$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,51 / Satış: 5,53

‘Hepatit yılda 1,5 milyon can alıyor’

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gül, dünyada yılda 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olan viral hepatitler önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu söyledi.

‘Hepatit yılda 1,5 milyon can alıyor’
  • 28.07.2017
  • 190 kez okundu

İSTANBUL –  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hanefi Cem Gül, dünyada yılda 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olan viral hepatitlerin önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu söyledi.

Gül, karaciğer iltihabı olarak adlandırılan hepatitin birçok nedene bağlı olarak ortaya çıktığını ancak viral enfeksiyonların en sık etken olarak saptandığını ifade etti.

Hepatit A, B, C, D ve E virüsleriyle gelişen hepatitlerin en sık karşılaştıkları virüsler olduğunu dile getiren Gül, bu virüslerden B, C ve D’nin kronikleştiğini, siroz ve karaciğer kanserine neden olması açısından da daha çok öne çıktığını anlattı.

Prof. Dr. Gül, “Dünyada yılda 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olan viral hepatitler önemli bir halk sağlığı problemidir.” ifadelerini kullandı.

Hepatit virüslerinin genel özellikleri ve yaptığı hastalık tablolarına bakıldığında, hepatit A’nın, daha çok kötü hijyenik şartlara bağlı olarak kontamine olmuş su ve besinlerle bulaşan bir hastalık olduğunu belirtti.

“Hepatit B, siroz ve karaciğer kanseri sebebi”

Hepatit B virüsünün de kronikleşme özelliğine sahip olduğuna işaret eden Gül, “Virüs, siroz ve karaciğer kanserine yol açması açısından da ayrıca bir öneme sahiptir. Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin hepatit B virüsüyle enfekte olduğu ve 350-400 milyon kişinin de bu virüsü taşıdığı tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Gül, “Hepatit B taşıyıcısı anneden bebeğine geçiş, tıraş bıçağı, diş fırçası gibi aletlerin paylaşımı, sterlize edilmemiş aletlerle yapılan dövme, piercing, güvenli olmayan cinsel ilişki en sık bulaş yolları arasında yer alır. Kronikleşen vakaların da siroz ve kanser gelişme oranları oldukça yüksektir. Hastalıktan korunmada en önemli yol aşılamadır.” diye ekledi.

“Dünyada 185 milyondan fazla kişinin hepatit C ile enfekte olduğu düşünülüyor”

Prof. Dr. Hanefi Cem Gül, hepatit C’nin de kronikleşme olasılığı yüksek olduğunu, tedavi edilmediği taktirde ise siroz ve hepatosellüler kanser riskini artırdığını dile getirerek, “Dünyada 185 milyondan fazla kişinin hepatit C ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Bulaş yolları Hepatit B ile aynı olmakla birlikte özellikle damar içi uyuşturucu kullanımının dünyada artması hepatit C’nin bulaşmasında önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalık klinik bulgu vermeden genelde sessiz seyreden bir hastalıktır.” dedi.

Hepatit D: Bu virüs defektif bir virüstür. Tek başına enfeksiyon oluşturamaz. Virüsün üreyebilmesi için hepatit B virüsüne ihtiyaç vardır. Dolayısıyla hepatit D virüsü sadece hepatit B enfeksiyonu olan kişilerde hepatite yol açar.

Hepatit E: Bulaş yolları ve klinik bulgular olarak hepatit A virüsüyle benzer özellikler gösterir. Hepatit E, vahşi ve evcil hayvanlarda da bulunabilir. Hepatit E hamilelerde son 3 ay içinde yakalanıldığında yüzde 20-25 ölümcül seyretmesi açısında önem arz eder. Korunmada aşı önemlidir. Yurt dışında yüksek antikor seviyesi oluşturan hepatit E aşıları kullanılmaktadır. Ülkemizde henüz hepatit E aşısı bulunmamaktadır.”

Etiketler: / / / /‘ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğinin resmi açılışına hiçbir AB temsilcisi katılmadı’
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Mogherini, "ABD'nin Kudüs Büyükelçiliğinin resmi açılış törenine hiçbir üye ülkenin temsilcisi katılmamıştır. Bu...
‘Judith’ 45 yıl sonra İstanbul’da yeniden sahnelenecek
"Apollo ve Dafne" kantatı ile ilk Türk balesi "Judith" 30 Mayıs'ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Sahil Güvenlik hem kurtardı hem yakaladı
Ege Denizi'nde, İzmir ve Aydın açıklarında son 3 günde düzenlenen 10 operasyonda yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışan 410...
İtfaiye Ekipleri Martıyı Kurtardı
İBB itfaiye ekipleri Önce Vatan Gazetesi'in apartman boşluğundaki martıyı kurtardı
Sahada kazandılar borsada kaybettiler
İSTANBUL Borsa İstanbul‘da işlem gören spor şirketleri, 2017-2018 sezonunda Süper Lig‘i ilk beşte tamamlamalarına karşın borsada yatırımcılarına kaybettirdi. Derlenilen verilere...
‘Dolarını bozduran gayrimenkule yatırım yapıyor’
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Taylan, "İnsanlar değeri çok yükseldiği için dolarlarını yoğun şekilde bozduruyor. Bozdurulan dolarla gayrimenkule yatırım...
Bu hafta 9 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli 9 film vizyona girecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeleri Avrupa’daki Türkleri memnun etti
Avrupa'daki Türk seçmenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü ettiği seçim sonrası hayata geçirilecek yeni uygulamaları isabetli ve memnuniyet verici olarak görüyor.
Arabulucuların iş uyuşmazlığı mesaisi artıyor
İşçi-işveren uyuşmazlığında 1 Ocak itibarıyla zorunlu hale getirilen arabuluculuk uygulaması çerçevesinde bugüne kadar 124 bin 474 başvuru yapıldı.
AİHM’den Roj TV’ye ret
AİHM, Roj TV'nin, terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle yayın lisansını iptal eden Danimarka aleyhine yaptığı başvuruyu reddetti.
3D HIFU yaptırdığınız gün makyaj yapmayın
3D HIFU uygulaması İstanbul’da sadece sınırlı sayıda seçkin kliniklerde uygulanıyor.
İstanbul’un sarnıçları
Bizans asırlarında İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak maksadıyla inşa edilen sarnıçlar, günümüzde kültür ve sanat alanında turizme hizmet ederken, büyük ilgi...
Dostluk Pekştirdiler
"Tanrım" şarkısı ile milyonları coşturan Ersan Er şimdilerde yeni şarkıları ile konuşuluyor.
Yeni proje için kolları sıvadı
Muharrem Öztürk, başarılı müzisyen Genco Arı ile anlaştı.
Semra Güzel’den kahraman Polislere özel program!
TRT Müzik’te yayınlanan ‘Bizim İçin Söyle’ programı yeni yayın döneminde güzel oyuncu Semra Güzel’in sunumuyla ekranlarda olacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘S-400 savunma sisteminde sona yaklaşıldı’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya ile müzakereleri süren S-400 füze savunma sistemiyle ilgili, "Bu iş büyük oranda bitti, onu diyebiliriz çok...

Kapat