$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,67
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,53

SON DAKİKA:

Faizler, 1 yılın en düşük seviyesine geriledi

Tahvil – bono piyasasında 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,45’e gerileyerek son bir yılın en düşük seviyesini gördü.

Faizler, 1 yılın en düşük seviyesine geriledi
  • 18.11.2014
  • 698 kez okundu

Tahvil – bono piyasasında 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,45’e gerileyerek son bir yılın en düşük seviyesini gördü.

Gelişmekte olan ülke piyasaları için süren iyimser havanın yanında, petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi ve yurt içi enflasyonun baz etkisiyle düşüş trendine gireceği beklentileri nedeniyle faizlerde düşüş eğilimi devam ediyor.

Haftanın ilk işlem gününe yüzde 8,53’den başlayan 10 yıllık tahvil faizleri Hazine’nin düzenlediği 5 yıl vadeli tahvil ihalesinin başarıyla sonuçlanmasının ardından devam eden alışlar ile son bir yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,45’e kadar geriledi. 10 yıllık tahvil faizleri en son 24 Ekim 2013’te yüzde 8,40’ı görmüştü.

Hazine, 5 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 4,25 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdi. İhalede ortalama basit faiz yüzde 8,1, bileşik faiz 8,26 olurken, Hazine toplam 2 milyar 275,3 milyon lira borçlandı.

2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi ise ihalenin ardından yüzde 8,08’e gerileyerek 17 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD’de önümüzdeki sene faizler artacak olsa bile artış hızı oldukça yavaş gerçekleşecektir

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, Türkiye’de faizlerin iki sebepten gerilediğini belirterek, bunları şu şekilde sıraladı:

“Dünyanın en büyük dört ekonomik bölgesinden ikisinin durgunluk ve deflasyon riski, bir diğerinin ise yavaşlayan büyüme ve dezenflasyon konjonktürü ile karşı karşıya kalması sonucunda küresel likiditenin bolluğunu sürdürmesi ve faizlerin sıfır seviyesinde kalmaları. Petrol fiyatları başta olmak üzere hammadde fiyatlarının gerilemesi ve Türkiye’de enflasyonist baskıların azalması.”

Japonya ve Avro Bölgesi ekonomilerinin bu sene geçen sene yakaladıkları ivmeyi koruyamadıklarını ve ekonomik performanslarının zayıfladığını aktaran Yılmaz, Avro Bölgesi’nin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 oranında büyürken üçüncü çeyrekte de yalnızca yüzde 0,2 oranında büyüyebildiğini kaydetti.

Bu değerlerin Lehman krizi öncesindeki yüzde 0,5 trendinden uzak seviyeler olduğunu ifade eden Yılmaz, Japon ekonomisinin ise bu sabah açıklanan GSYH verisiyle iki çeyrek üst üste küçülerek teknik anlamda durgunluğa girdiğini aktardı.

Çin ekonomisinin ise çift haneli büyüme hızlarından yüzde 7 belki uzun vadede yüzde 5’e doğru yapısal bir dönüşüm içerisinde olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu sene ekonomisini güçlendirebilen tek ülke ABD oldu. ABD’de ekonominin hızlanmasında kamu maliyesinin rahatlamasını da göz önünde bulundurmak gerekiyor ki FOMC tutanaklarında da Fed artık kamu maliyesini ekonomik büyümeyi kısıtlayıcı etkenler arasında göstermiyor. Gelişmiş ülke ekonomilerindeki konjonktür daha uzun bir süre faizlerin sıfır seviyesine yakın seyredeceğini hatta ekonomilerin merkez bankaları tarafından likidite programlarıyla destekleneceğine işaret etmekte. ABD, saydığımız gruptan bu sene için ayrışmış gözükse de küresel tedarik zinciri ve entegre finans piyasalarını göz önüne aldığımızda ABD’nin diğer ülkeler güç kaybederken kendisini güçlendirebilme şansı pek bulunmuyor. Bu nedenle ABD’de önümüzdeki sene faizler artacak olsa bile artış hızı oldukça yavaş gerçekleşecektir.”

Bu yıl sonuna kadar uzun vade faizlerin yüzde 8,25 seviyesine doğru iyileşmeleri beklenebilir

Bora Tamer Yılmaz, petrol ve hammadde fiyatlarındaki dinamiklerin ise Türkiye özelinde ekonomiye olumlu etki ettiğini vurgulayarak, hem dış dengede hem de enflasyonda iyileşmenin söz konusu olduğunu belirtti.

Enflasyonun gelecek yılın ilk yarısında hızlı bir şekilde yüzde 6’ya doğru geri çekileceğini tahmin ettiklerini kaydeden Yılmaz, piyasa genelinde de bu beklentinin hakim olduğunu ifade etti.

Yılmaz, bunun sonucu olarak gelecek yıl Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bir indirim döngüsüne gireceğini tüm piyasa oyuncuları öngördüğüne dikkati çekerek, şunları aktardı:

“TCMB’nin yüzde 6 seviyesine doğru iyileşen enflasyon oranı sayesinde önümüzdeki yıl sonunda politika faizini yüzde 7 oranına kadar indirmesi mümkün. Piyasalar da beklentileri satın aldıkları için şimdiden TCMB’nin indirim döngüsünü fiyatlamakta ve satın almaktalar. Bu yıl sonuna kadar uzun vade faizlerin yüzde 8,25 seviyesine doğru iyileşmeleri beklenebilir. Önümüzdeki sene ilk çeyrekte ise uzun vade faizlerin yüzde 8 seviyesinin altına hareket etmesini bekliyoruz.

Verim eğrisinin nasıl şekilleneceğini ise fon akımları belirleyecektir. Eğer dünyada ekonomiler ivme kaybederken Türkiye yüzde 4 büyüme trendine tutunabilirse, ki beklentimiz o yönde, o zaman daha güçlü fon akımları 2012 sonu – 2013 başında tecrübe edindiğimiz üzere faiz oranlarını ciddi şekilde baskılayabilir. TCMB’nin faiz oranlarındaki baskıyı bu sefer çok destekleyeceğini düşünmüyoruz. Çünkü daha sonrasında düzeltme Mayıs 2013’te yaşandığı gibi zarar verici boyutlara ulaşabiliyor. Bu nedenle önümüzdeki yıl normal koşullarda 10 yıl vadeli faiz oranını yüzde 7,5 seviyesine yakın bir yerlerde görmemiz mümkün.”

Kaynak : AA

Etiketler: / / / /

Japonya’dan Kaşıkçı’nın öldürülmesinin aydınlatılması çağrısı
Kabine Sekreteri Yoşihide Suga, "Japonya, Türkiye'nin yürüttüğü soruşturma aracılığıyla gerçeklerin ivedilikle ortaya çıkarılmasını ve tepkilerin adil ve şeffaf şekilde ortaya...
İsrail askerleri El Halil’de bir Filistinliyi şehit etti
İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde "bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla Filistinli bir genci şehit etti.
İstanbul Yeni Havalimanı ilkleriyle tarihe geçecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Ekim'de ilk fazı hizmete alınacak İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine kadar pek çok...
İstanbul Yeni Havalimanı THY’nin uçuş noktaları arasına eklendi
29 Ekim'de ilk fazı açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, Türk Hava Yollarının internet sitesindeki uçuş noktalarına eklendi.
Adnan Oktar suç örgütü soruşturmasında 33 kişiye gözaltı kararı
Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 33 şüpheliden 14'ü yakalandı.
Dünya Suudilerin açıklamasından tatmin olmadı
Hükümetler ve liderler Suudi Arabistan'ın "Kaşıkçı arbede sonucu vefat etti" açıklamasını tatmin edici bulmadı.
Kaşıkçı soruşturmasında konsolosluk çalışanları ifade veriyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan bazı kişilerin ifadesi alınıyor.
Fenerbahçe’ye Mehmet Ekici’den kötü haber
Sarı-lacivertlilerin, Spor Toto Süper Lig'de Demir Grup Sivasspor'la oynadığı maçta sakatlanan Mehmet Ekici, sahalardan 2-3 hafta uzak kalacak.
Eski belediye başkanları komisyonda
TBMM İçişleri Komisyonu, eski belediye başkanlarını bir araya getirdi.
Türk Kızılayı’ndan Irak’ta 100 aileye yardım
Türk Kızılayı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil kentinde ihtiyaç sahibi 100 aileye yardımda bulundu.
Kuveyt ve Moritanya’dan Suudi Arabistan’a destek
Moritanya ve Kuveyt Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud tarafından alınan kararlara destek verdi.
Başkentte ‘Akıllı Park’ projesi hayata geçecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, parklarda yaşanan güvenlik olaylarıyla mücadele için "Akıllı Park" projesini hayata geçirecek.
İranlı siyasetçiden Kaşıkçı olayında ‘özgür basın’ vurgusu
İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının önce Türk ardından dünya medyasının üzerine gitmesi sayesinde üstünün...
İranlı ekonomistten ‘toplumsal ayaklanma’ uyarısı
İran Ez-Zehra Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Hüseyin Ragfer, ekonomik kriz içerisindeki İran'da halkın ayaklanmaya doğru gittiğini söyledi.
İsrail’de ABD’li kız öğrenciye ‘çirkin afiş’
Kudüs İbrani Üniversitesinden bir grup öğrenci Lara Alkasım'ın fotoğrafının yer aldığı "Seni burada istemiyoruz" yazılı afişleri kampüs duvarlarına astı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Ermenek’te 6 işçinin daha cenazesine ulaşıldı

Ermenek'teki maden ocağında yürütülen arama kurtarma çalışmaları kapsamında, 6 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

Kapat