$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

İngiltere’den ‘Dünya İnsani Zirvesi’ne ilişkin rapor

İngiliz Parlamentosu Uluslararası Kalkınma Komisyonu, Türkiye’nin ev sahipliğinde tarihte ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’nde değinilmesi gereken öncelikli konularla ilgili rapor yayımladı.

İngiltere’den ‘Dünya İnsani Zirvesi’ne ilişkin rapor
  • 10.05.2016
  • 2.494 kez okundu

LONDRA

İngiliz Parlamentosu Uluslararası Kalkınma Komisyonu, Türkiye’nin ev sahipliğinde tarihte ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’nde değinilmesi gereken öncelikli konularla ilgili rapor yayımladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti milletvekillerinin çoğunlukta bulunduğu komisyon, bugün yayımladığı “Dünya İnsani Zirvesi: Reform için öncelikler” başlıklı raporunda, 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek zirvede, özellikle uluslararası insani hukukun ihlalleri konusuna değinilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Raporda, insani yardım konularında İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanlığının (DfID) rekor miktarda harcama yaptığını vurgulayan İngiliz vekiller, iklim değişikliği, silahlı terör örgütlerinin artışı, su yetersizliği ve artan nüfusla insani yardım talebinin de giderek büyüyeceği yönünde uyarıda bulundu.

İngiliz vekiller, zirvede, krizlerin çözülmesi ve önlenmesi konularına odaklanılması gerektiğini belirterek insani yardım fonlarının reforme edilmesi için de acil harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Yardım kuruluşlarının ihtiyaçlarını değerlendiren sistemin endişe verici olduğu, bu sisteme son verilmesi ve yardım fonlarının reforme edilmesi gerektiği ifade edilen raporda, “Küresel insani sistem, fon için çağrıda bulunan ile ihtiyaçları değerlendirenler arasındaki güç ayrımında yetersizlik olduğunu gösteriyor. DfID, kriz süresince ihtiyaçların değerlendirilmesini yürütme sorumluluğunun bağımsız kuruluşlara verilmesi için, bu kuruluşların kurulması teklifinde bulunmalı. DfID, zirvede ve zirve öncesinde bu temel probleme dikkatin çekildiğinden emin olmak için, kendisiyle aynı fikirde olan donörlerle çalışmalıdır.” ifadesine yer verildi.

Komisyon raporunda ayrıca bazı durumlarda, özellikle Suriye’nin bazı bölgelerinde ve Suriye gibi savaşın yaşandığı ülkelerde, bazı dernek ve yardım kuruluşlarının terörle mücadele yasalarından ötürü kasıtsız olarak engellendiğinin ve bu nedenle yeteri kadar etkili çalışmalarda bulunamadığının da altı çizilerek “DfID’de, bu probleme küresel seviyede dikkat çekmek için insani zirveyi bir platform olarak kullanmaları çağrısında bulunuyoruz.” denildi.

“Uluslararası insani hukukun ihlallerine değinilmesi için küresel bir siyasi eylem süreci başlatılması”nın, zirvede ele alınması gereken en öncelikli konu olduğunun bildirildiği raporla ilgili açıklamada bulunan Komisyon Başkanı Stephen Twigg, “Türünün ilki düzenlenecek bu zirve için büyük bir hazırlık yapıldı ve danışmanlık sağlandı. Felaketler ve çatışmalardan etkilenen insanların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda katılımcı oyuncuların daha etkili olması biliniyor ancak zirvede nelere öncelik verilmesi konusunda bariz bir anlaşmazlık var. Milyonlarca kişinin felaketler ve savaşlardan mahvolduğu dünyada küresel toplum, fon ve destek talepleriyle başa çıkmakta zorluk yaşıyor. Mevcut ve gelecekte doğacak insani ihtiyaçlarla daha etkili başa çıkma çerçevesinde yeni bir girişimin geliştirilmesine acil bir ihtiyaç var.” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli: Orta vadede hedefimiz 1 milyon ton fındık üretimi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin dünyada fındık üretiminin yüzde 70'den fazlasını sağladığını söyleyerek, "2018'de, bu ürünün yüzde 85'i...
Sümela Manastırı’nda 360 tonluk kaya yerinde sabitlendi
Trabzon'un Maçka ilçesinde, restorasyon çalışmalarının ilk etabı tamamlanıp, 4 yıl aradan sonra yarın ziyarete açılacak tarihi Sümela Manastırı'nda riskli görülen...
Bakan Koca’dan, sağlık sektöründe istihdam açıklaması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamuda 29 bin 689 yeni sağlık çalışanının istihdamı kararının detaylarını açıkladı.
Yeni askerlik sistemi teklifi, komisyondan geçti
Bedelli askerliği sürekli hale getiren, askerlik süresini 6 ay olarak düzenleyen, uzun dönem askerliği 12 ay olarak öngören yasa teklifi,...
Ankara’da, eylemciler ve polis arasında arbede
Ankara'da, sendika üyelerinin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden ihraç edilmesini protesto eden Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri ile...
Sarar çifti, dehşet gecesini anlattı
Eskişehir'de, Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin (75) ve eşi Zehra Sarar (64), soygun dehşeti sonrası ilk kez kameraların...
Soylu: Türkiye’yi ayakta tutan sandığın ve demokrasinin varlığıdır
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kağıthane'de muhtarlarla buluşmasında yaptığı konuşmada, "Türkiye'yi bugün ayakta tutan sandığın ve demokrasinin varlığıdır" dedi.
Umuda yolculuk Adana’da son buldu
Ülkelerinden kaçarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmek isteyen 29'u Pakistan, 23'ü Afganistan uyruklu 52 göçmen Adana'da yakalandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Mervan’ın Nobel Barış Ödülü adaylığı meşru direnişin sembolüdür’

Filistin'de 1987'deki 1'inci İntifada'nın sembol isimlerinden, 14 yıldır İsrail hapishanesinde tutuklu Mervan el-Bergusi'nin avukat eşi, Fedva el-Bergusi, "Mervan'ın Nobel Barış...

Kapat