$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,67
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,53

SON DAKİKA:

Fotoğraflarda İnsan Figürü

İnsan yaşamının herhangi bir alanda fotoğraflarda insan figürü olarak gösterilmesiyle çok farklı bir durum ortaya çıkarılabiliyor.

Fotoğraflarda İnsan Figürü
  • 07.08.2018
  • 331 kez okundu

İnsan yaşamının herhangi bir alanda fotoğraflarda insan figürü olarak gösterilmesiyle çok farklı bir durum ortaya çıkarılabiliyor. Normalde kendi gözünüzle gördüğünüzde son derece doğal ve herhangi bir fark olmadığını düşündüğünüz durumlar için çekilen fotoğraflar dikkat çekici oluyor. Bunun en önemli sebebi, fotoğrafçının fotoğrafı tamamen bir bütün olarak ele almasıdır.

Bir insan ve bir olay üzerinden sürece odaklanmak yerine, direkt olarak insan ve çevresine olan katkısı olarak odaklandığı için bu tarz sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Fotoğraflarda yer alan insan figürleri her zaman için herkesin dikkat ettiği yapıya uygun çekilmelidir. Yapılan iş, gerçekleştirilen eylem, yapılmak istenenin anlaşıldığı ve bulunulan ortamın gösterildiği bir kare yakalanmalıdır.

İnsanın Çevreye Etkisi

Dünya genelinde her gün insanların çevreye olan katkıları ve zararları ölçülemeyecek boyutlara ulaşıyor. Hem zarar verip hem de iyileştirmeye çalıştığımız bir ortamda doğal olarak kendimizi de değiştirmeye başlıyoruz. İnsanın çevreye zararları ile ilgili fotoğraflar gördüğünüzde, bilimsel bir yazı okumanızdan çok daha fazla etkilenirsiniz. Durumları analiz edebilmek için veriler değil, görseller talep eden bir zihninizin bulunmasından kaynaklanıyor.

Fotoğraflar yerine doğrudan verilerle ilgilenen kişilerin doğa ve insan ilişkisi tamamen farklıdır. Risk analizi yapabilen, kazanılacak ve kaybedilecek değerleri göz önünde bulundurabilen kişilerin çektikleri fotoğraflar duygularınızı harekete geçiriyor.

İnsan Yaşamı ve Kültürler

İnsanların yaşamları genel olarak benzer özelliklere sahip gibi görülse de, bulundukları coğrafya, çevreleri, yakınları ve beslenme şekilleri bile büyük bir fark oluşturuyor. Zaten insandan insana genetik olarak büyük bir farklılık bulunması ve karakteri şekillendirmede etkili olması nedeniyle ailenin rolü büyük oluyor. Çevrenin kattıkları, düşüncelerini şekillendiren etkilerin neler olduklarının anlaşılmasını sağlayan durumlar üzerinde durmak gerekiyor.

Fotoğraflarda insan figürü tasvir edilirken sadece direkt olarak çevreye verdiği zarar veya yarar yer almamalıdır. Kendini nasıl gösterdiği, nelere dikkat ettiği, doğayla ve çevresiyle olan iletişimi sonucunda ne gibi bir sonuçla karşılandığı incelenmelidir. İnsanın doğa ve çevresi nedeniyle yaşadığı değişim doğrudan konuşmasına, yürümesine, duruşuna, giyinişine, görünüşüne, davranışlarına yansır. Fotoğraflar sadece görüntüyle değerlendirilebiliyor olsa da, özellikle tüm bu detayları bünyelerinde barındırmaları nedeniyle ilgi görürler.

Kaynak: http://fotografciliksirlarim.com/

Etiketler: /

Japonya’dan Kaşıkçı’nın öldürülmesinin aydınlatılması çağrısı
Kabine Sekreteri Yoşihide Suga, "Japonya, Türkiye'nin yürüttüğü soruşturma aracılığıyla gerçeklerin ivedilikle ortaya çıkarılmasını ve tepkilerin adil ve şeffaf şekilde ortaya...
İsrail askerleri El Halil’de bir Filistinliyi şehit etti
İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde "bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla Filistinli bir genci şehit etti.
İstanbul Yeni Havalimanı ilkleriyle tarihe geçecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Ekim'de ilk fazı hizmete alınacak İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine kadar pek çok...
İstanbul Yeni Havalimanı THY’nin uçuş noktaları arasına eklendi
29 Ekim'de ilk fazı açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, Türk Hava Yollarının internet sitesindeki uçuş noktalarına eklendi.
Adnan Oktar suç örgütü soruşturmasında 33 kişiye gözaltı kararı
Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 33 şüpheliden 14'ü yakalandı.
Dünya Suudilerin açıklamasından tatmin olmadı
Hükümetler ve liderler Suudi Arabistan'ın "Kaşıkçı arbede sonucu vefat etti" açıklamasını tatmin edici bulmadı.
Kaşıkçı soruşturmasında konsolosluk çalışanları ifade veriyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan bazı kişilerin ifadesi alınıyor.
Fenerbahçe’ye Mehmet Ekici’den kötü haber
Sarı-lacivertlilerin, Spor Toto Süper Lig'de Demir Grup Sivasspor'la oynadığı maçta sakatlanan Mehmet Ekici, sahalardan 2-3 hafta uzak kalacak.
Eski belediye başkanları komisyonda
TBMM İçişleri Komisyonu, eski belediye başkanlarını bir araya getirdi.
Türk Kızılayı’ndan Irak’ta 100 aileye yardım
Türk Kızılayı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil kentinde ihtiyaç sahibi 100 aileye yardımda bulundu.
Kuveyt ve Moritanya’dan Suudi Arabistan’a destek
Moritanya ve Kuveyt Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud tarafından alınan kararlara destek verdi.
Başkentte ‘Akıllı Park’ projesi hayata geçecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, parklarda yaşanan güvenlik olaylarıyla mücadele için "Akıllı Park" projesini hayata geçirecek.
İranlı siyasetçiden Kaşıkçı olayında ‘özgür basın’ vurgusu
İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının önce Türk ardından dünya medyasının üzerine gitmesi sayesinde üstünün...
İranlı ekonomistten ‘toplumsal ayaklanma’ uyarısı
İran Ez-Zehra Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Hüseyin Ragfer, ekonomik kriz içerisindeki İran'da halkın ayaklanmaya doğru gittiğini söyledi.
İsrail’de ABD’li kız öğrenciye ‘çirkin afiş’
Kudüs İbrani Üniversitesinden bir grup öğrenci Lara Alkasım'ın fotoğrafının yer aldığı "Seni burada istemiyoruz" yazılı afişleri kampüs duvarlarına astı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
KANUNÎ’NİN ESTERGON SEFER-İ HÜMÂYÛNU

Onuncu Osmanlı padişahı Kanunî Sultan Süleyman Han, babası Yavuz Sultan Selim Han’ın vefatı üzerine 1520 yılında tahta geçti

Kapat