtiği gerçektir. Üstelik bu, sancılı bir değişimdir. Bu değişimin sonunda refahın daha adil paylaşıldığı bir düzen kurulması hepimizin hedefidir, özlemidir. 196 dünya ülkesinin kaderini 5 tane ülke belirleyemez ve 5 ülkenin her birinin dudakları arasında sıkışmış böyle bir kaderi artık dünya taşıyamaz. Şu anda dünya İkinci Dünya Savaşı’nın şartlarında yaşamıyor, dünya çok değişti. Bu şartların güncellenmesi gerekiyor. Şu anda oradaki 5 ülke nasıl daimi üyeyse Senegal de orada daimi üye olabilmeli, Türkiye de orada bir daimi üye olabilmeli, Moritanya da orada bir daimi üye olabilmeli. Bunu seslendirmekten niye korkuyoruz? Bunları konuşmaktan niye kaçıyoruz? Dünya, bu 5 ülke midir? Niçin bizler orada yer almayalım? Belli aralıklarla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi niye değişmesin? Maalesef kimse konuşmuyor.

İşte bakın Kudüs meselesinde ne oldu? Dünya konuştu. Konuşunca 128 ülke ne yaptı? Kudüs’te tavrını ortaya koydu ve Amerika yanında sadece 7 ülke buldu. 8 ülkeyle onlar bir tarafta oldu, 128 ülke bir tarafta oldu. Demek ki kararlı olunca, iyi bir duruş sergileyince hak güçlüdür. Bunu bilmemiz lazım. Yani güç hiçbir zaman haklı değildir. Bunu bilmemiz lazım. Nitekim bunu işte o oylamada gördük. Afrika’ya işte bunu yani birlikte çalışmayı, kazanmayı, refahımızı artırmayı, güvenliğimizi güçlendirmeyi teklif ediyorum.”

“Dakar Arena yakın zamanda tamamlanacak”
“Dakar Arena” stadyumunun da yakın zamanda tamamlanarak Senegal halkının kültürel ve sosyal hayatındaki yerini alacağını bildiren Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türk firmaları tarafından yapılan Dakar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nı da gezme fırsatımız inşallah yarın sabah olacak. Afrika’da yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen bu havalimanının kalitesini, dün akşam geldiğimde sadece şeref salonunu görmek suretiyle zaten sinyali aldım. Biz bölgesinde ve dünyada hava taşımacılığında önemli bir merkez olmanın değerini çok iyi biliyoruz. Bunun için yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanını şu anda İstanbul’da inşa ediyoruz. Dakar’daki uluslararası havalimanı önümüzdeki dönemde yolcu kapasitesini artırarak, Afrika’daki en büyük havalimanlarından biri haline gelecektir. Senegal’in hava ulaştırması konusunda önemli bir merkez haline gelmesi ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlayacaktır.”

775 milyon dolar değerinde 29 proje
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk firmaları tarafından Senegal’de bugüne kadar bir kısmı tamamlanan, bir kısmı halen devam eden 775 milyon dolar değerinde 29 proje üstlenildiğine işaret ederek, bu projeler arasındaki hal binası, tır parkı, mobilya fabrikası ve raylı sistem projelerinin Senegal’in kalkınmasına katkıda bulunduğunu vurguladı.

“Kazan-kazan” temelli politikanın birer simgesi olarak gördükleri bu projelerin hacminin artmasının Türk iş çevrelerini kesinlikle teşvik edeceğini belirten Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanı, değerli dostum Sall’den bir kez daha Senegal’in sunduğu fırsatlardan faydalanmak isteyen Türk firmalarına ve yatırımcılara desteğini sürdürmesini rica ediyorum.” dedi.

Erdoğan, Türk şirketlerinin yaptığı inşaatların şantiyelerini ziyaret etti
Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Senegal Cumhurbaşkanı Sall, Türk şirketleri tarafından yapılan inşaatların şantiyelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Erdoğan ve Sall, Türkiye-Senegal İş Forumu’nun ardından, Türk şirketlerince yapılan stadyum, tır ve hal parkı inşaatlarının şantiyelerini ziyaret etti.

Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretlerinde kendisini coşkuyla karşılayan işçilerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Etiketler: / /Bayburtlu işçi emeklisinin saat merakı
İşçi olarak gittiği Almanya'da 2004 yılında emekli olarak memleketi Aydıntepe'ye dönen Hasan Atmaca, yurt dışında pazarlardan satın aldığı eski cep...
Bayram tatilinin ikinci gününde kazalar 24 can aldı
Kurban Bayramı tatilinin ikinci gününde yurdun çeşitli illerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi yaşamını yitirdi, 114 kişi yaralandı.
Eski Şırnak vali yardımcısı ByLock’tan tutuklandı
Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Şırnak vali yardımcısı tutuklandı.
Bayram tatili İstanbul trafiğini rahatlattı
İstanbul'da yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğunun 9 günlük Kurban Bayramı tatili için il dışına çıkması, şehir içindeki trafiği büyük ölçüde azalttı.
TDV İslam Ansiklopedisi’nden ‘Hac ve Kurban’ dosyası
Hac ve kurban ibadetleriyle ilgili ansiklopedide yer alan 106 madde, web sayfası anlayışı ile yeniden tasarlanan "Elektronik Ansiklopedi"nin dosya bölümünde...
Myanmar’da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman öldürüldü
Ontario Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın araştırmasına göre, Myanmar'da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman katledildi. Araştırma raporunda 4 aylık bir bebeğin bile...
Afrika’nın ilk atıktan enerji üretim tesisi Etiyopya’da açıldı
Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da açılan tesis, yıllık 185 gigavatsaat elektrik üreterek, başkentin ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayacak.
Tatilciler Anadolu Otoyolu’nda 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu
Kurban Bayramı tatili için yola çıkan sürücüler, otoyolun Karadeniz bağlantı yolu olarak kullanılan Gerede gişelerinde 30 kilometre kuyruk oluşturdu.
Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı
Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan milletvekili seçim sonuçları federal mahkeme tarafından onaylandı.
Gaziantepli bıçakçılarda ‘kurban’ mesaisi
Gaziantep Kalesi çevresinde faaliyet gösteren bıçakçılarda yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.
Kerkük-Erbil karayolu aylar sonra yeniden trafiğe açıldı
Bağdat'taki merkezi yönetim ile Erbil arasında yaşanan askeri gerginliğin ardından kapatılan Kerkük-Erbil karayolu aylar sonra tekrar trafiğe açıldı.
Bayram öncesi Sürmene bıçaklarına ilgi arttı
Trabzon'un bıçaklarıyla ünlü ilçesi Sürmene'de üretilen bıçaklara, Kurban Bayramı öncesi yoğun talep gösteriliyor.
AK Parti MYK’da devir teslim
AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi sonrasında belirlenen yeni MYK üyelerinin devir teslim töreni, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşti.
“Münbiç’te ortak devriye dönemine geçiliyor”
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Münbiç yol haritasına ilişkin "Şu ana kadar birkaç günlük takvimde gecikmeler olsa da süreç aksamadan ilerliyor. Şimdi...
“ABD bölgede müttefik değil tebaa ve uydu arıyor”
Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, "ABD yönetimi, bölgede müttefik ya da dost değil bilakis kendisine tebaa ve uydu arıyor. Bu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
BAĞIMLILIK NEDİR?

Bağımlılık biyo—psiko—sosyal bir davranış bozukluğu veya hastalık olarak da nitelendirebilinir. Kişinin herhangi bir maddeye karşı kendini engelleyememesi psikolojik ve fizyolojik...

Kapat