$ DOLAR → Alış: 5,41 / Satış: 5,44
€ EURO → Alış: 6,13 / Satış: 6,15

SON DAKİKA:

İnsan kaynakları yazılımlarında yerli çözüm

Firmaların insan kaynakları işlemlerini gerçekleştirdiği yazılımlarda yabancı şirketlerin hakimiyeti dikkati çekerken, Türk firmalarınca geliştirilen alternatif yerli yazılımların sayısı da giderek artıyor.

İnsan kaynakları yazılımlarında yerli çözüm
  • 15.08.2018
  • 216 kez okundu

ANKARA –  Firmaların insan kaynakları (İK) işlemlerini gerçekleştirdiği yazılımlarda yabancı şirketlerin hakimiyeti dikkati çekerken, Türk firmaları alternatif yerli yazılımlar üretmeye devam ediyor.

Şirketler, çalışan bilgilerini tutma, izinleri, eğitimleri, ödemeleri, zimmetli eşyaları yönetme ve bordroları hazırlama gibi çeşitli işlemler için İK yazılımlarını kullanıyor. Bu alanda yabancı firmaların etkinliği göze çarparken, son dönemde Türk firmalarının geliştirdiği yazılımlar da tercih ediliyor.

İnsan kaynakları yazılımını kullanıma sunan Kolay İK’nin Kurucu Ortağı Çağlar Yalı, AA muhabirine, yerli olarak geliştirdikleri ürünle Türk şirketlerinin dışa bağımlılığını azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

Kolay İK yazılımında bütün çalışanların kendine ait birer hesabı olduğunu belirten Yalı, şöyle devam etti:

“Çalışan izin ve avans talebini cep telefonundan gerçekleştiriyor. Böylece iş yükü ve hatalar azalıyor. İK departmanları operasyonel işlerden kurtulup şirkete çok daha katma değerli işler yapabiliyor. Kolay İK kullanan şirketler her 100 çalışan için toplamda ayda 160 saatlik yani yaklaşık 20 iş günlük tasarruf sağlıyor. Bunun yanında şirketler, aylık çalışan başına sabit bir ücret dışında maliyet yaratan server, eğitim, bakım, güncelleme, geliştirme gibi hiçbir ücreti ödemek zorunda kalmıyor.”

Yalı, Kolay İK’nin 6 çalışandan 3 binden fazla çalışanlı firmalara kadar müşteri portföyüne sahip olduğunu ve binden fazla firmanın her gün personel yönetimi süreçlerini Kolay İK ile yürüttüğünü bildirdi.

Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için Türkiye’deki şirketlerden İK yazılımını dolar veya avro ile yaptığı anlaşmalarla kullananlara, talep etmeleri durumunda geliştirdikleri “Kolay İK” yazılımını tüm modülleriyle 2 yıl boyunca ücretsiz verdiklerini ifade eden Yalı, “İK programlarını dövizle alan firmalara Kolay İK’yi ücretsiz kullandırma kararımızdan sonra sadece birkaç gün içinde 13 firma bize ulaştı. Bu sayının çok daha artacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Yalı, firmaların Kolay İK’yi 2 yıl ücretsiz kullanabilmeleri için herhangi bir taahhütte bulunmalarını talep etmediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kullanan şirketler memnun kalmamaları durumunda hiçbir neden göstermeden Kolay İK’den başka bir sisteme geçebiliyor. Son 2 yılda Kolay İK kullanan hiçbir şirket yazılımı bırakmak istemedi. Ayrıca bütün fiyatlamalarımız lira üzerinden yapılıyor. 2 yıl ücretsiz olmasının amacı dolar borçlanmış şirketlere yardımcı olmak. Bu nedenle şirketlerin kullandıkları yazılımlar için dolar üzerinden imzalanmış ve devam eden en az 6 aylık sözleşmeleri varsa bu imkandan yararlandırıyoruz. Çok daha iyi bir ürünü, çok daha kaliteli bir hizmetle alacaklarının da sözünü veriyoruz.”

– “520 milyon dolar yurt dışına gidiyor”

Yalı, International Data Corporation’ın (IDC) geçen yıl yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de şirketlerin cihaz, altyapı, yazılım kalemlerinden oluşan bilişim teknolojileri harcamalarının 3,7 milyar doları bulduğunu belirterek, yabancı şirketlerin pazardaki hakimiyetinin yüzde 70’i bulduğunu bildirdi.

Türk şirketlerinin her yıl söz konusu yazılımlar için 747 milyon dolar harcadığına dikkati çeken Yalı, bu tutarın 520 milyon dolarının yurt dışına gittiğini aktardı. Yalı, “Türkiye’de en çok büyütmeye çalıştığımız girişimcilik alanında geçen yıl 162 teknoloji başlangıç girişimine 103 milyon dolar yatırım yapıldı. Yurt dışına giden para teknoloji geliştiren ‘start-up’lara aktarılsa hem şirketler daha iyi bir ürün ve hizmet alacak hem de girişimcilik sektörünün kat kat büyümesine ve dünyaya açılmasına katkı sağlanacak.” diye konuştu.

Etiketler: / /

Özhaseki: AK Parti’de adaylar önümüzdeki hafta açıklanabilir
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, "Şu anda tespit ettiğimiz iller var. Netlik olmamakla birlikte peyderpey açıklayabiliriz. Önümüzdeki hafta ilk...
310 şehit ve gazi yakını ile 55 işçi yakınına atama
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: "310 şehit yakını, gazi ve gazi yakını ile maden kazasında hayatını kaybeden 55...
Elbistan ve Ünye Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı
İçişleri Bakanlığından, haklarında yürütülen soruşturma kapsamında Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ile Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ın görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi.
‘Ergenekon’un hakim ve savcıları hesap veriyor
'Ergenekon' davasına bakan 7 eski hakim ve savcının, "suç uydurma ve görevi kötüye kullanma" suçlarından yargılanmasına ilk derece mahkemesi sıfatıyla...
Esed rejimi mutabakata rağmen İdlib’i vurmaya devam ediyor
Esed rejimi ve destekçileri, Suriye'nin İdlib ilindeki ateşkesin korunması için varılan mutabakata rağmen bölgeye saldırılarını sürdürüyor.
Göçmen konvoyu sınıra ulaştı
Orta Amerikalı göçmenlerden oluşan grup, ABD'ye ulaşmak üzere Meksika'yı katettiği yolculuğun son durağında ülkenin kuzeybatısındaki sınır kenti Tijuana'ya ulaştı.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Türkiye’nin sıçrama yapması için gayret gösteriyoruz
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Hep birlikte Türkiye'nin daha yukarılara doğru tırmanması daha büyük sıçramalar yapabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Sezonun ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı

Denizlerde çapariyle palamut avının serbest bırakılmasının ardından sezonunun avlanan ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı.

Kapat