$ DOLAR → Alış: 6,36 / Satış: 6,38
€ EURO → Alış: 7,43 / Satış: 7,46

SON DAKİKA:

‘İlk hatan son hatan olur’

Terör örgütlerinin halk üzerinde baskı ve korku oluşturmak, devlet güçlerini zarara uğratmak adına kullandığı bombalara, hayatlarını tehlikeye atarak müdahale eden bomba imha uzmanları, “ilk hatan, son hatan olur” sloganıyla hareket ediyor.

‘İlk hatan son hatan olur’
  • 09.04.2018
  • 417 kez okundu

ANKARA

Türk Polis Teşkilatı’nın 173. kuruluş yıl dönümünde AA muhabiri, Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı bomba imha ekiplerinin canları pahasına yaptığı müdahalelere tanıklık etti.

Devlet büyüklerini koruma ve güzergahlarının kontrolleri ile terör operasyonlarında da görev üstlenen bomba imha ekiplerinin gündüz mesaisi, bomba imha robotu ve X-ray cihazının kontrolleriyle başlıyor.

Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezine gelen tüm ihbarları değerlendiren Bomba İmha ve İncelme Şube Müdürlüğüne bağlı uzmanlar, olay yerine gittiklerinde öncelikle çevrede alınan güvenlik önlemlerini kontrol ediyor.

Şüpheli paketlere müdahale sırasında tedbirsiz davranılmasının facia ile sonuçlanabileceğini belirten uzmanlar, bunun için “İlk hatan, son hatan olur” prensibini akıllarından çıkarmıyor.

Teknolojiyi en üst seviyede kullanan bomba imha uzmanlarının, olağanüstü durumlar hariç patlayıcılara elle müdahale etmesi ise kesinlikle yasak.

En büyük sıkıntı meraklı vatandaşlar
Uzmanlar şüpheli pakete müdahale ettikten sonra bombanın ana ve yardımcı unsurlarını inceleme işlemlerini de yapıyor.

Bir diğer görevleri ise patlamalar sonrası olay yeri incelemelerine katılarak, bombanın cinsinin tespiti ve olayın faillerinin yakalanması için teknik çalışmaların yürütülmesi. Bomba imha uzmanlarının en büyük sıkıntısı ise olay yerinin etrafında toplanan meraklı vatandaşlar.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı uzmanlar yılda yaklaşık 300 şüpheli pakete müdahale ediyor. Başkentte yaşanan bombalı terör saldırılarının aydınlatılmasında da bu uzmanların önemli katkılar sağladığı kaydediliyor.

Terör örgütlerinin halk üzerinde baskı ve korku oluşturmak, devlet güçlerini zarara uğratmak adına kullandığı bombalara, hayatlarını tehlikeye atarak müdahale eden bomba imha uzmanları, “ilk hatan, son hatan olur” sloganıyla hareket ediyor.

Etiketler: / / / / /

Rus uçağının düşürülmesi trajik olaylar zinciri
Rusya Devlet Başkanı Putin, "Suriye’de Rus uçağının düşürülmesi trajik olayların bir zinciri gibi görünüyor. Moskova’nın tepkisi, Suriye'deki Rus birliklerinin güvenliğini...
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz istifa etti
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, görevinden istifa ettiğini duyurdu.
Silahsızlanma bölgesini İHA’lar denetleyecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizim ve Rusların insansız hava araçları buralarda olacak. Her bakımdan buranın sınır boyunca denetimini yapacağız" dedi.
Çanakkale’de termik santralde yangın
Çanakkale'nin Çan ilçesinde termik santralde çıkan yangın kontrol altına alındı.
Saldırı hazırlığındaki 5 terörist öldürüldü
Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesine yönelik hava harekatında, üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki silahlı 5 terörist etkisiz hale getirildi.
‘BM Kıbrıs’ta tarafları masada görmek istiyor’
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüştü. Spehar, "BM Güvenlik Konseyinin Kıbrıs müzakerelerinden beklentisi; tarafların müzakere masasına döndüğünü...
İstanbul ulaşımına ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ indirimi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Avrupa Hareketlilik Haftası" dolayısıyla kent genelinde toplum ulaşım araçlarının 22 Eylül'de yüzde 50 indirimli hizmet vermesi kararı...
‘İdlib’in statüsünde değişiklik olmayacak’
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Soçi mutabakatına göre İdlib’in sınırları korunacak. Statüsünde değişiklik olmayacak. Herkes yerinde kalacak." dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Cinsel istismar suçları tasarısı TBMM’de

Cinsel istismar suçlarına ilişkin düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Kapat