$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Danimarka’dan “Beyaz Kasklılar”a destek

Danimarka’nın, Suriyeli sivil savunma örgütü “Beyaz Kasklılar”a 20 milyon kron (10 milyon TL) para yardımında bulunacağı belirtildi.

Danimarka’dan “Beyaz Kasklılar”a destek
  • 03.12.2016
  • 382 kez okundu

KOPENHAG

Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, Kopenhag’da bulunan Beyaz Kasklılar’ın lideri Raed al-Saleh ile yaptığı görüşmenin ardından Saleh ile birlikte basının karşısına geçti.

Samuelsen, Saleh’e hitaben, “Harika bir iş yapıyorsunuz, size teşekkür ederim. Cesur bir iş yapıyorsunuz. Çok tehlikeli olduğunu biliyorum. Birçok insana yardımcı olduğunuzu da biliyorum. Hepimizin buna minnettar olması gerekir. En iyi dileklerim sizinle. dedi.

Danimarka’nın BM ve AB’deki müttefikleriyle Suriye ve Rusya’ya baskı uygulamaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Samuelsen, “Suriye’de, özellikle Halep’te sivil halka yönelik vahim durumdan derinden etkilendim. Rejim ve Rusya hava saldırılarını artırdı, hayat kurtarmak için gerekli insani yardıma ulaşmayı engelledi ve Suriye’deki soruna politik bir çözüm bulunması için yapılan müzakerelere kısa devre yaptırdı. Bu yüzden Beyaz Kasklılar’ın yaptığı iş daha da önem kazandı.” dedi.

Ülkesinin şu ana kadar Suriye’deki insanların yaşadıkları zorlukları azaltmak için 1,6 milyar kron yardım yaptığını söyleyen Samuelsen, Beyaz Kasklılar’a 2017 ve 2018 yıllarında da 20’şer milyon kron yardım yapılacağını bildirdi.

Danimarka’nın kendilerine sağladığı ekonomik destekten dolayı memnuniyetini ifade eden Saleh de “Danimarka hükümetine ve bakana, Suriye halkına ve ’Beyaz Kasklılar’a yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

Ekonomik desteğin daha fazla gönüllünün eğitimi, ambulans ve otomobil alımında kullanılacağını kaydeden Saleh, bu yardımların sadece şimdi değil, savaş sonrası Suriye’nin yeniden inşası için de kullanılacağını belirtti.

Saleh, Halep’te yaşananlarla ilgili konuşmaktan üzüntü duyduğunu dile getirirken, “Halep’te halk 96 gündür kuşatma altında. Sivil savunma merkezleriyle birlikte tüm hastaneler bombalandı.” diye konuştu.

Beyaz Kasklılar’ın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, kuruluş şu ana kadar 73 bin 530 kişinin hayatını kurtardı.

(AA)

Etiketler: /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
“Eyüp Film Akademisi” yeni sezona başladı

Eyüp Film Akademisinde, öğrenciler 7 ay süreyle kamera ve ışık kullanımı, senaryo yazımı ve eleştirisi, kurgu teknikleri ve görsel efekt...

Kapat