$ DOLAR → Alış: 3,80 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

Ertuğrul fırkateyninden 8 bin 300 parça eşya çıkarıldı

Ertuğrul fırkateyninden 8 bin 300 parça eşya çıkarıldı
  • 31.08.2016
  • 403 kez okundu

MUĞLA – Türk ve Japon araştırmacıların ortak çalışmalarıyla, 2007 yılından bu yana devam eden Ertuğrul fırkateyni kazı çalışmalarında bugüne kadar 8 bin 300 adet eşyanın gün yüzüne çıkartıldığı bildirildi.

Bodrum Karya Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Ertuğrul fırkateyni ekip başkanı Tufan Turanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1890 yılında Japonya’da batan Ertuğrul fırkateyninden kalan parçaların çıkartılması için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Çalışmaların 2007 yılından bu yana devam ettiğini vurgulayan Turanlı, “Yaşanan bu acı olay, Japonya ve Türkiye arasında dostluk köprüsü kurdu. Ertuğrul kazı ekibi olarak bizim görevimiz, bu tarihi günümüzde de canlandırmak ve canlı tutmaktır. Bölgede devam eden kazı çalışmalarında bu güne kadar 8 bin 300 parça eşya çıkarılmıştır.” dedi.
Hedef 550 şehidin anısını yaşatmak

Amaçlarının sadece Ertuğrul fırkateyninin enkazına ulaşmak ve geminin kazısını yapmak olmadığına belirten Turanlı, hedeflerinin Japonya’ya binbir zorlukla giden ve dönüş yolunda batan Ertuğrul’da hayatlarını kaybeden 550 şehidin anısını yaşatmak olduğunu dile getirdi.

Turanlı, Ertuğrul fırkateyninin iki ülkenin temel taşı olduğunu belirterek, “Gerçekleştirilen su altı kazılarını sadece Türk ekiple değil, Japonya ve başka ülkelerden gelen dalgıçların da katımıyla sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl Türk-Japon işbirliğiyle gerçekleşen ‘Ertuğrul 1890’ filmi hem Türkiye’de hem de Japonya’da büyük ilgi gördü.” dedi.
“Ertuğrul fırkateyninin Japonca kitabı çıktı”

Turanlı, 2008 yılında çıkarttıkları “Ertuğrul Fırkateyninin Öyküsü” isimli kitabı bir süre önce Japonca olarak çıkarttıklarını ve Japonya’da büyük ilgi gördüğünü de söyledi.

Su altından eserlerin çıkartılmasının zor olduğunu, ancak dışarıda kendilerini daha zor bir çalışmanın beklediğini ifade eden Turanlı, yaptıkları istatistiklerde suyun altında harcanan her bir saat için daha sonra yüzeyde Türk ve Japon araştırmacılarla konservasyon, restorasyon ve yayın çalışmalarına 20 saat harcadıklarına işaret etti.

Etiketler: /Savcılık Berberoğlu kararına itiraz etti
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması istemiyle Yargıtay'a sunulmak üzere temyiz dilekçesi verdi.
Şırnak’ın kahraman komandoları teröre geçit vermiyor
Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü etkin mücadele ile gece gündüz demeden her türlü şartta...
Ahmedinejad’dan Hamaney’e ‘özgür seçim’ çağrısı
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkenin lideri Hamaney'e yazdığı mektupta seçimlerin "özgürce" yapılabilmesine yönelik taleplerini iletti.
Dünyanın en büyük off-shore rüzgar projesini hazırlıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" dedi.
Otomobillerde renk tercihi değişiyor
Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014'te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde...
Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı
Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla...
‘Hadım şartıyla salıverilme caydırıcı olacak’
Prof. Dr. Gökçen, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında faile yönelik uygulanması gündeme gelen kimyasal hadım şartlı salıverilmenin ön koşulu olarak...
‘Askere moral vermeye gittik, moral aldık’
KEFEK Başkanvekili Karaburun, sınır bölgesinde görüştüğü askerlerin "Siz bizi merak etmeyin, bizim sadece duaya ihtiyacımız var" dediğini aktararak "Biz onlara...
‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
15 Temmuz şehitlerinin aileleri hacca gidecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların ailelerinden 45 kişiyi hacca götürüyor.

Kapat