$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

Doğu’da halk teröre karşı sokağa çıktı

Terör örgütü PKK’nın özellikle son dönemlerde sivilleri de hedef alan saldırıları gerçekleştirmesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 7’den 70’e her kesimden gösterilen tepki, sokaklara taştı.

Doğu’da halk teröre karşı sokağa çıktı
  • 24.08.2016
  • 461 kez okundu

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırısıyla aynı aileden 5 kişinin, aynı gün Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 13 yaşındaki Aslı Aydemir ve babasının, Diyarbakır’da Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Denetleme İstasyonuna düzenlenen saldırıda polis memuru Ahmet Gülbahar (34) ve 5 yaşındaki oğlu Hüseyin Utku Gülbahar’ın şehit olması yürekleri sızlatırken, vatandaşlar da bu saldırılara tepkilerini meydanlara çıkarak gösterdi.

PKK’lı teröristlerin, Diyarbakır’da, Van’da, Bitlis’te, Mardin’de ve Elazığ’da art arda düzenlendiği saldırılarda güvenlik güçleri ve sivillerin hayatını kaybetmesi ve yüzlerce kişinin yaralanması üzerine halk, huzur nöbeti, basın açıklamaları ve yürüyüşlerle terörü telin etti.

Türk bayrağını alanlar meydanlara koştu

Siirt’te 19 Ağustos’ta teröre karşı başlatılan “huzur nöbeti“, 3 gün sürdü. Sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin çağrısı üzerine ellerindeki Türk bayraklarıyla Valilik önünde bir araya gelen vatandaşlar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Dik dur eğilme millet seninle”, “Siirt burada PKK nerede”, “Teröristlere karşı omuz omuza” sloganlarını atarak, teröre tepkilerini dile getirdi.

Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin terör örgütü PKK’nın güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alan saldırılarına tepkisi sürerken, Elazığ’da da cuma namazının ardından toplanan ve ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüş düzenleyen vatandaşlar, kentte ve ülkede yaşanan terör saldırılara karşı durdu.

Elazığ Valiliği ve Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile Aymet Aytar Meydanı’na kadar yürüdü.

Van’da da siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Elazığ, Van ve Bitlis’teki terör saldırılarına tepki göstererek terör örgütü PKK’yı kınadı. Kurtuluş Parkı’nda toplanan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar, Maraş Caddesi’nden yürüyüşe başlayan kalabalık, 150 metre uzunluğunda Türk bayrağı açtı ve İskele Caddesi üzerinde bulunan İkinisan Polis Karakolu’nun önüne kadar geldi.

Yürüyüşte, Kürtçe ve Türkçe “Biji aşiti, biji bırati (Yaşasın barış, yaşasın kardeşlik)”, “Em Kurdın, em Tırkın, em tev bırane (Biz Kürt’üz, biz Türk’üz, biz birlikte kardeşiz)”, “Jıbo zalmına biji cehennem (Zalimler için yaşasın cehennem)” ve “Kahrolsun PKK, teröre lanet”, “Kahrolsun DAİŞ, teröre lanet”, “Hendeğe darbeye hayır”, “İşte Kürt, işte Türk, işte ümmet” sloganları atıldı.

Batman’da ise vatandaşlar, bazı siyasi partiler ve 80 sivil toplum kuruluşunca organize edilen “Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet Yürüyüşü”nün ardından terör örgütlerine tepkilerini dile getirdi.

Vatandaşlar “artık beni öldürme” anlayışında

Müzakere ve Çözüm Platformu Sözcüsü Alaattin Parlak, son zamanlarda yapılan bombalı saldırılarla vatandaşların “artık beni öldürme” anlayışı içinde olduğunu belirtti.

Bölgedeki miting ve yürüyüşlerin halkın istekleri doğrultusunda gerçekleştiğini ifade eden Parlak, bu yürüyüş ve mitinglerin bölge açısından tarihi olduğunu, daha önce bu ve benzeri eylemlerin yapıldığını görmenin mümkün olmadığını söyledi.

Saldırılar vatandaşları öfkelendirdi

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İlim Yayma Cemiyeti Batman Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Davut Okçu da Diyarbakır, Mardin ve Elazığ’da yapılan saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi vatandaşların öfkelenmesine neden olduğunu söyledi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Sözcüsü Mehmet Beşir Şimşek de “halk adına” ortaya çıktığını savunan terör örgütü PKK’nın halkın sokaklara dökülmesinden ders çıkarması gerektiğini belirtti.

Cihannüma Siirt İl Temsilcisi Fatih Sevgili, bölge insanının yıllardır içinden “Kahrolsun PKK” dediğini, 15 Temmuz ruhuyla kazandığı öz güven sayesinde ise lanet ettiği teröre tepkisini meydanlarda dile getirmeye başladığını söyledi.

Yapılan yürüyüş, miting ve nöbetlerin devam etmesi gerektiğini belirten Sevgili, “Devlet de millet de FETÖ’ye gösterdiği tepkinin aynısını PKK terör örgütüne de DAEŞ terör örgütüne de her türlü teröre de göstermeli. Terör örgütleri arasında hiçbir fark yoktur, onlara gösterilen tepkiler arasında da hiçbir fark olmamalıdır.” dedi.

“Halkın teröre karşı bu direnişi çok önemli”

Memur-Sen Elazığ Temsilcisi İbrahim Bahşi, “Teröre hayır” çağrısının daha yüksek sesle dile getirilmesi gerektiğini belirterek, “Terörle mücadelede başarı halkın çabasıyla, gayretiyle olacak. Biz buna inanıyoruz. Halk terörün her türlüsünü lanetlerse ve buna karşı bir tepki gösterirse Allah’ın izniyle bunların kökü kurutulacak ve terör sona erecektir. Halkın teröre karşı bu direnişi çok önemli.”

Etiketler: / / /Savcılık Berberoğlu kararına itiraz etti
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması istemiyle Yargıtay'a sunulmak üzere temyiz dilekçesi verdi.
Şırnak’ın kahraman komandoları teröre geçit vermiyor
Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü etkin mücadele ile gece gündüz demeden her türlü şartta...
Ahmedinejad’dan Hamaney’e ‘özgür seçim’ çağrısı
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkenin lideri Hamaney'e yazdığı mektupta seçimlerin "özgürce" yapılabilmesine yönelik taleplerini iletti.
Dünyanın en büyük off-shore rüzgar projesini hazırlıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" dedi.
Otomobillerde renk tercihi değişiyor
Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014'te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde...
Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı
Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla...
‘Hadım şartıyla salıverilme caydırıcı olacak’
Prof. Dr. Gökçen, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında faile yönelik uygulanması gündeme gelen kimyasal hadım şartlı salıverilmenin ön koşulu olarak...
‘Askere moral vermeye gittik, moral aldık’
KEFEK Başkanvekili Karaburun, sınır bölgesinde görüştüğü askerlerin "Siz bizi merak etmeyin, bizim sadece duaya ihtiyacımız var" dediğini aktararak "Biz onlara...
‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Antalya’da askeri aracın geçişi sırasında patlama

Antalya'da jandarma ekip aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 asker yaralandı.

Kapat