$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,95 / Satış: 6,97

Demiryolu taşımacılığına yönelmeliyiz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türkiye’de taşımacılığın yüzde 85’inin karayoluyla yapıldığını belirterek, “Karayolu taşımacılığından demiryolu taşımacılığına kayış gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Demiryolu taşımacılığına yönelmeliyiz
  • 23.10.2014
  • 760 kez okundu

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan,

 

Niğde Üniversitesi’nde düzenlenen 2. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Elvan, bir gazetecinin sorusu üzerine, demiryollarının serbestleştirilmesinin 2015 yılında sağlanacağını söyledi.

Önümüzdeki günlerde ikincil düzenlemelerin yayımlanacağını belirten Elvan, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede demiryolu sektörü işletmeciliğini bir anlamda özel sektöre açmış olacağız. Biliyorsunuz havacılıkta 2002 yılında bir serbestleşme söz konusu değildi. Sadece Türk Hava Yolları iç hatlarda uçuş gerçekleştiriyordu ve havacılık sektörü istenilen düzeyde değildi. Biz Türk Hava Yollarını serbestleştirdik, diğer hava yollarına da açtık ve inanılmaz bir rekabet ortamı oluştu. İç hatlardaki yolcu sayımız havacılıkta 12 yıl içinde on kat arttı. Dolayısıyla demiryolu işletmeciliğinin serbestleştirilmesi demek özellikle yük taşımacılığında özel kesimin bu alana girmesi, özel sektörün bu alanda işletmecilik yapması anlamına geliyor.”

Serbestleştirmeyle birlikte ciddi bir rekabet ortamının doğacağını, maliyetlerin daha da aşağıya düşeceğini ifade eden Elvan, “Şu anda işletmeciliği Devlet Demiryolları yapıyor. Takdir edersiniz ki kamu kurumlarının işletmecilik yapması çok kolay değil. Düzenli bir işletmecilik söz konusu olmuyor, maliyetler çok yüksek. Ama özel kesimin demiryolu işletmeciliğine geçmesi halinde başta maliyetler olmak üzere ciddi bir iyileşme sağlanacak. Demiryolu sektörü canlanacak” diye konuştu.

Elvan, Türkiye’de taşımacılığın yüzde 85’inin karayoluyla yapıldığını, bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 50’nin altında kaldığını belirterek, “Bizim de özellikle karayolu taşımacılığından demiryolu taşımacılığına kayış gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunu da bu serbestleştirmeyle birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

Banliyö hattı yapımının askıya alındığı iddiası

Elvan, Pendik-Halkalı arasındaki hattın askıya alındığı yönünde haberlerin çıktığını, bunun kesinlikle doğru olmadığını söyledi.

Yüklenici firmanın çalışmalarını biraz ağırlaştırdığını, bu konuda Bakanlığın gerekli uyarıları yaptığını dile getiren Elvan, şöyle devam etti:

“Pendik-Halkalı arasındaki banliyö hattında çalışmalarımız devam ediyor herhangi bir şekilde bu projenin askıya alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Sözleşmemiz 2015 yılı Haziran ayına kadar devam ediyor. Bu çerçevede bundan sonraki süreçte de bir aksaklık olması durumunda gerekli tedbirleri almaktan sakınmayacağız. 2015 Haziranına kadar bitirmeleri güç görünüyor, sözleşme hükümlerine göre biz de gereken neyse onu yapacağız. Bu sürecin hızlanması için gereken çabayı göstereceğiz. Askıya alınması gibi bir durum söz konusu değil.”

Elvan, açıklamalarının ardından helikopterle Niğde’den ayrıldı.

Kaynak: AA

Etiketler: /Büyük Şair Nazım Hikmet’in Bestelenmiş 11 Şiiri
YAĞMUR TANYILDIZ'ın haberi için tıklayınız...
Sakarya’daki FETÖ davasında karar
Sakarya'daki FETÖ davasında 222 sanıktan eski albaylar Uğur Coşkun ve Ahmet Üzer'e ağırlaştırılmış müebbet, 56 sanığa da 12 yıl 6...
Ulaşımda bayram seferberliği
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından yaşanacak yoğunluk nedeniyle kara, deniz, hava ve demiryollarında...
Ekonomide iyiye doğru gidiş başladı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "(Ekonomi) İyiye doğru bir gidişin dün itibarıyla başladığını görüyoruz. Bu iyiye gidişin bundan sonra da devam edeceği...
İşsizlik rakamları açıklandı
Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı...
Kredi kartı ve kredi vadelerinde yeni dönem
BDDK'nın kredi vadeleri, kredi kartı taksit sınırlandırması, kredilerin yeniden yapılandırılması ve kredilerin sınıflandırılmasına ilişkin farklı alanlarda beş adet yönetmeliği Resmi...
‘ALO 170’ milyonlarca başvuruya çözüm üretti
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının iletişim merkezi "ALO 170" yılın geride kalan döneminde çalışanlarca yapılan 10 milyona yakın başvuruya...
Esnaftan Türk lirasına destek
Fatih Sultanhamam'da bir grup esnaf, Türk ekonomisine destek olmak için yaklaşık 300 bin doları Türk lirasına çevirdi.
Lavrov’dan ‘milli para ile ticaret’ açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Milli paralarla ticaret birkaç senedir önümüzdeki hedeflerimizden biri." dedi.
Rize’deki şiddetli yağışın yaraları sarılıyor
Rize'de etkili olan şiddetli yağışların ardından 15 ev nakledilecek, 80 konut için de istinat duvarı yapılacak.
İtalya’da otoyol köprüsü çöktü
Cenova kentinde A10 otoyolu üzerindeki Morandi Köprüsü'nün bir kısmı çöktü. Çok sayıda aracın zemine çakıldığı ve bazılarının enkaz altında kaldığı...
Terör örgütünde büyük ayrışma
TSK'nın aralıksız devam eden operasyonları, terör örgütü PKK'da ayrışmalara neden olurken, teröristler, verilen kayıplardan birbirlerini sorumlu tutmaya başladı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımızın vize sorunu yaşamadan Rusya’yı ziyaret etmesini arzuluyoruz. Bu konuda bazı çalışmalarımız var." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika’nın elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dışarıdan dövizle aldığımız her ürünün daha iyisini üretip dışarı satacağız. Amerika'nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız." dedi.
İYİ Parti’den ‘TBMM toplansın’ çağrısı
İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Milli egemenliğimizin kalesi TBMM'yi 'Milli Ekonomi Gündemi' ile toplantıya davet ediyorum." dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Eyvah! Yine bize hüsran, Yine bize hasret var.

Aslan'ın Avrupa kabusu sürüyor... Ligde hafta sonu aldığı derbi galibiyetiyle moral bulan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda Dortmund'a 4-0 mağlup...

Kapat