$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

SON DAKİKA:

HAZIRLANAN BİR S.P.Ö. MATERYALİNİ KONTROL ETMEK

Mustafa BEŞDERE
Mustafa BEŞDERE
  • 14.08.2018
  • 677 kez okundu

Şimdi gelin hazırladığımız bir P.Ö. materyali, Psikoloji ve Yeni Eğitim kitabından çıkardığım Kontrol Formunun sorularına ne kadar cevap veriyor görelim. Bu formu, ders plânı ve öğretmen ders notunu hazırlayan bir öğretmen ile ertesi gün eğitim alanında kullanacağı öğretmen ders plânı ve notunu hazırlayan subay ve astsubaylar da kullanabileceği gibi, Sorularla Programlama ekibi de kullanabilir. Ayrıca bir öğretmen bu faktörlerden istifade ederek uzaktan öğretim ve ferdi öğretim ilkelerini sınıfta yaptığı örgün öğretime entegre edebilir. İlerleyen haftalarda bu konuyu da ele alacağız inşallah.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Derse Hazırlanmada ve Programlamada İstifade Edilecek Psikolojik Faktörler Kontrol Formu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not: Maddeler materyali ele alış sırasına göre değildir. Kitapta yeri geldikçe not alınmış olup sizler uygun bir sıralama yapabilirsiniz.

Programlı Öğretim metodunu nasıl ve nerede kullanalım? Bu metot her ders ve konu için uygulanabilir mi?

Basit sosyal konular için uzun zaman harcayarak pahalı bir şekilde materyal hazırlamaya gerek yok. Sadece öğretmenin anlatmasıyla pek çok konu anlaşılabilmektedir. Ancak, öğrencinin anlamakta zorluk çektiği bazı konular vardır, işte bu konular P.Ö. tekniği ile hazırlanıp verilebilir. Tarih, edebiyat ve felsefe gibi derslerde az faydalı olmuş, asıl matematik, gramer, yabancı dil, fen (fizik, kimya) ve teknik meslek derslerinde çok etkili olmaktadır. Bunun için bir yıl boyunca yapılmış olan sınav sonuçları incelenerek işlerlik kazanamamış sorulara (öğrenci tarafından sınavlarda doğru cevap oranının %30’un altında olduğu sorular) ait konular tespit edilir yani öğrencinin en az anladığı veya en zayıf olan ders konuları tespit edilir. Bu konular için materyal hazırlanır. Mesela öğrenciler ya her gün akşam bir saat veya her hafta sonu istedikleri kadar çalışabilecekleri bir P.Ö. kütüphanesinde anlayamadıkları veya düşük not aldıkları ders konularını ister kitap ister bilgisayarda doğrusal metod veya branching metodla çalışabilirler. İlk zamanlar materyali nasıl kullanacakları konusunda bir öğretmen (tercihen rehberlik hocası olabilir), öğrencilere yardımcı olabilir. Daha sonra metodun işleyişini öğrenen öğrenci kendisi çalışabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Çağrı Gazetesi 15 Ağustos 2018 Çarşamba Tarihli Gazete Sayfaları

Gazetemizin tüm sayfalarına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kapat