$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

SON DAKİKA:

GÜNEŞİ SIRTLAYAN İNSANLAR

Aynı gökyüzüne bakıyorsak ve umutlar hepimize yetecek kadar bol ise, yani çalınmamışsa herşeyimizi yatırdığımız yarınlar, yaşamalıyız dosta düşmana inat.

Kurtuluş BAŞTİMAR
Kurtuluş BAŞTİMAR
  • 18.08.2018
  • 584 kez okundu

Aynı gökyüzüne bakıyorsak ve umutlar hepimize yetecek kadar bol ise, yani çalınmamışsa herşeyimizi yatırdığımız yarınlar, yaşamalıyız dosta düşmana inat. Dün akşam itibari ile artık hayatımın bundan sonrasının şekilleneceği ve hayatımda çok önemli yer tutacak insanların yaşadığı köye vardım. Burda öğretmenliğin boyu hep bir yıl kadar sürmüş. Her gelen en fazla bir yıl kalmış gitmelerin, hüzünlerin ve hüzünlerin boyverip filizlendiği bu diyarlarda.
Köy halkı samimi ve içten. Daha köy otobüsüne biner binmez, sarıyor benliğimi ve yüreğimi yıllar yılı idelolojik duvarları bir türlü aşamayan muhabbet duygusu. Burda insanların ceplerinde fazla birşey yok. Çünkü insanların birbirini kandırdığı, tükettiği ve herşeyden üstün tuttukları paranın burda bir önemi yok. Burda fakirliğin tanımı bile farklı; köylüler yüreğinde insane sevgisi olmayan insane fakir diyorlar. Güneşin kokusu sinmiş burdaki çocukların tenlerine. Hepsi esmerleşmiş. Bu çocuklar sırtlarında Güneşi mi taşırlar yürekleri kadar büyük tarlalarda?
Burdaki gençler gökyüzüne aşık gibi. Her akşam okul lojmanının önünde, içerden vuran sari ışığımın bir halı misali serildiği alana koyduğum sandalyemde otururken, gecenin sessizliği edepli bir gelin gibi hizmet eder taşıyarak gençlerin konuşmalarını. Ve ben bu konuşmaları ne zaman duysam gözlerim dollar. Konuşmalar hep cesaret dolu. Yarının güzel dünyasında eşit birer yurttaş olarak yaşamak gerek diye başlıyorlar söze. Onların konuşmalarındaki umut sözcüğü bir hayli farklı gelir bana nedense. El değmemişlik, yıpratılmamışlık kokar çünkü.
Demokrasisi sık sık darbelerle örselenmiş bir ülke gibi örselenmiş hayatlardan böylesine büyük umutlar nasıl cıkar Dostum? Yekovan ve akrep bırakır birbirini kovalamayı onlar özgürlük rüzgarlarının dağları süslediği bir ülkenin düşlerini kurmaya başladıkları zaman.
Bu yöre insanı herşeyin en güzelini yüreklerinde saklıyor. Ve her gelen misafire o yürekten ikram ediyorlar en temiz en sevda halini insan sevmenin. Hürriyet kelimesi en çok kullanılan ve değeri en çok bilinen kelime çünkü bedeli çok ödenmiş. Burda karanlık erken iniyor dostum. Bana öyle geliyorki bunun coğrafi sebebinden başka sebepleri de var ; insanlarla gecelerde yaşanan kötülükler arasına bir perde koymak ve bu insanları uzak tutmak o karanlık dünyanın bilinmezliğinden.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan New York Times’a tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, New York Times'ta yer alan bir habere tepki göstererek bunun gazetecilik olmadığını ifade etti.

Kapat