Yeni Çağrı Gazetesi

İş fırsatları için hemen tıkla!

DİNÇER KARACALAR’LA SAĞLIK NOTLARI

DİNÇER KARACALAR’LA SAĞLIK NOTLARI
12 Kere Okundu
16 Mayıs 2019 - 19:35

İş yerinde öfke kontrolü nasıl yapılır?

Eğitiminiz, iş yerinizde gösterdiğiniz başarı sizi kariyerinizde hayal ettiğiniz noktalara getirebilir. Ancak çoğu çalışan işyerinde öfkesi ile baş edemez. Baş edilemeyen öfke beden ve ruh sağlığını da negatif etkiler. Yonca Yücekaleli’ye göre öfke kontrolünü ne kadar çabuk öğrenirsek başarı bize o kadar erken gelir.  Peki iş yerinde stres ve öfke ile baş edebilmek için uzmanlar ne öneriyor? İşte Yonca Yücekaleli’den kariyer hayatınızı kurtaracak tüyolar…

Şehir stresi, hızla yetiştirilmesi gereken işler ve bir de ev hayatının sorumlulukları… Bu kadar çok negatif çevresel faktör varken kariyer sahibi olmak isteyenlerin iş yerinde başarılı işlere imza atmasının yanında çelik gibi sinirlere de sahip olması gerekiyor. Yonca Yücekaleli özellikle kadınların kariyer hedeflerine ulaşmak için büyük çaba harcadığını söylüyor. Ayrıca Yücekaleli, ‘Kadınlar yaşamın tüm sahalarında zorlu görevleri üstleniyor. İş yerinde kendini kanıtlama psikolojisi de buna eklenince, işler daha da zorlaşıyor. Ama kadın ya da erkek fark etmeksizin kontrol edilemeyen öfke her zaman başarısızlık getirir.’ diyor.

“BAŞARILI KARİYERİN SIRRI ÇELİK GİBİ SİNİRLERDE SAKLI”

Kariyerinizde istediğiniz noktaya gelmeye ve geldiğiniz noktada kalmaya kararlı iseniz Yonca Yücekaleli’nin önerilerine kulak asın. İşte iş yerinde öfke ile baş etmenin yolları…

– Dinlemeyi öğrenin. Özellikle soru sorulduğunda, hafif bir gülümseme ve ilgi ile karşı tarafın sözünün bitmesini bekleyin.

– Sabah saatlerinde iş yoğunluğunuzu biraz hafiflettikten sonra en az 10 dakika dışarı çıkın ve açık havada biraz yürüyün.

– Müzik ruhun gıdasıdır. Biri sizi gerçekten öfkelendirdiğinde içinizden en sevdiğiniz şarkıyı düşünün.

– Şiddetle cevap vermeniz gerektiğiniz düşünülen bir konuyu sakince karşılayın. Zaten siz sinirleseniz de sonuç değişmeyecek. Öfke kontrolünüz ile çevrenizdekileri şaşırtmanın tadını çıkarın

– Sakince konuşun. Öfkelendiğinizde bunu bastırmak için derin nefes alabilir, ya da aklınızdan başka şeyler geçirebilirsiniz. Sizi rahatlatacak ne ise bunu siz bulabilirsiniz. Ama unutmayın sizi zirveye taşıyacak olan sakin tavrınızdır.

Fotofobi Olabilir misiniz?

Fotofobi (ışık hassasiyeti) ışık intoleransıdır. Güneş, floresan ve ampul ışığı gibi kaynaklar rahatsızlık sebebi olabilir. Fotofobi yaşayan kişiler gözlerini kısma ya da kapatma ihtiyacı duyar ve zaman zaman baş ağrısı da yaşayabilirler. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar ‘Fotofobi bir göz hastalığı olmamakla birlikte hem göz hem de göz dışı durumlardan kaynaklanabilir. Gözde alerji, tahriş, iltihaplanma, göz kuruluğu ve bazı sistemik alınan ilaçlar fotofobiye neden olabilir’ diyor. Işık hassasiyetinde en iyi tedavi yöntemi, neden olan kaynağın bulunmasıdır. Fotofobi migren benzeri hastalıkların da ön belirtisi olabilir. Tetikleyici faktör tedavi edildikten sonra fotofobi birçok durumda kaybolabilir. Işık hassasiyeti olan kişiler, güneş ışığından ve diğer sert ışık kaynaklarından uzak durmalıdır. Geniş kenarlı şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü kullanmalıdır. Fotokromik (ışıkla renk değiştiren) camlar güneş hassasiyeti için bir çözüm olabilir. Bu camlar dışarıda otomatik olarak koyulaşır ve güneşin UV ışınlarını %100 bloke eder. Parlak güneş ışınları için polarize camlar tercih edilmelidir. Polarize camlar belirli ihtiyaçlara yönelik geliştirilmiş özel güneş camlarıdır. Polarize camların en önemli özelliği; farklı açılardan yansıyan ışıkların gözlerde parlama ve kamaşma etkisini azaltmasıdır. Parlamaya neden olan su, kum, kar ve yoldaki yansımalara ve diğer yansıtıcı yüzeylere karşı ekstra koruma sağlar. ‘Seiko PolarThin’ serisi iki farklı renk seçeneği ile en ince ve estetik polarize özellikli camları farklı Seiko tasarımlarıyla kullanıma sunuyor.

Güneşe karşı polarize özellikli camlar kullanılmalı…

Gözleri ışığa karşı hassas olan kişiler göz sağlıkları için daha özenli davranmalıdır. Keskin gün ışığından, ışık yansımalarının yoğun olduğu karlı bölgelerden, deniz kenarlarından kaçınmalı ve güneş gözlüğü kullanmalıdır. Özellikle göz bozukluğu olan kişiler güneş gözlüğü kullanımına daha da özen göstermelidir. Seiko Optik, numaralı gözlük kullanan kişiler için dünyanın en ince (1.67) polarize camı Seiko PolarThin’i öneriyor. PolarThin polarize mercekler, gözleri UV ışınlarına karşı koruyor ve su gibi çok yansıma yapan yüzeylerin neden olduğu göz kamaşmasını engelliyor. Özellikle fotofobi hassasiyeti olan kişiler için %100 UV koruma sağlıyor. Kullanıcılar yüksek ölçüde zenginleştirilmiş kontrast ve renk sağlayan camlar sayesinde, ekstra net görüş elde ediyor. Dışarıda geçirilen tüm zamanlarda ve aktivitelerde şık, çok yönlü ve yüksek performans sunan Seiko PolarThin, tüm ışık yansımalarına karşı %100 UV koruması ile birlikte olağanüstü net görüş sağlıyor. Ekstra ince ve şık polarize camlar kullanıcılarına rahat ve konforlu bir yaşam vaad ediyor. İnce ve hafif kullanımı ile her türlü çerçeve ile uyum sağlayan PolarThin, gri ve kahverengi renk seçenekleri ile çerçevesiz ve supra çerçeveli gözlükler için de uygun.

Yeni Vernel Max Tanıtıldı, Minikler Anneleri İçin Koku Tasarladı…

Türkiye’nin ilk yumuşatıcısı Vernel, 100 güne kadar kalıcı ferahlık sağlayan yeni Vernel Max serisini annelere özel bir etkinlikle tanıttı. Etiler Happy Nest’te gerçekleşen davete tanınan influencer’ların yanı sıra Ayşe Kucuroğlu, Bade İşçil, Burçin Abdullah, Ece Erken, Hande Ataizi, Okan Karacan ve Özlem Yıldız gibi önemli isimler de çocuklarıyla birlikte katıldı.   

 

 

 

Türk Henkel adına Vernel Marka Müdürü Miray Sarı’nın konuşması ve ürün sunumu ile başlayan davette; Ayşe Kucuroğlu, Bade İşçil, Burçin Abdullah, Ece Erken, Özge Kopuz  Hande Ataizi, Okan Karacan ve Özlem Yıldız’ın çocukları da influencer’ların çocukları ile birlikte anneler için gerçekleştirilen atölye çalışmasında yer aldı. Minikler, istedikleri çiçekleri seçerek koku uzmanı eşliğinde, annelerine özel Vernel kokusu hazırladı ve böylece annelerine çok farklı bir Anneler Günü hediyesi verdi. Etkinlikte anne ve çoçuklarının fotograflarının basıldıgı özel Vernel Max’lar ile katılımcılara hediye edildi.

Bırakın tüm yaz size L’Occitane’ın “badem özleri” baksın

Günler uzuyor, etekler kısalıyor ve ayaklarımız sonbahar ekinoksundan beri gün ışığı görmedi. Mevsimsel olarak güzelliği elden geçirmenin tam sırası. Kadınlar mayo geri sayımının başladığı bu günlerde L’Occitane Almond (Badem) serisi ile tanışmalı ve vücuduna son dakika ‘hack’lemesi yapmalı. 

Almond Shower Oil (Badem Duş Yağı)
2’si 1 arada formülü ile cildi temizlerken nemlendiren ve duş rutinini keyifli bir ritüle dönüştüren altın renkli Almond Duş Yağı, su ile temas ettiğinde yumuşak bir süte dönüşüyor.  L’Occitane’ın ikonikleşmiş bademli duş jeli, yaz boyu size eşlik etmesi gereken ürünlerin başında geliyor. Kuru ve hassas ciltler için ideal olan duş yağı, gün boyu nem sağlamakla kalmaz, vücudu güneş koruyucularından derinlemesine arındırır.

Diadermine’den 4 Haftada Daha Genç Görünen ve Işıldayan Bir Cilt İçin Yeni Expert Active Glow Serisi…

Cildimiz, gençliğin ve güzelliğin en önemli göstergesi. Dermatoloji alanındaki 115 yıllık uzmanlığı ile farklı cilt tiplerinin ihtiyaçlarına yönelik, yenilikçi cilt bakım ürünleri sunan Diadermine’den genç görünmenize yardımcı olan yepyeni bir yaşlanma karşıtı seri: Expert Active Glow… Daha genç görünen ve ışıldayan bir cilt için şimdi 4 hafta yeterli!

Oruçluyken Ağız Kokusunu Önlemek İçin İpuçları

Diş Hekimi Mahmut GENÇ konu hakkında bilgiler verdi.

İslam alemi için çok önemli olan Ramazan ayına girdik.Bu manevi ayda ibadetlerimizi yerine getirip oruç tutarken birçok insanın çekindiği ve psikolojik olarak rahatsızlık hissettiği durum ağız kokusudur.

Oruçlu bir bireyde açlığın verdiği ağız kokusunun önüne geçmek için ağız ve diş sağlığımıza Ramazan ayında da son derece dikkat etmemiz gerekir.Ağız içinde bulunan mevcut çürükler, uyumsuz kaplamalar, iltihaplı dişetleri ve gıda biriken dil yüzeyi ağız kokularına sebep olmaktadır.

Açlık ile birlikte bu problemlerin varlığı rahatsız edici kokuya sebep olmaktadır.İftar ve sahurdan sonra mutlaka dişler dişetleri ve dil yüzeyi fırçalanmalı alınan her gıdadan sonra ağız çalkalanmalıdır.Diş ipi ve alkolsüz ağız gargaraları bu dönemde ek olarak kullanılabilir.

Sabah macunsuz olarak fırça ile mutlaka dişler fırçalanmalıdır.iftar ve sahurda ağır yağlı gıdalardan ziyade sebze ve meyve ağırlıklı tüketim yapılabilir.Ağız kuruluğunu önlemek için ev yapımı limonata içilebilir.

Ağız kuruluğu ve açlık sebebi ile mevcut problemler Ramazan ayı boyunca hızla ilerleyebilir. Ramazan sonrası mutlaka diş hekiminize başvurmalı ve tedaviler için randevu almalısınız.

İşlevsiz Nefes Almak Karbondioksit Eksikliği Yaratıyor!

Nevşah Fidan Karamehmet

Nefes Koçluğu Federasyonu kurucu Başkanı Nevşah Fidan Karamehmet, Davranışsal Sağlık Bilimleri ve Lisans okuluyla (The Graduate School Of Bhavioral Sciences) başlattığı ortak çalışmayla Nefes Koçluğu mesleğini bir üst seviyeye taşıyor.

Nefes bilimlerinin üniversitelerde ders olarak okutulması için akademik çalışmalarına ABD  ve İngiltere’de devam eden Karamehmet, gereksiz fazla nefes alma (Disfonksiyonel) nefes alışkanlıklarının tespit edilerek, tetikleyicilerinin fark edilmesi, nefes koçluğu ve davranış bilimi temelleri esası ile ortadan kaldırılması konusunda çalışmalarına sürdürüyor.

Yaptığı araştırmalarda, aşırı ve işlevsiz nefes almanın Karbondioksit ( CO2)  eksikliği yarattığını belirten  Karamehmet, Biofeedback ve fizyoloji profesörü Peter Litchfield tarafından geliştirilen öğrenilmiş nefes davranışının  nerede ve nasıl solunum kimyasını tehlikeye soktuğunu analiz eden Capnotrainer cihazının tüm nefes koçları,  solunum uzmanları ve davranış bilimciler tarafından kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Karbondioksit ( CO2)  eksikliği bakın nelere neden olabiliyor!

Yapılan araştırmalarda solunumu tehlikeye sokan (CO2) karbondioksit eksikliği nefes darlığı, göğüste sıkışma- basınç-ağrı, boğulma duyguları, avuç içi terlemesi, ellerin sürekli soğuk olması, cildin karıncalanması ve uyuşma, kalp çarpıntısı, düzensiz kalp atışı, kaygı, endişe, duygusal patlama, stres, gerginlik, yorgunluk, halsizlik, ağız kuruluğu, bulantı, baş dönmesi, bayılma, karartma, bulanık görme, karışıklık, oryantasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, zayıf düşünme, zayıf hafıza, zayıf konsantrasyon, kararsızlık durumu, sorun çözmede yetersizlik, ağrı eşiği düşüklüğü, baş ağrısı, titreme, seğirme, kas gerginliği, spazm, sertlik, karın krampları ve şişkinlik gibi birçok fiziksel ve psikolojik durumu tetikleyerek kronikleştirebiliyor. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

 • iOS (iPhone) --> 4
 • Android --> 2
Gönder
Sonuçlar

Yeni Çağrı Gazetesi © 2019 - Web Tasarım : GNS Ajans

kaçak iddaa kaçak bahis güvenilir bahis siteleri iddaa siteleri en iyi bahis siteleri illegal bahis en iyi canlı bahis siteleri casino siteleri canlı bahis siteleri ensobet üyelik bonus veren siteler