$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

DERS ÇALIŞMAYA HAZIRLANMA (1)

Mustafa BEŞDERE
Mustafa BEŞDERE
  • 09.10.2018
  • 440 kez okundu

Sevgili öğrenciler, derse hazırlanma deyince, önce moral artırıcı ve maneviyat yükseltici bazı hazırlıklarla başlamalısınız. Daha sonra ise sırası geldikçe temas edeceğimiz diğer hazırlıkları yapmalısınız. İlk önce psikolojik hazırlık üzerinde duracağız. Ancak bu konu da oldukça uzun, hepsini sütunlarımıza alamıyoruz. Size rehberlik edecek şekilde yarıya indirdik. Daha fazla bilgi almak isteyenler, bize e-mail adreslerini gönderirlerse, önceki yazılarımızda bildirdiğimiz paylaşım linkinden temin edebilirler.
1. ÇALIŞMA PSİKOLOJİSİ VE ÇALIŞMAYA RUHEN HAZIRLANMA
Çalışma psikolojisi uzmanları, çalışma hızını ve kalitesini artırmak için şu tavsiyede bulunuyor:
a. Yapılması gereken işleri (çalışılması gereken dersleri) bir liste halinde toplayın.
b. İşe (çalışmaya) en kolay yerden (dersten) başlayın. Yani ivme kazanın. Zordan başlarsanız usanabilir ve “yarına erteleme” yollarını düşünmeye başlar ya da işi veya dersi tümüyle atlatmanın yollarını araştırısınız. Halbuki kolaydan başlayıp hemen sonuçlara ulaşırsanız kendinizi iyi hisseder, işi bırakmaz, zor derslere de tam gaz girersiniz. Hem de motivasyon olur.
c. Sevmediğiniz bir ders veya iş üzerinde çalışıyorsanız, önceden kendinize bir ödül vadedin,
d. İyi bildiğiniz, başarılı olduğunuz ve hoşlandığınız konulara ağırlık verin,
e. Rahat, iç açıcı bir ortamda çalışın,
f. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman size değer veren, sevdiğiniz kişilerle konuşun.
2. DERS ÇALIŞMAYA BAŞLARKEN İYİMSER OLUN
Bugün kendine hangi sıfatı söylersen, yarın o olursun. İçinizden gelen her sese kulak vermeyin. Şuurlu bir şekilde kendi kendimizle konuşmayız, fakat zaman zaman farkında olmadan bazı müspet veya menfî düşüncelerimizi kendi kendimize tekrarlayarak kendimizi ya gayrete getirir iyi yönlendiririz veya karamsarlığa sevk eder kendi şevkimizi kırarız. Bu konuşmalar bizi başarılı ya da başarısız olmaya programlar. İç konuşmalarımızın teşvik edici olmasını sağlayabilir onları kontrol altına alabiliriz. Olayların iyi taraflarını görmeliyiz. En sıkıcı bir olayda bile istifade edebileceğimiz bir durum olduğunu bilip onu yakalamaya çalışmalıyız.
Allah insanları birbirlerinden farklı yaratmıştır. Zekâ seviyesi de fiziki yapısı da birbirine benzemez. Ancak her güçlüğü tamamen olmasa da kısmen yenebilmek mümkündür. Yılmadan çalışmak lâzımdır. Bunu, sonradan sakat olan kişilerin yeni kabiliyetler kazanmasında veya spastik özürlü olarak doğan kişilerin geçirdikleri bir özel eğitim sonrası günlük hayata ayak uydurma konusunda gösterdikleri başarılarda görmekteyiz. Misaller çoğaltılabilir.
Öncelikle şuna inanın ki siz asla geri zekâlı değilsiniz. Öğrenme kabiliyetiniz konusunda olumsuz fikirlere kapılmayın. Yavaş öğrenen bir zekâ yapınız olabilir. Bu durum hiç öğrenemeyeceksiniz anlamına gelmez. Etraftan sizi karamsarlığa sürükleyecek sözler söyleyenler olabilir. “Matematikte asla başarılı olamayacaksın.”, “Sosyal konularda iyisin ama fen konularında berbatsın.” gibi çalışma gücünüzü kırıcı sözler işitebilirsiniz. Bunlara asla kulak asmayın. Kendiniz hakkında iyimser olun başarılı olduğunuz konuları düşünün. Başarısız olarak değerlendirildiğiniz dersi düşünün, hiç mi iyi not almadınız? Mutlaka, kısmen de olsa iyi anlayıp başarılı olduğunuz konular olmuştur. Bunları düşünerek başkalarının sizi karamsarlığa iten yalanlarına bakıp siz de kendinize iftira etmeyin. Yani “Ben zaten bu dersi anlamıyorum yapamam.” demeyin. Yapacağınız iş, size yapamazsın diyenleri utandırmak ve kendi öğrenme kabiliyetinizin derecesini ortaya koymak için daha fazla çalışmaktır.
3. DERS ÇALIŞMA ORTAMINI HAZIRLAYIN
Çalışma ortamını düzenleyin. Yapılan çalışma plânına uymada ders çalışma yerinin de büyük önemi vardır. Öğrencinin her şeyden önce, çalışacak “belli bir yerinin” olması gerekir. Çalışılacak yer, ayrı bir oda olmasa bile, bir odanın bir köşesindeki belli bir masa da olabilir. Bu durum, çalışmaya başlamada öğrencide istek uyandırıcı ve onu çalışmaya yönlendirici bir tesir meydana getirir.
a. Çalışma odası mümkünse özel olarak döşenmeli, derli toplu, sade, elden geldiğince yukarıda belirtildiği gibi sabit, gürültüden uzak ve sakin bir yer olmalıdır.
b. Çalışma köşesi daha farklı işlerde kullanılıyorsa, çalışmaya başlarken mutlaka temel bir değişiklik yapılmalıdır.
c. Çalışma masası sadece çalışmak içindir. Bütün ders çalışma faaliyetlerini çalışma masasında ve sandalye üzerinde yapmak faydalıdır.
4. İÇ VE DIŞ ENGELLERDEN KURTULMAK İÇİN ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARINIZI GELİŞTİRİN
Müteakip yazılarımda açıklayacağım gibi metotlu çalışmayı öğrenin. Dikkatinizi toplamanıza yardım edecek çalışma alışkanlıklarınızı geliştirin. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:
a. Bir konuyu aynı yerde ve aynı zamanda çalışmayı deneyin. Böyle yapmakla dikkatinizi toplamayı kolaylaştıran alışkanlıklar kazanırsınız. Ders çalıştığınız yeri başka işler için kullanmayın. Her gün dersi, aynı saatte aynı yerde çalışmak, dikkati ders üzerinde toplayacak bazı zaman itiyatları meydana getirir.
b. Çalışmaya oturunca, şununla, bununla oyalanmayıp hemen çalışmaya başlayın.
c. Sırtınızı rahat ettiren bir sandalyede oturun veya dik oturmayı sağlamak için sandalyenizi masaya yanaştırarak gerekiyorsa sırtınıza bir yastık koyun.
d. Otuz dakikada bir ayağa kalkın ve eğer mümkünse bazı egzersizler yaparak sırtınızın duruşunu değiştirin. Bir süre eğilerek durmuşsanız arkaya yaslanın, arkaya yaslanmışsanız tam tersini yapın.
5. KENDİNİZİ FİZYOLOJİK OLARAK HAZIRLAYIN
Ders çalışmaya başlamadan evvel, vücudunuzu ve vücudunuza etki eden faktörleri de hazırlayın. Maksat, bedeni, yapacağınız işe hazırlamaktır. Bu hazırlık safhasında yapılması istenen hususlar, bedeninizdeki enerjiyi açığa çıkaracaktır. Sizi en yüksek potansiyel güce ulaştıracak ve becerikli bir duruma getirecektir.
a. Çalışmaya oturacak öğrencinin kendini bedenen çalışma işine hazırlaması lâzımdır. Bunun için de çalışmaya oturmadan önce, su, tuvalet, giyim gibi ihtiyaçları varsa bunları gidermelidir. Aksi halde öğrenci çalışmaktan sıkıldıkça bu ihtiyaçlarını karşılama eğilimi ağır basacaktır.
b. Ders çalışmaya başlamadan evvel karnınızı doyurun. Aç karnına ders çalışılmaz, fakat karnınızı doyurduktan 45 dakika sonra ders çalışmaya oturun.
c. Çok yemek değil çok çeşit yiyin fakat az yiyin. Bol sebze ve meyve yiyin.
d. Bedeninizi nasıl kullanırsanız beyniniz ona göre duygusal cevaplar ve emirler oluşturacaktır. Eğer çalışma masasındaki oturma pozisyonunuz, omurganız öne eğilmiş, göğüs kafesiniz sıkışmış ve omuzlarınız çökmüş durumda ise, beyin için bu duruşun manası yorgunluktur. Beyin bu mesajı alınca sizin uykunuzu getirecek ve sizi dinlenmeye yöneltecek salgılar salmaya başlayacaktır. O hâlde hemen şimdi sırtınızı dikleştirin, omuzlarınızı ve başınızı yukarı kaldırın ve beş on sefer derin nefes alın.
e. Çalışma esnasında otuz dakikada bir ayağa kalkın ve mümkünse bazı hareketler yaparak kan dolaşımını hızlandırın.
f. Fazla sıcak odada çalışmayın. Biraz serin oda, çalışma alışkanlıkları edinmenize yardımcı olur.
g. Çalışma odasını iyice havalandırın. Çünkü havadaki oksijen azlığı hem baş ağrısı yapar hem de uyku getirir.
h. Sırtınızı rahat ettiren bir sandalyede oturunuz veya dik oturmayı sağlamak için sırtınıza bir yastık koyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Çağrı Gazetesi 10 Ekim 2018 Çarşamba Tarihli Gazete Sayfaları

Gazetemizin tüm sayfalarına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kapat