$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA:

Herkesin ‘yeter’ demesi lazım

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Terör örgütünün saldırgan tavrına herkesin ‘yeter’ demesi lazım

Herkesin ‘yeter’ demesi lazım
  • 15.12.2015
  • 671 kez okundu

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Terör örgütünün bu şımarık ve saldırgan tavrına karşı herkesin ‘yeter’ demesi, bütün partilerin bu siyasi kararlılığa destek olması lazım” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Habertürk Televizyon kanalında katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Türkiye’nin 20 Temmuz’dan bu yana çok ciddi bir şekilde terörle mücadele ettiğini ifade eden Kurtulmuş, vatandaşın bu işten zarar görmemesi için azami gayret gösterildiğini söyledi.

Makul görüşü olan herkesin, terör konusunda sesinin daha kuvvetli çıkmasını isteyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“HDP de vatandaşlarımızın oyunu almış, Meclise gelmiş, temsil edilen Türkiye’nin meşru siyasi partilerinden birisi. Hendek siyaseti ise gayri meşru bir siyaset. Meşru bir siyasi partinin hendek siyaseti, bomba siyaseti üzerinden şehirleri baskı altına alma üzerinden yürüyebileceği bir alan yok. Bölgedeki bütün unsurların, bütün siyasi partilerin, görüşü, fikri olan Türkiye’de barışı sağlamayı niyet eden bütün siyasi unsurların sözünü söylemesi lazım. Terör örgütünün bu şımarık ve saldırgan tavrına karşı herkesin yeter demesi lazım. Nasıl CHP’nin, MHP’nin ve iktidar partisi olarak AK Parti’nin yeter demesi önemliyse, özellikle bölgeden çok oy almış bir parti olarak HDP’nin de terör örgütüne yeter demesi son derece anlamlıdır ve doğrudur.”

Devletin operasyonlara ilişkin Türkiye’de çok büyük oranda destek olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, “Bunun bir an evvel bitirilmesini millet istiyor, çünkü bu anormal bir durumdur, normal bir durum değildir. Bölgedeki halkın barışçıl bir çözüme destek verdiği aşikardır. Terör örgütünü tasfiye edecek esas şey siyasi kararlılıktır. Bu anlamda bütün partilerin bu siyasi kararlılığa destek olması lazım” dedi.

“En ince detaya kadar deliller toplandı”

Kurtulmuş, Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili soruya ise “En ince detaya kadar deliller toplandı ve analizleri yapılıyor. Orada görev yapan polislerin silahları toplandı. Bulunan başka kovanlar üzerinden farklı silahların neler olduğu tespit edildi. Tahir Elçi’nin ölümüne neden olan silahın hangi silah olduğu tespit edilir ve olayın gerçeği aydınlatılmış olur” yanıtını verdi.

“Bir kapı kapanırsa başka kapılar açılır”

“Turizmciler için bir çözüm paketiniz olacak mı?” sorusu üzerine de bu konuyla ilgili bir komisyonun kurulduğunu ve konunun görüşüldüğünü aktaran Kurtulmuş, şu açıklamalarda bulundu:

“Ekonomik anlamda Rusların alabileceği tedbirler nelerdir, bunun karşısında bizim tedbirlerimiz neler olur? Yaş meyve, sebze ihracatı ile ilgili sıkıntılar, turizm ile ilgili sıkıntılar bunların her birisi ile ilgili, bu sektörleri nasıl ayakta tutacağız? Bunlarla ilgili çalışmaların hepsi çok detaylı olarak yapıldı. Atılacak adımlara karşı biz de mukabil adımlarımızı atacağız. Özellikle bu üç alanda (ihracat, turizm, enerji) söyleyeceğimiz şudur, ‘Bir kapı kapanırsa başka kapılar açılır’ bunu da laf olsun diye söylemiyoruz. Bu başka kapıların neler olduğu üzerinde çalışıyoruz. Bu kapıları açabilmek için de her türlü tedbirimizi alıyoruz.”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “CHP’nin Rusya krizi konusunda hazırladığı rapora” ilişkin de CHP’nin raporunu görmediğini belirterek, olası krizin büyümesinin Türkiye’ye etkilerinin olacağını ama bu krizin büyümemesi için alternatif pazarların bulunacağını bildirdi.

“Geri çekilmedik, askeri varlığımız devam ediyor”

“Türkiye’nin Musul’dan geri çekilip çekilmediği” yönündeki bir soruya karşılık Kurtulmuş, “Hayır, geri çekilmedik. Orada Başika kampı ve diğer bölgelerde bulunan askeri mevcudiyetimiz devam ediyor ama biraz daha geriye doğru çekilmiş vaziyette” yanıtını verdi.

DAEŞ’in içinde Türkmenlerin, Arapların ve Peşmergelerin olduğunu belirten Numan Kurtulmuş, “Halkın çok farklı kesimleri, çıkabilen dışarıya çıktı, IŞID’in tehdidinden, baskısından kurtuldu ama çok sayıda insan da orada kaldı. Dönemin Musul Valisi Nuceyfi’nin de daveti üzerine Musul Ulusal Muhafızları diye bir birim oluşturuldu. Bunların eğitimi ile ilgili de Türk askerinden destek istendi. Dönemin ilgili merkezi hükümet birimleri de bundan haberdar” diye konuştu.

Son zamanlardaki bu askeri takviyenin arkasındaki nedenin, oradaki Türk askeri ile DAEŞ’in safları arasındaki mesafenin 15-20 kilometre olmasından kaynaklandığını belirten Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Onların da güvenliğini teminat altına alabilmek için oraya gidildi. Zaten oradaki askeri varlığımız saldırı amaçlı ya da savaşma amaçlı bir askeri varlık değildir. Başta değildi, bugün de değildi. Eğitim amaçlı giden Türk Silahlı Kuvvetlerinin, korunması amaçlı olan bir adımdır. Bu varlığımız orada devam edecektir.”

Başkanlık sistemi için referandum önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Başbakanlık sistemi ve parlamenter sistem için iki ayrı referanduma gidebiliriz” şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması ve muhalefetle yeni bir anayasa yapılıp yapılamayacağı yönündeki soru üzerine ise Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Ben kendimi bildim bileli, gençlik zamanlarımdan beri 80 ihtilalinin hemen sonrasından başlayarak, 1982 Anayasası’nın kabul edildiği ertesi günden başlayarak, Türk siyaseti yeni bir Anayasa diye tartışır. Bu Anayasa askeri bir anayasadır. Despot bir mantıkla yazılmış bir anayasadır. Bu Anayasa’nın değiştirilmesi gerekir. Demokratik katılımcı sivil bir anayasanın yapılması şarttır. Bunun için de Türkiye’de bütün herkesin parlamentodaki dört partinin eteklerindeki bütün taşları ortaya koyması lazım. Sepetlerindeki bütün pamukları çıkarması lazım. Bu Anayasa 50 defa değiştirilmiş olsa da ruhu orada duruyor. Felsefesini değiştirip yeni bir Anayasa’yı yapmak parlamentonun boynunun borcudur. Etkin bir yürütmenin sağlanması için başkanlık sistemi tartışmaya açılır. Hangi parti bunun ne tarafında duruyor, nasıl eleştiriyorsa, kimin hangi teklifi varsa, bunu ortaya koyar. Bu deli gömleği artık Türkiye’ye dar geliyor, bu gömleği tarihin çöplüğüne atmamız gerekiyor. Yeterli büyük konsensüsü bulmak için arayış içinde olacağız.”

Etiketler: /Merkel’den Suriye konusunda olası 4’lü zirveye ilişkin açıklama
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya, Fransa, Türkiye ve Rusya’nın, Suriye’ye ilişkin bir toplantı yapmalarının anlamlı olabileceğini söyledi.
Barselona’daki terör saldırılarının kurbanları anıldı
Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Cambrils'teki benzer saldırıda...
‘Büyük kongremizde bir sürprizimiz olacak’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, "Sayın Genel Başkanımızın konuşmasından sonra bir sürprizimiz olacak. Türkiye'nin içinden geçtiği bu önemli...
KOBİ’ler için yeni kredi paketi geliyor
Hazine ve Maliye Bakanlığı, "KOBİ’lerimizin finansmanı amacıyla TOBB ve çatısı altındaki odaların iş birliği, özel ve kamu bankalarının katılımıyla yeni...
Bayramda sıcaklık mevsim normallerinde olacak
Kurban Bayramı tatili boyunca ülke genelinde sıcaklık mevsim normallerinde olacak.
Üst mahkeme de Brunson’ın “ev hapsi”ne itirazı reddetti
İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi Brunson hakkındaki adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağının kaldırılması yönündeki talebi reddetti.
Sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim belli oldu.
Uçaklarda doluluk oranı yüzde 95’i aştı
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Yaz dönemi, hac ve Kurban Bayramı dolayısıyla ilave hatlarla uçaklarımızdaki doluluk oranı iç hatlarda yüzde...
‘ABD’ye DTÖ kurallarına uygun karşılık veriyoruz’
Ticaret Bakanı Pekcan, ABD'nin yaptırımlarına ilişkin, "DTÖ kurallarına uygun olarak aynı şekilde karşılık verdik ve vermeye devam edeceğiz." dedi.
Marmara Depremi’nin 19. yılında hayatını kaybedenler anıldı
17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler birçok ilde düzenlenen törenlerle anıldı.
Sürücülere bayram uyarısı
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Apaydın, Kurban Bayramı'nda yola çıkacak sürücelerin trafikte daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.
Şehitlerimizi uğurluyoruz
Adıyaman'da yürütülen terör operasyonunda şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Aydın Özer ile Jandarma Uzman Çavuşlar Kürşat Yılmaz, Tuncer Doğan...
Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedbirleri açıkladı
Hazine ve Maliye Bakanlığından "(Aksiyon planı) Reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbiri bugün devreye alıyoruz." açıklaması yapıldı.
Bayram öncesi otobüs biletleri tükendi
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Özcan, "Bayram tatili ve bayram sonrası yaz tatilinin son dönemine denk gelmesi nedeniyle biletler tükendi....
Yeni Havalimanı’nda çalışacak kontrolör sayısı 335’e yükseldi
DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, "İstanbul Yeni Havalimanı için istihdam edilen kontrolör sayımız 335'e, ülke genelinde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Büyüklerimizden Paris’te hamallık yapanlar oldu

2. Abdülhamid'in torunu: Büyüklerimizden Paris'te hamallık yapanlar oldu

Kapat