Yeni Çağrı Gazetesi

İş fırsatları için hemen tıkla!

DİNÇER KARACALAR’LA SAĞLIK NOTLARI

DİNÇER KARACALAR’LA SAĞLIK NOTLARI
14 Kere Okundu
18 Nisan 2019 - 18:15

ASMED’İN YENİ BİNASI ÇOK ÖZEL BİR 

SERGİYLE KAPILARINI AÇTI 

Dünyanın en iyi saç ekim merkezleri arasında yer alan ASMED, yeni binasının açılışını 16 Nisan Salı günü gerçekleşen görkemli bir sanat etkinliğiyle kutladı. Ataşehir’de hizmete giren ve alt katı kapsamlı bir galeri olarak dizayn edilen kliniğin açılışında ASMED’in sponsorluğunu üstlendiği Pilevneli Galeri Mecidiyeköy’ün yepyeni heykel sergisinin yanı sıra Ahmet Güneştekin, Refik Anadol ve Ardan Özmenoğlu gibi ünlü sanatçıların eserleri de sanatseverlerle buluştu. ASMED’in sanat tutkunu kurucusu Dr. Koray Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen özel davete Zeynep Yılmaz, Gül Gölge, Ayşegül Toplusoy, Şebnem Dinçgör, Cansen Yeni Kut, Murat Pilevneli, Rabia Kurşun, İpek Köse, Gülbin Simitçioğlu, Hülya Kalyoncu, Esin Demirören, Burak-Melis Hatipoğlu ve Zeynep Mansur gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. 

 Saç ekimi alanında dünya çapında tanınan ve bu alanda çok önemli buluşlara imza atan Dr. Koray Erdoğan’ın 2000 yılında kurduğu ASMED Özel Tıp Merkezi, 16 Nisan Salı günü gerçekleşen görkemli bir sanat etkinliğiyle yeni binasının açılışını kutladı. Mesleğindeki başarılarının yanı sıra sanat tutkusuyla da bilinen Dr. Koray Erdoğan’ın alt katını sanat galerisi olarak tasarladığı yeni binada ASMED’in sponsorlarından biri olduğu Pilevneli Galeri Mecidiyeköy’ün yepyeni heykel sergisinin yanı sıra Ahmet Güneştekin, Refik Anadol ve Ardan Özmenoğlu gibi ünlü sanatçıların işlerinin de yer aldığı büyüleyici sanat eserleri konukların beğenisine sunuldu. 

Davete büyük ilgi

Dr. Koray Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve büyük ilgi gören davete iş, cemiyet ve sanat dünyasından Zeynep Yılmaz, Gül Gölge, Ayşegül Toplusoy, Şebnem Dinçgör, Cansen Yeni Kut, Murat Pilevneli, Rabia Kurşun, İpek Köse, Gülbin Simitçioğlu, Hülya Kalyoncu, Esin Demirören, Burak-Melis Hatipoğlu, Sema Basa, Sinem Yıldırım, Meltem Demir, Aslıhan Karalar, Berrin Ak, Derya Karagülle, Irmak Köseoğlu, Nastassia Jakobel, Irmak Köseoğlu, İpek Köse ve Zeynep Mansur , Nilüfer Pazvantoğlu , Burcu Bulut , İsmail Polat  gibi çok sayıda ünlü sima katıldı.

İLK İKİ YAŞ BESLENME, ARDINDAN HORMONLAR BÜYÜMEYİ ETKİLER

Bir çocuğun dünyaya gelmesinin ardından büyümesinin yakından takip edilmesi sağlıklı bireylerin gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Doğumdan önce annenin beslenmesi, doğum sonrası ise iki yaşına kadar bebeğin beslenmesinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Ergenlik döneminde ise hormonlar çocuğun gelişiminde rol oynar. Boy, kilo ve baş çevresinin mutlaka düzenli aralıklar ile kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen, Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Yılmaz Ünal, eğer çocuğunuzun boyu ergenlik döneminden önce beş santimden daha az uzadıysa mutlaka gelişiminin takip edilmesi gerekir diyerek, çocuk büyümesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

 • Büyüme dinamik bir olaydır. Canlıların temel özelliği olup, bebeğin büyümesi genetik olarak programlandıktan sonra birçok çevresel faktör ve hormonların etkileşimi ile gerçekleşmektedir. Normal büyüme ve gelişme, sağlığın en önemli göstergelerinden birisidir. Normal büyüme için; sağlıklı hücre yapısı, yeterli beslenme, spor, büyümeyi etkileyen hormonların ve büyüme faktörlerinin varlığı gereklidir.

DOĞUMDAN ÖNCE ANNE SONRA ÇOCUĞUN BESLENMESİ BÜYÜMEYİ ETKİLER

 • Doğumdan önce büyüme; genellikle bebeğin yaşadığı ortam yani annenin sağlık durumu, beslenmesi, hastalıkları ile ilişkiliyken, doğumdan sonra beslenme ve büyümeyi etkileyen faktörler değişiklik gösterir. Doğumdan sonraki ilk 2 yıl çocuğun dengeli beslenmesi, hastalıklardan korunması ve sevgi ortamında büyütülmesi gerekir.
 • İlk 6 ay hatta ilk 2 yaş çocuğun büyümesi beslenmeye bağlıdır. İyi beslenmeyen bir çocuk, ilk 2 yaşta daha az büyür. 2 yaşından sonra hormonal faktörler devreye girer. Ergenlik döneminde kızlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonu büyümede rol oynuyor.
 • Çocuklarda normal büyüme ve gelişmenin bilinmesiyle, anormal durumların saptanması, hastalıkların belirlenmesi ve önlenmesi açısından önemlidir. Normal büyüme, çocuğun sağlıklı olduğunun iyi bir göstergesidir. Bu nedenle her sağlam çocuk izlenmesinde boy ve ağırlık ölçümleri yapılmalıdır.
 • Ek olarak, yaşamın ilk yılında her muayenede baş çevresi ölçülmelidir. Ardışık ölçümler tek ölçümlerden çok daha yararlıdır. Çünkü çocukta saptanan değerler normal sınırda olsa bile çocuğun kendine özgü büyüme örüntüsünden sapmalar belirlenebilir.

YAŞ VE CİNSİYET BÜYÜME HIZINI ETKİLER

 • Çocuğunuzun büyümesi, kendi yaşındaki ve aynı cinsteki çocukların normal değerlerine göre yavaşlamaya başlarsa; çocuğunuzda büyüme bozukluğu ya da gelişebileceğinin bir işareti olabilir.
 • Çocuklarda büyüme ve gelişme her yaş grubunda, kız ve erkek cinsiyette farklılıklar göstermektedir. Çocuklar her yaşta aynı hızda büyümezler her yaş grubu için büyümeyi olumlu ve olumsuz etkileyen faktörlerde değişkenlikler  oluşmaktadır. En hızlı büyüme; anne karnında, ilk 2 yaşta ve ergenlik döneminde olur.

KİLO – BOY – BAŞ ÜÇLÜSÜNÜ TAKİP EDİN

 • Büyüme, genetik ve çevresel faktöre göre değişkenlik gösterir. Büyümenin takibinde kilo, boy, baş çevresi ve bunların artma hızı ve vücut bölümlerinin birbirlerine oranlarından yararlanılır. Büyümenin değerlendirilmesinde yaşa ve cinsiyete göre oluşturulmuş persantil eğrisi adı verilen eğriler kullanılabileceği gibi, bazı pratik formüllerden de yararlanılabilir.
 • Büyümenin takip edilmesi için bebeğin doğduğu andan itibaren belli periyotlarla izlenmesi gerekiyor. İlk 6 ayda her ay, 6 aydan sonra 2 ayda bir, 1 yaşından sonra her 3 ayda bir çocukların büyüme ve gelişmesi takip edilmesi gerekir.

Aşılar Sadece Çocukların Değil; Yetişkinlerin de Hayatını Kurtarıyor…

Grip, tetanos, suçiçeği… Adını son dönemlerde sık sık duymaya başladığımız, kendisi küçük ama salgınlara yol açabilecek kadar etkili virüslerin neden olduğu hastalıklar… Aslında düzenli yapılan aşılarla engellenebilen bu hastalıkların nelere neden olabileceğini ve korunmak için aşının önemini Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu ile konuştuk…

Grip aşısı her yıl yenilenmelidir!

Özellikle kronik akciğer hastalığı, astım, alerji gibi sağlık problemi olanların, yaşlı ve çocukların her yıl düzenli olarak grip aşısı olması gerekir. Çünkü grip aşıları, değişiklik gösteren grip virüsüne karşı koruyuculuk sağlayabilmesi için her yıl güncellenir.

Tetanos aşısı sadece çocuklar için değildir. Unutmayın!

Tetanosa neden olan bakteriler vücuda yara veya kesikler yoluyla girer. Şiddetli kas spazmları, sertlik ve kilitlenmeye (ağzınızı açamayabilir ya da yutma problemi yaşayabilirsiniz) yol açabilir. Bu nedenle tetanos aşısı ile 10 yıla kadar koruma sağlanabilir.

Suçiçeği yetişkinler için çok daha tehlikeli bir hastalıktır.

Çocukluğunuzda suçiçeği geçirdiğiyseniz şanslı insanlar arasındasınız diyebiliriz. Ancak çocukluğunuzda suçiçeği geçirmemişseniz daha yüksek komplikasyonlarla karşılaşma riskiniz vardır. Özellikle hamilelik döneminde geçirilen suçiçeği hem anneye hem de çocuğa geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Suçiçeği zona hastalığı için risk oluşturduğundan, suçiçeği aşısı zonaya karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Aşının iki dozu, 13 yaş ve daha üstü olanlara 4-8 hafta arayla uygulanır. 60 yaş üstü kişilerde zona, ağrılı ve döküntülü olmasının yanı sıra nevraljiye de yol açabilir. Bu nedenle 60 yaş üzerindeki kişilerde zona oluşumunu engellemek için tek dozluk aşı tavsiye edilebilir.

HPV aşısı sadece kadınlara değil; erkeklere de yapılabilir!

HPV aşıları, kadınlarda rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar. Aşı, 9 yaşından itibaren, cinsel aktivitesi olmayan genç yetişkinlere ve 26 yaşından itibaren kadınlar/erkeklere yapılabilir.

Menenjite karşı korunun

Kolej, yurt gibi toplu yerlerde yaşayan genç yetişkinler, belirli bölgelere seyahat edenler ve zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilere, bakteriyel menenjitin önde gelen nedenlerinden biri olan meningokok hastalığına karşı mutlaka aşılanma yapılmalıdır. Meningokok menenjit, beyin hasarı, işitme kaybı gibi çok ciddi problemlere neden olabilir.

Hepatitten korunmak mümkün!

Hepatit virüslerinden birini bilmeden alabilirsiniz. Hepatit A iletimi için risk faktörleri arasında kontamine yiyecekler, su veya korunmasız cinsel ilişki vardır.  Enfekte bir kişi, banyoya gittikten sonra ellerini yıkamaması

sonucunda da yayılabilir. Hepatit B, korunmasız cinsel ilişki sırasında ya da başkalarının kişisel eşyalarını (örneğin, jilet gibi) kullanırken, enfekte olmuş bir kişinin kanıyla veya vücut sıvılarıyla temas ederek yayılabilir. Özellikle Hepatit B, ciddi karaciğer hasarı ve hatta ölüme neden olabilir. Hepatit A veya B aşısı yaptırmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

Zatürre aşısı gereklidir!

Zatürre aşısı, zatürreye, kan dolaşımı enfeksiyonlarına ve menenjite neden olabilecek hemen hemen tüm pnömokok bakterilerine karşı sizi korur. Zatürre erken müdahale edilmediğinde ölümcül bir hastalıktır; ayrıca bakteriyel menenjite neden olabilir. 65 yaşın üzerinde veya 2-64 yaş grubundaysanız, sigara içiyorsanız veya astım, kronik bir hastalığınız varsa veya zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa zatürre aşısı yaptırmanız sağlığınızı korumanız için önemlidir. Doktorunuz 50 yaşın üzerindeyseniz ve zatürre riskini artıran bir bölgede yaşıyorsanız bu aşıyı önerebilir.

HASTA HİZMETLERİ HAFTASI’NDA “SAYENDE” DEDİLER

 Acıbadem Sağlık Grubu, kendi sektörüne öncülük ederek her yıl Nisan ayının 2. haftasını “Hasta Hizmetleri Haftası” olarak kutluyor ve bir hafta boyunca etkinlikler düzenliyor. Her yıl farklı bir temayla kutlanan haftanın bu yılki teması “Sayende” oldu. Acıbadem hastanelerinin ‘hasta hizmetleri çalışanları’nın bir araya geldiği ve sunuculuğunu Elif Dağdeviren’in yaptığı kutlama etkinliğinde, Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Genel Müdür Tahsin Güney, İcra Kurulu Üyesi Birol Sümer, Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Şahin de yer aldılar.

Hasta Hizmetleri Haftası kutlama etkinliğinin sahne ve sanat dünyasından ünlü konukları da vardı; şarkılarıyla Ece Seçkin, stand up şovlarıyla Serhat Kılıç ve Okan Çabalar izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar etkinlikte yaptığı konuşmasında; hasta hizmetlerinin Acıbadem Sağlık Grubu’nun büyümesinde son derece önemli bir görev üstlendiklerine dikkat çekti. Acıbadem’de hasta hizmetleri çalışanlarının her yıl 5 milyon hastayla ilgilendiğini belirten Mehmet Ali Aydınlar, hasta hizmetlerinin 2 bin 400 çalışanı ile büyük bir grup olduğunu ve her yıl yaklaşık 500 kişinin bu aileye katıldığını belirtti. Hasta hizmetlerinin eğitimine çok önem verdiklerini de belirterek, “Hasta hizmetleri olarak mesleğinizi daha iyi yapabilmeniz için sizlere yılda 136 bin saat eğitim veriyoruz, bu çok önemli bir rakam” diye konuştu.

 

Acıbadem Sağlık Grubu Genel Müdürü Tahsin Güney de etkinlikte yaptığı konuşmada Acıbadem Sağlık Grubu’nun hızla büyüyen bir grup olduğunu belirterek, “Bugün 4 ülkede 22 hastanesi, 15 tıp merkezi var. Ayrıca 19 ülkede 30 healthpoint ofisi mevcut. Milyonlarca insana hizmet ediyoruz. Acıbadem Sağlık Grubu’nun bu noktaya gelmesinde hasta hizmetlerinin katkıları, alın teri ve emeklerinin büyük bir payı var. Bunun Acıbadem için büyük bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 Acıbadem Sağlık Grubu İcra Kurulu Üyesi Birol Sümer de yaptığı konuşmasında, ister 3 ay önce göreve başlamış olsun, isterse 28 yıl gibi uzun yıllar hizmet versin, Acıbadem’de çalışanların önemli bir ortak noktaları olduğunu belirterek, “Bu ortak nokta da, güler yüzlü ve kaliteli hizmet aşkı, tutkusu ile heyecanıdır. En büyük başarı da burada yatıyor bana göre.” dedi.

Yaza hazırlanırken

KENDİNE İYİ BAK!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları ve zihin sağlığının bozulması dünyanın en büyük sağlık sorunları ilan edilmiş durumda. Üstelik ne yazık ki, günümüz dünyası modern yaşam koşuşturması içinde sağlıklı besinlere ulaşmamız giderek daha da zorlaşıyor.

İşte, 90Fit tam da bu ihtiyaçları gözeten yepyeni bir platform olarak hizmet veriyor. 90Fit, zinde bir yaşam ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından çağımızın en önemli sağlık sorunları olarak ilan edilen bu problemlerin çözümü için zihin ve bedenin bütünselliğine inanıyor. Bunun için de farklı beklentilere uygun alternatif çözümler sunuyor. Bünyesinde yer alan pek çok mutfak ve uzman, programı farklı damak tatlarına ya da ihtiyaçlara uygun keyifli alternatiflerle sunuyor.

Üstelik adrese teslim diyet paketleri ya da online programlarda verilen menülerin hiçbiri rafine şeker, trans yağ ve basit karbonhidrat içermiyor. Menüler hazırlanırken taze, katkısız gıdalar ve zeytinyağı kullanılıyor. Dileyenler için organic serbest gezen tavuk ve yumurta, ev yapımı özel ekmek alternatifleri de sunuluyor. Ayrıca tüm abonelik kullanımları boyunca, 90Fit diyetisyenleri ücretsiz beslenme danışmanlığı veriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

 • iOS (iPhone) --> 4
 • Android --> 2
Gönder
Sonuçlar

Yeni Çağrı Gazetesi © 2019 - Web Tasarım : GNS Ajans

kaçak iddaa kaçak bahis güvenilir bahis siteleri iddaa siteleri en iyi bahis siteleri illegal bahis en iyi canlı bahis siteleri casino siteleri canlı bahis siteleri ensobet üyelik bonus veren siteler