$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,66
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,41

“Doğru hasta, doğru doktor, doğru yöntem”

YAĞMUR TANYILDIZ’ın röportajı için tıklayınız…

“Doğru hasta, doğru doktor, doğru yöntem”
  • 17.10.2018
  • 450 kez okundu

Op. Dr. Asu Deniz Burhanoğlu : “Doğru hasta, doğru doktor, doğru yöntem”

Güzelliği, güler yüzlülüğü, hastaları ile olan muhteşem iletişimi ve mesleğindeki başarısı ile tanınan Op. Dr. Asu Deniz Burhanoğlu ile bir araya geldik. Liposuction, botox, dolgu, kök hücre bankacılığı, canlı dolgu, meme ameliyatı gibi birçok konuda bilgi aldığımız Op. Dr. Asu Deniz Burhanoğlu bugün sizlerle…

Hoş geldiniz doktor hanım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

2007’de Ankara’da Plastik Cerrahi uzmanlığını aldıktan sonra aynı zamanda Avrupa Birliği Plastik Cerrahi denkliği olan Avrupa Birliği Board sertifikalarını aldım. Almanya da ve Brüksel de çalışmalar yaptıktan sonra 2010 yılında istanbul’da özel hastanede çalışmaya başladım.

Bu işe başlamanızın hikayesini bizimle paylaşır mısınız? Neden tıp? Neden estetik?

Meslek olarak doktorluğa çocukluğumdan beri hep ilgim vardı. Ama hastalarım adı üstünde hep hasta olsunlar istemediğim için estetik bölümünü seçtim. Çünkü hastalık zaten bizi üzen kronik rahatsızlıklar ve sonu kötü neticeyle bitebilen hastalıklar. Ben tercihimi bunlardan yana yapmadım çünkü hastalarım gerçekten güzelleşmek için bana geliyorlar. Bu onlar için güzel bir duygu benim de onlara hizmet etmem güzel bir his.

Hastalarınızla estetik bir operasyona karar verme aşamasında neler yapıyorsunuz?

Ben her zaman şunu söylüyorum bir ameliyatın en önemli aşaması hastanın doktorla olan görüşme aşamasıdır. Ben buna mümkün olduğu kadar çok vakit ayırıyorum. Hastanın gerçek ihtiyacını beraber tespit ediyor, hangi işlemin hastam için daha uygun olacağına hastam ile beraber karar veriyoruz. Teknoloji bu aşamada devreye giriyor ve karar vermek konusunda bana ve hastama yardımcı oluyor. 3D modelleme yaptığımız ileri teknoloji cihazlarla hastalarıma ameliyat sonrasındaki görünümlerini simülasyonla gösteriyorum. Bu süreçte hekim olarak işlemi tüm yönleriyle hastaya doğru bir şekilde aktarmak ve hastayı bilinçlendirmek en önemli önceliğim. Sonuçta makyaj yaptırmıyorsunuz, yaptığımız işlem bir ameliyat.

Bildiğimiz kadarıyla hastalarınızın büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Kadınların güzellik konusunda toplum baskısı altında kaldığını düşünüyor musunuz?

Aslında hastalarımızın büyük çoğunluğu kadınlar olsa da son 4-5 yıldır ben kendi klinik istatistiklerime baktığımda son yıllarda yükselen bir erkek hasta trendimizin olduğunu görüyorum. Bu biraz metropol yaşantısından kaynaklanıyor. Büyük şehirlerde insanların sürekli toplantılara girip çıkıyor olması çok göz önünde oluyor olması bayanlardan farksız bir şekilde erkeklerde de kendine bakım ihtiyacını doğuruyor. İkinci sorunuz da kadınların tabiki üzerinde toplumda baskı var şöyle ki yani bugün televizyonu açın medyaya bakın yazılı medyaya bakın sosyal medyaya bakın her yerde filtreler her yerde çok güzel insanlar herkes pürüssüz ciltler kırışıklıksız yüzler dolayısıyla ve güzellik algısı son yıllarda çok değişiyor ve hastalar üzerinde ciddi anlamda bir baskı var. Tabi ki bu onlar gibi olacağız demek olmuyor hastalarım için. Ben hastlarımla onlar için en iyi olacak tedavi alternatiflerini onlarla beraber belirliyorum.

Bize biraz bu işin psikolojik yanlarından da bahseder misiniz?

Tabi ki çok büyük ölçüde psikoloji anlamayı gerektiriyor. Çünkü hastalarımın motivasyonları çok önemli ve değişken olabilmekte. Çünkü eşinden yeni ayrılmış hayatın zorlu yüklerini omuzlarına taşımakta olan bir bayan bunun üzerine çevre baskısı var ve çoluğunuz çocugunuz da var bir şekilde hem maddi hem sosyal baskılar var. Tabi ki çok zor şartlar altındasınız dolayısıyla işin psikolojik yükü çok daha ağır ama bir taraftan da kadınsınız vücudunuzdan doğumla yaşlanmayla bir takım ortaya çıkan deformasyonların izlerini silmek istiyorsunuz. Burada işte hasta ile yapılan ilk görüşme çok mühim. Hastanın motivasyonunu ve gerçek ihtiyacını anlamak. Hatta bazen gerekirse hastayı ameliyat olmaması gerektiğine ikna etmek sorumluluk sahibi bir hekim olarak sıklıkla karşılaştığımız bir durum.

Genelde kadınlar size ne için geliyorlar? En çok ne yaptırmak istiyorlar?

Türkiyede dünya istatistikleriyle paralel gidiyor aslında 1. sırada bizde burun ve meme estetiği yarışıyor birbiriyle. Ama benim şahsi görüşüm meme probleminin burundan çok daha fazla olduğu çünkü push-up’lı sütyen giymeyen kadın yok gibi bir şey. Aslında bence meme çok önemli bir toplumsal problem ve her kadın güzel meme ister her kadının da güzel memeye hakkı vardır diye düşünüyorum.

Liposuction için neler söylersiniz? Zayıflamak isteyenler için doğru bir tercih midir?

Liposuction asla bir zayıflama yöntemi değil. Asla zayıflama amaçlı bana gelenlere liposuction önermiyorum. Liposuction ‘’lipo shaping’’dir aslında. Vücut şekillendirme yöntemidir. Farzedin ki önünüzde bi heykel var hatları kabalaşmış siz o hatları inceltiyorsunuz şekil veriyorsunuz. ASla ve asla bu bi kilo verme yöntemi değildir tam tersine hastalara hiç bir zaman kiloyla zayıflayacaksınız gibi bir vaatte bulunmuyorum. Sadece anlatıyorum basenlerdeki çıkıntılar düzleşek ve yahut diz içindeki çıkıntılar düzleşecek ya da miktar bir ayva göbeğiniz vara o düzelecek diyorum. Bu hiç bir zaman hasta tartıya çıktığında zayıflayacağını beklememeli liposuction tam tersi zayıflara yapılacak olan bir vücut şekillendirme işlemidir.

Liposuction ve Lipoliz arasında ne fark var?

Liposuction yağları çekme anlamına geliyor kelime olarak lipoliz de yağları öldürme anlamına geliyor. Lipoliz dışardan bir takım cihazlarla da uygulanabiliyor. Tabiki liposuctionun yerini tutacak bir yöntem değildir ama dışardan bizim de kliniğimizde uyguladığımız soğuk lipoliz adını verdiğimiz bir yöntemdir. Soğuk aracılığı ile -10 dereceye kadar dondurarak yağ hücrelerini vücuttan atma yöntemi ama burda atma bizim çekmemizle olmuyor sizin kendi vücunuzun karaciğer ve böbrek yoluyla o parçalanmış yağları atmasıyla gerçekleşiyor. Bu da belirli bir süreç 6 -8 hafta kadar bir süreci alıyor. Ve tabiki liposuctionla çekeceğimiz sonuca ulaşmamız mümkün değil. Bir tanesi ameliyatlı yöntem bir tanesi daha hafif ameliyatsız bir yöntem olarak sınıflayabiliriz.

Minik dokunuşlar her şeyi değiştirir diyoruz. Peki insan bu minik düzeltmeleri yaptırınca, bambaşka biri mi oluyor? Aynaya baktıklarında eskisine göre daha mı mutlu oluyorlar?

Hayır sadece şu oluyor; minik dokunuşlarla sizin yüzünüze gelen, mesela göz altınızdaki uykusuzluktan kaynaklanan minik çöküntüyü göz altı ışık dolgusuyla giderdiğimizde siz güzel uyuduğunuz zamanlardaki görüntünüze kavuşursunuz. Yani insanlar size “Aa bir şey yaptırmış değil de, ya evet dinlenmiş uykunu almış daha sağlıklı görünüyorsun” gibi verdiği tepki bizim ideal olarak kabul ettiğimiz durumlardır. Yani minik dokunuştan kastımız budur.

Erkek hastalarınız var mı?

Evet var ve her geçen gün erkek hasta yüzdesi artmakta.

Erkek hastalar genelde ne için geliyorlar?

Burun ameliyatı, botoks erkek hastalarımın ilk tercih ettiği işlemler olsa da, göz altı ışık dolgusu her geçen gün artan bir trend.

Öğle molasında gelip, düşmüş göz kapağını kaldırtan oluyor mu? O kadar hızlı yapılan bir şey mi?

Tabi öğle arasında bizi en çok ziyaret eden hastalarımız plaza çalışanları oluyor. Öğle arasındaki 1 saatte buraya gelip gereken tıbbi tedavilerini alıp daha sonra işlerine devam etmeleri mümkün. Bu bütün dünyada ve ülkemizde de sıkça uygulanan ve artan bir trend. 1 saat içerisinde uygulanarak hastlarımın normal hayatına hemen döndüğü işlemler kliniğimde bizimde sıklıkla uyguladığımız güzellik estetik işlemlerimizin arasındadır.

Botoksun hiç anlaşılmayanı mı makbuldür? Botoks için neler söylersiniz?

Botox diyip geçmemek lazım. Aslında herkese botox yapılacak diye bir şey yok. Uygun hastayı ve uygun problemi seçerseniz botox gerçekten güzel sonuç verir ve doğal olur. Ama uygun olamayan bir kişiye botox yaptığınız zaman işte o zaman doğal olmayan sonuçlarla karşılaşırınız. Birde tabi burda önemli olan ehil kişiler tarafından yapılıyor olması. Her eline iğneyi alan bu işlemi yapabilir diye bir şey yok. Ve bu doğru değil, itibar etmemek lazım. Bu işin uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor.

Cerrahlar kendi ideallerindeki kadını mı, hastalarının hayal ettiği kadını mı yaratırlar?

İşte burda az önceki soruya dönüyoruz aslında, çünkü hastayı ve motivasyonunu çok iyi anlamak gerçekten önemli. Aslında bizim idealimizdeki kadın diye bir şey yok. Burda beklentileri gerçeğe dönüştürmek önemli. Yani aslında hastanın beklentilerinı daha gerçekçi boyutlara indirmek gerekiyor. Genellikle elinizdeki fotoğrafın aynısını yapmamız mümkün değil, belli sınırlar çerçevesinde size olabilecek en güzel memeyi yaptığımızda en mutlu sonuç o zaman olur.

Bazı yüz gençleştirmelerinde kadınlar maalesef ki güzel görünmüyorlar… Yüz gerdirme operasyonu geçirmiş biri, “Ben sevmedim bunu, eskiye çevirir misiniz beni” derse, bu mümkün mü?

Az önce de bahsettiğim gibi tabi burda olay ehil eller tarafından yapılmaya geçiyor. Farz edin ki şimdi yüzünüzde 33 tane farklı mimik kas var bu kasların anatomisini bilmeyen bu kaslara hakim olmayan daha once bunun ameliyatını yapmamış bir kişi tarafından ameliyatın sonucu mu güzel olur yoksa hiç bıçağı eline almamış birinin yapacağı mı güzel olur burda önemli olan kişinin ehil olması ve abartıya kaçmadan. Tabi burda hastalarımızın algısını da çok iyi yönetmek gerekiyor. Germe ihtiyacı olmayan birine siz yüz germe yaparsanız sonuç korkunç olur. Yani hafif bi çene kemiği aşağı sarkan bir hastayı eğer germe işlemi yaparsanız bu hastanın tekrar geri dönmek isteyecegini ben hiç düşünmüyorum hiç bir zaman da böyle bir hastayla karşılaşmadım. Ama burda endikasyon dediğimiz doğru hastaya doğru müdahale kararını vermek işin sırrı orda. Yoksa işin sırrı çok güzel ameliyat yapmak değil, sokaktan geçen herkesi ameliyat etmek değil. Doğru hasta, doğru doktor, doğru yöntem.

Estetikte de moda var mı?

Tabiki var. geçmiş yıllara baktığımızda yapılan burun estetikleri çok çok daha radikal çok daha küçültülmüş burunlar daha kalkık burunlar vardı şimdiki yaptığımız burun ameliyatları çok daha doğal yaptığımız meme protezler çok daha doğal vücuduna uygun şekillerde olabiliyor. Tabi bundan 15-20 sene önceki sonuçlarla kıyaslanamaz muhakkak ki moda anlamında bunu anlayabiliriz daha doğala doğru bir kayış var. çünkü her sektörde bu böyle herşeyin daha iyisine artık ulaşabiliyoruz sosyal medya ve yazılı medya sayesinde.

“Şunun kaşını, şunun gözünü, şunun dudaklarını istiyorum, aynısı yap” diyen oluyor mu?

Şunun kaşını şunun gözünü şunun dudaklarını istiyorum diye tabiki hastalarımız geliyor ama burda hekimin doğru yönlendirmesi gerekiyor siz başka birinin birşeyine sahip olamazsınız. Bu böyle yap boz lego gibi bir şey değil sizin kendi mevcut güzelliğinizi ön plana çıkarmaktır burdaki amaç. Dolayısıyla sizde olmayan bir şeyi size yerleştirmek değil önemli olan sizin kendi iç güzelliğinizi ortaya çıkaracak olan yöntemlerdir.

Kök hücre teknolojilerinde geldiğimiz noktalar nereler dünyada ve bizde? Kök hücre bankacılığı nedir nasıl bir süreç oluyor?

Kök hücre ile dünyada geldiğimiz nokta ile türkiyede geldiğimiz nokta eşdeğer. Biz artık şu aşamadayız yağ doku kaynaklı kök hücreleri teorik olarak 99 yıl kadar elimizde saklayabiliyoruz. Siz farz edin ki 25 ve 30lu yaşlardaki kök hücrelerinizi elde ettiniz ama o zaman kullanmadınız ve bankalattınız. Fakat bir 15 sene sonra ihtiyaç hissettiniz ve bunları kullandınız. Farz edin ki siz o sene yapmaya kalksanız 45 yaşındayken 45 yaşındaki hücrelerin yaşıyla 25 ya da 30 yaşınızdaki hücrelerin kalitesi ve hücresel aktivitesi aynı olmayacaktır. Burda çok önemli bir şeyden bahsediyoruz ve evet dünya neredeyse biz de şu an aynı noktadayız.

Canlı dolgular nedir? Normal dolgulardan ne gibi farklılıkları vardır? Nasıl elde edilir?

Canlı dolgu dediğimiz kulak arkasından bi deri parçası alıp ki fibroblast bunun adı sizin kendi fibroblastlarınızı özel laboratuvarlarda hücre kültürü ortamında çoğaltıp tekrar enjekte etme yöntemi. Bu uygulama cilt kalitesinde artış , ince kırışıklıkların giderilmesi ve lekelerin tedavisinde kullanılsa da tek başına yüzdeki hacim kayıplarında faydası olmayacaktır. Fakat biz bunu enjekte ederken beraberinde doğal bir madde olan hyalüronik asit içeren normal dolgu malzemesi ile birlikte enjekte diyoruz ve onun sonucunda 1 hem hücre içeren bir doku oluşuyor 2.si hyrülonik asit yani ortalama 12-18 ay kalıcı olan dolguların kalıcılığını 3 yıla kadar arttırmış oluyoruz.

 

“Ameliyatsız burun estetiği”

Ameliyatsız 5 dk da burun estetiğini nasıldır kimlere uygulanabilir?

Ameliyatsız burun estetiği tabi çok sık yapıyoruz, özellkle hafif burun ucu düşüklüğü ya da daha once ameliyat geçirmiş hafif bir deformasyonlar kalmış çöküntüler ya da eğiklikler kalmış hastlarda sıkça bunu uyguluyoruz. Bu işlemi akıllı dolgularla yapıyoruz. Akıllı dolgularla burun ucunuz kalkabiliyor ya da eğiklik giderilebiliyor ya da bir miktar çöküntüsü varsa eski geçirdiğiiz ameliyata dair bu giderilbiliyor. Evet bunun da süresi gerçekten 5 dakikadır. Ama bu demek değildir ki burun ameliyatı gerektiren herkese her hastaya bu uygulanır diye bir anlam çıkmamalı. Burada uzman görüşü yani hekim yaklaşımı son derece önemli. Hastanın ameliyata mı ihtiyacı var yoksa bir dolgu işlemine mi ihtiyacı var bunu uzman bir hekim tarafından yapılacak iyi bir muayene sonucu hasta ile birlikte tartışarak karar vermek mümkündür.

Yüz estetiğindeki hastanede kalmayı gerektirmeyen minimal cerrahi teknikler hangileridir? Nasıl uygulanır?

Minimal yüz estetikleri askılar yani diğer bir deyişle ve yağ enjeksiyonları. Sizin çok ciddi yüzünüzde sarkıklıklar olmamış olabilir kırklı yaşlarınızdasınızdır sonrasında ufak bi sadece mini- lifting gereklidir. Ama bi kesme biçme şeklinde değil büyük bir radikal ameliyatlardan da kaçınıyorsunuzdur çünkü iş hayatınız buna müsade etmiyordur tatiliniz izniniz yoktur bu gibi durumlarda yarım saatlik bir operasyonla tabi ki ameliyathane şartlarında genel anestezi almayan sedasyonla böyle bir işlemi yapmak mümkündür. Özel tekniklerimizle özel yöntemlerle ve özel iğnelerimizle ya saçlı deri bölgesinden ya da kulak arkası bölgesinden sarkan dokuların askıla yöntemi ile toparlanması mümkün olabiliyor aynı şekilde yağ enjeksiyonu dediğimiz özellikle göbek bölgesinden alınan yağlarla da bir takım yüzünüzdeki eksiklikler çukurluklar da doldurulabilip kaldırılabiliyor bu son yıllarda çok hızlı ve çok fazla kullandığımız yötemlerden. Yakşalık yarım saat civarında komple genel anestezi gerektirmeden uygulanabiliyor.

Sağlık turizminin ülkemiz açışından önemi nedir katkıları nelerdir? Biz dünyada plastik cerrahide hangi noktadayız?

Türk Cerrahları olarak dünyada plastik cerrahide çok iyi bir noktadayız.Düşünün ki Avrupadaki bir çok hasta burdaki hekimlere güveniyor sadece orda yaşayan Türkler değil oranın kendi vatandaşları da Türk cerrahların son derece bilgili ve ehil olduklarının farkında. Ben de yurt dışı Board sertifikalı bir hekim olduğum için benim de sıklıkla yurt dışından hastalarım geliyor. Ve mutlu da oluyorlar. Düşünün ki hastalar burda geliyor otelde kalıyor alışveriş merkezlerini geziyor yaklaşık 10-15 gün burda vakit harcıyorlar ve bu da turizmin de bi parçası hem ülkeye de katkı sağlıyor. Burdan da memnun bir şekilde ayrılıyorlar. Çok iyi bir noktadayız geldiğimiz bir en üst noktadayız diyebiliriz.

Size ulaşıp güzelliğine güzellik katmak isteyenler nasıl ulaşabilirler? 🙂

0212 351 02 00 ya da 0533 963 44 07 telefon numaralarından ulaşabilirler. Ayrıca instagram hesabımdan da beni takip edebilirler. @drasuburhanoglu

Sizce en büyük Türk kimdir? Ve son olarak neler söylemek istersiniz?

Bence hiç şüphesiz en büyük Türk Mustafa Kemal Atatürk’tür. Röportaj için teşekkür ederim sevgili Yağmur. Herkese sevgilerimle…

 

Röportaj : YAĞMUR TANYILDIZ

Etiketler: / / / / / / /

Bakan Soylu: Listeleri Kandil yazdı verdi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 325 PKK'lı ve HDP'linin, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi listelerinde aday gösterildiğini belirterek, "Her türlü...
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Akarca, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile görüştü
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Sofya'da Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmede, 'mülteci sorunu', 'terör tehditleri' ile 'örgütlü suçlarla...
Yeni iş kapıları oluşturmaya devam edeceğiz
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istihdam seferberliği toplantısı kapsamında bugün Denizli'ye geldi. Programına Denizli Valiliği'ni ziyaret...
Bakan Ersoy’dan turizmcilere yasa müjdesi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1618 sayılı turizm yasasının güncellenip hazirandan önce meclisten geçirileceğini belirterek, yasanın yeni haliyle...
Kartal’da yeni binalar için ilk temel atıldı
Kartal'da çökmenin ardından yıkılan binaların yerine yapılacak apartmanlar için temel atıldı.
Hakkari- Van karayolunda heyelan
Hakkari - Van karayolu, kentte etkili olan yağışla birlikte meydana gelen heyelan ve çökme nedeniyle kapandı. Karayolları ekiplerinin çalışmasıyla yol...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı'da konuşuyor.
Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus vatandaşlarının pasaportsuz şekilde Türkiye'ye gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladıklarını belirterek, "28 Mart'ta Rusya Dışişleri...
MB: Öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir
İSTANBUL (DHA) – Merkez Bankası, brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmaların “olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan” kaynaklandığına dikkat çekti ve “Öngörülmeyen bir...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı’da düzenlenen Cumhur İttifakı Büyük İstanbul mitinginde konuştu.
Vatanımıza kem gözle bakan kim varsa o gözü oyarız
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Yenikapı’da düzenlenen Cumhur İttifakı Büyük İstanbul mitinginde konuştu.
Yıldırım Cumhur İttifakı İstanbul Mitinginde konuştu
Cumhur İttifakı Büyük İstanbul Mitingi Yenikapı Miting alanında gerçekleştiriliyor. Mitinge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK...
Yenikapı’da Cumhur İttifakı mitingi için toplanmalar başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla gerçekleşecek olan Cumhur İttifakı'nın Yenikapı Mitingi için toplanmalar başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Aşk dediğin yoksulluktur

Aşk nedir, diyor birçok insan... Kaybetmektir aşk! Egonu, gururunu, kimliğini bir hırsızın ellerine gönüllü bırakmaktır. İsteyerek bencillikten vazgeçmektir. Omuzlarındaki tüm...

Kapat