$ DOLAR → Alış: 5,30 / Satış: 5,32
€ EURO → Alış: 5,99 / Satış: 6,02

SON DAKİKA:

İkiz Anne ve Babası

Emine YILDIZGİL
Emine YILDIZGİL
  • 07.04.2018
  • 793 kez okundu

İkiz Anne Ve Babası

Bu haftanın konusunu Aybilge’nin “annnee, senin ikizin nerde” sorusu belirledi. İkiz olmak hepimize son derece ilginç gelen çoğumuzun merakla anlamaya çalıştığı güzel eğlenceli hem de sıkıntılı bir kardeşlik durumudur. Bizler çoğul kardeşlik durumunu anlamakta zorlanırız. Aybilge ve Asya için de bizim gibi tekil olmak çok karmaşık ve anlaşılmaz bir durum oluşturuyor. Onlar dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren yanı başında duran bir kardeş varlığını görmeye alıştıkları için tekil olmak kabullenilemez bir durum halini alıyor. Babasının ikiz olan ikizlere annesinin ikizinin olmaması haliyle kabul görmedi.
En çok anne ve babaları zorlayan bu muhteşem kardeşlik ilişkisinde tekil olunabileceği konusunu zamana bırakıp ikiz kardeşler de değişen rollere değinmek istiyorum; ikizlerde birbirini kullanmak son derece sık görülür. Bu durum ebeveynler açısından ikiz çocuklar arasında dengeyi kurmakta en çok zorlandıkları konunun başında yer alır. Zaman zaman bu durum baskın karakterin değişmesiyle yön değiştirir. Önceden daha sosyal dışa dönük bir kişilik yapısına sahip ikiz teki zamanla durgun bir kişilik özelliği sergilerken diğeri aktif olabilir. Aybilge kendi başına bazı becerilerini sergilemeye meyilliyken Asya kendi sorumluluğunda ki görevleri Aybilge’ye yükleyebiliyor. Bu durum bireyselleşmenin farklı olduklarını vurgulamaya yönelik çabalar olarak anlamalıyız. Büyüme süreçlerinde her dönem farklı özellikler göstermeleri pek tabiidir. Çevresiyle olan sosyal uyumlarını bozmadığı sürece normal sayılır.
İkiz anne ve babası olmak tahmin edilenden çok daha zor, emek ve fedakârlık isteyen bir iştir. İkiz çocuklar her zaman uyumlu değildir. Çoğu zaman kavga halinde olan bu minyatür insanlar anne ve babayı dengeyi kurmak ve adil olmak konusunda zorlayabiliyor. Kendilerine zarar vermedikleri sürece aralarındaki bu tür çatışmalara müdahale etmemek daha doğru olacaktır. Hayat bazen biz yetişkinlere bile adil davranmıyorken adil bir anne baba rolüne bürünmek hem yorucu hem gerçek dışı olur. Her tartışma sonrası mutlaka biri kendine haksızlık yapıldığını hissedecektir. Sonuç olarak ikisine kızmak sağlıklı bir davranış değildir. Gelelim ikizler konusunda en kritik konuya ;
Kıyaslamayınız; ikiz çocuklarda en çok karşılaştığımız durum bu anne ve babalar bu konuda bilinçli olsa da akraba-i taallukattan tutun parkta ki teyzeye kadar ikiz görünce kilosundan saç rengine boyundan göz rengine başlıyor bu çocukların ikiz olduklarını unutmadan bu tavra çok dikkat etmek gerekiyor. Bir süre sonra çocuklar kendilerini kıyaslamaya başlıyor. İkizine göre hangi yönden üstün olduğunu bulamaya çalışıp gereksiz bir özgüven peyda oluyor. Tam tersi durum da söz konusu olabilir. İkizine göre başarısız olduğu bir konuda müthiş bir özgüvensizliğe kapılabiliyorlar. Çocuklarımız zaten sahip oldukları yeteneklerin farkındalar ancak bunu anne ve babanın ya da başka bir yetişkinin ağzından duyması inanılmaz bir güç sağlıyor. Dolayısıyla bu tür pekiştirmeler çocuğun her fırsatta kullanmasına yol açar. İkiz çocuklarda kesinlikle kıyas yapmamak ya da tekil aralarında yaş farkı olan çocuklarımız içinde bu konu geçerlidir. Kıyas yapmak çocuklarınızın ruhunu zehirler.
İkiz anne ve babaları; ikiz çocuk sürekli bir hareket halidir. Kavga ve çatışmalar bitmez bu yüzden sürekli adil olmak zorlayıcı olabilir bu konuda rahat davranın. Mükemmel anne, baba yoktur her yetişkin gibi bazı yanlış davranışlarda bulunabiliriz bu durumda suçluluk hissine asla kapılmayın. İkiz annelerinde genelde iki çocuğuma yetemiyorum ayrı ayrı yeterli vakit ayıramıyorum gibi düşüncelere kapılabilir. Sizin ayırdığınız sürenin önemi yok sadece birlikte geçirdiğiniz zamanı iyi değerlendirin önemli olan onlara sevginizi hissettirmeniz olacaktır. Onların farklı bireyler olduğunu unutmadan değerlendirin. Bu zorlukların geçici birer sürpriz olduğunu düşünün ve hala vaktiniz varken tadını çıkarın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
ANNE, ELMA KOKUSU GELİYOR

Unutulan insanların yaşadığı bir diyarda dünyaya geldim. Çok küçük yaşlarda tanıştım yoksullukla, çaresizlikle ve açlıkla. Yaşadığım toprakların bağrında açan çiçekler,...

Kapat