$ DOLAR → Alış: 6,88 / Satış: 6,90
€ EURO → Alış: 7,83 / Satış: 7,86

SON DAKİKA:

Fotoğraflarda İnsan Figürü

İnsan yaşamının herhangi bir alanda fotoğraflarda insan figürü olarak gösterilmesiyle çok farklı bir durum ortaya çıkarılabiliyor.

Fotoğraflarda İnsan Figürü
  • 07.08.2018
  • 20 kez okundu

İnsan yaşamının herhangi bir alanda fotoğraflarda insan figürü olarak gösterilmesiyle çok farklı bir durum ortaya çıkarılabiliyor. Normalde kendi gözünüzle gördüğünüzde son derece doğal ve herhangi bir fark olmadığını düşündüğünüz durumlar için çekilen fotoğraflar dikkat çekici oluyor. Bunun en önemli sebebi, fotoğrafçının fotoğrafı tamamen bir bütün olarak ele almasıdır.

Bir insan ve bir olay üzerinden sürece odaklanmak yerine, direkt olarak insan ve çevresine olan katkısı olarak odaklandığı için bu tarz sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Fotoğraflarda yer alan insan figürleri her zaman için herkesin dikkat ettiği yapıya uygun çekilmelidir. Yapılan iş, gerçekleştirilen eylem, yapılmak istenenin anlaşıldığı ve bulunulan ortamın gösterildiği bir kare yakalanmalıdır.

İnsanın Çevreye Etkisi

Dünya genelinde her gün insanların çevreye olan katkıları ve zararları ölçülemeyecek boyutlara ulaşıyor. Hem zarar verip hem de iyileştirmeye çalıştığımız bir ortamda doğal olarak kendimizi de değiştirmeye başlıyoruz. İnsanın çevreye zararları ile ilgili fotoğraflar gördüğünüzde, bilimsel bir yazı okumanızdan çok daha fazla etkilenirsiniz. Durumları analiz edebilmek için veriler değil, görseller talep eden bir zihninizin bulunmasından kaynaklanıyor.

Fotoğraflar yerine doğrudan verilerle ilgilenen kişilerin doğa ve insan ilişkisi tamamen farklıdır. Risk analizi yapabilen, kazanılacak ve kaybedilecek değerleri göz önünde bulundurabilen kişilerin çektikleri fotoğraflar duygularınızı harekete geçiriyor.

İnsan Yaşamı ve Kültürler

İnsanların yaşamları genel olarak benzer özelliklere sahip gibi görülse de, bulundukları coğrafya, çevreleri, yakınları ve beslenme şekilleri bile büyük bir fark oluşturuyor. Zaten insandan insana genetik olarak büyük bir farklılık bulunması ve karakteri şekillendirmede etkili olması nedeniyle ailenin rolü büyük oluyor. Çevrenin kattıkları, düşüncelerini şekillendiren etkilerin neler olduklarının anlaşılmasını sağlayan durumlar üzerinde durmak gerekiyor.

Fotoğraflarda insan figürü tasvir edilirken sadece direkt olarak çevreye verdiği zarar veya yarar yer almamalıdır. Kendini nasıl gösterdiği, nelere dikkat ettiği, doğayla ve çevresiyle olan iletişimi sonucunda ne gibi bir sonuçla karşılandığı incelenmelidir. İnsanın doğa ve çevresi nedeniyle yaşadığı değişim doğrudan konuşmasına, yürümesine, duruşuna, giyinişine, görünüşüne, davranışlarına yansır. Fotoğraflar sadece görüntüyle değerlendirilebiliyor olsa da, özellikle tüm bu detayları bünyelerinde barındırmaları nedeniyle ilgi görürler.

Kaynak: http://fotografciliksirlarim.com/

Etiketler: /TOLGA AKPINAR ile edebiyat, aşk ve ilişkiler üzerine…
YAĞMUR TANYILDIZ'ın röportajı için tıklayınız...
Bakan Albayrak yabancı yatırımcılarla görüşecek
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 16 Ağustos Perşembe günü yabancı yatırımcılarla telekonferans yoluyla görüşerek, dünyanın pek çok bölgesindeki yatırımcılara mesajlarını...
Sanayicilere 1,2 milyar liralık yeni destek programı devrede
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Sanayicilere 1,2 milyar liralık yeni destek programı devrede
Başkentte PKK/KCK soruşturması: 10 gözaltı kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında 10 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.
Tunceli ve Kars’ta 7 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığından, iç güvenlik operasyonları kapsamında Tunceli ve Kars'ta 7 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Türkiye ekonomik dayatmalara kapalıdır
TBMM Başkanı Yıldırım: Türkiye ekonomik dayatmalara kapalıdır
Ekrana dokunuşlarınız “dolandırıcılık önlemi” için kaydediliyor
Bankalar ve ticari kuruluşların, dolandırıcılığın önüne geçmek için müşterilerinin elektronik cihazları kullanırken yaptığı hareketleri kaydettiği ve bununla kimlik tespiti yaptığı...
Amazon’un hisseleri rekor kırdı
ABD'li e-ticaret devi Amazon'un hisseleri rekor kırdı ve şirketin piyasa değeri 914,7 milyar dolar oldu.
Merkel’den Türkiye açıklaması
Almanya Başbakanı Merkel, "Almaya ekonomik olarak gelişen bir Türkiye istiyor. Bu bizim de çıkarımıza." dedi.
Endonezya’daki depremde ölü sayısı 436’ya yükseldi
Endonezya'daki depremde ölenlerin sayısı 436'ya yükselirken, maddi zararın 342 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
Hacettepe Üniversitesi personeline FETÖ operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ soruşturması kapsamında Hacettepe Üniversitesinin akademisyeni ve çalışanı 15 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.
Diplomasiye varız ama dayatmaları kabul etmeyiz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilerle ilgili olarak, "Diplomasiye, uzlaşıya varız ama dayatmaları kabul etmemiz mümkün değil." dedi.
Birkaç günde piyasaların normale dönmesini bekliyoruz
TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, "Birkaç günde piyasaların normale dönmesini bekliyoruz." dedi.
Türk ekonomisinin istikrarı Almanya’nın yararına
Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert, Türk ekonomisinin istikrarının Almanya’nın yararına olacağını belirterek, Türkiye’deki durumu Berlin'in yakından izlediğini bildirdi.
Bahçeli’den İYİ Parti’li Hayati Arkaz’a davet
MHP Genel Başkanı Bahçeli, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Arkaz'ı partisine davet etti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
KANUNÎ’NİN ESTERGON SEFER-İ HÜMÂYÛNU

Onuncu Osmanlı padişahı Kanunî Sultan Süleyman Han, babası Yavuz Sultan Selim Han’ın vefatı üzerine 1520 yılında tahta geçti

Kapat