$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

‘FETÖ’yle mücadele Türkiye’ye vefa borcudur’

Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şehabi Türkiye’nin Makedonya’ya dost elini koşulsuz uzatan bir ülke olduğunu belirterek, “Makedonya’nın Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı mücadele etmesi, Türkiye’ye bir vefa borcudur.” dedi.

‘FETÖ’yle mücadele Türkiye’ye vefa borcudur’
  • 18.08.2016
  • 430 kez okundu

ÜSKÜP

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicuddin Şehabi, tutuklananların itiraflarından darbe girişiminin arkasında terör örgütü FETÖ’nün durduğunun aşikar olduğunu söyledi.

Şehabi, FETÖ uzantısı okulların Makedonya’da da faaliyet gösterdiğine işaret ederek, bu eğitim kurumlarının da aynı zihniyetin ürünü olduğunu vurguladı.

FETÖ’nün Makedonya’da en fazla eğitim alanında etkili olduğunu belirten Şehabi, “Bu kolejlerin Makedonya’da mevcut yasalara göre çalıştığı bilinmektedir ancak Makedonya’nın dost Türkiye Cumhuriyeti’nden alacağı bilgiler doğrultusunda bu kolejlerin faaliyetleri gözden geçirilmelidir.” diye konuştu.

Şehabi, Makedonya makamları bünyesindeki maliye ve eğitim müfettişlerinin iş başına gelmeleri ve bu kolejlerin yasaları suistimal edip etmediğini araştırmaları gerektiğini kaydederek, Makedonya tarafının atacağı adımların ve alacağı önlemlerin en kısa zamanda uygulanacağına inandığını dile getirdi.

Gerçeklerin ortaya çıkarılması ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda Türkiye’nin bekası ve sarsılmaz bütünlüğü ile demokrasinin muhafaza edilmesi için kendilerine de önemli görevler düştüğünü ifade eden Şehabi, Türk makamlarından alınacak bilgilerin büyük titizlikle incelenmesinin ve gerekenin yapılmasının önemine dikkati çekti.

“Balkanlar, karargah gibi kullanılmış olabilir”
Şehabi, FETÖ uzantısı kurumların Makedonya’da etkin oldukları faaliyetlere işaret ederek, “Tahmin etmediğimiz gerçekler ortaya çıkacaktır. Çünkü maalesef Balkanlar, bir karargah gibi kullanılmış olabilir.” dedi.

Makedonya’da mevcut FETÖ uzantısı kurumların farklı alanlarda faaliyet gösterdiklerini anımsatan Şehabi, bu konunda ekonomi ve eğitim bakanlığı müfettişlerinin üzerlerine düşen görevi hızlı şekilde yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Şehabi, Makedonya hükümetinin FETÖ hakkındaki duruşu hakkında ise şunları kaydetti:

“Biz bunu açıkça söylüyoruz. Devlet yapılanmasına sızmış olan bütün paralel yapılar yalnız Türkiye için değil, dünyanın bütün ülkeleri için tehlikelidir. Bu tür yapılar faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerin devletlerine de sıkıntılar getirebilir.”

Şehabi, Türkiye’nin Makedonya’ya desteklerine, yardımlarına ve koşulsuz uzattığı dost eline bizzat şahit olduğunu ve etnik köken, siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin Makedonya’daki tüm halklarla kardeş ilişkisi içinde olduğunu vurgulayarak, “Makedonya’nın FETÖ’ye karşı mücadele etmesi, Türkiye’ye bir vefa borcudur.” şekinde konuştu.

“Makedonya karşı durmalı”
Makedonya’da, terör örgütü FETÖ’ye karşı atılacak öncelikli adımlara dikkati çeken Şehabi, “Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin arkasında duranlara, sempatizanlarına ve darbeyi destekleyenlere karşı Makedonya Cumhuriyeti kesinlikle karşı durmalıdır. Bu duruma rağmen Makedonya’da hala bu kişiler tolere edilirse bence bu hakikaten insanlık namına büyük bir hakarettir.” dedi.

Şehabi, Makedonya hükümetinde, siyasi partilerde ya da kamu kurumlarında FETÖ ile bağlantısı veya yakınlığa bulunan kişilerin olup olmadığı sorusuna ise “İsmen bilemiyorum ancak yalnız Türkiye’den gelen bir kuruluş olarak değil de bir güruhun uzun yıllar boyunca FETÖ üyelerinin arkasında maddi ve manevi destekleriyle durduklarını aşikar biliyoruz.” yanıtını verdi.

Gerekli araştırmaların ve incelemelerin ardından bu şahısların kesinlikle tespit edileceğini kaydeden Şehabi, “Makbuzsuz himmet, destek, yardımlar söz konusu. Müfettişler bunları ortaya çıkaracaktır. Bu deliller Makedonya’nın devlet makamlarının araştırmalarından sonra ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

Şehabi, diğer bölge ülkelerine kıyasla FETÖ bağlantılı kişilerin Makedonya’da daha az olduğunu savunarak, “Bunun nedeni, Makedonya’daki sivil toplum anlayışının çok güçlü olması. Bu, FETÖ’nün daha fazla sızmasına engel olmuş, onlara rahat bir ortam yaratmamıştır.” ifadelerini kullandı.125 milyar liralık ‘süper teşvik’ için geri sayım
Ekonomi Bakanlığınca, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında hayata geçirilecek 19 firmaya ait toplam yatırım tutarı 125 milyar lira olan 23...
Sanal oyunla 8 ayda 90 milyon lira toplamışlar
Kayseri merkezli Anadolu Farm şirketinin Çiftlik Bank benzeri yapılanmayla sanal oyun üzerinden üyelerinden para topladığı belirlendi.
Afrin tamamen kontrol altında
Genelkurmay Başkanlığınca "Afrin bölgesinde kontrolün tamamen sağlandığı, bölge halkının güvenle evlerine dönüşlerini sağlamak için arama tarama çalışmalarının devam ettiği" belirtildi.
Türkiye’nin güvenliği Suriye’den geçer, Irak’tan geçer
Başbakan Yıldırım, "Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Türkiye'nin güvenliği Suriye'den geçer, Irak'tan geçer, buraların istikrarından geçer." dedi.
Kimse Türkiye’ye Suriye’de istila hareketi yapıyor diyemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse Türk ordusuna, Türkiye'ye, 'Suriye'de istila hareketi yapıyor' diyemez. Batı, istila hareketlerinin en güzel örneklerini vermiştir." dedi.
Aksaray’da kaza: 4 ölü
Aksaray'da yolcu otobüsü şarampole devrildi: 4 ölü, 37 yaralı
124 milyon kişi açlık sınırında
124 milyon kişi açlık yüzünden ölme riskiyle karşı karşıya...
DEAŞ, Kuzey Afrika’daki istikrarsızlıktan nemalanıyor
Afrika İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Komitesi Genel Sekreteri Semayat, terör örgütleri DEAŞ ve El-Kaide'nin Doğu Afrika'daki eylemlerini Kuzey Afrika ülkelerindeki...
Afrin’de 3 köy daha teröristlerden temizlendi
TSK ve ÖSO, Afrin'in Fafretin, Bercke ve Kebaşin köylerini teröristlerden temizledi.
Katalanların tutuklanmasına tepki
İspanya'da ayrılıkçı Katalanların tutuklanmasına tepki
Kamerun’da ilkokulda izdiham: 4 ölü
Orta Afrika ülkesi Kamerun'da ilkokulun tiyatro salonunda iki gün önce çıkan izdihamda 4 çocuk hayatını kaybetti.
Dünyanın en eski tapınağı
Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'de titiz çalışma sürüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron Afrin’i görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesinde, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.
Milliler, İrlanda’yı tek golle mağlup etti
A Milli Futbol Takımı, İrlanda Cumhuriyeti ile Antalya'da yaptığı hazırlık maçını 1-0 kazandı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 3731 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda 3731 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kapalıdan açık cezaevine ayrılma şartları da değişti

Adalet Bakanlığı, 93 bin kişinin cezaevlerinden tahliyesinin yolunu açan Kanun Hükmünde Kararname'nin ardından, daha fazla hükümlünün kapalıdan açık cezaevlerine naklini...

Kapat