$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

SON DAKİKA:

Faizler, 1 yılın en düşük seviyesine geriledi

Tahvil – bono piyasasında 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,45’e gerileyerek son bir yılın en düşük seviyesini gördü.

Faizler, 1 yılın en düşük seviyesine geriledi
  • 18.11.2014
  • 662 kez okundu

Tahvil – bono piyasasında 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,45’e gerileyerek son bir yılın en düşük seviyesini gördü.

Gelişmekte olan ülke piyasaları için süren iyimser havanın yanında, petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi ve yurt içi enflasyonun baz etkisiyle düşüş trendine gireceği beklentileri nedeniyle faizlerde düşüş eğilimi devam ediyor.

Haftanın ilk işlem gününe yüzde 8,53’den başlayan 10 yıllık tahvil faizleri Hazine’nin düzenlediği 5 yıl vadeli tahvil ihalesinin başarıyla sonuçlanmasının ardından devam eden alışlar ile son bir yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,45’e kadar geriledi. 10 yıllık tahvil faizleri en son 24 Ekim 2013’te yüzde 8,40’ı görmüştü.

Hazine, 5 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 4,25 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdi. İhalede ortalama basit faiz yüzde 8,1, bileşik faiz 8,26 olurken, Hazine toplam 2 milyar 275,3 milyon lira borçlandı.

2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi ise ihalenin ardından yüzde 8,08’e gerileyerek 17 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD’de önümüzdeki sene faizler artacak olsa bile artış hızı oldukça yavaş gerçekleşecektir

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, Türkiye’de faizlerin iki sebepten gerilediğini belirterek, bunları şu şekilde sıraladı:

“Dünyanın en büyük dört ekonomik bölgesinden ikisinin durgunluk ve deflasyon riski, bir diğerinin ise yavaşlayan büyüme ve dezenflasyon konjonktürü ile karşı karşıya kalması sonucunda küresel likiditenin bolluğunu sürdürmesi ve faizlerin sıfır seviyesinde kalmaları. Petrol fiyatları başta olmak üzere hammadde fiyatlarının gerilemesi ve Türkiye’de enflasyonist baskıların azalması.”

Japonya ve Avro Bölgesi ekonomilerinin bu sene geçen sene yakaladıkları ivmeyi koruyamadıklarını ve ekonomik performanslarının zayıfladığını aktaran Yılmaz, Avro Bölgesi’nin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 oranında büyürken üçüncü çeyrekte de yalnızca yüzde 0,2 oranında büyüyebildiğini kaydetti.

Bu değerlerin Lehman krizi öncesindeki yüzde 0,5 trendinden uzak seviyeler olduğunu ifade eden Yılmaz, Japon ekonomisinin ise bu sabah açıklanan GSYH verisiyle iki çeyrek üst üste küçülerek teknik anlamda durgunluğa girdiğini aktardı.

Çin ekonomisinin ise çift haneli büyüme hızlarından yüzde 7 belki uzun vadede yüzde 5’e doğru yapısal bir dönüşüm içerisinde olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu sene ekonomisini güçlendirebilen tek ülke ABD oldu. ABD’de ekonominin hızlanmasında kamu maliyesinin rahatlamasını da göz önünde bulundurmak gerekiyor ki FOMC tutanaklarında da Fed artık kamu maliyesini ekonomik büyümeyi kısıtlayıcı etkenler arasında göstermiyor. Gelişmiş ülke ekonomilerindeki konjonktür daha uzun bir süre faizlerin sıfır seviyesine yakın seyredeceğini hatta ekonomilerin merkez bankaları tarafından likidite programlarıyla destekleneceğine işaret etmekte. ABD, saydığımız gruptan bu sene için ayrışmış gözükse de küresel tedarik zinciri ve entegre finans piyasalarını göz önüne aldığımızda ABD’nin diğer ülkeler güç kaybederken kendisini güçlendirebilme şansı pek bulunmuyor. Bu nedenle ABD’de önümüzdeki sene faizler artacak olsa bile artış hızı oldukça yavaş gerçekleşecektir.”

Bu yıl sonuna kadar uzun vade faizlerin yüzde 8,25 seviyesine doğru iyileşmeleri beklenebilir

Bora Tamer Yılmaz, petrol ve hammadde fiyatlarındaki dinamiklerin ise Türkiye özelinde ekonomiye olumlu etki ettiğini vurgulayarak, hem dış dengede hem de enflasyonda iyileşmenin söz konusu olduğunu belirtti.

Enflasyonun gelecek yılın ilk yarısında hızlı bir şekilde yüzde 6’ya doğru geri çekileceğini tahmin ettiklerini kaydeden Yılmaz, piyasa genelinde de bu beklentinin hakim olduğunu ifade etti.

Yılmaz, bunun sonucu olarak gelecek yıl Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bir indirim döngüsüne gireceğini tüm piyasa oyuncuları öngördüğüne dikkati çekerek, şunları aktardı:

“TCMB’nin yüzde 6 seviyesine doğru iyileşen enflasyon oranı sayesinde önümüzdeki yıl sonunda politika faizini yüzde 7 oranına kadar indirmesi mümkün. Piyasalar da beklentileri satın aldıkları için şimdiden TCMB’nin indirim döngüsünü fiyatlamakta ve satın almaktalar. Bu yıl sonuna kadar uzun vade faizlerin yüzde 8,25 seviyesine doğru iyileşmeleri beklenebilir. Önümüzdeki sene ilk çeyrekte ise uzun vade faizlerin yüzde 8 seviyesinin altına hareket etmesini bekliyoruz.

Verim eğrisinin nasıl şekilleneceğini ise fon akımları belirleyecektir. Eğer dünyada ekonomiler ivme kaybederken Türkiye yüzde 4 büyüme trendine tutunabilirse, ki beklentimiz o yönde, o zaman daha güçlü fon akımları 2012 sonu – 2013 başında tecrübe edindiğimiz üzere faiz oranlarını ciddi şekilde baskılayabilir. TCMB’nin faiz oranlarındaki baskıyı bu sefer çok destekleyeceğini düşünmüyoruz. Çünkü daha sonrasında düzeltme Mayıs 2013’te yaşandığı gibi zarar verici boyutlara ulaşabiliyor. Bu nedenle önümüzdeki yıl normal koşullarda 10 yıl vadeli faiz oranını yüzde 7,5 seviyesine yakın bir yerlerde görmemiz mümkün.”

Kaynak : AA

Etiketler: / / / /Lavanta bahçelerinde hafta sonu yoğunluğu
Türkiye'de lavanta üretiminin yüzde 80'ini karşılayan Isparta'nın Kuyucak köyündeki lavanta bahçeleri, hafa sonu yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.
Trabzonspor’da Castillo, Meksika yolcusu
Trabzonspor, Castillo'nun Meksika'nın Tijuana Kulübüne transferi konusunda görüşmelere başlandığını borsaya bildirdi.
Sultanbeyli’de sosyal tesis ve mesire alanı hizmete açıldı
Sultanbeyli Belediyesi tarafından, "Aydos Sosyal Tesisi ve Mesire Alanı" halkın hizmetine açıldı.
Suriye sınırında iki terörist teslim oldu
Terör örgütü PYD/PKK mensubu 2 terörist, silahsız olarak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu.
TSK’dan Münbiç’te 18’inci devriye
TSK ve ABD silahlı kuvvetleri unsurlarınca, Fırat Kalkanı Harekat alanıyla Münbiç arasındaki hatta 18'inci koordineli/bağımsız devriye görevi yapıldı.
İsrail Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’nı “sükunet şartıyla” açıyor
İsrail, Gazze'nin tek ticari sınır kapısı olan Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı, "sükunetin devam etmesi halinde" salı günü açacağını duyurdu.
Hemşin Kültür, Sanat ve Tulum Festivali renkli görüntüler yaşattı
Rize'de Hemşin Deresi'nde oluşturulan yapay gölde düzenlenen, 18 kişinin katıldığı kano yarışması renkli görüntülere sahne oldu.
ÖSYM’nin yaptığı sınavlara 2 milyonun üzerinde aday katıldı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Bu hafta sonu yapılan sınavlara toplam 2 milyon 63 bin 156 aday başvurdu. Hafta...
Macron’un Özel Kalem Müdür Yardımcısı hakim karşısına çıkacak
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Özel Kalem Müdür Yardımcısı Alexandre Benalla, 1 Mayıs gösterilerinde bir genci darbettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkacak.
‘Pazaryeri boncuğu’ 360 bin liraya satıldı
Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yetiştirilen ve "Pazaryeri boncuğu" olarak satışa sunulan fasulyenin 4 kilogramı müzayedeyle 360 bin liraya bölgede üretim yaptıran...
Raşit Dostum’un uçağının indiği havaalanı civarında patlama
Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından kısa süre sonra havaalanı civarında patlama meydana geldi. Dostum'un...
ODTÜ öğrencilerinin uluslararası başarısı
ODTÜ'lü öğrencilerin, sosyal paylaşım sitesi Facebook'un dünya çapında şiddet ve nefret ile mücadele için başlattığı "Uluslararası Sosyal Sorumluluk Kampanya Yarışması"nda...
Balkan Atletizm Şampiyonası’nda 19 madalya
Milli sporcular, Bulgaristan'da düzenlenen Balkan Atletizm Şampiyonası'nda, 5'i altın toplam 19 madalya kazandı.
Otomotiv sektörüne yön verenler İstanbul’da buluşacak
Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı 1-2 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek. Geleceğin otomotiv trendlerinin mercek altına alınacağı konferansta, otomotiv elektroniği ve yazılımlarındaki son...
Bakan Kurum’dan yeni CSO binasında inceleme
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasında incelemelerde bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Ermenek’te 6 işçinin daha cenazesine ulaşıldı

Ermenek'teki maden ocağında yürütülen arama kurtarma çalışmaları kapsamında, 6 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

Kapat