$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

HAKAN’CA YORUMLAR

Hakan KANBUROĞLU
Hakan KANBUROĞLU
  • 05.03.2018
  • 1.577 kez okundu

HAKAN’IN KULAĞINDAKİLER

1- Fettah Can – Kalakaldın mı?

2- Mabel Matiz – Öyle Kolaysa

3- Aziz Kiraz – Fransız

4- Yüzyüzeyken Konuşuruz – Bodrum

5- İlyas Yalçıntaş – Yağmur (feat Aytaç Kart)
6- Samet Koçak – Güzellikten Öleceksin

7- Derya Uluğ – Ne Münasebet

8-  Ferhat Göçer – Mutlu Ol

9-  Yıldız Tilbe – Bir Seni Tanırım

10- Enbe Orkestrası feat. Bengü & Doğukan Medetoğlu – Yorma

 

KANYE WEST, AHMET KAYA SÖYLERSE

Sosyal medyada onu takip edenler onun tarzını bilir, O adeta bir Kanye West’tir. Benziyorlar da vallahi. Çağlar Alkaç, ten renginden tarzına kadar birçok özelliğiyle ‘Bu çocuk dünya starlarına benziyor’ dedirtiyor. Evet dünya starlarına benziyor ama yaptığı şarkılar ile adeta bize Barış Manço ve Ahmet Kaya’yı anımsatıyor. Hani geleneksel yönü de ağır basmıyor değil. 2016 yılında çıkardığı ‘Yanacaksın’ adlı maxi single çalışmasıyla dikkatleri az da olsa üzerine çekmişti. Hatta Zeynep Türkeş ile yaptığı düet fazlasıyla konuşulup, akılda kalmıştı. Çağlar Alkaç, 2017 Kasım ayı itibariyle Seyhan Müzik etiketiyle ‘Ben Bilirim’ albümünü müzikseverler ile buluşturdu ve ‘Söyle’ adlı şarkıyla tam not aldı diyebilirim. Ben şarkıyı duyar duymaz, dikkat kesildim ve tüylerim ürperdi. Daha sonra klibini izleyeyim dedim ve gerçekten; ‘Bu ses, bu müzik tarzı bu çocuğa mı ait?’ diye düşündüm. Ben yorumunu çok beğendim, Söyle adlı şarkıyı daha pop bir hale getirerek bizlere ulaşan Çağlar, hem geleneksel dinleyiciye hitap edebileceği gibi hem de pop müzik dinleyicisine hitap edebilir. Tarzına bakıp, ritmik pop müzik şarkıları yaptığını düşünebilirsiniz ama ön yargılarınızdan kurtulup derhal Çağlar’ı dinlemelisiniz. Benim gözümde Çağlar büyük bir kitleye hitap etmeye aday. Çalışmaları güzel, sesi güzel, tarzı da var, beklenmedik çalışmalar da sunması ona avantaj sağlıyor. Kanye West, Ahmet Kaya söylerse dedirtmek benim gözümde büyük başarı. Alt yapısı sağlam genç bir isim, ikinci klibini Barış Manço’nun ölümsüz eseri ‘İşte Hendek İşte Deve’ye çekse hiç de fena olmaz.

TOKAT GİBİ ŞARKI

Bengü, geçtiğimiz yıl eylül aylarında Hakan Altun ile ‘Sanki’ şarkısına yaptıkları düet ile milyonların diline pelesenk olmuştu. Sanki’nin sözlerini yazan Doğukan Medetoğlu’nun yıldızı da adeta bu şarkıyla parlamıştı. İkilinin isimleri bugünlerde ise ENBE Orkestrası’nın 4. albümünde ‘Yorma’ adlı şarkıyla anılıyor. Bengü ve Doğukan Medetoğlu ‘Yorma’ adlı şarkıyı birlikte yorumlamışlar. E söz ve müzik yine Doğukan imzalı olunca ister istemez mendilleri hazırlamamız gerektiğini söylemeliyim. Düzenleme de Volga Tamöz yeteneğini konuşturmuş. Bengü ise yorumculuk yeteneğinin sınırlarını zorlamış. Belli ki bütün ekip bu şarkıya inanmış ve bu şarkıyı hissetmiş. İkilinin şarkısını ben ansızın yolda dinleyenlerdenim ve abartısız olarak söylemeliyim ki gözlerim sulandı ve yaşardı. Anılara, acılara şarkıyla birlikte yolculuk ediyorsunuz. İkilinin ses uyumu bir hayli başarılı geliyor kulağa. Sanki adlı şarkı kadar ağır bir slow olmamasına rağmen Yorma adlı şarkı Sanki kadar (Hatta belki Sanki adlı şarkıdan daha fazla) insanı etkisi altına alabiliyor. Doğukan Medetoğlu’nun şarkıda okuduğu şiir kısımları da şarkıya ayrı bir hava katmış. Aynı zamanda bu albümde Doğukan Medetoğlu’nun tek başına söylediği ‘Keman’ adlı şarkı da dikkatleri üzerine çekecek diye düşünüyorum. ‘Sevemiyorum’ adlı şarkı ile bu yola çıkıp, ‘Kendine Gel’ adlı tekli ile yolculuğuna devam edip, kısa sürede bu denli başarılı şarkılara imza atmak önemli. Kaldı ki pop müziğin basitliklerine bulaşmadan kendini göstermesi ise onu daha değerli kılıyor. Sanki yıllardır bu piyasayı izleyip, sorunlarını görüp, uygun zamanı bekleyen bir müzik ajanı gibi. Doğukan iyi geldin bu müzik piyasasına.

Fragmanı merak ettirdi

 

İlk defa bir sinema filminin fragmanını bu kadar çok sevdim diyebilirim. Hangi filmden mi bahsediyorum. 23 Mart’ta vizyona girecek olan Türk Sineması’nın başarılı yönetmenlerinden biri olan Çağan Irmak’ın yeni filmi ”Çocuklar Sana Emanet” … Başrolünde başarılı oyuncu Engin Akyürek var. Nasıl da güzel oynamış, nasıl anlatamam.. Çağan Irmak, sinema tarihimize damga vurmuş kült filmlere imza atarken, yeni filminde gizem ve umut dolu bir yolculuğa çıkaracağı söyleniyor. Fragmandan da bunu hissettim. Merakla bekliyorum ve izlenmesi gereken filmler arasına notumu aldım.

 

 

İŞTE BU!

Güven Yüreyi, O Ses Türkiye adlı yarışmada söylediği hafif tempolu şarkılarla dikkatleri üzerine çekerek beğeni toplamıştı. Ardından ‘Sen Maşallah’ şarkısıyla hepimizi ters köşe yapmıştı. Yani hepimizi oynatmıştı. Televizyonda bizi ağlatan adam, artık bizi oynatmaya karar vermişti. İyi de yaptı. Yeteneklerini görmüş olduk. Geçenlerde ‘Başka Biri’ adlı şarkıyla bize adeta ”Tekrardan sizi ağlatacağım.” dedi Güven Yüreyi. Şarkının sözü ve müziği Salih Yurttaş ve Bahattin Heparabacı’ya düzenlemesi ise Asil Gök’e ait. İşte benim Güven’den duymak istediğim bu dedim kendi kendime. Ne de güzel yorumlamış. Şarkı adeta Güven için biçilmiş kaftan olmaktan çıkmış, ekmeğe bal kaymak sürer hale gelmiş. Yaptığı nağmeleri, inişleri çıkışları fazlasıyla yerinde bulduğumu belirtmek isterim. Kaldı ki, Başka Biri adlı şarkıyla Güven, sesini ve yorumculuk yeteneğini daha fazla göstermiş, tarzını ve stylingini daha da oturmuş olarak kendini bir bütün olarak herkese göstermiş oldu. Hassan Özay styling çalışmasıyla, Bedran Güzel yönetmenlik yeteneğiyle şarkıyı adeta daha da iddialı hale getirmiş. Bu kış duyduğum temposu düşük güzel şarkılardan bir tanesi. Dinledikçe dinletmekten ziyade, dinledikçe özel hale gelen şarkılardan biri olmuş.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
TKDK’den aldığı hibe desteğiyle çiftlik kurdu

Muş'un Sungu beldesinde Murat Gürtürk, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75'lik hibe desteğiyle büyükbaş hayvan çiftliği sahibi oldu.

Kapat