$ DOLAR → Alış: 4,46 / Satış: 4,48
€ EURO → Alış: 5,26 / Satış: 5,28

SON DAKİKA:

Elektrikte sayaçların yüzde 80’i akıllanacak

Türkiye’nin akıllı şebekelere geçiş sürecinde izlenecek yol haritası açıklandı.

Elektrikte sayaçların yüzde 80’i akıllanacak
  • 26.04.2018
  • 118 kez okundu

İSTANBUL

Elektrikte kayıp-kaçak oranının yüzde 8’in altına indirilmesi, tüketicilerin en az yüzde 80’inin akıllı sayaç kullanmasının sağlanması, küçük ölçekli ve yenilenebilir kaynaklı üretimin desteklendiği bir dağıtım şebeke altyapısının geliştirilmesi için Türkiye’nin orta ve uzun vadeli yol haritası belirlendi.

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı‘nda (ICSG 2018) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanlığında, Türkiye’nin akıllı şebeke sistemlerine geçişinin altyapısını oluşturacak “Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi-TAŞ 2023″ün tanıtımı için toplantı yapıldı.

Toplantıya, EPDK eski başkan yardımcısı ve ICSG İstanbul 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan ve projede danışmanlık yapan AF Mercados Türkiye Ülke Müdürü Serhat Can katıldı.

Türkiye’nin akıllı şebekelere geçiş sürecinde izlenecek yol haritası, 21 elektrik dağıtım şirketinin her birine mevcut durumun tespit edilebilmesi için binden fazla soru sorularak hazırlandı.

Söz konusu şirketlerin yanıtlara göre sektördeki temel sorunlar şöyle sıralandı:

“Akıllı şebeke proje takibinin yapılamaması, pilot uygulamaların yeterli saha tecrübesi oluşturacak ölçekte olmaması, sektördeki en iyi uygulamaların ve tecrübelerin paylaşılacağı daha etkin platformların eksikliği, güç sistemleri ve dijital teknolojileri harmanlayacak insan kaynağı ihtiyacı, kurumsal entegrasyonla ilgili uygulama eksiklikleri, büyük ölçekli verinin ve kalitesinin etkin bir şekilde yönetilmemesi, büyük veriden karar süreçlerinde yeterince yararlanılamaması ve şebeke durumsal farkındalık ve uzak müdahale altyapılarının yeterince yaygınlaşmaması.”

Sorunların tespit edilmesinin ardından, dağıtım şirketlerine 2020’ye kadar kendi öznel koşullarına göre orta ve uzun vadede akıllı şebekelerle ilgili ihtiyaçlarını belirlemeleri ve bu alanda ne yapmak istediklerine ilişkin bir çalışma yürüterek EPDK’ya sunmalarının önerilmesine karar verildi.

Kayıp-kaçak yüzde 8’in altına düşecek

Böylece, ilk etapta TAŞ 2023 kapsamında 2021-2025 dönemini kapsayan bir yol haritası ortaya çıkarılacak, sonrasında ise 2035 hedeflerine ulaşılması için hangi çalışmaların yapılacağı kararlaştırılacak.

Projenin 2035 hedefleri doğrultusunda, yerli ve ulusal çapta kullanılan bir sayaç haberleşme protokolünün oluşturularak müşterilerin asgari yüzde 80’inin akıllı sayaç kullanmasının sağlanması, akıllı sayaç ve haberleşme ünitesi tedarikinin yüzde 90’ın üzerinde yerli kaynaklarla sağlanması, küçük ölçekli, dağıtık ve yenilenebilir kaynaklı üretimin desteklendiği bir dağıtım şebeke altyapısının geliştirilmesi, çatı/bina tipi güneş panel sayılarının milyon mertebesine ulaşmasını ve şebekeye entegrasyonunu destekleyecek altyapının oluşturulması, ülke kayıp-kaçak oranının yüzde 8 seviyesine indirilmesi sağlanacak.

Aynı zamanda, 50 milyonu aşacak abonenin en az yüzde 80’inin akıllı ölçüm altyapılarına ve yüzde 40’ının piyasa katılımına dahil edilmesi, depolama ünitelerinin mikro düzeyde yaygınlaşarak günlük tüketim profillerine olumlu katkı yapması, siber saldırılar ve doğal afetlere dayanıklılığının oluşturulması, gelişmiş şebeke ekipman ve teknolojilerinin kullanılarak her alanda verimliliğin artırılması da hedefleniyor.

Faydası maliyetinden fazla olacak

Ertürk, toplantıda yaptığı konuşmada, akıllı şebeke dönüşümüyle sağlanacak faydanın maliyetin üzerinde gerçekleşmesinin en temel kriter olduğunu, maliyetin düşük olduğu bir çerçevede bu teknolojilerin uygulanacağını söyledi.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen de bu projenin kendilerine ek yükümlülükler getirdiğini ve en önemli amacın nihai kullanıcıların memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak ve sistemi daha ölçülebilir hale getirmek olduğunu ifade etti.

Etiketler: / /Buray’la 19 Mayıs coşkusu
Bayram coşkusu ve mezuniyet heyecanı bir arada yaşandı
Ege’den “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” Marşı
Pop müziğin efsane isimlerinden Ege, "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" Marşı ile karşımıza çıktı.
448 bin liralık su faturasında son sözü mahkeme söyledi
İzmir'in Tire ilçesinde yaşayan Haşim Erburhan, evine 54 günlük su kullanım karşılığı gelen 448 bin 561 lira fatura bedelini yargıya...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek’e gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "TUR" ile saat 11.05'te Bosna Hersek'e hareket etti.
448 bin liralık su faturasında son sözü mahkeme söyledi
İzmir'in Tire ilçesinde yaşayan Haşim Erburhan, evine 54 günlük su kullanım karşılığı gelen 448 bin 561 lira fatura bedelini yargıya...
Bakan Bak’tan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’a tebrik
Gençlik ve Spor Bakanı Bak, Spor Toto Süper Lig'e yükselen Büyükşehir Belediye Erzurumspor'u tebrik etti.
Macaristan’da Osmanlı festivali
Macaristan'ın Tata kentinde düzenlenen Macar-Osmanlı Günü Festivali büyük ilgi gördü.
Büyükbaş hayvancılıkta ‘süper teşvik’in detayları belli oldu
Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Sütaş Süt Ürünleri AŞ tarafından Bingöl'de yapılacak yatırıma sağlanan desteğin detayları belli oldu.
Dünya Bankası’ndan Özbekistan’a 940 milyon dolarlık kredi
Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ile yaptığı görüşmelerin ardından Dünya Bankası’nın Özbekistan’a 940 milyon dolarlık kredi ayırmasına...
‘Erdoğan ile dostluğum babam Aliya’dan miras’
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın babam Aliya ile iyi bir dostluğu vardı. Bu dostluk, bana...
Bozdağ’dan 19 Mayıs mesajı
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Vatanımızı düşman işgalinden kurtarmak, milletimizin ve devletimizin bağımsızlığını sağlamak için can vermiş şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm kahramanlarımızı...
8 bin yıllık kaya resimleri ziyaretçileri büyülüyor
Muğla Milas'taki Latmos harabelerinde Alman arkeolog Aneliese Peschlow'un 1994'te rastlantı sonucu keşfettiği 8 bin yıllık kaya resimleri ziyaretçilerini büyülüyor.
Ölümü bekleyen köpekleri hayata bağladı
Aydın'da hayvansever Funda Küçük, ölmek üzereyken bulduğu ve "Mucize" ve "Şans" adını verdiği iki köpeğe 6 ay boyunca adeta bebek...
Yaralı kaplumbağa tedavi edildi
Samsun'un Havza ilçesinde bir hayvanseverin yolda bulduğu kabuğu kırık kaplumbağaya götürüldüğü veteriner tarafından yapay kabuk yapıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye EURO 2024 adaylık dosyasını sundu

TFF, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) ev sahipliği adaylık dosyasını UEFA'ya sundu.

Kapat