$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA:

İnsan kaynakları yazılımlarında yerli çözüm

Firmaların insan kaynakları işlemlerini gerçekleştirdiği yazılımlarda yabancı şirketlerin hakimiyeti dikkati çekerken, Türk firmalarınca geliştirilen alternatif yerli yazılımların sayısı da giderek artıyor.

İnsan kaynakları yazılımlarında yerli çözüm
  • 15.08.2018
  • 162 kez okundu

ANKARA –  Firmaların insan kaynakları (İK) işlemlerini gerçekleştirdiği yazılımlarda yabancı şirketlerin hakimiyeti dikkati çekerken, Türk firmaları alternatif yerli yazılımlar üretmeye devam ediyor.

Şirketler, çalışan bilgilerini tutma, izinleri, eğitimleri, ödemeleri, zimmetli eşyaları yönetme ve bordroları hazırlama gibi çeşitli işlemler için İK yazılımlarını kullanıyor. Bu alanda yabancı firmaların etkinliği göze çarparken, son dönemde Türk firmalarının geliştirdiği yazılımlar da tercih ediliyor.

İnsan kaynakları yazılımını kullanıma sunan Kolay İK’nin Kurucu Ortağı Çağlar Yalı, AA muhabirine, yerli olarak geliştirdikleri ürünle Türk şirketlerinin dışa bağımlılığını azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

Kolay İK yazılımında bütün çalışanların kendine ait birer hesabı olduğunu belirten Yalı, şöyle devam etti:

“Çalışan izin ve avans talebini cep telefonundan gerçekleştiriyor. Böylece iş yükü ve hatalar azalıyor. İK departmanları operasyonel işlerden kurtulup şirkete çok daha katma değerli işler yapabiliyor. Kolay İK kullanan şirketler her 100 çalışan için toplamda ayda 160 saatlik yani yaklaşık 20 iş günlük tasarruf sağlıyor. Bunun yanında şirketler, aylık çalışan başına sabit bir ücret dışında maliyet yaratan server, eğitim, bakım, güncelleme, geliştirme gibi hiçbir ücreti ödemek zorunda kalmıyor.”

Yalı, Kolay İK’nin 6 çalışandan 3 binden fazla çalışanlı firmalara kadar müşteri portföyüne sahip olduğunu ve binden fazla firmanın her gün personel yönetimi süreçlerini Kolay İK ile yürüttüğünü bildirdi.

Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için Türkiye’deki şirketlerden İK yazılımını dolar veya avro ile yaptığı anlaşmalarla kullananlara, talep etmeleri durumunda geliştirdikleri “Kolay İK” yazılımını tüm modülleriyle 2 yıl boyunca ücretsiz verdiklerini ifade eden Yalı, “İK programlarını dövizle alan firmalara Kolay İK’yi ücretsiz kullandırma kararımızdan sonra sadece birkaç gün içinde 13 firma bize ulaştı. Bu sayının çok daha artacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Yalı, firmaların Kolay İK’yi 2 yıl ücretsiz kullanabilmeleri için herhangi bir taahhütte bulunmalarını talep etmediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kullanan şirketler memnun kalmamaları durumunda hiçbir neden göstermeden Kolay İK’den başka bir sisteme geçebiliyor. Son 2 yılda Kolay İK kullanan hiçbir şirket yazılımı bırakmak istemedi. Ayrıca bütün fiyatlamalarımız lira üzerinden yapılıyor. 2 yıl ücretsiz olmasının amacı dolar borçlanmış şirketlere yardımcı olmak. Bu nedenle şirketlerin kullandıkları yazılımlar için dolar üzerinden imzalanmış ve devam eden en az 6 aylık sözleşmeleri varsa bu imkandan yararlandırıyoruz. Çok daha iyi bir ürünü, çok daha kaliteli bir hizmetle alacaklarının da sözünü veriyoruz.”

– “520 milyon dolar yurt dışına gidiyor”

Yalı, International Data Corporation’ın (IDC) geçen yıl yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de şirketlerin cihaz, altyapı, yazılım kalemlerinden oluşan bilişim teknolojileri harcamalarının 3,7 milyar doları bulduğunu belirterek, yabancı şirketlerin pazardaki hakimiyetinin yüzde 70’i bulduğunu bildirdi.

Türk şirketlerinin her yıl söz konusu yazılımlar için 747 milyon dolar harcadığına dikkati çeken Yalı, bu tutarın 520 milyon dolarının yurt dışına gittiğini aktardı. Yalı, “Türkiye’de en çok büyütmeye çalıştığımız girişimcilik alanında geçen yıl 162 teknoloji başlangıç girişimine 103 milyon dolar yatırım yapıldı. Yurt dışına giden para teknoloji geliştiren ‘start-up’lara aktarılsa hem şirketler daha iyi bir ürün ve hizmet alacak hem de girişimcilik sektörünün kat kat büyümesine ve dünyaya açılmasına katkı sağlanacak.” diye konuştu.

Etiketler: / /

Borsanın rallisi 5 haftadır devam ediyor
Borsa İstanbul, yükseliş rallisini üst üste 5'inci haftaya taşıyarak bu dönemde yatırımcısına yaklaşık yüzde 10 getiri sağladı.
Türkiye teknoloji ve havacılıkta ciddi bir kalkışı başlatmıştır
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Türkiye teknolojide, havacılıkta, savunma sanayisinde ve sivil havacılık alanında çok ciddi bir 'take off'u, bir kalkışı başlatmıştır."...
Hürkuş teslimata gün sayıyor
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın eğitim ihtiyacına cevap vermek üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Hürkuş'un ilk teslimatının kasım ayında...
Mutlu turistler Türkiye’yi tanıtacak
Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) yürüteceği ortak çalışmayla Türkiye'nin tanıtımında, tatilinden memnun kalan "mutlu...
Yerli helikopter motorunun gücü test edildi
T625'in ilk uçuşundan bir gün önce TEI'nin özgün helikopter için geliştirdiği yerli motor kararlı rejimde çalıştırıldı.
Bakan Pekcan, yeni dönemin ihracat hedeflerini değerlendirdi
Ticaret Bakanı Pekcan, "Oluşturacağımız İhracat Ana Planı ile pazar ve mal çeşitlendirmesine, mevcut pazarlarda derinleşmeye gideceğiz, ihracatımız içindeki yüksek teknolojili...
Erdoğan Alman şirketlerinin yöneticileri ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Almanya ziyareti kapsamında büyük şirketlerin yöneticileriyle bir araya geleceği bildirildi.
ABD destekli koalisyon Suriye’de 2 bin 832 sivili öldürdü
Suriye İnsan Hakları Ağı, ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon güçlerinin, Suriye'de son 4 yılda 2 bin 832 sivili öldürdüğünü...
İç tüzük Cumhurbaşkanlığı Sistemine göre yeniden uyumlaştırılacak
TBMM Başkanı Yıldırım, "Mevcut iç tüzük parlamenter sisteme uygun olarak icra ettiğimiz bir iç tüzüktür. Şimdi bunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine...
Suriye’nin en büyük sorunu Fırat’ın doğusunda büyüyen terör bataklığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu an Suriye'nin geleceği için en büyük sorun, Fırat'ın doğusunda kimi müttefiklerimizin himayesinde büyüyen terör bataklığıdır." dedi.
Kars Valisi Doğan: Otopsi sonuçları açıklandı bilgisi doğru değildir
Kars Valisi Rahmi Doğan, 9 yaşındaki Sedanur Güzel'in ölü bulunmasına ilişkin, "Sedanur kızımızla ilgili basında çıkan otopsi sonuçları açıklandı bilgisi...
Fenerbahçe-Beşiktaş rekabetinde 348. randevu
Fenerbahçe ile Beşiktaş, yarın yapacakları Spor Toto Süper Lig maçıyla 348. kez karşı karşıya gelecek.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Sezonun ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı

Denizlerde çapariyle palamut avının serbest bırakılmasının ardından sezonunun avlanan ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı.

Kapat