$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

SON DAKİKA:

Gizem Coşkun “Eyvah” ile çok iddialı

GİZEM YILDIZ’ın röportajı için tıklayınız…

Gizem Coşkun “Eyvah” ile çok iddialı
  • 24.09.2018
  • 372 kez okundu

Türk müziğine iddialı giriş yapan Gizem Coşkun, DMC etiketiyle çıkardığı ilk single çalışması “Eyvah” ı müzikseverlerin beğenisine sundu. Cumhurbaşkanlığı Kliasik Türk müziği devlet korosu sanatçısı olan Gizem Coşkun sözü ve müziği kendisine ait olan Eyvah şarkısına Hasan Kuyucu yönetmenliğinde Santorini’de klip çekti. Gizem Coşkun  ” Cumhurbaşkanımız klasik Türk müziğini çok seviyor.Kendisine çokça konser verme şerefine nail oldum. Kendimi çok şanslı hissediyorum.  Yeniden dünyaya gelsem cumhurbaşkanlığı korosunda müziğime hizmet etmek isterdim. Devletin bünyesinde bir kurumda çalışmaktan şeref duyuyorum” dedi.

Merhaba Gizem, bize biraz kendinizden bahseder misin?

26 yaşında Ankara’lıyım. Devlet memuru bir babanın kızı olduğum için bir çok şehir ve okul değiştirdim. Son durağımız İstanbul’da da üniversiteyi okuyup mesleğim adına bir çevre edindim ve hayatımı burada devam ettiriyorum.

7 yıl önce O Ses Türkiye yarışmasına katılmışsın. Müzik hayatın burada başladı diyebilir miyiz?

O ses Türkiye maceram anne ve babamın ısrarları üzerine oldu ve iyi ki oldu. Hem büyük bir tecrübe kazandım hem de Tarık Sezer gibi büyük bir müzisyenle tanışma imkanım oldu.

O Ses Türkiye yarışmasına katılmayı nasıl planladın? Hadise’yi seçmenin nedeni neydi?

Aslında benim yarışmaya katılma gibi bir düşüncem yoktu. Konservatuar okuyordum ve tamamen klasik Türk müziği üzerine odaklanmıştım. Ailem çok istedi katılmamı bu şekilde başvuru yaptım. Hadise’yi seçmemin nedeni tamamen o an hissettiklerimle alakalı o an içimden Hadise geçti ve onu seçtim

Yarışmadan sonra yolun daha çok açıldı diyebilir miyiz?

Elendiğim gece backstage’e giderken Tarık Sezer arkamdan seslendi ve numaramı aldı. O hafta bir toplantı yaptık ve çok kısa bir süre sonra Tarık Sezer Orkestrası kuruldu. Ben de ilk solistlerindenim, profesyonel anlamda sahne deneyimim Tarık abi ile birlikte oldu abi diyorum çünkü kocaman bir aile olduk. Çok kıymetlidir benim için.

‘Eyvah’ isimli şarkının hikayesi nedir?

Eyvah’ın hikayesi çok derin. Sözlerden de anlaşılacağı gibi duygularıyla oynanmış, kandırılmış bir kadın var buna rağmen kendiyle gurur duyan ve güçlü bir kadını anlatıyor.

Aynı zamanda bu şarkının sözleri de sana ait. Hem söz yazarlığını hem de müziğini yaptığın bu şarkı sana nasıl bir tecrübe kazandırdı?

Aslında tecrübeyi yaşadıklarım kazandırdı. Acılarım, aşklarım, mutluluklarım bir gün dile geldi ve söz yazmaya başladım. Bestecilikse bambaşka bir durum.

Bu şarkının klibini Santorini de çekmenin özelliği nedir?

Klibi tek başıma oynamak istedim yönetmenim de benimle aynı fikirdeydi ve birkaç seçenek sundu. Santorini hem ikliminden ötürü hem de adanın gizeminden ötürü dikkatimizi çekti ve orada karar kıldık.

Pop müzik ile seni tanıdık aynı zamanda Klasik Türk Müziğine de ilgin var. Senin için en çok hangisi ağır basıyor?

Kendimi tanıtırken memur bir babanın kızı olduğumu ve Türkiye’nin bir çok yerinde yaşama imkanımızın olduğunu söylemiştim. Bu benim için çok büyük bir şans çünkü güzel ülkemin birçok kültürünü yerinde yaşama şansım oldu. O yüzden halk müziğini de Türk müziğini de pop müziğini de çok seviyorum bir taraf daha ağır basıyor dersem haksızlık etmiş olurum. Benim için önemli olan duyguyu önce benim sonra dinleyicilerimin hissetmesi.

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda nasıl yer aldın?

Koromuzun kurucusu olan Prof. Dr. Nevzat Atlığ üniversitede derslerimize giriyordu. Yine ders yaptığımız bir günün sonunda beni yanına çağırdı; sesimi ve duruşumu çok beğendiğini benim kesinlikle devlet bünyesinde bir sanatçı olmamı istediğini dile getirdi. Mezun olduktan 1 yık sonra Devlet Korosu’nda ses sanatçılığı yapmaya başladım.

İleride Klasik Türk Müziği ile ilgili bir single veya albüm çalışması düşünüyor musun?

10 yıldır Klasik Türk Müziği içerisindeyim hem eğitimini aldım, hem eğitimini verdim. Ülkemi hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok kez temsil ettim. Benim için bir vefadır. En kısa zaman Türk sanat müziği albümü yapacağım.

Hem şarkı sözü yazıyor olman hem de müziğini kendin yapman çok güzel. Tozlu defterlerin arasında, müziğiyle buluşmayı bekleyen şarkıların var mı?

Şarkı yazabilmenin hazzı tarifsiz hele insanlar beğenmişse. Tozlu defter diyemem benim cümlelerim henüz taze ama dinleyiciyle buluşturmayı sabırsızlıkla beklediğim şarkılarım var tabii :))

Devlet bünyesinde çalışmak sana ne gibi avantajlar kattı?

Devlet bünyesinde çalışmak büyük bir sorumluluk, sonuçta devlet memurusun günün belirli saatlerinde kurumda olman periyodik konserler için çalışman lazım. Bu da disiplin ve sorumluluk bilincini arttırıyor. Fakat koro olarak çalışmanın sorumluluğu iki katına çıkardığını söyleyebilirim. Sahnede hata payın hiç yok, yeri geliyor 15 sayfalık mevlevi ayinlerini ezbere okuyoruz bu da bütün koronun sorumluluğunu yüklenmeniz anlamına geliyor.

Müzik sektörü hakkında ne söylemek istersin? Profesyonel olarak mikrofon karşısına geçmek ne kadar zamanını aldı?

Öncelikle dünyanın en güzel ama psikolojik anlamda da en zor mesleğini yapıyoruz. Başarı çizgisini sürekli arttırmak gerek bu da çok çok çok çalışmayı gerektiriyor. Sektörde tüketim çok fazla kalıcı bir şarkı yaratmak çok zor. Ve çağ değiştikçe sanırım insanların müzik zevki de değişiyor buna ayak uydurmak oldukça zor. Ben kameraları ve mikrofonu her zaman çok sevdim her zaman da karşısında çok rahat oldum bu da girdiğim her ortamda farkımı ortaya koydu. O yüzden profesyonel anlamda mikrofon karşısına geçmem çok zamanımı almadı.

Bir albüm hazırlamayı düşünüyor musun?

Önce insanların beni tanıyıp kalbimi ve sesimi sevmelerini istiyorum. Sonra tabii bir albüm yapmak istiyorum.

Bu albüm nasıl bir albüm olacak? Fark yaratacak bir şeyler düşündün mü?

Yapacağım albümde türkü de olacak sanat müziği de kendi şarkılarım da. Belki hayal ettiğim sanatçılarla düetler de yapabilirim.

Fark demişken, sence müzik sektöründe kendi farkını yaratabilmek için, bir şarkıcının kendini göstermesi için nasıl bir yol izlemesi lazım?

Bir şarkıcıyı diğerinden ayıran tek özellik duygusudur bunu da en iyi canlı performansla sergileyebilir. Şarkıcı dediğin canlı performans sergileyebilmeli arada mekanik hiçbir şey olmadan insanlara nefesini hissettirebildiği an farkını ortaya koymuş demektir.

Son olarak bu güzel sohbete eklemek istediğin bir şey var mı?

Çok keyifli bir sohbetti teşekkür ediyorum

Etiketler: /

Meteoroloji uyardı: Soğuk ve kar geliyor
Meteoroloji'den yapılan uyarıda hafta sonu İstanbul'da soğuk ve karın etkili olacağı belirtildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meseleye el attık, bu yıl başlıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kışla Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Muğla mitinginde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Muğla'nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını...
Alanya’da sahile ölü gümüş balıkları vurdu
Antalya'nın Alanya sahiline binlerce ölmüş gümüş balığı vurdu. Balık ölümleriyle ilgili inceleme başlatan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, deniz suyundan...
Bakan Dönmez’den ‘tarımsal faaliyetler tarifesi’ açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Tarımsal sulama tarife grubuna, diğer tarımsal faaliyetlerle uğraşan müşterileri de ekleyeceğiz. Özellikle hayvancılık...
Depremin vurduğu Ayvacık’ta hayat normale dönüyor
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Çarşamba saat 21.23’te meydana gelen, Türkiye'nin batısındaki birçok kentte de hissedilen Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğündeki deprem...
Basılı kitap ve süreli yayınlarda KDV sıfırlandı
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen torba yasa ile, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV sıfırlandı. Kanun, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak...
Bakan Koca’dan ‘H3N2 virüsü’ açıklaması
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, Fransa'da binlerce kişinin ölümüne neden olan 'H3N2 virüsü' ile ilgili "Bizde giderek, azalan ama Avrupa'da halen...
Bakan Kurum: Yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedefliyoruz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ile genelge gönderdiklerini belirterek, "Bu genelge çerçevesinde 3 ay içerisinde şehirde ne kadar...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Otomobilde ÖTV düzenlemesi

Otomobil sektöründe ÖTV matrah limitleri yeniden belirlendi, düzenleme ile otomobilde vergi yükü düştü.

Kapat