1. Etkileme ve motivasyon
 1. Amaç

 2. Hedef

 3. Standartlar

 4. Konu ile öğrencinin ilgi alanları arasında münasebet kurmak
 1. Analiz (konuyu küçük adımlara bölmek)

 2. Küçük adımlar ilkesi (konunun ayrılabildiği kadar küçük bilgi parçalarına ayrılması)

 3. Bu küçük bilgi parçacıklarının basitten zora doğru mantıki bir sıraya dizilmesi

 4. Bu küçük adımların, beynin öğrenme kabiliyetine uygun olarak yeniden düzenlenmesi. (Mesela beyin haritasına uygun olarak tasnif ve tanzim edilmesini ve beyinde bulunan eski bilgilerle bağlantı kurmasını sağlamak.)

 5. Başlangıç testi

 6. İlginin devamlılığını sağlamak (her küçük bilgi parçasını sorulaştırarak) (aktif öğretim ve düşünmeye sevk etme) (ancak bunu yaparken sorular çeldirici değil doğruyu buldurucu şekilde tanzim edilir.)

 7. Geri besleme (hemen verilen sonuç bilgisi) (hızlı geri bildirim)

 8. Teşvik yolu ile motivasyon

 9. Adımlar arasında münasebet kurulur. Bir adım iyice öğrenilmeden diğerine geçilmez.

 10. Yeterli tekrar

 11. Öğrenme durumu hakkında öğrenciye, devamlı bilgi vermek.

 12. Ara testler

 13. Her öğrencinin kendi anlama seviyesine uygun oranda ki bir hızla ilerlemesini sağlamak.

 14. Sentez (helva yapmak) (öğrendiklerini kendilerine mal etmelerini sağlamak)

 15. Tekrar ve özet

 16. Kriter testi

 17. Bu faaliyetlerin gelişmiş olan eğitim teknolojisinden (teknik cihazlardan) istifade edilerek yapılması.Eğitim psikolojisinin temel faktörlerini sınıftaki derslerimizde mümkün olabildiği kadar tatbik etmeye çalışmalıyız. Bunu nasıl yapalım?
 1. Öğrencide;
 1. Dersin amacını açıklayarak,

 2. Dersin amacı ile öğrencinin yakın ve uzak hedefleri ile ilgi kurarak,

 3. Dersin öğrencinin günlük hayatındaki önemini anlatarak,

 4. Konunun öğrencinin gelecekteki yaşantısı için önemini açıklayarak,

 5. Daha değişik etkileme usulleri ile öğrenme isteği uyandırarak.
 1. Konuyu kolaydan zora doğru,
 1. Küçük küçük bilgi parçacıkları yani küçük adımlar hâlinde,

 2. Bu küçük adımları birbirini takip eden mantıki bir sıra ile tertipleyerek.
 1. Önemli adımları yeterli tekrar yaptırarak,

 2. Doğruyu buldurucu sorular şeklinde adımları sorulaştırarak,

 3. Her adımda öğrencinin cevap vermesini sağlayıp öğretime aktif olarak iştirakini sağlayarak,

 4. Her sorulaştırılmış adımdan sonra doğru cevabı bildirerek geri bildirimde bulunarak,

 5. Öğrenci doğru cevap verdiyse geri bildirimle teşvik ederek, yanlış cevap verdiyse doğru cevapla geri besleme sağlayarak,

 6. Öğretim esnasında ara testler yaparak öğrencinin kendisini kontrol ederken öğrenilenlerin daha fazla akılda kalmasını sağlayarak,

 7. Yer yer öğrencinin soru sormasına izin vererek,

 8. Öğrencinin yaş durumuna göre ilgi alanları ile ders konuları arasında münasebet kurarak,

 9. Öğrencilerin öğrendikleri konuları günlük hayatta veya bir meslek dalında, tatbik edebilmelerini sağlayarak yani öğrendiklerini kendilerine mal edebilmelerini sağlayarak öğretim yapmalıdır.

 10. En etkili, uzaktan öğretim metodu olan, Sorularla Programlanmış Öğretim Metodunu kullanabiliriz. Geçmiş makalelerimde bu metodu detaylı olarak anlattım.İSTİFADE EDİLEN MEHAZLAR1.Öğretim Amaçlarının Hazırlanması Çeviren: (Sevgi Ünal-Lamia Türel)2. Pratik Programlama (Peter Pipe)3. Programmed Instruction (İngilizce Broşür)4. Öğretimde Program İlke ve Yöntemler (Doç. Dr. Namık Kemal Önder)5. Öğretmenler için Analiz Tekniği (Çeviren: Remzi Öncül)6. Meslek Analizi ve Kurs Programı (Çeviren: Yusuf Önersoy)7. Analiz ve Program Hazırlama (Hıfzı Doğan)8. Okullarda Ölçme ve Değerlendirme (D. Ali Özçelik)9. Psikoloji ve Yeni Eğitim (Prof. Dr. Sindey L. Pressey-Prof. Dr. Francis P.Robinson, Öğretmen Kitapları Dizisi)10. Eğitim Teknolojisi (Prof. Dr. Cevat Alkan)11. Kolay ve İyi Öğrenme Teknikleri (Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan)12. Eğitim Psikolojisi (Doç. Dr. Münire Erden – Doç. Dr. Yasemin Akman)13. Genel Öğretim Metotları (Prof. Dr. Savaş Büyükkaragöz-Öğr.Gör. Cuma Çivi)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.