$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

SON DAKİKA:

‘Ekonominin kalbi İstanbul’ depreme karşı güçlendirilmeli

Türkiye’nin “ekonomik kalbi” İstanbul’un olası bir depreme karşı güçlendirilmesinin, can kayıplarının önlenmesinin yanında ekonomik kayıpların da azaltılmasını sağlayacağı belirtiliyor.

‘Ekonominin kalbi İstanbul’ depreme karşı güçlendirilmeli
  • 17.08.2017
  • 266 kez okundu

ANKARA – Pamukkale Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Özgür, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, İstanbul’un, Türkiye’nin ekonomik kalbi olduğuna işaret ederek, gerekli tedbirler doğru şekilde zamanında alınmazsa meydana gelecek olası bir depremin, Türkiye ekonomisine yıkıcı etkisinin milyarlarca dolar olacağını söyledi.

Özgür, İstanbul‘un hem kamu hem de özel sektör anlamında ulaşım (kara, deniz, hava), finans, altyapı ve güvenlik gibi hizmetlerin merkezi konumunda bulunduğuna dikkati çekerek, “İstanbul’daki deprem başka yerlerden farklı olacaktır. Türkiye ekonomisine yıkıcı etkisi oldukça yüksek olacak ve ekonomi çalışamaz hale gelecektir. Kurtarma ve yeniden yapılandırma faaliyetlerinden kaynaklanan maliyetler de artacaktır.” diye konuştu.

Depremlerin etkilerinin iki kademeli olduğunu belirten Özgür, bunlardan ilkinin doğrudan yıkım, ikincisinin de deprem bölgesinde yaşayan insanların bölgeyi terk etmesi sonucu ekonomik hareketliğinin yok olması olduğunu söyledi.

Özgür, depremlerin özellikle petrol kimya sanayinde bazı önemli sanayi yangınlarına da yol açtığına işaret ederek, İstanbul’daki ekonomik faaliyetlerden mümkün olanlarının stratejik bir planlamayla Anadolu’ya kaydırılmasının ülkenin ekonomik sürekliliği için şart olduğunu dile getirdi.

“Poliçe yenileme oranı düşük”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap da İstanbul’da olası depremin ekonomik maliyetinin çok yüksek olacağını ifade etti.

Tapu devri, elektrik ve su abonelikleri işlemlerinde DASK’ın zorunlu hale getirilmesinin poliçe oranını yükselttiğine işaret eden Kasap, buna rağmen oranın istenilen seviyede olmadığını belirtti. Kasap, zengin bir bölge olan Marmara’da poliçe oranının yüzde 55 olduğunu, DASK’ın 4,7 milyar dolarlık bir teminatı karşılayabilecek durumda bulunduğunu bildirdi.

Kasap, 17 Ağustos depreminden sonra verilen depremden korunma eğitimlerine işaret ederek, şunları söyledi:

“Şimdi bu eğitimler yok gibi bir şey ama halk çok şey öğrendi. DASK kuruldu, zorunlu deprem poliçesi getirildi. Tapu, elektik, su aboneliklerinde poliçe kontrolü poliçe oranını artırdı ama bir yıl sonra yenileme oranı düşük oluyor. Yeniler sisteme girdikçe poliçe artıyor. Sürekliliği sağlayamıyoruz. Hayatın başka bir gerçeği depreme karşı tedbir olarak karşımıza çıktı. Kentsel dönüşüm. Bu bir şans. Ayrıca ülkenin ekonomik olarak büyümesi yeni ve lüks konut talebini patlattı. Bu konutlar depreme dayanıklı konutlar. Asıl tedbir bu oldu. Çünkü deprem öldürmüyor, dayanıksız evler öldürüyor. İlk zamanlar binaların güçlendirilmesi herkesin gündemiydeydi, şimdi unutuldu. Hükümet önümüzdeki 10 yılda kentsel dönüşüm için ciddi bir yol haritası çizmiş durumda, bence en önemli tedbir bu olacak.”

Etiketler: / / /

Teröristleri açtıkları çukurlara gömmeye devam edeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her zaman teröristlerin beynindeyiz, onların açtıkları çukurlara onları gömüyoruz, gömmeye devam edeceğiz." dedi.
Terör örgütü PKK’dan Afrin’de pazar yerine bomba yüklü araçla saldırı
TSK ve ÖSO'nun Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Afrin'de, bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 4 sivil öldü, 20'den...
Suriye seçimlere hazırlanmalı
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'nin seçimlere hazırlanması gerektiğini belirterek, "Bu süreç, BM şemsiyesi altında olmalı. Kapsayıcı olmalı. Herkes hak sahibi olmalı."...
Brüksel’de ‘göç sözleşmesi’ protestolarına polis müdahalesi
Brüksel'de Avrupa Birliği binalarının bulunduğu alanda polis aşırı sağcı ve göç karşıtı bine yakın göstericiye gaz bombası ve TOMA ile...
Irak’ın kuzeyinde 10 terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Hakurk bölgelerine yönelik hava harekatlarında, üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki 10 terörist etkisiz hale getirildi.
Kararlı mücadele sonucu terör faaliyetleri kısıtlandı
Milli Savunma Bakanı Akar, "Kararlı mücadele sonucu terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi, terör faaliyetleri son derece kısıtlandı." dedi.
TBMM’nin bütçe mesaisi sona eriyor
Bu hafta, Meclisin yaklaşık iki aydır süren bütçe mesaisi sona erecek. Sanayi ve Teknoloji, Milli Savunma, Dışişleri ile Hazine ve...
Kartlarınızdaki puanlar için son günler
Kredi ve banka kartı ile akaryakıt istasyonları, giyim, ayakkabı, teknoloji, takı, kozmetik mağazaları ve alışveriş merkezlerinin müşterilerine sunduğu birçok "sadakat...
Milli enerji silahı Wattozz yılda 250 milyon dolar getirecek
Albayraklar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Albayrak: "Wattozz'un dünya satışlarından ülkemize yıllık ortalama 250 milyon dolar gibi bir döviz...
Konut sektörü 2019 yılından umutlu
Döviz kurundaki dalgalanmalar ve faiz oranlarının artışından etkilenen konut sektörünün temsilcileri, yılın sonuna doğru yaşanan hareketlilikten dolayı 2019 yılına umutla...
Bilkent Şehir Hastanesi için geri sayım
Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olan Bilkent Şehir Hastanesi'nin açılışına sayılı günler kaldı.
Geleceği ‘kadınlar’ yazacak
Turkcell, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğiyle hayata geçirilen "Geleceği Yazan Kadınlar Projesi", yazılım konusunda istihdam kapasitesini ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İkinci el araç satışında yeni dolandırıcılık yöntemleri

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, vatandaşları internet üzerinden ikinci el araç satışlarında karşılaşılan yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyardı.

Kapat