$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

SON DAKİKA:

Herhangi bir e-ticaretin engellenmesi söz konusu değil

BDDK Başkanı Akben, kredi ve banka kartlarının internet işlemlerine açık olmasının müşterinin talebine bağlanmasına ilişkin “Burada herhangi bir e-ticaretin engellenmesi değil, tüketicinin mağduriyetinin önlenmesi söz konusudur” dedi.

Herhangi bir e-ticaretin engellenmesi söz konusu değil
  • 15.01.2018
  • 85 kez okundu

İSTANBUL

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) iş birliğinde düzenlenen “3. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Konferansı”nın açılışında konuşan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türk bankacılık sisteminin sağlamlığına değindi.

Son yıllarda finansal erişimin artmasının, kredi, mevduat ve sermaye piyasası ürünlerinin finansal yenilikler sonucunda daha da karmaşıklaşmasının tüketici sorunlarının artmasını da beraberinde getirdiğini anlatan Akben, bu nedenle, finansal tüketiciye yönelik uygulamaların iyileştirilmesi ve hak ihlallerinin önlenmesi amacıyla yapılacak düzenleme ve denetim çalışmalarıyla finansal tüketicinin bilinç seviyesinin artırılmasının önem taşıdığını vurguladı.

Akben, çeşitliliği ve karmaşıklığı gittikçe artan finansal hizmet ve ürünlerin amacına uygun kullanılmasının ve bireylerin bu işlemler üzerinden aldıkları risklerin farkında olmalarının büyük önem kazandığını bildirdi.

Akben, bu kapsamda finansal erişimin artırılmasına, finansal tüketicilerin bilgi ve bilinç düzeyinin yükseltilmesine ve finansal tüketicilerin korunmasına yönelik politikaların bütüncül ve tutarlı bir bakış açısıyla ele alınmasının gündeme geldiğini ve finansal erişim, finansal eğitim ve finansal tüketicinin korunması konularını içeren bir strateji ve eylem planının hazırlanmasının Finansal İstikrar Komitesinin öncelikli gündem maddelerinden olduğunu anlattı.

BDDK’nın tüketicileri korumaya yönelik faaliyetleri

Finansal okuyazarlığın artırılması, finansal tüketicilerin bilgi ve bilinç düzeyinin yükseltilmesine ve finansal tüketicilerin korunmasına yönelik yapılan faaliyetleri anlatan Akben, bu kapsamda hayata geçirilen stratejilerden ve eylem planlarından bahsetti.

Akben, Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanlığı’nın kurulduğunu, elektronik bir şikayet sistemi oluşturulduğunu ve bu sistemin e-devlete entegre edildiğini söyledi.

Finansal tüketicilerin bireysel bankacılık alanındaki talep ve şikayetlerine istinaden bankalara çeşitli idari para cezaları uygulandığına değinen Akben, finansal tüketicilerin başvurularını telefon aracılığıyla da iletebilmesi için çağrı merkezlerinin faaliyete geçtiğini söyledi.

Akben, 2014’te Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girdiğini anımsatarak, böylece bankalar ve finansal kuruluşlarca finansal tüketicilere sunulan ürün ve hizmetler karşılığı alınabilecek ücret kalemlerinin belirlendiğini, belirlenenler dışında yeni bir ücret kalemi oluşturulmasının BDDK’nın iznine bağlandığını bildirdi.

Son dönemde artan dolancırıcılık yöntemleri

Akben, BDDK tarafından hazırlanan internet sitesinde şifre güvenliği ve dolandırıcılık hususlarında soru cevap şeklinde bilgilendirmeler yapıldığını kaydederek, şunları söyledi:

“Malumunuz son dönemlerde, insanların algısını etkileyerek belirli bir şekilde davranmaya yöneltip zarara uğratma şeklinde tanımlanan sosyal mühendislik yoluyla, dolandırıcılık türleri ile, vatandaşlarımız mağdur edilmektedir. Bu tarz dolandırıcılıklarla bankacılık işlemlerinde sıkça karşılaşmaktayız.

Son dönemde karşılaşılan dolandırıcılık olaylarına örnek vermek gerekirse; dolandırıcı kart sahibini bankadan aradığına ikna edip güvenini kazanmakta ve vatandaşın kart ve şifre bilgilerini almakta ya da dolandırıcı sosyal ağlar üzerinden vatandaşın arkadaş listesinde bulunan bir arkadaşının/akrabasının hesabını ele geçirip vatandaş ile temas kurarak kişisel bilgilerini ele geçirmektedir. Yine son dönemlerde sıkça karşılaştığımız sahte siteler yoluyla dolandırıcılıkta, bankanın internet sitesine giriş yaptığını düşünen vatandaş, bankaca kendisine gönderilen tek kullanımlık şifreyi bankanın sandığı internet sitesine girmekte, karşı taraftaki dolandırıcı da vatandaşın bilgilerini ele geçirmektedir.”

Akben, “Bu konuda yoğunlaşan şikayetler üzerine konuya ilişkin kurumumuzca önlem alınması ihtiyacı hissedilmiştir. Aldığımız karar ile kredi ve banka kartlarının internet işlemlerine açık olması müşterinin talebine bağlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Kişi istediği an kartını internette alışverişe açacak”

BDDK Başkanı Akben, bu sürenin yıl sonunda dolduğunu hatırlatarak, ancak yıl sonu alışverişlerinin etkilenmemesi için bu tarihi 31 Ocak’a ertelediklerini anımsattı.

Akben, şöyle devam etti:

“31 Ocak’ta internete açık kartların mutlak suretle taleple açık olması şartı getirilmişti. Bu, tabii şöyle bir algı oluşturmasın; e-ticarete bir zarar mı verecek, internette bundan sonra mutlaka onay gerekmesi falan… Kişi istediği an internete kredi kartını açma yetkisine sahiptir. Bankayı aradığı an onu internet kullanımına açabilecek konumdadır. Burada herhangi bir e-ticaretin engellenmesi söz konusu değildir. Aksine tüketicilerin mağduriyetlerinin önlenmesi söz konusudur.”

Etiketler: / /‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
Esed rejimi Doğu Guta’da sivilleri hedef aldı: 58 ölü
DOĞU GUTA/ANKARA Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu...
Suriyelilerden Zeytin Dalı Harekatı’na destek
Kilis'te yaşayan bir grup Suriyeli, ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dallarıyla Zeytin Dalı Harekatı'na destek gösterisi yaptı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 1641 terörist etkisiz hale getirildi
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1641 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin'de 5 köy ile 2 tepe terörden temizlendi.
‘PKK gençlerimizi zorla savaştırıyor’
IKBY Meclisi Ezidi Milletvekili Şamo, "PKK gençlerimizi zorla savaştırıp, Afrin'de öldürtmek istiyor. Şimdiye kadar binden fazla Ezidi, PKK tarafından kaçırılıp...
20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak
MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyuru yayımladı. Ön başvurular 2 Mart'ta alınacak, sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8...
‘Darbe gecesi karargaha banka kartını almaya gelmiş’
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada sanık binbaşı Uz, karargaha banka kartını almaya geldiğini, darbeyle ilişkisinin...
‘Darbeden haberim yok’ diyenler yalan söylüyor
FETÖ'nün darbe girişiminde Piyade Kurmay Albay Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesi ile A Haber'i işgale teşebbüse ilişkin...
Risk Sermayesi Girişimi de gündemimizde
Kalkınma Bakanı Elvan, "Gündemimizde Risk Sermayesi Girişimi de bulunmaktadır. Risk Sermayesi Girişimi'ni kalkınma ajanslarımızın da iş birliğiyle ulusal ve bölgesel...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Esed rejiminden ‘PYD/PKK ordusu’ açıklaması

Beşşar Esed rejimi, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK'yı ordulaştırma planına tepki göstererek örgüt için "hain" nitelemesini kullandı.

Kapat