$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

SON DAKİKA:

‘Hepatit yılda 1,5 milyon can alıyor’

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gül, dünyada yılda 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olan viral hepatitler önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu söyledi.

‘Hepatit yılda 1,5 milyon can alıyor’
  • 28.07.2017
  • 173 kez okundu

İSTANBUL –  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hanefi Cem Gül, dünyada yılda 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olan viral hepatitlerin önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu söyledi.

Gül, karaciğer iltihabı olarak adlandırılan hepatitin birçok nedene bağlı olarak ortaya çıktığını ancak viral enfeksiyonların en sık etken olarak saptandığını ifade etti.

Hepatit A, B, C, D ve E virüsleriyle gelişen hepatitlerin en sık karşılaştıkları virüsler olduğunu dile getiren Gül, bu virüslerden B, C ve D’nin kronikleştiğini, siroz ve karaciğer kanserine neden olması açısından da daha çok öne çıktığını anlattı.

Prof. Dr. Gül, “Dünyada yılda 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olan viral hepatitler önemli bir halk sağlığı problemidir.” ifadelerini kullandı.

Hepatit virüslerinin genel özellikleri ve yaptığı hastalık tablolarına bakıldığında, hepatit A’nın, daha çok kötü hijyenik şartlara bağlı olarak kontamine olmuş su ve besinlerle bulaşan bir hastalık olduğunu belirtti.

“Hepatit B, siroz ve karaciğer kanseri sebebi”

Hepatit B virüsünün de kronikleşme özelliğine sahip olduğuna işaret eden Gül, “Virüs, siroz ve karaciğer kanserine yol açması açısından da ayrıca bir öneme sahiptir. Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin hepatit B virüsüyle enfekte olduğu ve 350-400 milyon kişinin de bu virüsü taşıdığı tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Gül, “Hepatit B taşıyıcısı anneden bebeğine geçiş, tıraş bıçağı, diş fırçası gibi aletlerin paylaşımı, sterlize edilmemiş aletlerle yapılan dövme, piercing, güvenli olmayan cinsel ilişki en sık bulaş yolları arasında yer alır. Kronikleşen vakaların da siroz ve kanser gelişme oranları oldukça yüksektir. Hastalıktan korunmada en önemli yol aşılamadır.” diye ekledi.

“Dünyada 185 milyondan fazla kişinin hepatit C ile enfekte olduğu düşünülüyor”

Prof. Dr. Hanefi Cem Gül, hepatit C’nin de kronikleşme olasılığı yüksek olduğunu, tedavi edilmediği taktirde ise siroz ve hepatosellüler kanser riskini artırdığını dile getirerek, “Dünyada 185 milyondan fazla kişinin hepatit C ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Bulaş yolları Hepatit B ile aynı olmakla birlikte özellikle damar içi uyuşturucu kullanımının dünyada artması hepatit C’nin bulaşmasında önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalık klinik bulgu vermeden genelde sessiz seyreden bir hastalıktır.” dedi.

Hepatit D: Bu virüs defektif bir virüstür. Tek başına enfeksiyon oluşturamaz. Virüsün üreyebilmesi için hepatit B virüsüne ihtiyaç vardır. Dolayısıyla hepatit D virüsü sadece hepatit B enfeksiyonu olan kişilerde hepatite yol açar.

Hepatit E: Bulaş yolları ve klinik bulgular olarak hepatit A virüsüyle benzer özellikler gösterir. Hepatit E, vahşi ve evcil hayvanlarda da bulunabilir. Hepatit E hamilelerde son 3 ay içinde yakalanıldığında yüzde 20-25 ölümcül seyretmesi açısında önem arz eder. Korunmada aşı önemlidir. Yurt dışında yüksek antikor seviyesi oluşturan hepatit E aşıları kullanılmaktadır. Ülkemizde henüz hepatit E aşısı bulunmamaktadır.”

Etiketler: / / / /TSK ve ÖSO Afrin merkezinde
Afrin ilçe merkezini direnişle karşılaşmadan ele geçiren TSK ve ÖSO, ilçede 29 köyü daha teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin kuzey, doğu...
Eşimin intikamını almışlar, o da orada rahat uyuyacak
Afrin'deki Mehmetçik'in kent merkezini ele geçirmesinin ardından gönderdikleri mesajı izleyen şehit Piyade Binbaşı Mithat Dunca'nın eşi Lütfiye Dunca duygulu anlar...
Zeytin Dalı Harekatı’nda 3603 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zeytin Dalı Harekatı'nda bu sabah itibarıyla 3603 terörist etkisiz hale getirildi." dedi.
Türkiye, emin adımlarla 2023’e yürümeye devam edecek
Başbakan Yıldırım,Türkiye'nin emin adımlarla 2023'e, Cumhuriyetin 100. yılına büyük eserlerle yürümeye devam edeceğini belirterek, "Türkiye'ye güvenmeye devam edin." dedi.
Kahraman ordumuza şükranlarımızı gönderiyoruz
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Bugün Afrin'de mücadele eden kahraman ordumuz... Türkiye'nin ,vatanın güvenliği için, bayrağı için mücadele eden kahraman ordumuza...
Afrin’de Mehmetçik hilal oluşturdu
Afrin şehir merkezinde Mehmetçiğin hilal oluşturması drone ile görüntülendi.
Afrin şehir merkezi tamamen kontrol altına alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin şehir merkezinin 08.30 itibarıyla tamamen kontrol altına alındığını söyledi.
Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok
Başbakan Yıldırım, "Türkiye olarak bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi yurtta...
Kurultay dirilişin ve yükselişin miladı olacaktır
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "12. Olağan Büyük Kurultay'ımız, milli beka uğruna muhteşem bir diriliş ve yükselişin miladı olacaktır. Her cepheden...
Afrin’de terör ve teröristler bitti
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Henüz işimiz bitmedi, daha yapacak çok işimiz var ama Afrin'de terör ve teröristler bitti. Afrin halkı üzerinde...
Türkiye’nin dönüm noktası: Çanakkale Deniz Zaferi
ANKARA Çanakkale‘de 18 Mart 1915‘te elde edilen deniz zaferi, tarihte bir dönüm noktası oldu ve Çanakkale‘nin geçilmezliğini kanıtladı. Birinci Dünya Savaşı’ndaki pek çok...
YPG/PKK’nın 12 odalı yer altı mühimmat deposu bulundu
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in kırsalında yapılan arama tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü YPG/PKK'nın devasa yer altı mühimmat deposu tespit...
Rusya Putin için sandık başına gidiyor
Rus halkı yarın başkanlık seçimi için sandığa giderken, Rusya Devlet Başkanı Putin'in seçimleri kazanarak 2024'e kadar iktidarda kalması bekleniyor.
27 terörist etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetlerince 10-16 Mart'ta Diyarbakır, Tunceli, Şırnak ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 27 terörist etkisiz hale getirildi.
Bölücü terör örgütü Kürt kardeşlerime artık çektiremeyecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede bölücü terör örgütü benim halkıma, benim Kürt kardeşlerime çok çektirdi ama artık çektiremeyecek, bitti bu işler."...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘S-400 savunma sisteminde sona yaklaşıldı’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya ile müzakereleri süren S-400 füze savunma sistemiyle ilgili, "Bu iş büyük oranda bitti, onu diyebiliriz çok...

Kapat