$ DOLAR → Alış: 5,32 / Satış: 5,34
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

SON DAKİKA:

İngiltere’den ‘Dünya İnsani Zirvesi’ne ilişkin rapor

İngiliz Parlamentosu Uluslararası Kalkınma Komisyonu, Türkiye’nin ev sahipliğinde tarihte ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’nde değinilmesi gereken öncelikli konularla ilgili rapor yayımladı.

İngiltere’den ‘Dünya İnsani Zirvesi’ne ilişkin rapor
  • 10.05.2016
  • 2.407 kez okundu

LONDRA

İngiliz Parlamentosu Uluslararası Kalkınma Komisyonu, Türkiye’nin ev sahipliğinde tarihte ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’nde değinilmesi gereken öncelikli konularla ilgili rapor yayımladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti milletvekillerinin çoğunlukta bulunduğu komisyon, bugün yayımladığı “Dünya İnsani Zirvesi: Reform için öncelikler” başlıklı raporunda, 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek zirvede, özellikle uluslararası insani hukukun ihlalleri konusuna değinilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Raporda, insani yardım konularında İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanlığının (DfID) rekor miktarda harcama yaptığını vurgulayan İngiliz vekiller, iklim değişikliği, silahlı terör örgütlerinin artışı, su yetersizliği ve artan nüfusla insani yardım talebinin de giderek büyüyeceği yönünde uyarıda bulundu.

İngiliz vekiller, zirvede, krizlerin çözülmesi ve önlenmesi konularına odaklanılması gerektiğini belirterek insani yardım fonlarının reforme edilmesi için de acil harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Yardım kuruluşlarının ihtiyaçlarını değerlendiren sistemin endişe verici olduğu, bu sisteme son verilmesi ve yardım fonlarının reforme edilmesi gerektiği ifade edilen raporda, “Küresel insani sistem, fon için çağrıda bulunan ile ihtiyaçları değerlendirenler arasındaki güç ayrımında yetersizlik olduğunu gösteriyor. DfID, kriz süresince ihtiyaçların değerlendirilmesini yürütme sorumluluğunun bağımsız kuruluşlara verilmesi için, bu kuruluşların kurulması teklifinde bulunmalı. DfID, zirvede ve zirve öncesinde bu temel probleme dikkatin çekildiğinden emin olmak için, kendisiyle aynı fikirde olan donörlerle çalışmalıdır.” ifadesine yer verildi.

Komisyon raporunda ayrıca bazı durumlarda, özellikle Suriye’nin bazı bölgelerinde ve Suriye gibi savaşın yaşandığı ülkelerde, bazı dernek ve yardım kuruluşlarının terörle mücadele yasalarından ötürü kasıtsız olarak engellendiğinin ve bu nedenle yeteri kadar etkili çalışmalarda bulunamadığının da altı çizilerek “DfID’de, bu probleme küresel seviyede dikkat çekmek için insani zirveyi bir platform olarak kullanmaları çağrısında bulunuyoruz.” denildi.

“Uluslararası insani hukukun ihlallerine değinilmesi için küresel bir siyasi eylem süreci başlatılması”nın, zirvede ele alınması gereken en öncelikli konu olduğunun bildirildiği raporla ilgili açıklamada bulunan Komisyon Başkanı Stephen Twigg, “Türünün ilki düzenlenecek bu zirve için büyük bir hazırlık yapıldı ve danışmanlık sağlandı. Felaketler ve çatışmalardan etkilenen insanların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda katılımcı oyuncuların daha etkili olması biliniyor ancak zirvede nelere öncelik verilmesi konusunda bariz bir anlaşmazlık var. Milyonlarca kişinin felaketler ve savaşlardan mahvolduğu dünyada küresel toplum, fon ve destek talepleriyle başa çıkmakta zorluk yaşıyor. Mevcut ve gelecekte doğacak insani ihtiyaçlarla daha etkili başa çıkma çerçevesinde yeni bir girişimin geliştirilmesine acil bir ihtiyaç var.” diye konuştu.

HAVAİST’te sefer sayısı arttırıldı
İstanbul Havalimanı'na lüks toplu ulaşım hizmeti veren İBB İştiraklerinden Otobüs AŞ'ye ait HAVAİST'te, THY'nin yeni uçuşları dolayısıyla bugünden itibaren günlük...
Fransa’da protestoların bilançosu ağır oldu
Fransa'da sarı yeleklilerin ülke genelinde düzenlendikleri gösterilere 136 bin kişinin katıldığı, çıkan olaylarda 1220 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık. İnşallah bu ay içinde bu stratejiyi de açıklayacağız ve belediyelerimize...
MHP’de 152 aday daha belirlendi
MHP'de 12'si il olmak üzere 152 belediye başkan adayı daha belirlendi.
Büyüme rakamları yarın açıklanacak
Türkiye ekonomisine ilişkin 2018 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları yarın açıklanacak.
Hürjet’te ‘kuvvetli’ adımlar
Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında Hürjet'in dış geometrisi donduruldu, sistem yerleşim çalışmaları devam ediyor.
’11 Aralık Theresa May için zorlu dönemeç’
Prof. Dr. Sedat Aybar, "Başbakan May'in, 11 Aralık'ta yapılacak oylamada milletvekillerini ikna etmesi imkansız değil ama zor görünüyor. 11 Aralık,...
Havacılıkta ciro 110 milyar liraya ulaştı
Türkiye'de 2003'te 3 milyar lira olan sivil havacılık sektörünün cirosu, 110 milyar liraya yükseldi.
Denetimler haksız fiyat artışlarını düşürdü
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haksız fiyat artışlarına yönelik yapılan denetimlerin olumlu sonuçlarını gördüklerini belirterek, "Bu artışlar ilk furyada çok fazlaydı,...
İkinci sondaj gemimizin ocakta Akdeniz’de olmasını bekliyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Bugün inşallah yola çıkacak ikinci sondaj gemimizin ocak ayı sonunda Akdeniz'de olmasını bekliyoruz." dedi.
TİKA Kerkük’te yanan Kayseri Çarşısı için harekete geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine harekete geçen TİKA, Kerkük'te yanan Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma çalışmasına başladı.
Otomobilde yerliye yöneldik
Otomobil satışlarında yılın 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yerli payı yüzde 29,7'den yüzde 33,2'ye yükseldi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Mervan’ın Nobel Barış Ödülü adaylığı meşru direnişin sembolüdür’

Filistin'de 1987'deki 1'inci İntifada'nın sembol isimlerinden, 14 yıldır İsrail hapishanesinde tutuklu Mervan el-Bergusi'nin avukat eşi, Fedva el-Bergusi, "Mervan'ın Nobel Barış...

Kapat