$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

SON DAKİKA:

İkizlerde karşılaştırma ve bağlanma

Emine YILDIZGİL
Emine YILDIZGİL
  • 08.09.2018
  • 508 kez okundu

Anne babalar özellikle doğum kilosu farklı olan ikiz bebeklerde küçük olanı büyükle kıyaslamaktadır. Halbuki küçük bebek kendi büyüme seyrinde değerlendirildiğinde olumlu bir tablo gözlemlenmesi yeterlidir. Yani büyüme sürecinde her iki bebeğin de farklı olduğunu kabullenmek şarttır. Aynı zamanda çoğulları birbiriyle kıyaslamak yerine yaşıtlarıyla karşılaştırmak gelişim takipleri açısından daha doğru olur. Özellikle prematüre olarak dünyaya gelmiş bebeklerde doğmaları gereken tarihe göre değerlendirilir. Bu konu da bir kıyaslama içine girmeden gelişimleri bir uzman kontrolünde takip edilmelidir.

İnsan yaradılış itibariyle bir seferde tek bir kişiye bağlılık hissetmek üzere kurgulanmıştır. Tek bebekli annelerin bebeğine bağlanma süreci ikiz annelerinden farklıdır. Tek bebekle  süren bağın kurulması birkaç hafta sürerken ,ikiz bebekli annelerin bağlanma süreci aylar sürebilir. Emzirme, baş başa vakit geçirmek, yakın temas ve etkileşim annenin her bebekle kişisel bağ kurulmasını sağlar.

Bir ikiz annesi doğum sonrası bebeklerini şefkat ve ilgi ile kuşatıyorsa, çocuk ağladığında huzursuz olduğunda onu teskin edecek, ihtiyacı olduğunda ihtiyacını karşılayacak bir ebeveyne sahipse güvenli bağlanma gerçekleşir. Çoğul çocuk anneleri tekil çocuk annelerine göre bebekleriyle daha az vakit geçirebilir ancak bu bağlanma örüntüsünü etkilemez.

Eğer bebeklerinizden birini diğerine tercih ediyorsanız bunun lohusa döneminde yaygın bir durum olduğunu unutmayın kendinizi suçlamak yerine diğer bebeğinizle daha fazla vakit geçirin. Size daha az yakın olan bebeğinize bağlılığınızı arttırmak için bilinçli bir çaba sarfedin. Beslenme alt değişme ya da kucağa alma zamanlarında göz kontağı kurun.

Doğum sonrası annede bebeklerine karşı sevgisizlik, yorgunluk ve isteksizlik varsa bir uzman desteği almalıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
(… ADNAN MENDERES SUÇSUZ MUYDU!? YORUM YÜCE TÜRK HALKININDIR…) 1-Bölüm

  1961 yılından  bu yana  Eylül ayı geldiğinde  Adnan Menderes’in  adı büyük puntolarla manşetlere taşınır   ve  akıl almaz bilgi...

Kapat