$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,66 / Satış: 5,68

SON DAKİKA:

‘Darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna şüphemiz kalmadı’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin, “Şimdiye kadar bu darbe girişiminde yakalananların ifadelerinden gördüğümüz kadarıyla, kendilerinin bu darbe girişiminin arkasında olduğuna dair hiçbir şüphemiz kalmadı.” dedi.

‘Darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna şüphemiz kalmadı’
  • 27.10.2016
  • 447 kez okundu

İSTANBUL

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesince Prof. Dr. Raşit Küçük Konferans Salonu’nda düzenlenen, “15 Temmuz Darbe Girişimi: Sivil Toplum Dayanışması” sempozyumunda, 15 Temmuz gecesi neler olduğunun unutulmaması için, bir araya gelmenin önemli olduğunu söyledi.

Çocukların da o gece neler olduğunu anlamadığını aktaran Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim 12 yaşındaki kızım da ne olduğunu anlayamadı. Sürekli bana soruyordu. Çünkü hayatında ilk kez duymuştu darbe kelimesini. ‘Darbe ne demek?’ diye sordu. Ona anlatmaya çalıştık darbenin ne demek olduğunu. Dönüp bana dedi ki ‘Bunlar bizim askerlerimiz mi?’ Çünkü o gece televizyonlarda görüyordu. Ona açıklamak çok zor oldu benim için. Kendi askerimizin, kendi halkımıza bunları yapabilmesi… Dolayısıyla o gece ne olduğunu asla unutmamamız lazım.”

“Hayatlarını bayrakları ve vatanları için feda ettiler”
İbrahim Kalın, bu darbeyi yapanların, “Neden insanlar sokağa çıktı” diye sorduklarını, “Bizim halkımız o kadar cesur değildir”, “Onlar F16’larla ne yapacaklarını bilemezler”, “Elinde silah olan askeri görse halkımız evlerine kaçar” diye konuştuklarını ifade etti.

Bu darbeyi durduranların, ellerinde hiçbir şey olmadığını anlatan Kalın, “Belki de dünyada başka bir ülkede, özgürlük ve demokrasi adına böyle bir tepki oldukça zor görülebilir. Burada aslında Türk sivil toplumunun ne kadar güçlü olduğunu görebilirsiniz. Belki çok fantastik isimlere sahip olmayabilirler ama önemli olan burada insanların imanlı olması ve sokağa çıkacak cesaretlerinin bulunması. Bazıları hayatlarını bayrakları ve vatanları için feda ettiler.” diye konuştu.

“Hiçbir şüphemiz kalmadı”
O gecenin bir de karanlık bir yönü olduğunu ifade eden Kalın, şunları kaydetti:

“Gülen Terörist Örgütü bu darbe girişiminde bulundu. Kendileri açığa çıktı böylece. “(Bu grup, devlet kurumlarına nasıl sızabilir) ve (Bir askeri darbeyi nasıl gerçekleştirebilir?), bu sorular sorulabilir. Şimdiye kadar bu darbe girişiminde yakalananların ifadelerinden gördüğümüz kadarıyla, kendilerinin bu darbe girişiminin arkasında olduğuna dair hiçbir şüphemiz kalmadı.”

“Gerçek yüzünü görmüş olduk”
Kalın, FETÖ’nün 15 Temmuz öncesinde “Türkiye’de bir diktatör var ve bu diktatöre karşı askeri darbeyle ancak bu diktatörden kurtulunabilir” imajı oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Benzerinin Mısır’da Muhammed Mursi’ye karşı yapıldığını kaydeden Kalın, “Sürekli olarak bunun üzerinde durdular. O geceki darbe girişiminin sanki halk tarafında bir karşılığı olduğunu göstermeye çalıştılar. Böyle bir gece yaşadığımız için oldukça üzgünüz tabii keşke yaşanmasaydı ama bir taraftan da o gece sayesinde onların gerçek yüzünü görmüş olduk.” dedi.

Bugün, 15 Temmuz’dan daha güçlü bir Türkiye’nin var olduğunu vurgulayan Kalın, şöyle devam etti:

“Ekonomi daha güçlü, ülke daha güçlü ve daha birleşmiş bir politika var. Böyle bir hadise başka bir ülkede olsaydı, devlet kurumları birbirine düşer, toplum kutuplaşır ve birbirine düşerdi ama bu hain darbe girişiminin ardından yeni bir köprünün açılışı yapıldı. Ondan sonra Türkiye hala ekonomik olarak girişmelerine devam ediyor ve yakında boğazın altından geçen yeni bir geçit hizmete açılacak. Geçenlerde Dünya Enerji Forumu’nu topladık ve dünyadaki enerjiyle ilgili önemli insanlar ağırladık ve enerji politikalarının geleceği hakkında tartışmalar yaptık. Bizim dış ve iç politikamızda artık Türkiye’nin çok daha güçlü bir ülke olduğunu rahatça söyleyebilirim. Bu da halkımızın cesaretiyle, onların kahramanca duruşlarıyla çok yakından ilişkili bir neticedir.”

Kalın, bir daha 15 Temmuz benzeri bir olayın yaşanmaması için şehitlerin her zaman hatırlanması, onların hikayelerinin çocuklara aktarılması gerektiğini kaydetti

Etiketler: / / /Final maçı öncesi renkli görüntüler yaşandı
Fransa ile Hırvatistan arasında oynanacak karşılaşma öncesinde Luzhniki Stadı çevresinde renkli görüntüler ortaya çıktı.
FETÖ’nün ‘sosyal medya uzmanı’ Türkiye’ye getirildi
MİT, darbe girişiminden sonra yurt dışına kaçan FETÖ'nün sosyal medya uzmanlarından Yusuf İnan'ı Ukrayna'dan Türkiye'ye getirdi.
15 Temmuz’u unutturmayacağız, unutmayacağız
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldiği yemekte, "15 Temmuz'u unutturmayacağız, unutmayacağız." dedi.
‘AB, Helsinki Zirvesi’nden endişe duyuyor’
Dış politika uzmanları yarın Helsinki'de gerçekleştirilecek Trump-Putin görüşmesini değerlendirdi. EDAM Başkanı Sinan Ülgen, "AB, Trump'ın Putin ile görüşmesi sonucunda tavizler...
Türkiye 15 Temmuz şehitlerini anıyor
Yurt genelinde vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehitlik ziyaretinde bulunuyor.
Milli Savunma Bakanı Akar şehitlerin mezarını ziyaret etti
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, FETÖ'nün hain darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit olan Kurmay Albay Sait Ertürk ile Topçu Astsubay...
Rütbe terfilerine yeni düzenleme
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinde asteğmen-albay arasındaki rütbe terfileri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında astsubaylığa ve subaylığa terfiler ilgili...
23 bin şehit yakını ve gazi kamuda istihdam edildi
Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ve iyileştirmeler kapsamında son 4 yıllık dönemde 23 bin 58 şehit yakını, gazi ve gazi yakını...
7 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı
Resmi Gazete'de 7 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiğe kapatıldı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri sonuna kadar trafik akışına kapalı kalacak.
Dünyanın en büyüğü bugün belli olacak
2018 FIFA Dünya Kupası finalinde Fransa ile Hırvatistan, şampiyonluk için karşı karşıya gelecek.
Darbeciler ihanetin bedelini yargı önünde ödedi
FETÖ'nün darbe girişimine yönelik açılan 289 davadan karara bağlanan 194'ünde, 1624'ü ömür boyu olmak üzere darbeci 2381 sanık hakkında hapis...
Amacımız 15 Temmuz ruhunu canlı tutmak
TBMM Başkanı Yıldırım, "Amacımız 15 Temmuz ruhunu canlı bir şekilde tutmak, 81 milyonunun kardeşliğini, birliğini ve beraberliğini daim kılmaktır." dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Suriyeli Emine’nin dramı Türkiye’de son buldu

Suriye'de bombardımanda vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan 7 yaşındaki Emine, Türkiye'de tedavi altına alındı.

Kapat